Reklama
design Datum , .
RSS
Jarosław Jasita a Jarosław Ruda vytáhli z Vltavy Jana Třísku
Publikováno v St. 27. Září 2017 v rubrice Aktuality

polaci_záchranářiMy jsme se mezitím vysvlékali do trenek, než kapitán připlul blíže a zastavil loď. Skočil jsem do vody jako první, za mnou hned Jarek. Společnými silami jsme dostali pána k lodi, někdo z obsluhy nám ho pomohl vytáhnout na palubu, a začali jsme s oživováním. Já jsem masíroval srdce, Jarek dával umělé dýchání. Asi po pěti minutách jsem zaznamenal srdeční činnost, trochu dýchal, ale zase přestal. Pokračovali jsme další dvě minuty, než začalo srdce normálně pracovat. Otočili jsme ho do stabilizované polohy – bylo slyšet, jak dýchá.

Celý rozhovor na irozhlas.cz

Kalend akc
Publikováno v Ne. 15. Říjen 2017 v rubrice Akce, Aktuality

akce_sever_maxi_2V letech 1981–84 se odehrála jedna z největších celostátních akcí bezpečnostního aparátu komunistického režimu v Československu zaměřená na aktuální dění v sousedním Polsku. Její průběh a pozadí v diskusi rozebere dvojice renomovaných historiků. Dramatický politický vývoj v Polsku na počátku 80. let vyvolal zvýšenou aktivitu také na straně českých bezpečnostních složek.
Vybrané útvary ministerstva vnitra monitorovaly činnost odborového svazu Solidarita a opozičních skupin po obou stranách hranice, reakce české a polské veřejnosti na toto dění, a vyvíjely aktivity na podporu vládnoucího režimu v Polsku. Celý článek »

Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu