Connect with us
Reklama

Ekonomika

Symbolika bez praktického významu

Published

on

Konflikt polské vlády s Evropskou komisí vstoupil do nové fáze. Takový spor mezi Bruselem a členským státem Evropské unie zde ještě nebyl. Nicméně polská měna zůstává v klidu. Dluhopisy polské vlády a polské burzy také nereagují. Euro stále stojí 4,20 zl. Index WIG na burze klesl o 0,2 %, polské dluhopisy se chovají jako obvykle – trochu zlevňují, trochu zdražují. Nic velkého.

Trh nereaguje. Převažuje přesvědčení, že se jedná o závažnou událost, ale hlavně o symbolickou a zatím bez praktického významu. Analytici ze státní banky PKO BP napsali, že riziko, že Polsko bude sankcionováno podle článku 7, je malé. Rozpory s Bruselem proto nebudou mít žádný přímý dopad na polskou ekonomiku, přinejmenším do roku 2023. Proč do roku 2023? Protože tehdy země EU začnou vynakládat finanční prostředky EU z nového finančního výhledu 2021-27. To, že Polsko získá méně peněz než v období 2014-2020, je jisté. To je známo již několik let. Může jich být ale mnohem méně, a to pak bude mít dopad na ekonomiku. Ale jak tvrdí PKO BP – za 6 let. A to, co se stane v průběhu budoucích šesti let je velmi nejisté, jak uvedl Jakub Borowski, hlavní ekonom Credit Agricole Bank Polska.

Finanční trhy samozřejmě nesnáší nejistotou, takže pouze v tomto kontextu by měly stát na pokraji nervového zhroucení. Ony ale nejsou, protože v Polsku existují další faktory, které jsou považovány za stejně důležité nebo snad ještě důležitější.  Za prvé, polské hospodářství roste o více než 4 % ročně. Všechny polské makroekonomické ukazatele jsou v pořádku. Polsko nemá příliš velký dluh, ani velký deficit, ani vysokou nezaměstnanost a ani díry v zahraničním obchodu. Není ohroženo snížením ratingů. Za třetí, Polsko má poměrně vysoké úrokové sazby na rozdíl od Unie. Polské dluhopisy poskytující 2-3 % zisku a ten lze v dnešním světě negativních úrokových sazeb považovat za docela dobrou investici. A odejít z takového trhu, k tomu je zapotřebí více, než jen dlouhá a byrokratická procedura v Bruselu.

Trh proto nijak nereaguje, jelikož rizika spojená s článkem 7 jsou nejasná, a především, zastíněná silou polské ekonomiky. Samozřejmě, nic netrvá věčně a jednoho dne se Polsko dostane do situace, kdy bude jeho hospodářství oslabovat a rizika plynoucí z konfliktu s Unií budou zřejmější. Pak bude trh reagovat. Ale ne dnes.

(Podle next.gazeta.pl – Rafał Hirsch)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

Polsko přestane těžit uhlí, začne zavírat doly. Chce jaderné elektrárny

Published

on

Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí v zemi. V pátek to oznámili zástupci vlády a odborů. Poslední uhelné doly v Polsku mají být podle dohody uzavřeny v roce 2049. Vláda bude do té doby těžbu uhlí subvencovat. Dohoda ukončí podzemní protest zhruba 200 horníků, který začal v pondělí. Šéf vládní delegace uvedl, že dohoda definuje model „poctivé a spravedlivé“ transformace polského těžebního a energetického průmyslu. Odborový předák Dominik Kolorz ze svazu Solidarita se sice o dohodě vyjádřil pozitivně, upozornil však, že znamená „likvidaci jednoho z největších odvětví v polské historii“, uvádí polská agentura PAP.

Polská vláda tento měsíc oznámila, že hodlá urychlit postupný odklon od využívání uhlí k výrobě elektrické energie a investovat 150 miliard zlotých (téměř 900 miliard korun) do výstavby prvních jaderných elektráren v zemi. V současnosti se uhlí na produkci elektřiny v Polsku podílí téměř 80 procenty. Podle nejnovější verze energetické strategie ministerstva klimatu by se měl podíl uhlí v roce 2030 snížit na 37 až 56 procent a v roce 2040 na 11 až 28 procent. Předchozí verze z loňského listopadu počítala v roce 2030 s podílem 56 až 60 procent a v roce 2040 s podílem 28 procent.

Celý text na idnes.cz

 

Continue Reading

Ekonomika

Polsko má nové ložisko mědi a stříbra

Published

on

Zielona Góra Copper, která patří pod Měď Copper (vlastníkem je kanadská Lumina Capital), obdržela rozhodnutí o schválení geologické dokumentace nového ložiska mědi a stříbra „Nowa Sól“. Schválená ložiska se odhadují na 848 milionů tun rudy mědi a stříbra, 11 milionů tun mědi a 36 000 tun stříbra Je to první, za více než 40 let, zcela nově objevené ložisko v Polsku. Nově zdokumentované ložisko bude zapsáno do bilance polských nerostných zdrojů. První průzkumné vrty v této oblasti začaly v roce 2014. Bylo uskutečněno 20 vrtů, z toho 19 pozitivních.

Důlní budovy mají stát na několika desítkách hektarů, což je stejné jako průměrná farma. Zbytek dolu bude v podzemí. Investujeme zde 20 miliard PLN. – tvrdí prof. Stanisław Speczik, generální ředitel Měď Copper. Kanaďané mají připravený důlní projekt. Důl bude také muset být zahrnut do plánů územního rozvoje obcí a okresů a musí by být získány souhlasy všech pověřených úřadů. Může to trvat další tři nebo čtyři roky.

Nutno dodat možná déle, protože projekt konkuruje KGHM, státní polské těžařské firmě, která už nyní zaměstnává polské soudy svými protesty a Kanaďanům jejich projekt vůbec neusnadňuje.

Nebo ještě lépe zde: https://wpolityce.pl/gospodarka/487505-kopalnia-w-nowej-soli-nie-powstanie-komu-sluza-te-bzdury

 

Continue Reading

Ekonomika

Zvýšený limit od léta

Published

on

Polský limit pro bezkontaktní transakce Visa bez zadání kódu PIN, který je v současné době 50 PLN, bude 17. července 2020 zvýšen na 100 PLN, uvedla tisková kancelář VISA.

Nastavený před více než deseti lety je polský platební limit 50 PLN jedním z nejnižších v Evropě . Vyšší minimální částky existují ve Velké Británii – 30 liber, ve Francii a Irsku – 30 EUR, ale také např. na Litvě – 25 EUR, v Rumunsku nebo na Slovensku – 20 Euro.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
  Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
  Jaromír Piskoř
 • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
  Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
  Jaromír Piskoř
 • Sinusoidy 14.3.2023
  Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.