Connect with us
Reklama

Aktuality

Rozdíl v ceně potravin může dosáhnout desítek procent, a na to lidé v příhraničí slyší

Published

on

biedronkaNekupte to, když je to tak výhodný. Slavná věta z filmu Slavnosti sněženek platí v polském příhraničí už desítky let. Začalo to oblečením, obuví či nábytkem, teď hrají prim potraviny a stavebniny. Třetinový rozdíl logo deník 2při srovnatelné kvalitě prostě lidi zajímá. „Navíc třeba mléčné výrobky jsou nejen podstatně levnější, ale i chutnější. Na tom se shodnou všichni, kteří tu nakupují. Ještě bych argumenty proti nakupování v Polsku chápal v případě nižší cena nižší kvalita. Ale takhle je to postavené na hlavu. Nemám nic proti českým producentům a obchodníkům, ale takový systém na úkor vlastní peněženky podporovat nehodlám,“ shrnul Filip Jireš z Trutnova názor mnohých nakupujících. A do Lubawky či Kamiennej Góry jezdí pro velké nákupy.

Polsko je na zemědělství ekonomicky závislejší než Česká republika. Proto se k potravinám i jejich produkci staví jinak. „Na potraviny mají výrazně nižší daň z přidané hodnoty. U nás je 15 procent, tam jen 5. To je těžká a nerovná pozice, se kterou se prodejci musí popasovat,“ upozornil na jednu z příčin rozdílu trutnovský řezník Libor Šrol.

V produkci potravin jsou Poláci na špičce kontinentu, tamní zemědělci navíc jako jediní v unii nemusí platit daně, stát obor dotuje obrovskými částkami. I tady lze hledat příčiny, proč cenový rozdíl je v mnoha případech v řádu desítek procent.

Navíc česká koruna si vůči polskému zlotému nestojí vůbec špatně. Kurz posiluje a tamní výrobky se tak stále zlevňují. Před rokem musel český zájemce dát za jeden zlotý 7 korun, teď už i 6,20.

Koruna se drží

V polovině minulého roku spadl kurz koruny až na 142 zlotých za českou tisícovku. Teď se drží kolem 160 zlotých, a to lidi láká. „Před dvěma týdny to bylo dokonce 162, včera zase 157. Zhruba v tomhle rozmezí to poslední dobou kolísá,“ potvrdila Milena Hetflejšová ze Žacléře.

„Češi tvoří důležitou část zákazníků, většinou mění od jednoho do dvou tisíc korun. I když počet trochu klesá, mnozí začali používat platební karty,“ potvrdila ve směnárně přímo u obchodního domu Barbara Gregorowicz.

Několik potravinových afér lidi v příhraničí příliš neovlivnilo. Polské jídlo nemá dobrou pověst zejména v kraji. Mnozí ale po osobní zkušenosti změnili názor.

Až ze Vsetína jezdí do Krkonoš Dušan Solař, v létě na kola, v zimě na lyže. „Vyrazíme několikrát do roka, a před odjezdem vždycky jedeme do Lubawky. Nakoupíme zejména sýry, jogurty a ochucený tvaroh. Od nás je to k hranicím přeci jen dál a nevyplatí se to. Tady ale příležitost pokaždé využijeme,“ potvrdil.

Pro české obchodníky ale časté a dlouho trvající nákupy za hranicemi jsou problém. „Nižší DPH se samozřejmě v ceně projevuje a my se s tím potýkáme dnes a denně. Ale nevzdáme to,“ podotkl s trochu trpkým úsměvem Marek Dousek, který v Žacléři už dlouhé roky provozuje samoobsluhu. „Mám výhodu, že jsem ve svém. Kdybych měl platit nájem, asi by to nebylo únosné. Už bychom asi neprodávali,“ upozornil na složitou situaci. Právě pro obyvatele Žacléře jsou totiž nákupy v Polsku velmi jednoduché. Na hraniční přechod Královec je to pár kilometrů a obchodní dům v Lubawce je blíž než ty trutnovské.

Nejen pro jídlo

Dalším cílem nakupujících jsou polské stavebniny. Každé město má velkou prodejnu se širokým sortimentem. „Jezdí se především pro obklady a dlažby, lepidla, sádrokartony, OSB desky a třeba i sprchové kouty nebo dřezy. Kdo nechce luxus, pořídí to tu levněji,“ potvrdil Bolek Marzec ze Žacléře, který i materiál pro svůj dům nakoupil za hranicemi.

Ustala naopak benzínová turistika. Když se rozdíl pohyboval mezi třemi až čtyřmi korunami za litr, stály u polských pump fronty českých aut. Podle včerejšího kurzu ale stála v Lubawce nafta 24,10 a benzín 25,40 koruny.

DPH v Polsku:

Daň z přidané hodnoty v Polsku má tři sazby, 23, 8 a 5 %.

• 8 % léky, zdravotní potřeby, osobní doprava, noviny, ubytovací služby, restaurace, vstupné na kulturní akce.

• 5 % jídlo a nealko pití

DPH v České republice: 21, 15 a 10 procent.

• 15 % základní potraviny, knihy, lékařské a farmaceutické potřeby, osobní doprava, noviny, vstupné na kulturní a sportovní akce, ubytovací služby

• 10 % knihy, léky

Máte něco k proclení?

Do roku 1989 překračovalo hranici mnohem méně lidí. I tak ale obchod kvetl. Téměř každý turista vezl něco, co bylo v rozporu s tehdejšími předpisy. Z Polska se pašovaly boty, oblečení či česká indexová literatura, z Čech například pláty do pil na železo. Každý musel projít hraniční kontrolou a celníci měli pro lepší vysvětlení svých požadavků k dispozici i jazykovou příručku.

Vaše doklady prosím Poprosze dokumenty do kontroli.

Máte něco k proclení? Czy ma pan cos do ocienia?

To vše je pro mou osobní potřebu To wszystko jest do uzytku osobistego.

Dnes už tyhle věty vzbuzují úsměv, tehdy ale taková konverzace probíhala každý den jistě více než tisíckrát.

Autor: Aleš Vaníček, Krkonošský deník

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

  • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
    Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
    Jaromír Piskoř
  • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
    Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
    Jaromír Piskoř
  • Sinusoidy 14.3.2023
    Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
    Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.