Connect with us
ReklamaAktuality

Degradační zákon

Publikoval před

Dlouholetý ministr obrany a pozdější premiér komunistického Polska Wojciech Jaruzelski by mohl posmrtně přijít o hodnost generála. Polská vláda schválila návrh takzvaného degradačního zákona, který to má umožnit. Premiér Mateusz Morawiecki ze strany Právo a spravedlnost (PiS) návrh označil za návrat spravedlnosti. „Chceme věci nazvat pravým jménem. Zlo zlem, dobro dobrem, zradu zradou a hrdinství hrdinstvím.“ Polské zákony v současnosti umožňují vojáka degradovat jen za jeho života. Vláda chce ale zavést i možnost posmrtného odebrání hodností. Změnu ještě musí schválit parlament a podepsat prezident. 

V praxi návrh počítá s tím, že by u generálů a admirálů o degradaci rozhodoval polský prezident a u ostatních důstojníků a poddůstojníků by tuto pravomoc získal ministr obrany. Konkrétně zákon mluví o degradaci u lidí, kteří svou činností v bezpečnostních orgánech státu pomáhali udržování komunistického režimu nebo jinak poškodili polský stát.

Autor: Viktor Daněk, celý text na irozhlas.cz

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Polská bílá kniha

Publikoval před

Obsáhlý materiál shrnující a popisující polské justiční reformy dnes Evropské komisi předal nový polský premiér Mateusz Morawiecki. Skoro stostránková Bílá kniha, kterou dostávají také všechny členské země Evropské unie, má podle předsedy polské vlády přispět k intenzivnímu a věcnému dialogu o reformách soudnictví v zemi, o nichž Varšava vede s Bruselem vleklý spor.

„Bílou knihu pečlivě prostudujeme. Důležité je, že dialog pokračuje,“ řekl po dopolední schůzce polského premiéra v komisi Junckerův mluvčí Margaritis Schinas. Připomněl, že v krátké době je to už podruhé, co Morawiecki a Juncker o kvalitě polského právního státu jednali. Unijní představitelé dávají po nástupu nové polské vlády najevo, že dialog se konečně rozbíhá.

Měsíce se vlekoucí konflikt mezi Varšavou a Evropskou komisí, podle které v Polsku hrozí závažné ohrožení vlády práva, eskaloval koncem prosince, kdy se komise obrátila na unijní státy. Využila k tomu zatím nikdy neaktivovaného sedmého článku unijní smlouvy, podle kterého by nakonec mohla být teoreticky Polsku omezena v EU hlasovací práva.

Polská strana nyní v Bílé knize uvádí, že podle jejího názoru je využití sedmého článku přehnané. Varšava varuje, že je tak vytvářen nebezpečný precedent, kdy může být tento tvrdý postup v budoucnu bez řádného odůvodnění použit i proti jiným členským zemím unie. Maďarsko už dalo najevo, že stojí na polské straně.

celý text na ČESKÉ NOVINY

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Cesta k lepšímu vzduchu

Publikoval před

Rok před zavedením úplného zákazu topení pevným palivem je v Krakově místo původních 30 tisíc individuálních kotlů jen 5 tisíc. A město počítá s tím, že i zbytek se podaří zlikvidovat. Hlavní zpráva je, že opatření zabrala, vzduch se dramaticky zlepšil a po mnoha letech se obyvatelé města mohou konečně nadechnout. Ne že by ve městě smog nebyl, ale jeho limity se překračují už jen mírně. Pokud je vzduch v Krakově na 150 až 200 procentech normy, na jihu Polska je běžných 500 až 700 procent normy. To byla přitom před pár lety běžná cifra i v Krakově.

Autor Petr Horký, celý článek na respekt.cz

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Evropská komise může trestat Polsko za smog

Publikoval před

Evropský soudní tribunál dnes zveřejnil své rozhodnutí o tom, že Polsko porušilo unijní předpisy v rámci ochrany ovzduší. S žalobou z roku 2015 tak uspěla Evropská komise. Soud ovšem neudělil Polsku pokutu, ale po jeho vyhlášení musí Polsko informovat Evropskou komisi o tom, co dělá v boji proti znečištění ovzduší. Pokud se Brusel rozhodne, že Polsko se nedostatečně zabývá ochranou ovzduší, může požádat Soudní tribunál o udělení pokuty. V takovém případě může být trest i v miliardách zlotých.

Nový polský ministr životního prostředí si nemyslí, že by EK neprokázal, že se Polsko nestará o zlepšení svého znečištěného ovzduší. Polsko argumentuje například spuštěním programu antismogového balíčku „Stop-Smog“. Kvalita ovzduší v Polsku se za poslední roky ale moc nezměnila a stále je velkým problémem komunální znečištění ze spalování uhlí v polských domácnostech. Každopádně má dnes Evropská komise pádný nástroj proti Polsku, který může kdykoli využít.

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement
Advertisement

Facebook

 • Poláci vyměnili vedení Unipetrolu 11.3.2018
  Dozorčí rada Unipetrolu odvolala v pátek předsedu představenstva Andrzeje Modrzejewského a dalšího člena vedení společnosti Roberta Małłka. Zároveň jmenovala do vedení společnosti s účinností od 14. března Katarzynu Woś a Macieje Libiszewského. Dozorčí rada jmenovala předsedou představenstva dosavadního člena vedení Krzysztofa Zdziarského a jeho místopředsedou Tomasze Wiatraka, oba s účinností od 10. března. Personální změna […]
  Jaromír Piskoř
 • JKM: Ženy mají privilegia nikoli rovná práva 11.3.2018
  „Samozřejmě, že ženy musejí vydělávat méně než muži,“ řekl Korwin-Mikke na plenárním zasedání europarlamentu v Bruselu, během kterého se debatovalo o nerovnosti v odměňování žen a mužů. „Protože jsou slabší, menší a méně inteligentní, musí také méně vydělávat,“ dodal poslanec, který je známý svými verbálními skandály. Korwin-Mikke byl za tyto útočné poznámky o ženách, které […]
  Jaromír Piskoř
 • První dámy Evropy podle polského ženského bulváru 11.3.2018
  Polská velmi čtená „ženská drbna“ (kobieta.onet.pl) hodnotila vzhled evropských prvních dam. První v žebříčku je naše (od konce) a to jí ještě vybraly editorky hodně pozitivní foto. Polská je někde ve středu a v čele je pd z Ukrajiny. jp  
  Jaromír Piskoř