Reklama
design Datum , .
RSS
Osud Polska je spojen s uhlím
Publikováno v Pá. 12. Květen 2017 v rubrice Aktuality

Místopředseda Komise Maroš Šefčovič a komisař Miguel Arias CañeteMístopředseda Evropské komise a eurokomisař pro energetiku Maroš Šefčovič prohlásil na kongresu v Katovicích, že do konce stávajícího mandátu je nutné, aby Komise a celá Unie přijala regulace týkající se energetiky a vzala v potaz všechny direktivy svázané s klimatickou politikou. Podle něj by mělo být do konce roku 2050 zlikvidováno vše, co je opřeno o uhlí. Program „Čistá energie pro všechny Evropany“ v podstatě definuje úplné odejití od uhlí jako od energetického zdroje. Má být zastoupeno čistou energií z obnovitelných zdrojů.

Na to polský ministr pro energetiku zareagoval, že pro Polsko je takový úkol nesplnitelný. I kdyby – za obrovských nákladů asi 200 miliard zlotých – se chtělo touto cestou Polsko vydat a zmenšovat používání uhlí, stejně by v roce 2050 skončilo v energetické bilanci na 50 % používání uhlí. Skončilo by to navíc velmi zle, vzniklo by velké množství nezaměstnaných a snížilo by to konkurenceschopnost země.

…………

Letos v prvním kvartálu byla v Polsku používaná elektřina z 80 % vyrobená z uhlí. Za obrovských nákladů se v posledních letech snížily emise polských elektráren o 40 %. Další změny v energetické politice jsou z delší perspektivy nutné. Politici jsou ale již dnes povinni nám sdělit, jak a za jakou cenu budeme v budoucnu vyrábět elektřinu. Pokud nebudeme schopni najít funkční způsob fungování naší energetiky v omezeních Evropské unie, staneme se energetickým nedochůdčetem s velmi omezenou hospodářskou suverenitou – a ruku v ruce s omezenou suverenitou politickou. – napsal Andrzej Grajewski, zástupce šéfredaktora týdeníku Gosć.

jp

Kalend akc