Reklama
design Datum , .
RSS
Osud Polska je spojen s uhlím
Publikováno v Pá. 12. Květen 2017 v rubrice Aktuality

Místopředseda Komise Maroš Šefčovič a komisař Miguel Arias CañeteMístopředseda Evropské komise a eurokomisař pro energetiku Maroš Šefčovič prohlásil na kongresu v Katovicích, že do konce stávajícího mandátu je nutné, aby Komise a celá Unie přijala regulace týkající se energetiky a vzala v potaz všechny direktivy svázané s klimatickou politikou. Podle něj by mělo být do konce roku 2050 zlikvidováno vše, co je opřeno o uhlí. Program „Čistá energie pro všechny Evropany“ v podstatě definuje úplné odejití od uhlí jako od energetického zdroje. Má být zastoupeno čistou energií z obnovitelných zdrojů.

Na to polský ministr pro energetiku zareagoval, že pro Polsko je takový úkol nesplnitelný. I kdyby – za obrovských nákladů asi 200 miliard zlotých – se chtělo touto cestou Polsko vydat a zmenšovat používání uhlí, stejně by v roce 2050 skončilo v energetické bilanci na 50 % používání uhlí. Skončilo by to navíc velmi zle, vzniklo by velké množství nezaměstnaných a snížilo by to konkurenceschopnost země.

…………

Letos v prvním kvartálu byla v Polsku používaná elektřina z 80 % vyrobená z uhlí. Za obrovských nákladů se v posledních letech snížily emise polských elektráren o 40 %. Další změny v energetické politice jsou z delší perspektivy nutné. Politici jsou ale již dnes povinni nám sdělit, jak a za jakou cenu budeme v budoucnu vyrábět elektřinu. Pokud nebudeme schopni najít funkční způsob fungování naší energetiky v omezeních Evropské unie, staneme se energetickým nedochůdčetem s velmi omezenou hospodářskou suverenitou – a ruku v ruce s omezenou suverenitou politickou. – napsal Andrzej Grajewski, zástupce šéfredaktora týdeníku Gosć.

jp

Kalend akc
Publikováno v Ne. 15. Říjen 2017 v rubrice Akce, Aktuality

akce_sever_maxi_2V letech 1981–84 se odehrála jedna z největších celostátních akcí bezpečnostního aparátu komunistického režimu v Československu zaměřená na aktuální dění v sousedním Polsku. Její průběh a pozadí v diskusi rozebere dvojice renomovaných historiků. Dramatický politický vývoj v Polsku na počátku 80. let vyvolal zvýšenou aktivitu také na straně českých bezpečnostních složek.
Vybrané útvary ministerstva vnitra monitorovaly činnost odborového svazu Solidarita a opozičních skupin po obou stranách hranice, reakce české a polské veřejnosti na toto dění, a vyvíjely aktivity na podporu vládnoucího režimu v Polsku. Celý článek »

Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu