Connect with us
Reklama
Aktuality

Polští novináři si strouhali mrkvičku

Published

on

W SIECI BEZ W do rzecziSvaz pro kontrolu distribuce polských tištěných médií (ZKDP) v listopadu loňského roku zveřejnil data prodeje týdeníků. 140 000 prodal „Gość Niedzielny” , přes 129 000 prodal „Newsweek”. Na třetím místě bylo „Uważam Rze“ se 125 000 prodaných, pak „Polityka” 120 000, „Wprost“ 66 000 a další prodali již méně.

 

Stejný a respektovaný ZKDP zveřejnil nedávno data za leden 2013. Průměrný prodej „Gościa Niedzielnego” byl 143 587. „Newsweek Polska”, vedený Tomaszem Lisem byl druhý a prodal 124 997, třetí „Polityka” 120 127 a na čtvrtém místě se umístil nový týdeník „W Sieci” (dnes „Sieci”) 120 008 prodaných časopisů a pátý je „Do Rzeczy” se 119 935 kusy. Katastrofálním neúspěchem skončil prodej týdeníku „Uważam Rze”. Prodej se propadl o 77,32 % na střední prodej 29 336 prodaných časopisů (bez dat o prodejích Programů televizí a různých Chvilek pro Tebe).
„Gość Niedzielny” je tradiční katolický týdeník, „Newsweek Polska”, spíše levicové a provládní médium, „Polityka” tradiční a spíše levicový týdeník, „Uważam Rze“ v podstatě již byl pravicovým týdeníkem spojeným se jménem Pawła Lisického, kterého vyhodil Grzegorz Hajdarowicz, majitel společnosti Presspublica a vydavatel “Uważam Rze” s odůvodněním, že byl málo loajální k vydavateli. S Pawlem Lisickým odešla skoro celá redakce a tito novináři se stali základem redakcí dvou nových týdeníků. „W Sieci” (dnes „Sieci”) je pravicový týdeník s důrazem na mladšího čtenáře, „Do Rzeczy” s šéfredaktorem Pawlem Lisickým cílí na tradičního konzervativně-liberálního polského čtenáře (jeden ze svých posledních prezidentských rozhovorů jim dal Václav Klaus).
Pro obraz polské mediální tištěné scény je zapotřebí zmínit, že v Polsku jsou vydavatelské domy opřené o deníky a jejich suplementy, jako je Michnikova Agora (Gazeta Wyborcza) nebo bulvární média i u nás známých firem jako Ringier Axel Springer Polska (Fakt), MURATOR (Superexpress), INFOR BIZNES vydávající ekonomicko- informační média (Dziennik) a privatizované vydavatelství Presspublica a její deník „Rzeczpospolitą” výše jmenovaného Grzegorze Hajdarowicze.
Historicky byl deník „Rzeczpospolitą” vládním deníkem za komunistů. Koncem roku 1989 se stal jeho šéfredaktorem Dariusz Fikus a stal se nezávislým. V roce 1991 získal zahraničního investora a vzniklo vydavatelství Presspublica. Od roku 1996 do 2011 vlastnil stát 48,99 %. 51,01 % procent skončilo u londýnské mediální Mecom Group (dříve francouzský Hersant a norská Orkla). Podle společenské smlouvy však zástupci státu blokovaný Mecom nemohl restruktualizovat a tak prodal v roce 2011 Mecom Polska, která fyzicky vlastnila akcie „Presspublicy“ za 80 mil. zlotých (480 mil. Kč) firmě Gremi Media Grzegorze Hajdarowicze. Koncem roku prodala po úkonech privatizace státní PWRSA svých 48,99 % v Presspublice Gremi Media Grzegorze Hajdarowicze za 55 mil. zlotých (330 mil Kč). Chvíli se o tento podíl mimo jiných ucházela i Bakalova česká Economia.
Hajdarowicz tvrdil, že má dost peněz, ale Gazeta Wyborcza napsala, že na podíl od Mecomu mu půjčila ve dvou fázích (čekal na schválení polského ÚHOS) Geting Noble Bank miliardáře Leszeka Czarneckého, o kterém „Rzeczpospolita“ kdysi napsala že byl agentem komunistické tajné služby. Akcie jsou u banky v zástavě. I akcie státu jsou či byly v zástavě u státní PWRSA, protože cenu za ně splácí či splácela Gremi Media postupně ve splátkách.
Hned po privatizaci byl Paweł Lisicki, šéfredaktor „Rzeczpospolite“ i „Uważam Rze“ odvolán z vedení deníku. Novým šéfredaktorem se stal Tomasz Wróblewski. Presspublica tehdy byla majitelem deníku „Rzeczpospolita“ (prodej – měsíční průměr 140 000 ), ekonomických novin „Parkiet“ (9 000), týdeníku „Uważam Rze“ (130 000) a internetových portálů např. www.rp.pl. Příjmy skupiny byly v roce 2010 – 220,9 mil. zł, a zisk 8,1 mil zł (1 zl = 6 Kč).
Příběh fatálního propadu prodaného nákladu u „Uważam Rze“ (a dnes i u deníku, „Rz“ – má v lednu 2013 prodaných 63 564 ks) má počátek ve zveřejnění článku o letecké katastrofě prezidentského letadla ve Smolensku. Novinář z „Rz“ Cezary Gmyz napsal, že na vraku letadla se našly stopy po výbušnině a že to potvrdil hlavní polský prokurátor. Článek vyšel ráno 30.10.2012 a hned se spustila nebývalá mela. Reagovali snad všichni politici a zasáhlo to všechny Poláky. Grzegorz Hajdarowicz se 30.10.2012 v 01,30 sešel s mluvčím Tuskovy vlády Pawłem Graśem, aby jej informoval o tom co ráno v jeho novinách vyjde. Po dementování informace ze strany hlavního prokurátora a ostré reakci polských vládních činitelů si v redakci „Rz“ nasypali popel na hlavu a vše vzali zpět. Hajdarowicz vyhodil autora článku Cezary Gmyza, šéfredaktora Tomasze Wróblewského a několik dalších novinářů. Ze solidarity odešlo mnoho dalších. Celá kauza ještě více rozdělila polsku veřejnost.
Vyhození a solidarizující novináři vesměs odešli do obou nových týdeníků a připravují nezávislou televizi TV Republika. Nový šéfredaktor „Uważam Rze“ Jan Piński psal 2.12. 2012 ve svém prvním sloupku: “ … je zapotřebí úspěch na trhu stvrdit i úspěchem finančním, protože jen to může být základem pro trvalý rozvoj týdeníku. …“. Hajdarowicz hovoří o rozvoji svého vydavatelství a chce kupovat a zakládat nové tituly, tak aby v roce 2015 příjmy z „Rz“ byly 50 % a zbytek z jiných titulů či jiných aktivit jako jsou konference a školení. Papírové tituly by v roce 2015 měly podle něj přinášet 50 % příjmů a elektronické aktivity zbylých 50 %.
Pochopitelně celý příběh má kolem sebe plný pytel politických prohlášení ze všech polských partají. Za zaznamenání stojí jen pár. Przemysław Wipler, poslanec opoziční PiS, který interpeloval ministra financí ve věci privatizace vydavatelství Presspublica, si pak v „Rz“ přečetl, že je lobbistou British American Tobacco. Nebo nový týdeník “ W Sieci“ se musel přejmenovat na „Sieci“ protože polský soud vyhověl žalobě (předběžné opatření) právníků Hajdarowicze, který vlastní portál podobného jména W SIECI OPINII. Pro mě osobně je zcela mimo mé myšlení to, že polští novináři nebojovali v rámci branže o vlastní názorovou svobodu, ale spíše strouhali mrkvičku odejitým.

Jaromír Piskoř

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Kam kráčíš Platformo?

Published

on

Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal Borys Budka, který spustil program anti-PiS a pokoušel se vytvořit širokou opoziční frontu a sesadit vládní PiS. To se nepovedlo i proto, že se Borys Budka nedokázal dohodnout s dalšími opozičními stranami. Co že se to děje v Občanské platformě? Kam míří strana, z jejichž řad se rekrutují politici jako Donald Tusk, Radosław Sikorski či Rafał Trzaskowski?

Dalo by se uštěpačně podotknout „do ……“, ale postupující marginalizace Občanské platformy naznačuje i konec systému soupeření PO-PiS, což zcela přeorá polské politické pole. Občanská platforma je dnes součástí Občanské koalice, což je zjednodušeně Platforma + zbytky Nowoczesne a několika malých levicových uskupení. Stejné vedení Platformy a Koalice žije ale stále v přesvědčení, že jsou hlavní opoziční silou. S nynější podporou kolem 12 % ale onu opoziční „vedoucí úlohu“ Borys Budka a spol ztratili. Sebereflexi nemaje stále s klapkami na očích verbálně sjednocují opozici proti vládní PiS, i když například Lewice je považuje za politického nepřítele většího než PiS.

Stranu opustili poslanci a poslankyně, kteří již nemají šanci získat volitelné místo na kandidátce (Mucha). Vedení nedávno vyloučilo členy konzervativního křídla (Raś a Zalewski) aby znejistilo další poslance, protože s dnešní podporou by jich do Sejmu prošlo sotva 70. Dnes ohlásila svůj odchod z Platformy hlasitá a prostořeká europoslankyně Róża Thun, pro kterou bylo poslední kapkou nepodpoření Platformou polského Fondu obnovy v Sejmu. Thun doufá, že její odchod bude „impulsem pro reflexi“. Nebude. Spíše dojde ještě k bratrovražednějšímu boji a lidé kolem bývalého předsedy Grzegorze Schetyny budou další v řadě.

Sledovat odcházení Občanské platformy není příjemné ani pro PiS. Kaczyński se loni podivoval zatáčce doleva, kterou provedla Platforma. Po čase je znát, že onen posun, který provedl Budka nutí mnoho politiků Platformy k hledání si jiné platformy pro své budoucí působení. PiS ztrácí svého dlouhodobého oponenta a politický pohyb na straně polské opozice se stává nepředvídatelným. O uchopení řadících opozičních pák bude několik zájemců a troufám si odhadnout, že si o ně budou chtít říci i politici dosavadní vládní Sjednocené pravice. No, „Nudu ve Varšavě“ rozhodně očekávat nemůžeme.

Continue Reading

Aktuality

Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás

Published

on

„Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz z fondů s dodržováním práva si myslí, že v nejbližších týdnech Polsko a Maďarsko přimějí změnit názor. Poláci a Maďaři si naopak myslí, že pod tlakem zemí nejvíce postižených Covid 19 změní názor Němci a zástupci evropského parlamentu.

Mechanismus veta je v Unii běžný. Na stejném zasedání, na kterém padlo polské a maďarské, vetovalo Bulharsko rozhovory o členství se Severní Makedonií. Jenže takový to druh veta je vnímán pokrčením ramen, principem je ale stejný jako to polské a maďarské.

Podle Smlouvy o EU je rozhodnutí o potrestání právního státu přijímáno jednomyslně Evropskou radou, a nikoli žádnou většinou Rady ministrů nebo Parlamentem (Na návrh jedné třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu může Evropská rada jednomyslně rozhodnout, že došlo k závažnému a trvajícímu porušení hodnot uvedených ze strany členského státu). Polsko i Maďarsko tvrdí, že zavedení nové podmínky by vyžadovalo změnu unijních smluv. Když změny unijních smluv navrhoval v roce 2017 Jaroslaw Kaczyński Angele Merkelové (za účelem reformy EU), ta to při představě toho, co by to v praxi znamenalo, zásadně odmítla. Od té doby se s Jaroslawem Kaczyńskim oficiálně nesetkala. Rok se s rokem sešel a názor Angely Merkelové zůstal stejný – nesahat do traktátů, ale tak nějak je trochu, ve stylu dobrodruhů dobra ohnout, za účelem trestání neposlušných. Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás třeba jen za to, že nepřijmeme dostatečný počet uprchlíků.

Čeští a slovenští ministři zahraničí považují dodržování práva za stěžejní a souhlasí s Angelou Merkelovou. Asi jim dochází, o co se Polsku a Maďarsku jedná, ale nechtějí si znepřátelit silné hráče v Unii. Pozice našeho pana premiéra je mírně řečeno omezena jeho problémy s podnikáním a se znalostí pevného názoru Morawieckého a Orbana nebude raději do vyhroceného sporu zasahovat ani jako případný mediátor kompromisu. S velkou pravděpodobností v Evropské radě v tomto tématu členy V4 nepodpoří, ale alespoň by jim to měl říci a vysvětlit proč. Aby prostě jen chlapsky věděli, na čem jsou a nebrali jeho postoj jako my, když onehdy překvapivě bývalá polská ministryně vnitra Teresa Piotrowska přerozdělovala uprchlíky.

Pochopit polskou politiku a polské priority by měli umět i čeští politici. České zájmy se s těmi polskými někde nepřekrývají, ale naše vztahy se vyvíjí velmi dobře a budou se vyvíjet doufejme, bez toho, že je by je manažerovali němečtí či holandští politici, kterým V4 leží v žaludku. Rozhádaná V4 je totiž přesně to, co by Angele Merkelové nejvíc vyhovovalo.

Continue Reading

Aktuality

Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny

Published

on

V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

„S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, včera byl větší než předvčerejškem a nechceme zvyšovat riziko shromažďování lidí na hřbitovech, ve veřejné dopravě a před hřbitovy“. vysvětlil Morawiecki.

Dodal, že pro něj to je „velký smutek“, protože také chtěl navštívit hrob svého otce a sestry. Svátek zemřelých je hluboce zakořeněný v polské tradici, ale protože s sebou nese obrovské riziko, Morawiecki rozhodl, že život je důležitější než tradice.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Kam kráčíš Platformo? 17.5.2021
  Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal […]
  Jaromír Piskoř
 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2021 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.