Connect with us
Reklama
Aktuality

Takové je v Polsku počasí

Published

on

EB 2

Zásadní obrat v polské politice,který přinesly nedělní volby,může být pro českého čtenáře dost nepochopitelný. Domácí média totiž mluvila o našich sousedech často v samých superlativech.Proč tak drtivou porážku utrpěla vláda země, které se prý vyhnula krize, prosperovala a měnila se k nepoznání? Člen někdejšího vládního kabinetu na nás hleděl z obálky českého týdeníku coby „nový lídr Evropy“. Jak ale naznačily volby prezidentské a následně logo lidove novinypotvrdily ty parlamentní, Polákům se v „ráji“ nelíbí a chtějí změnu, a to opravdu zásadní.

Mohli bychom riskovat tvrzení, že zdrojem úspěchu současné vlády v očích zahraničních čtenářů bylo především výborné PR a také výrazná podpora největších polských médií. Nálady běžných občanů úspěšně přikrývala příznivá makroekonomická čísla. Jaká však byla odvrácená tvář těchto statistik? Nezaměstnanost pohybujícíse momentálně pod hranicí deseti procent je například na polské podmínky velmi dobrý výsledek. Takto nízká hodnota je ovšem vykoupena více než dvěma miliony Poláků za hranicemi země, především ve Velké Británii a Německu. Častokrát se přitom jedná o potenciální elity, dobře vzdělané mladé lidi s obrovskými schopnostmi, kteří ve své vlasti nenajdou odpovídající uplatnění. Některým z nich se sice v zahraničí podaří uchytit, velká část ale promrhá svůj talent na nekvalifikovaných pracovních pozicích.

Propast mezi centry a periferií

Nové průzkumy navíc ukazují, že na rozdíl od dočasné emigrace let minulých se současní odjíždějící neplánují vrátit, ale svou budoucnost si představují v západní Evropě. Zvrat těchto nálad také není na obzoru,skoro polovina lidí v rozmezí 18–34 let uvažuje o opuštění Polska. Nejedná se přitom o žádné příživníky, podle výzkumů totiž Poláci a obecně Východoevropané vkládají do britské ekonomiky více, než si sami vezmou na sociálních dávkách.

Obavy musí vzbuzovat i demografické prognózy, podle nichž nebude mít brzy kdo udržovat důchodový systém. Nejenže mladí hromadně odjíždějí do ciziny, ale rodí se i málo dětí, tedy alespoň rodinám, jež zůstávají v Polsku. U těch za hranicemi to s potomstvem vypadá lépe – další ukazatel reálné tváře polského úspěchu.

Další klíčovou otázkou je prohlubující se propast mezi velkými centry a periferií. Program regionálního rozvoje Občanské platformy předpokládal, že stačí podpořit několik málo lokálních center a ta už svým vzestupem pomohou nastartovat široké okolí. To se ovšem nestalo. Výsledkem tedy je, že se například v Poznani obávají úbytku investic, protože nové firmy nemají kde nabírat pracovní sílu, a na zmíněných periferiích se nezaměstnanost pohybuje nad 20 procenty.

Zatímco se mezi velkými městy prohánějí vcelku zbytečná nově zakoupená pendolina, v regionech chybí často jakákoliv veřejná spojení, a pokud nevlastníte auto, nedostanete se nikam. Stěhování je také obtížná věc – Polsko vede v evropských statistikách lidí zaměstnaných na netrvalé pracovní úvazky, a když pracujete léta na smlouvu o dílo, hypotéku nedostanete…

Kritici tak vládě vyčítají, že se z Polska stala montovna Evropy a jediná konkurenční výhoda spočíváv levné pracovní síle. Podle statistik OECD patří podmínky zaměstnanců u našich sousedů k vůbec nejhorším v rámci celé Unie. Malé platy, frustrace a prakticky žádné zajištění v případě propuštění, možná právě kvůli výše zmíněným skutečnostem se poslední dobou v polské veřejné debatě objevoval tak často termín prekariát, což je třída, která sice má práci, ale neustále se obává o její ztrátu a z platu si v dlouhodobém výhledu nemůže vytvořit žádné úspory.

Ve výčtu současných problémů mů-žeme pokračovat. Opoziční poslanec Patryk Jaki uvádí, že se za Občanské platformy prodloužila čekací doba na vyšetření u lékaře specialisty ze 30 na 200 dní. Na podfinancování veřejného sektoru, zejména zdravotnictví a školství, nedávno upozorňoval i guvernér národní banky a bývalý premiér Marek Belka.

Dobře ukryté problémy

Během posledních osmi let bylo zvýšeno více než 20 daní. Veřejné finance se dočkaly vůbec zajímavých situací– nejskandálnější přišla asi na počátku roku 2014, kdy kabinet Donalda Tuska převedl peníze ze soukromých penzijních fondů do státního rozpočtu, aby se nedostal do problémů se zákony a mechanismy, které se spustí, pokud státní dluh překročí 60 procentní hranici HDP.

Polská ekonomikataké neskutečně trpí kvůli úniku kapitálu do zahraničí, v této kategorii patří mezi evropskou špičku. Mnoho popsaných problémů si během návštěvy svých sousedů ani neuvědomíme – jsou dobře ukryty za novými dálnicemi a nablýskanými stavbami financovanými z evropských fondů.

Pravděpodobně nikdo jiný nedokáže současný stav Polska zhodnotit lépe než samotní politici. Jejich názor na fungování státu se veřejnost dozvěděla prostřednictvím odposlechové aféry a tzv. nahrávek pravdy, jak jsou záznamy soukromých hovorů nazývány. Někdejší ministr vnitra v nich prohlašoval, že „polský stát existuje pouze teoreticky, nikoli prakticky“, a guvernér národní banky označil vlajkový projekt vlády, společnost pro investice do rozvoje, jako „hromadu trosek“.

Současná eurokomisařka pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky Elżbieta Bieńkowská zase přiznala, že ministerstvo průmyslu mělo hornictví, další bolístku současného Polska, sedm let tak nějak „u prdele“, a velmi se podivovala nad tím, jak někdo může pracovat za méně než šest tisíc zlotých měsíčně (kolem 38,5 tisíce korun), přičemž dodala, že to musí být buď idiot, nebo zloděj.

Na závěr snad jen poslední citát této ženy, pronesený k rozhořčeným cestujícím, kteří byli po mrznoucím dešti nuceni strávit několik hodin v nejedoucích vlacích: „Sorry,takové už máme klima.“

Autor:  skraba.lukas@gmail.com

zdroj: Tištěné Lidové noviny

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Kam kráčíš Platformo?

Published

on

Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal Borys Budka, který spustil program anti-PiS a pokoušel se vytvořit širokou opoziční frontu a sesadit vládní PiS. To se nepovedlo i proto, že se Borys Budka nedokázal dohodnout s dalšími opozičními stranami. Co že se to děje v Občanské platformě? Kam míří strana, z jejichž řad se rekrutují politici jako Donald Tusk, Radosław Sikorski či Rafał Trzaskowski?

Dalo by se uštěpačně podotknout „do ……“, ale postupující marginalizace Občanské platformy naznačuje i konec systému soupeření PO-PiS, což zcela přeorá polské politické pole. Občanská platforma je dnes součástí Občanské koalice, což je zjednodušeně Platforma + zbytky Nowoczesne a několika malých levicových uskupení. Stejné vedení Platformy a Koalice žije ale stále v přesvědčení, že jsou hlavní opoziční silou. S nynější podporou kolem 12 % ale onu opoziční „vedoucí úlohu“ Borys Budka a spol ztratili. Sebereflexi nemaje stále s klapkami na očích verbálně sjednocují opozici proti vládní PiS, i když například Lewice je považuje za politického nepřítele většího než PiS.

Stranu opustili poslanci a poslankyně, kteří již nemají šanci získat volitelné místo na kandidátce (Mucha). Vedení nedávno vyloučilo členy konzervativního křídla (Raś a Zalewski) aby znejistilo další poslance, protože s dnešní podporou by jich do Sejmu prošlo sotva 70. Dnes ohlásila svůj odchod z Platformy hlasitá a prostořeká europoslankyně Róża Thun, pro kterou bylo poslední kapkou nepodpoření Platformou polského Fondu obnovy v Sejmu. Thun doufá, že její odchod bude „impulsem pro reflexi“. Nebude. Spíše dojde ještě k bratrovražednějšímu boji a lidé kolem bývalého předsedy Grzegorze Schetyny budou další v řadě.

Sledovat odcházení Občanské platformy není příjemné ani pro PiS. Kaczyński se loni podivoval zatáčce doleva, kterou provedla Platforma. Po čase je znát, že onen posun, který provedl Budka nutí mnoho politiků Platformy k hledání si jiné platformy pro své budoucí působení. PiS ztrácí svého dlouhodobého oponenta a politický pohyb na straně polské opozice se stává nepředvídatelným. O uchopení řadících opozičních pák bude několik zájemců a troufám si odhadnout, že si o ně budou chtít říci i politici dosavadní vládní Sjednocené pravice. No, „Nudu ve Varšavě“ rozhodně očekávat nemůžeme.

Continue Reading

Aktuality

Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás

Published

on

„Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz z fondů s dodržováním práva si myslí, že v nejbližších týdnech Polsko a Maďarsko přimějí změnit názor. Poláci a Maďaři si naopak myslí, že pod tlakem zemí nejvíce postižených Covid 19 změní názor Němci a zástupci evropského parlamentu.

Mechanismus veta je v Unii běžný. Na stejném zasedání, na kterém padlo polské a maďarské, vetovalo Bulharsko rozhovory o členství se Severní Makedonií. Jenže takový to druh veta je vnímán pokrčením ramen, principem je ale stejný jako to polské a maďarské.

Podle Smlouvy o EU je rozhodnutí o potrestání právního státu přijímáno jednomyslně Evropskou radou, a nikoli žádnou většinou Rady ministrů nebo Parlamentem (Na návrh jedné třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu může Evropská rada jednomyslně rozhodnout, že došlo k závažnému a trvajícímu porušení hodnot uvedených ze strany členského státu). Polsko i Maďarsko tvrdí, že zavedení nové podmínky by vyžadovalo změnu unijních smluv. Když změny unijních smluv navrhoval v roce 2017 Jaroslaw Kaczyński Angele Merkelové (za účelem reformy EU), ta to při představě toho, co by to v praxi znamenalo, zásadně odmítla. Od té doby se s Jaroslawem Kaczyńskim oficiálně nesetkala. Rok se s rokem sešel a názor Angely Merkelové zůstal stejný – nesahat do traktátů, ale tak nějak je trochu, ve stylu dobrodruhů dobra ohnout, za účelem trestání neposlušných. Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás třeba jen za to, že nepřijmeme dostatečný počet uprchlíků.

Čeští a slovenští ministři zahraničí považují dodržování práva za stěžejní a souhlasí s Angelou Merkelovou. Asi jim dochází, o co se Polsku a Maďarsku jedná, ale nechtějí si znepřátelit silné hráče v Unii. Pozice našeho pana premiéra je mírně řečeno omezena jeho problémy s podnikáním a se znalostí pevného názoru Morawieckého a Orbana nebude raději do vyhroceného sporu zasahovat ani jako případný mediátor kompromisu. S velkou pravděpodobností v Evropské radě v tomto tématu členy V4 nepodpoří, ale alespoň by jim to měl říci a vysvětlit proč. Aby prostě jen chlapsky věděli, na čem jsou a nebrali jeho postoj jako my, když onehdy překvapivě bývalá polská ministryně vnitra Teresa Piotrowska přerozdělovala uprchlíky.

Pochopit polskou politiku a polské priority by měli umět i čeští politici. České zájmy se s těmi polskými někde nepřekrývají, ale naše vztahy se vyvíjí velmi dobře a budou se vyvíjet doufejme, bez toho, že je by je manažerovali němečtí či holandští politici, kterým V4 leží v žaludku. Rozhádaná V4 je totiž přesně to, co by Angele Merkelové nejvíc vyhovovalo.

Continue Reading

Aktuality

Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny

Published

on

V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

„S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, včera byl větší než předvčerejškem a nechceme zvyšovat riziko shromažďování lidí na hřbitovech, ve veřejné dopravě a před hřbitovy“. vysvětlil Morawiecki.

Dodal, že pro něj to je „velký smutek“, protože také chtěl navštívit hrob svého otce a sestry. Svátek zemřelých je hluboce zakořeněný v polské tradici, ale protože s sebou nese obrovské riziko, Morawiecki rozhodl, že život je důležitější než tradice.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Kam kráčíš Platformo? 17.5.2021
  Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal […]
  Jaromír Piskoř
 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2021 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.