Connect with us
Reklama
Aktuality

Farna musí mlčet, jinak jí hrozí operace hlasivek

Published

on

Farna obEwa Farna si stěžuje na stav svých hlasivek. Její písně je zatěžují a doslova jí trhají hrdlo. Lékaři jí radí, ať jde na operaci, ale ona o tom nechce slyšet. „Tolik jsem se bála operace hlasivek, že jsem musela týden mlčet. Ale díky tomu se to zlepšuje. Dostatek spánku a ticho. Můj přítel se raduje, protože když můžu, mluvím pořád.“ píše polský bulvár pudelk.pl.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Kdo, s kým a jak? Polské opozici zbývají dny

Published

on

Levicové hnutí Jaro (Wiosna) Roberta Biedronie začínalo v Polsku s preferencemi vysoce nad 10 %. Po některých předvolebních vystoupeních svého lídra, kleslo k volebnímu výsledku ve volbách do Evropského parlamentu na 6,06 % a získalo 3 mandáty. Pád preferencí pokračuje a europoslanec Biedroń najednou volá po široké opoziční koalici. Ještě před měsícem sebevědomě tvrdil, že jeho hnutí bude tím třetím mezi Občanskou platformu a PiSem a rozbije letitý polský „beton“.

Wiosna se vnitřně jako hnutí rozpadá a Biedroń své voliče silně zklamal, když v kampani do Evropských voleb veřejně prohlašoval, že se vzdá křesla europoslance a povede Hnutí k vítězství v parlamentních volbách, aby hned po evropských volbách prohlásil, že se mandátu vzdávat nebude. Předpokládal, že mandát získá i jeho partner Krzysztof Śmiszek. Nezískal. Biedroń ztratil důvěryhodnost hlavně u svých voličů, kteří mu vyčítají systém „co je doma, to se počítá.“ Strana postavená na jediné tváři tak míří v podpoře pod volební práh a najednou se „stébla chytá“.

Biedroń musí řešit dvě protichůdné pozice svých členů. Po deklaraci vedení Wiosna, že má Biedroń jednat o co nejširší koalici, jej jeho vlastní členové obviňují ze zrady hodnot hnutí Wiosna, které znamenaly vymezit se proti Občanské platformě. Druhou silnou pozicí je tendence části jeho členské základny zachránit co se dá i navzdory Biedrońovi, a jít k volbám v široké levicové koalici s SLD a neprohospodařit tak hlasy zbylých voličů. Také je na stole podstatný problém, kterým je finanční zajištění kampaně čerstvě vzniklé Wiosny.

Krzysztof Śmiszek po kritice strategie Wiosny ze strany členů napsal: „Klid. Dnes statutární orgány Wiosny daly zelené světlo k začátku rozhovorů o rozhovorech. Nedošlo k žádným rozhodnutím.“ Biedroń ovšem už sdělil Polsku, že chce jednat se Schetynou, který takovou možnost přivítal.

„Utřepávání“ levicové části polského politického spektra tedy probíhá. Klopotně a s nejasným výsledkem. Nervózní kroky před rozhodnutími jednotlivých formací budou ještě několik týdnů trvat. Čas pro rozhovory o rozhovorech se ale krátí. Pro rozhodnutí polské opozice kdo, s kým a jak zbývají dny. Toto politické léto v Polsku bude horké.

Continue Reading

Aktuality

Poláci a Rusové v jiné dimenzi

Published

on

Mezi polským ministrem zahraničích věcí Jackem Czaputowiczem a jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem došlo po několika letech v Helsinkách k debatě o navrácení vraku letadla Tu-154M, ve kterém zemřel i bývalý polský prezident Lech Kaczyński. Vrak je stále na letišti u Smolenska a Rusové tvrdí už devět let, že stále šetří nehodu, a proto předmět doličný vydat Polákům nemohou.

Jacek Czaputowicz dal posléze rozhovor ruskému TASS a požádal Rusy, že by tedy mohli vrak vrátit třeba na 10. výročí katastrofy. Z Ruska se ozvalo: nedošlo ke sblížení stanovisek.

Polsko-ruské vztahy jsou kousek od nuly již mnoho let. Rusové s Poláky jednají „po sovětsku“ a na návrh Czaputowicze, se ozval zástupce mluvčího ruského ministerstva zahraničí s tím, že pokud budou Poláci upřímní, možná přejmenují dávno nefunkční polsko-ruskou komisi pro obtížné záležitosti pozitivněji.

Poláci se vydali cestou zvýšení přítomnosti amerických vojáků, cestou diverzifikace energetických zdrojů a rozhodně nemají o Rusku žádné iluze. Polské historické zkušenosti s východním sousedem jsou holt drsné.

Když se budoucí polský ministr zahraničních věcí za pět let zeptá Lavrova, zda by k 15. výročí nebylo od věci vrátit vrak, třeba se už ona nefunkční Polsko-Rosyjska Grupa do Spraw Trudnych z roku 2002 bude jmenovat jinak. Stanoviska se ale nesblíží.

Continue Reading

Aktuality

Chaos polské opozice

Published

on

Polská opozice se nějak neumí dohodnout o tom, v jaké formaci bude kandidovat na podzim proti PiS. Občanská platforma ústy svých představitelů doposud chtěla vytvořit co nejširší koalici antiPiS. Tedy variantu OP, PSL, SLD, Wiosna a další menší uskupení + nezávislí starostové a primátoři. Nějak se to Platformě ovšem rozleželo v hlavě a jednání o koalici ani nezačaly. Platforma si, po vzoru PiS, v tichosti zadala své vnitřní široké volební průzkumy a přivedla zahraniční volební poradce.

Na levé straně polského politického spektra je také živo a najednou se dávají dokupy struktury malé levicové Razem, některé části SLD a Wiosny. Čeká se na výsledky referenda (29.6.) mezi straníky SLD, které má určit, zda do podzimních voleb půjde SLD samostatně či v nějaké koalici. V jaké? Tak otázka nezní. Je tedy možné, že pokud se Platforma zbaví svých souputníků, se kterými prohrála volby do Evropského parlamentu, dojde opět jako v roce 2015 k vytvoření společné levicové kandidátky.

Polští lidovci (PSL) vyhlásili projekt Koalice Polska, ale zatím nemají koaliční partnery. Tlak lidovců na Platformu se tak minul účinkem a PSL bude asi odsouzeno ke spojení s hnutím Kukiz15, které se ovšem také potýká s problémy vlastního přežití na polské politické scéně.

Prohlášení různých politiků opozice začínají být chaotické a varianta „každý za své a sám“ je stále více pravděpodobnější. Na druhé straně polského spektra se vládní PiS, bez jakékoli přestávky a hned po evropských volbách, pustilo do kampaně směrované k podzimním parlamentním volbám. Průzkumy jí přejí, ale že by bylo cítiti nějaké uspokojení, z toho straníky léčí požadavky na tvrdou práci Jaroslaw Kaczyński. Ten bude v konečném důsledku rozhodovat o pořadí na kandidátkách, a to je pro většinu kandidátů silně motivující.

Polská opozice se pod tlakem průzkumů nakonec dokope k nejpravděpodobnější variantě: levice, liberálové a lidovci samostatně do Sejmu, s podporou společných kandidátů do polského Senátu. Tato varianta jim přinese největší zisk mandátů. Jenže na namazaný stroj PiS to stačit nebude. Je tedy jen otázkou, zda PiS vyhraje tak výrazně, že bude mít v Sejmu většinu. Vše na to zatím ukazuje.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Naimski: První polská jaderná elektrárna bude postavena v roce 2033 9.7.2019
  V letech 2040 – 2045 bude kolem 20 % produkce elektrické energie v Polsku pocházet z jaderných zdrojů – řekl v úterý v vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski. „Do dvaceti let bychom měli postavit šest reaktorů, bude to až 6 GW elektřiny a bude to asi 20 % spotřeby energie v Polsku“ […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsku roste export do USA a Číny 6.7.2019
  Podíl USA a Číny na polském obchodu roste. V prvním čtvrtletí byl polský vývoz do USA meziročně vyšší o 16,7 % a meziročně stoupl polský vývoz do Číny dokonce o 35,5 % – uvádí v nejnovější vydání Tygodnik Gospodarczy PIE. „V poslední době je viditelný nárůst zahraničního obchodu Polska se Spojenými státy a Čínou zřetelně […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko zrušilo daň z příjmu zaměstnaným lidem do 26 let věku. Živnostníci musí dál platit 5.7.2019
  Polsko zrušilo daň z příjmů pro mladé lidi, kteří jsou zaměstnaní. Živnostníci platí stejně jako dosud. Polsko částečně zrušilo daň z příjmu pro mladé lidi do 26 let věku, kteří jsou zaměstnanci. Mladí živnostníci budou odvádět příjmovou daň jako doposud. Osvobozeno od příjmové daně bude v Polsku více než půl milionu korun ročně. Polští poslanci […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality