Connect with us
Reklama

Aktuality

Zavržení a prokletí vojáci

Published

on

zavrženíPřed dvaceti třemi lety se poprvé v Polsku, a to na Varšavské Univerzitě objevil termín „Zavržení vojáci“, jako součást výstavy o poválečném polském protikomunistickém odboji po roce 1944. Byl to pro spoustu Poláků šok. Zavržení a ještě vymazáni z dějin. Pro polské komunistické dějiny totiž existovaly jen partyzánské oddíly prokomunistické, podporované Rudou armádou, pak vesnické oddíly, které po válce akceptovaly komunistický režim a nakonec banditi – prohitlerovské a kolaborantské jednotky.

Partyzánské jednotky, spojené hlavně s podzemní Armiou Krajowou (AK) byly zahrnuty komunisty pod bandity. V některých případech totiž ještě v průběhu války bojovaly se sovětskými partyzány, kteří se hlavně na východu Polska nějak s místními obyvateli nepárali a rabovali místní vesnice a města. Podle válečného vojenského komunistického práva, byli vojáci z AK, kteří to zatajili a přišlo se na to, automaticky bráni jako zrádci a jediným trestem byla poprava (byli často násilně odváděni do bojových polských prosovětských jednotek). Všichni ti, kteří věděli co jim hrozí, utíkali do lesů a pro komunisty se stali dezertéry. V jednom takovém případě, byl popraven dvacetiletý voják, který měl ženu a malé dítě. Velitel jednotky č. 51914, napsal manželce vojáka dopis, ve kterém jí sděluje smrt jejího muže a dále píše: „uvalil na sebe, vás i vaše dítě hanbu, zradil vlast a národ, …. nenávist našich vojáků jej bude provázet i po smrti. Každý, komu koluje v žilách polská krev, jej proklíná.“

Vojenské oddíly AK v roce 1944 osvobodily některá polská města, například Vilno. Některé oddíly měly i kolem 16 000 vojáků. Ač šlo o partyzány, byli dobře vyzbrojeni, velmi dbali o své uniformy a nebojovali v nich jen Poláci, ale i Bělorusové, Litevci, Židé či Rusové. Všichni proti německým okupantům. Podle direktivy Stalina, byli po ukončení bojů obklíčeni jednotkami NKVD a internováni. Fakticky byli posíláni do Ruska na mnoho let do lágrů či hned na místě zastřeleni. Když byli, na pomalou smrt odsouzeni povstalci ve Varšavském povstání, začal vznikat podzemní nezávislý antikomunistický odpor.

V letech 1944 – 1945 byli protikomunistické akce nejsilnější. Polská konspirace novou vládu nepřijala. V konspiraci po oficiálním zrušení AK zůstalo téměř 200 000 lidí. Ve východním a centrálním Polsku operovalo několik desítek partyzánských a vojenských oddílů což dávalo dohromady asi 15-20 000 ozbrojených lidí. Odpor proti komunistům a sovětským okupačním jednotkám měl v některých vojvodstvích znaky lokálních povstání. Byla likvidována komunistická administrativa a místní komunistická policie. Komunisté udrželi moc ve velkých městech. Tam se vedly boje hlavně o vězněné či NKVD internované občany. Byli to bitvy, kdy na jedné či druhé straně zůstalo i několik stovek mrtvých. Bojové akce ukončila komunistická vláda v srpnu 1945 vyhlášenou amnestií, kterou využilo více než 42 000 lidí.

V letech 1945 – 1947 se podzemní antikomunistická činnost soustředila již méně na vojenské akce, ale byl kladen důraz na propagandu a vše směrovalo k volbám v roce 1947. Po zfalšování voleb a další amnestii vyhlášené komunistickou vládou v roce 1947 (využilo ji více než 53 000 lidí), končí masová činnost podzemí a zůstávají jen nezlomitelní. V roce 1948 ještě vyvíjelo činnost 158 partyzánských oddílů v síle 1 163 lidí a v roce 1949 138 oddílů v síle 765 lidí. V roce 1949 bylo na území Polska za účasti podzemních jednotek 828 ozbrojených akcí majících jednoznačně polický charakter. Mezi roky 1950 a 1952 existoval ještě asi 100 ozbrojených oddílů a skupin a jejich síla se odhaduje na 500 lidí. Byly to nevelké oddíly do deseti osob. Měly velké ztráty, ale místně vznikaly i nové oddíly, pravděpodobně z důvodu represí bezpečnostních složek a začínající kolektivizace. Disponovaly stále podporou části obyvatel, což jim dávalo možnost dále bojovat, ale koncem roku 1952 byly komunistickou vládou zlikvidovány všechny nedůležitější partyzánské oddíly.

Po roce 1952 zůstali jednotliví partyzáni, kteří se jen občas sdružovali do oddílů. V zásadě již neměli konspirační zázemí a mohli existovat jen s podporou části venkovského obyvatelstva. Konec ozbrojeného odporu nastal asi symbolicky v roce 1956, po politických změnách v Polsku. Poslední „Zavržený“, Józef Franczak však zahynul v souboji s policisty až v roce 1963.

Komunistické ztráty, podle jejich historiků, byly kolem 22 000 osob. Z toho asi deset tisíc vojáků. Důstojníků a vojáků NKVD se „ztratilo“ asi 1 000. Ztráty antikomunistického odporu jsou stále předmětem bádání. Obecně se udává, že při likvidaci „banditů“ jich zemřelo 8 000 – 8 600. Dalších 5 000 bylo popraveno. 21 000 lidí zemřelo ve vězení. Nejsou ale žádná data o mrtvých, kteří zahynuli při bezpečnostních operacích v terénu nebo při pacifikaci míst odporu.

Měl polský podzemní odpor možnost změnit polskou poválečnou politickou situaci? Určitě ne. Nejen, že se po válce neuměl sjednotit, ale měl proti sobě obrovskou přesilu. Na území Polska bylo po válce 6 miliónů ruských vojáků a za pomoci NKVD se polským komunistům podařilo za krátkou dobu vybudovat silný bezpečnostní aparát, který do boje s polským podzemím uvolnil 300 000 důstojníků a vojáků. Hlavně ale prodlužování boje po válce, budilo odpor polských občanů. Konspirace ustupovala a lidé chtěli normálně pracovat, zakládat rodiny a žit. Až do devadesátých let však polská komunistická bezpečnost vedla na podzemní aktivisty a další potenciální politické nepřátele složky, jejichž obsah často rozhodoval o kariéře či osobním životě.

Komunistická moc v Polsku velmi pečlivě sbírala a ničila všechny materiály týkající se protikomunistického podzemního odporu a intenzivní propagandou se snažila prosazovat názor, že šlo jen o projevy banditismu. Dodnes je to v Polsku jeden z velkých problémů, se kterým se bádající historici musí neustále potýkat.

Od roku 2 011 je 1. březen polským svátkem „Zavržených vojáků“ (ten den v roce 1951 bylo popraveno vedení skupiny „Wolność i Niezawislość“).

S použitím informací polského IPN
Jaromír Piskoř

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
  Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
  Jaromír Piskoř
 • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
  Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
  Jaromír Piskoř
 • Sinusoidy 14.3.2023
  Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.