Connect with us
Reklama

Ekonomika

Polsko možná bude muset kupovat plyn z Nord Stream 2

Published

on

Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz na konferenci „Polsko ve světě krizí“ nevyloučil, že země bude kupovat ruský plyn z plynovodu Nord Stream 2. Během diskuse se novináři zeptali polského ministra na variantu časového nesouladu zániku smlouvy s Gazpromem a dokončení výstavby Baltského plynovodu spojující Polsko a Dánsko.
„Budeme nakupovat nejlevnější plyn, možná ze Spojených států možná z Německa“ – řekl Czaputowicz a vyjádřil naději, že takový scénář nestane. Prohlášení šéfa diplomacie potvrzuje, že ve vládních kruzích existuje povědomí o časovém ohrožení plánu výstavby Baltského plynovodu a plán zplnomocněnce vlády pro energetickou infrastrukturu Piotra Naimského, že Polsko nebude nuceno obnovit smlouvy se společností Gazprom, může být nerealistický. Smlouva s Gazpromem skončí v roce 2022. Kdyby Polsko do té doby nemělo alternativní zdroje plynu, Rusko by pravděpodobně chtělo přinutit Polsko, aby podepsalo další dlouhodobou smlouvu. Gazprom dosud dodává Varšavě plyn za vyšší cenu, než kterou platí Berlín.

Spotřeba plynu v Polsku z 15 mld krychlových metrů v roce 2015 vzrostla na 17 mld v roce 2017. Pokud tento nejvyšší růst spotřeby plynu v polské historii bude pokračovat stejným tempem i v následujících letech (jde hlavně o boj se smogem), muselo by v budoucnu stejně Polsko pokrývat částečně svou potřebu plynu z ruských zdrojů, protože kapacita Baltského plynovodu a dovoz amerického LNG by nebyla dostačující. 

Polské ministerstvo zahraničí se ohradilo proti tomu, že jsou slova ministra Czaputowicze vysvětlována jako zpoždění projektování Baltského plynovodu. Premiér Morawiecki přidal do onoho polského plynového mixu i polské zdroje plynu (cca 4 mld. m3 plynu ročně). Z plynového portu ve Svinoústí můžeme očekávat letos 4 mld m3 LNG. Baltský plynovod se projektuje na 10 mld m3 ročně. 

Jenže v roce 2018 roste spotřeba plynu v Polsku ještě více než v roce 2017 a výrazně roste dovoz z Ruska. Sami Poláci přiznávají 7 %. Spotřeba za rok 2018 se tedy evidentně přehoupne přes 18,5 mld kubických metrů. A v roce 2019 určitě přesáhne 20 miliard m3.  

Trh s plynem v Polsku se rychle vyvíjí a už dnes kapacitně rostou nezávislí distributoři, kteří svým polským klientům dodávají plyn, který kupují na burzách. Ať chceme nebo ne, Nord Stream 2 se staví. Bude delší a bude míjet Dánsko. Jeho vyústění v Německu se plánuje nedaleko polských hranic a logicky tak z jeho dodávek část skončí v Polsku, i kdyby to byla jen ta část, která bude nakupována na burze, tedy mimo ideový politický spor. Je jasné že vyjednávací podmínky Poláků pro dodávky plynu z Gazpromu budu lepší než v minulosti, ale tvrdit, že ruský plyn v Polsku v budoucnu nebude je bohužel jen politické přání. 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

Polsko přestane těžit uhlí, začne zavírat doly. Chce jaderné elektrárny

Published

on

Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí v zemi. V pátek to oznámili zástupci vlády a odborů. Poslední uhelné doly v Polsku mají být podle dohody uzavřeny v roce 2049. Vláda bude do té doby těžbu uhlí subvencovat. Dohoda ukončí podzemní protest zhruba 200 horníků, který začal v pondělí. Šéf vládní delegace uvedl, že dohoda definuje model „poctivé a spravedlivé“ transformace polského těžebního a energetického průmyslu. Odborový předák Dominik Kolorz ze svazu Solidarita se sice o dohodě vyjádřil pozitivně, upozornil však, že znamená „likvidaci jednoho z největších odvětví v polské historii“, uvádí polská agentura PAP.

Polská vláda tento měsíc oznámila, že hodlá urychlit postupný odklon od využívání uhlí k výrobě elektrické energie a investovat 150 miliard zlotých (téměř 900 miliard korun) do výstavby prvních jaderných elektráren v zemi. V současnosti se uhlí na produkci elektřiny v Polsku podílí téměř 80 procenty. Podle nejnovější verze energetické strategie ministerstva klimatu by se měl podíl uhlí v roce 2030 snížit na 37 až 56 procent a v roce 2040 na 11 až 28 procent. Předchozí verze z loňského listopadu počítala v roce 2030 s podílem 56 až 60 procent a v roce 2040 s podílem 28 procent.

Celý text na idnes.cz

 

Continue Reading

Ekonomika

Polsko má nové ložisko mědi a stříbra

Published

on

Zielona Góra Copper, která patří pod Měď Copper (vlastníkem je kanadská Lumina Capital), obdržela rozhodnutí o schválení geologické dokumentace nového ložiska mědi a stříbra „Nowa Sól“. Schválená ložiska se odhadují na 848 milionů tun rudy mědi a stříbra, 11 milionů tun mědi a 36 000 tun stříbra Je to první, za více než 40 let, zcela nově objevené ložisko v Polsku. Nově zdokumentované ložisko bude zapsáno do bilance polských nerostných zdrojů. První průzkumné vrty v této oblasti začaly v roce 2014. Bylo uskutečněno 20 vrtů, z toho 19 pozitivních.

Důlní budovy mají stát na několika desítkách hektarů, což je stejné jako průměrná farma. Zbytek dolu bude v podzemí. Investujeme zde 20 miliard PLN. – tvrdí prof. Stanisław Speczik, generální ředitel Měď Copper. Kanaďané mají připravený důlní projekt. Důl bude také muset být zahrnut do plánů územního rozvoje obcí a okresů a musí by být získány souhlasy všech pověřených úřadů. Může to trvat další tři nebo čtyři roky.

Nutno dodat možná déle, protože projekt konkuruje KGHM, státní polské těžařské firmě, která už nyní zaměstnává polské soudy svými protesty a Kanaďanům jejich projekt vůbec neusnadňuje.

Nebo ještě lépe zde: https://wpolityce.pl/gospodarka/487505-kopalnia-w-nowej-soli-nie-powstanie-komu-sluza-te-bzdury

 

Continue Reading

Ekonomika

Zvýšený limit od léta

Published

on

Polský limit pro bezkontaktní transakce Visa bez zadání kódu PIN, který je v současné době 50 PLN, bude 17. července 2020 zvýšen na 100 PLN, uvedla tisková kancelář VISA.

Nastavený před více než deseti lety je polský platební limit 50 PLN jedním z nejnižších v Evropě . Vyšší minimální částky existují ve Velké Británii – 30 liber, ve Francii a Irsku – 30 EUR, ale také např. na Litvě – 25 EUR, v Rumunsku nebo na Slovensku – 20 Euro.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
  Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
  Jaromír Piskoř
 • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
  Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
  Jaromír Piskoř
 • Sinusoidy 14.3.2023
  Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.