Connect with us
Reklama

Aktuality

Ze stádia „mohli být“ přes „asi byli“ do „byli“

Published

on

Lech Kaczynski tablicaKněz Aleksander Jacyniak v průběhu mše za zemřelé v havárii u Smolenska vysílané katolickým Rádiem Maryja a televizí Trwam prohlásil, že kameraman TVN Krzysztof Knyż zemřel za nevyjasněných okolností. „Byl moskevským kameramanem pořadu Fakta televize TVN. Podle dostupných informací byl jedním z prvních reportérů, kterým se podařilo dostat se na místo tragédie a zůstat do chvíle, než je ruské speciální jednotky donutili opustit prostor. Jím natočené televizní záběry týkající se katastrofy – zmizely. Byly příčinou jeho smrti?“ prohlásil přesně kněz. Problém je v tom, že v době havárie ležel onen kameraman v nemocnici se zápalem plic.

Spekulativními informacemi o pozadí havárie u Smolenska je polský internet zaplaven a některé informace o smrti lidí, kteří by mohli být nějak spojeni s havárií, médii či vyšetřováním havárie se ze stádia „mohli být“ přes „asi byli“ do „byli“ už dostaly.

Slova jezuity nadzvedly přátele zemřelého Krzysztofa Knyża a Paweł Płuska, novinář TVN, který s Knyżem často pracoval a sám byl 10. dubna v Moskvě řekl mimo jiné: „Krysiek byl v nemocnici. Dostal těžký zápal plic. Když jsme v dubnu letěli do Moskvy točit návštěvu premiéra Tuska, vezl jsem pro něj plnou tašku plen a jiných hygienických potřeb. Je možné je v Moskvě koupit, ale tyto posílala rodina a přátelé. Chtěli jsme jej navštívit v nemocnici, ale Táňa, přítelkyně Kryśka říkala, že to nemá význam. Pacienta může navštívit jen jedna osoba za den a i tak by nemohl se mnou hovořit. Lidé si prostě dali dohromady informaci, že když byl u havárie redaktor Wiktor Bater, který v minulosti jezdil s Knyżem jako kameramanem, musel tam být i on. Koncem května jej převezli do nemocnice ve Varšavě, dostal sepsi a už mu nebylo pomoci. Navštívil jsem jej v nemocnici, ale už nemluvil, jen se díval. Pokud někdo říká, že Krysiek byl ve Smolensku, viděl nějaké věci, které by mohly mít vliv na vyjasnění katastrofy, a že byl proto zavražděn, ať jej peklo spálí.“ napsal web natemat.pl.

Redaktorka, která dělala rozhovor s Paweł Płuskou o smrti kameramana se dotazovala i kněze Jacyniaka na zdroj jeho informací. Ten jel zrovna autobusem do Varšavy a řekl jí, že si přesně nepamatuje zdroje a požádal o zavolání po 21. hodině večer. Redaktorka rozhovor zveřejnila v předvečer. To by ani nebylo tak zajímavé na celém smutném příběhu. Příběh pokračoval prohlášením kněze Jacyniaka o svých zdrojích.

Citace z prohlášení: Jedním z materiálů ze kterých jsem bral informaci byl text Wojciecha Czuchnowskiego i Pawła Wrońskiego, zveřejněný v čísle 290 „Gazety Wyborczej” ze dne 12. 12. 2012 na str. 4. „Klątwa smoleńska? Kolejne „tajemnicze“ śmierci? Jak jest naprawdę”. Tam je napsáno: „Krzysztof Knyż, operator „Faktów“ TVN, który był na miejscu katastrofy, zamordowany w mieszkaniu przez nieznanych sprawców” (Krzysztof Knyż, kameraman Faktů TVN, který byl na místě katastrofy – zavražděn ve svém bytě neznámými útočníky). Text tam byl vytištěn jako informace a ne jako nějaký názor někoho. Pokud by to tak bylo, musel by být vytištěn alespoň v uvozovkách. Konec citace.

Je třeba dodat, že knězem citovaný článek-zdroj popisuje různé spekulace, nepravdy a blbosti, které se objevily v různých médiích či internetových portálech o katastrofě u Smolenska o různých lidech, mimo jiné také o našem kameramanovi.

jp
zdroje: natemat.pl, niezalezna.pl, gazeta.pl

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Kam kráčíš Platformo?

Published

on

Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal Borys Budka, který spustil program anti-PiS a pokoušel se vytvořit širokou opoziční frontu a sesadit vládní PiS. To se nepovedlo i proto, že se Borys Budka nedokázal dohodnout s dalšími opozičními stranami. Co že se to děje v Občanské platformě? Kam míří strana, z jejichž řad se rekrutují politici jako Donald Tusk, Radosław Sikorski či Rafał Trzaskowski?

Dalo by se uštěpačně podotknout „do ……“, ale postupující marginalizace Občanské platformy naznačuje i konec systému soupeření PO-PiS, což zcela přeorá polské politické pole. Občanská platforma je dnes součástí Občanské koalice, což je zjednodušeně Platforma + zbytky Nowoczesne a několika malých levicových uskupení. Stejné vedení Platformy a Koalice žije ale stále v přesvědčení, že jsou hlavní opoziční silou. S nynější podporou kolem 12 % ale onu opoziční „vedoucí úlohu“ Borys Budka a spol ztratili. Sebereflexi nemaje stále s klapkami na očích verbálně sjednocují opozici proti vládní PiS, i když například Lewice je považuje za politického nepřítele většího než PiS.

Stranu opustili poslanci a poslankyně, kteří již nemají šanci získat volitelné místo na kandidátce (Mucha). Vedení nedávno vyloučilo členy konzervativního křídla (Raś a Zalewski) aby znejistilo další poslance, protože s dnešní podporou by jich do Sejmu prošlo sotva 70. Dnes ohlásila svůj odchod z Platformy hlasitá a prostořeká europoslankyně Róża Thun, pro kterou bylo poslední kapkou nepodpoření Platformou polského Fondu obnovy v Sejmu. Thun doufá, že její odchod bude „impulsem pro reflexi“. Nebude. Spíše dojde ještě k bratrovražednějšímu boji a lidé kolem bývalého předsedy Grzegorze Schetyny budou další v řadě.

Sledovat odcházení Občanské platformy není příjemné ani pro PiS. Kaczyński se loni podivoval zatáčce doleva, kterou provedla Platforma. Po čase je znát, že onen posun, který provedl Budka nutí mnoho politiků Platformy k hledání si jiné platformy pro své budoucí působení. PiS ztrácí svého dlouhodobého oponenta a politický pohyb na straně polské opozice se stává nepředvídatelným. O uchopení řadících opozičních pák bude několik zájemců a troufám si odhadnout, že si o ně budou chtít říci i politici dosavadní vládní Sjednocené pravice. No, „Nudu ve Varšavě“ rozhodně očekávat nemůžeme.

Continue Reading

Aktuality

Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás

Published

on

„Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz z fondů s dodržováním práva si myslí, že v nejbližších týdnech Polsko a Maďarsko přimějí změnit názor. Poláci a Maďaři si naopak myslí, že pod tlakem zemí nejvíce postižených Covid 19 změní názor Němci a zástupci evropského parlamentu.

Mechanismus veta je v Unii běžný. Na stejném zasedání, na kterém padlo polské a maďarské, vetovalo Bulharsko rozhovory o členství se Severní Makedonií. Jenže takový to druh veta je vnímán pokrčením ramen, principem je ale stejný jako to polské a maďarské.

Podle Smlouvy o EU je rozhodnutí o potrestání právního státu přijímáno jednomyslně Evropskou radou, a nikoli žádnou většinou Rady ministrů nebo Parlamentem (Na návrh jedné třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu může Evropská rada jednomyslně rozhodnout, že došlo k závažnému a trvajícímu porušení hodnot uvedených ze strany členského státu). Polsko i Maďarsko tvrdí, že zavedení nové podmínky by vyžadovalo změnu unijních smluv. Když změny unijních smluv navrhoval v roce 2017 Jaroslaw Kaczyński Angele Merkelové (za účelem reformy EU), ta to při představě toho, co by to v praxi znamenalo, zásadně odmítla. Od té doby se s Jaroslawem Kaczyńskim oficiálně nesetkala. Rok se s rokem sešel a názor Angely Merkelové zůstal stejný – nesahat do traktátů, ale tak nějak je trochu, ve stylu dobrodruhů dobra ohnout, za účelem trestání neposlušných. Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás třeba jen za to, že nepřijmeme dostatečný počet uprchlíků.

Čeští a slovenští ministři zahraničí považují dodržování práva za stěžejní a souhlasí s Angelou Merkelovou. Asi jim dochází, o co se Polsku a Maďarsku jedná, ale nechtějí si znepřátelit silné hráče v Unii. Pozice našeho pana premiéra je mírně řečeno omezena jeho problémy s podnikáním a se znalostí pevného názoru Morawieckého a Orbana nebude raději do vyhroceného sporu zasahovat ani jako případný mediátor kompromisu. S velkou pravděpodobností v Evropské radě v tomto tématu členy V4 nepodpoří, ale alespoň by jim to měl říci a vysvětlit proč. Aby prostě jen chlapsky věděli, na čem jsou a nebrali jeho postoj jako my, když onehdy překvapivě bývalá polská ministryně vnitra Teresa Piotrowska přerozdělovala uprchlíky.

Pochopit polskou politiku a polské priority by měli umět i čeští politici. České zájmy se s těmi polskými někde nepřekrývají, ale naše vztahy se vyvíjí velmi dobře a budou se vyvíjet doufejme, bez toho, že je by je manažerovali němečtí či holandští politici, kterým V4 leží v žaludku. Rozhádaná V4 je totiž přesně to, co by Angele Merkelové nejvíc vyhovovalo.

Continue Reading

Aktuality

Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny

Published

on

V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

„S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, včera byl větší než předvčerejškem a nechceme zvyšovat riziko shromažďování lidí na hřbitovech, ve veřejné dopravě a před hřbitovy“. vysvětlil Morawiecki.

Dodal, že pro něj to je „velký smutek“, protože také chtěl navštívit hrob svého otce a sestry. Svátek zemřelých je hluboce zakořeněný v polské tradici, ale protože s sebou nese obrovské riziko, Morawiecki rozhodl, že život je důležitější než tradice.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Kam kráčíš Platformo? 17.5.2021
  Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal […]
  Jaromír Piskoř
 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2021 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.