Connect with us
Reklama
Aktuality

Sliby se mají plnit

Published

on

Po čtrnácti dnech strávených v Polsku je třeba prvotně popřít informace o sinicích na Baltu. Jsou tam, ale ložiska nejsou velká a pohybují se směrem od pláží. Což prakticky znamená, že pokud by vedle vašeho ubytování u pláže jsou sinice, tři kilometry dál už nejsou a za dva dny se navíc posunou. Co jinak napsat o vrcholu turistického ruchu na polském Baltu? Počítejte se zácpami. Sezóna vrcholí, mění se turnusy a do aut sedli i pomalu jezdící důchodci. Chce to trpělivost. A ještě jednou, trpělivost.

Viděl jsem na pobřeží polské vrcholné politiky, kteří po ránu blbli s dětmi na pláži a večer se navlékli do sak, aby polským turistům sdělovali z pódií svá moudra – v prostoru někde mezi kolotočem a nejnavštěvovanější restaurační zahrádkou (polské volby jsou počátkem října). Turistů německých či českých se tato komunikace moc nedotýkala, ale místní – i polští turisté – nad rybou mudrovali o vztahu Poláků či polské katolické církve k homosexuálům, hlavním toť volebním tématu.

Pokud si pustíte polskou televizi, i protivládní TVN, uvědomíte si, jak je Česká televize jednostranná v přinášení zpráv z Polska. Těžko na české obrazovce zahlédnete vyjádření polského kněze, polského vládního politika či alespoň nějaký hlas, který na LGBT problém nazírá s nadhledem. Za to militantní pohled režisérky Agnieszky Hollandové je ten zásadní, který musí být citován a rozveden. Je to až humorně předvídatelné. Polská opozice několik let hlásala, že vláda PiS spěje porušováním demokratických zásad k totalitarismu. Polský volič ovšem vidí, že tato slova jsou jen plácáním a většinově na ně už nereaguje. Opoziční Občanská platforma od podobné neúčinné politiky ustupuje ke konkrétnímu programu například návrhů na reformu polského zdravotnictví či programy za čisté ovzduší. Editorům České televize to ale zatím nedošlo a „porušování práv“ je stále hlavním tématem zpravodajství z Polska.

Spočítáme-li preference levice, liberálů, lidovců s antisystémovými formacemi dohromady, nemají dnes na to porazit u voleb vládní PiS. Pokud by polská vláda „porušovala práva“, rozhodně by 45 % podpory mezi Poláky neměla. Masivní snížení nezaměstnanosti, skokově vzrostlé příjmy státního rozpočtu, dodržování volebních sociálních slibů a zlepšující se kvalita života, je na misce vah převažující nad možností adopce pro homosexuální páry.

Reálné zvyšování příjmů polského rozpočtu, boj proti daňovým únikům a vůbec celá koncepce změny výběru daní za posledních několik let, je až neuvěřitelným úspěchem vlády PiS a žádný z ekonomů a odborníků jej neočekával. Polská opozice předpokládala pád státních financí kvůli „nereálným volebním slibům PiS“. Sliby PiS se staly realitou, polský stát nezkrachoval, polským rodinám každý měsíc přistane na konto štědrý rodičovský příspěvek a polským důchodcům byl vyplacen 13. důchod. To vše by nebylo možné, pokud by v Polsku nedošlo k zásadnímu zlepšení výběru daní. Toto téma by mohla Česká televize otevřít, třeba jen proto, aby naší vládě ukázala, že u našich sousedů mají na to, aby byly plněny předvolební sliby tamní vládní strany.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás

Published

on

„Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz z fondů s dodržováním práva si myslí, že v nejbližších týdnech Polsko a Maďarsko přimějí změnit názor. Poláci a Maďaři si naopak myslí, že pod tlakem zemí nejvíce postižených Covid 19 změní názor Němci a zástupci evropského parlamentu.

Mechanismus veta je v Unii běžný. Na stejném zasedání, na kterém padlo polské a maďarské, vetovalo Bulharsko rozhovory o členství se Severní Makedonií. Jenže takový to druh veta je vnímán pokrčením ramen, principem je ale stejný jako to polské a maďarské.

Podle Smlouvy o EU je rozhodnutí o potrestání právního státu přijímáno jednomyslně Evropskou radou, a nikoli žádnou většinou Rady ministrů nebo Parlamentem (Na návrh jedné třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu může Evropská rada jednomyslně rozhodnout, že došlo k závažnému a trvajícímu porušení hodnot uvedených ze strany členského státu). Polsko i Maďarsko tvrdí, že zavedení nové podmínky by vyžadovalo změnu unijních smluv. Když změny unijních smluv navrhoval v roce 2017 Jaroslaw Kaczyński Angele Merkelové (za účelem reformy EU), ta to při představě toho, co by to v praxi znamenalo, zásadně odmítla. Od té doby se s Jaroslawem Kaczyńskim oficiálně nesetkala. Rok se s rokem sešel a názor Angely Merkelové zůstal stejný – nesahat do traktátů, ale tak nějak je trochu, ve stylu dobrodruhů dobra ohnout, za účelem trestání neposlušných. Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás třeba jen za to, že nepřijmeme dostatečný počet uprchlíků.

Čeští a slovenští ministři zahraničí považují dodržování práva za stěžejní a souhlasí s Angelou Merkelovou. Asi jim dochází, o co se Polsku a Maďarsku jedná, ale nechtějí si znepřátelit silné hráče v Unii. Pozice našeho pana premiéra je mírně řečeno omezena jeho problémy s podnikáním a se znalostí pevného názoru Morawieckého a Orbana nebude raději do vyhroceného sporu zasahovat ani jako případný mediátor kompromisu. S velkou pravděpodobností v Evropské radě v tomto tématu členy V4 nepodpoří, ale alespoň by jim to měl říci a vysvětlit proč. Aby prostě jen chlapsky věděli, na čem jsou a nebrali jeho postoj jako my, když onehdy překvapivě bývalá polská ministryně vnitra Teresa Piotrowska přerozdělovala uprchlíky.

Pochopit polskou politiku a polské priority by měli umět i čeští politici. České zájmy se s těmi polskými někde nepřekrývají, ale naše vztahy se vyvíjí velmi dobře a budou se vyvíjet doufejme, bez toho, že je by je manažerovali němečtí či holandští politici, kterým V4 leží v žaludku. Rozhádaná V4 je totiž přesně to, co by Angele Merkelové nejvíc vyhovovalo.

Continue Reading

Aktuality

Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny

Published

on

V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

„S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, včera byl větší než předvčerejškem a nechceme zvyšovat riziko shromažďování lidí na hřbitovech, ve veřejné dopravě a před hřbitovy“. vysvětlil Morawiecki.

Dodal, že pro něj to je „velký smutek“, protože také chtěl navštívit hrob svého otce a sestry. Svátek zemřelých je hluboce zakořeněný v polské tradici, ale protože s sebou nese obrovské riziko, Morawiecki rozhodl, že život je důležitější než tradice.

Continue Reading

Aktuality

Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS

Published

on

Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň.

„Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku zasedání Sejmu místopředseda Sejmu Ryszard Terlecki.

Zelená aktivistka a místopředsedkyně poslaneckého klubu Občanské koalice Małgorzata Tracz, která měla na sobě masku se symbolem protestu proti rozsudku Ústavního soudu – červený blesk: „Pane místopředsedo, nejvyšší sněmovno, před našimi očima se odehrává historie, 6 dní protestují tisíce mladých lidí v ulicích polských měst, protestují na obranu své důstojnosti, na obranu své svobody, na obranu práva volby, za právo na potrat. Toto je válka a tuto válku prohrajete. A kdo je za tuto válku zodpovědný? Pane ministře Kaczyński, to je vaše odpovědnost.“

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř
 • Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS 27.10.2020
  Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň. „Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality