Connect with us
Reklama

Aktuality

Polsko je nejblíž i nejdál

Published

on

vojvodstvíVe středu podepíšete smlouvu a v pátek už ji realizujete. Čekejte lepší obchodníky, zato někdy horší organizaci. To jsou některé z postřehů o polském trhu, o němž byla řeč na exportní konferenci v Ostravě. Je to nejbližší exotický trh. Obchodní atmosféra sousedního Polska je totiž oproti Česku překvapivě odlišná. Tak by se daly shrnout zkušenosti, které zazněly na konferenci logo businessinfoBudoucnost českého exportu, již organizovalo vydavatelství Mladá fronta na konci května 2015 v Ostravě.

Právě doporučení pro obchody s Polskem ovládla konferenci jako ústřední téma. Pro Ostravsko a celý Moravskoslezský kraj je sousední Polsko logicky klíčovým odbytištěm, třetím největším obchodním partnerem je ale i pro celou Českou republiku (po Německu a Slovensku). Podle obchodníků, kteří již mají s polským trhem vlastní zkušenost, je ovšem potřeba připravit se na výrazně odlišné zvyklosti.

Ostravsko je pro nás velmi duležitý region, máme tu na 150 aktivních klientů, uvedl generální reditel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

„Přestože Polsko je za rohem, je to naprosto specifický trh, jeden z nejodlišnějších,“ uvedl Lubomír Gogela ze společnosti Vítkovice Machinery Group. Ta provozuje mimo jiné závod na výrobu tlakových lahví v polském měste Sosnowiec. Podle Gogely bylo pro skupinu Vítkovice důležité zřídit pobočku přímo v Polsku, přestože z ostravského ústredí je to k sousedům kousek.

„Alfou a omegou je mít na tamějším trhu polsky mluvící zástupce. Všude na světě se hodí mít obchodníka znalého místní řeči, ale právě Poláci na to slyší hodně,“ podotýká Adam Milata, výkonný ředitel rodinné firmy Fortemix, která nabízí podlahové dlaždice nebo cementové směsi. Z obratu přes 100 milionů korun zajišťuje firmě přes 40 procent vývoz právě do Polska.

Nejvíc dotací míří do východních vojvodství

Na Polácích oceňuje Milata jejich vášeň pro byznys. „Jsou velmi dobří obchodníci, lepší než my Češi. Obchod je baví, chtějí ho dělat. Když naše firma dala inzerát, že hledáme obchodníka, v Česku se nám prihlásilo jen 50 zájemců. V Polsku jich bylo 1250. A oni se umějí na pohovoru velmi dobře prodat, takže musíte být při výběru ostražití,“ říká Adam Milata. Zároveň ale podotýká, že Poláci zase na Češích oceňují systematičnost. „Ta jim chybí, zejména ve východních regionech Polska,“ říká podnikatel.

Právě východ Polska, který je méně rozvinutý než zbytek země, představuje nyní pro české dodavatele příležitost. „Polsku se podařilo získat pro programovací období do roku 2020 z evropských dotací plných 82,5 miliardy eur a nejvíc peněz půjde právě do pěti východních vojvodství,“ vysvětluje Magdalena Holeksová z nové kanceláře proexportní agentury CzechTrade v Katovicích.

Evropské peníze Poláci využívají pro stavbu silnic, železnic nebo čističek vody. „Ne náhodou se říká, že Polsko je teď největší staveniště Evropy,“ podotýká Magdalena Holeksová.

Také její kolega z kanceláře CzechTrade ve Varšavě Adam Suchanek souhlasí s postřehem, že odlišná povaha Poláků výrazně ovlivňuje i podnikání v zemi. „Máme sice podobné jazyky, ale mentalita obou národů je diametrálně odlišná. Například v Polsku je 27,9 procenta lidí zaměstnáno na krátkodobé smlouvy. Je to nejvíc v Evropě. Pro srovnání, v Česku je to 9,5 procenta,“ uvádí Adam Suchanek.

Jistá rozvolněnost pro pracovněprávní vztahy je pro Polsko typická i podle Adama Milaty. Podle něj Poláci nabízejí, ale zároveň i od českých dodavatelů vyžadují obrovskou flexibilitu. „Někdy se stane, že ve středu podepisujeme smlouvu a v pátek už pokládáme podlahu,“ ilustruje podnikatel.

Odlišné jsou v Polsku i platy. Průměrná mzda je tam sice přibližně srovnatelná – v současnosti činí 1032 eur měsíčně, zatímco v Česku byla v roce 2014 na úrovni 988 eur za měsíc. U Poláku je ale podle Adama Suchanka větší propast mezi nízkými platy většiny zaměstnanců a malou skupinou s vysokými příjmy. Zkušení obchodní zástupci nebo kvalitní polští manažeři mají ve městech vysoké platové nároky.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Autor článku: Tomáš Stingl

Zdroj: BusinessInfo.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Kam kráčíš Platformo?

Published

on

Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal Borys Budka, který spustil program anti-PiS a pokoušel se vytvořit širokou opoziční frontu a sesadit vládní PiS. To se nepovedlo i proto, že se Borys Budka nedokázal dohodnout s dalšími opozičními stranami. Co že se to děje v Občanské platformě? Kam míří strana, z jejichž řad se rekrutují politici jako Donald Tusk, Radosław Sikorski či Rafał Trzaskowski?

Dalo by se uštěpačně podotknout „do ……“, ale postupující marginalizace Občanské platformy naznačuje i konec systému soupeření PO-PiS, což zcela přeorá polské politické pole. Občanská platforma je dnes součástí Občanské koalice, což je zjednodušeně Platforma + zbytky Nowoczesne a několika malých levicových uskupení. Stejné vedení Platformy a Koalice žije ale stále v přesvědčení, že jsou hlavní opoziční silou. S nynější podporou kolem 12 % ale onu opoziční „vedoucí úlohu“ Borys Budka a spol ztratili. Sebereflexi nemaje stále s klapkami na očích verbálně sjednocují opozici proti vládní PiS, i když například Lewice je považuje za politického nepřítele většího než PiS.

Stranu opustili poslanci a poslankyně, kteří již nemají šanci získat volitelné místo na kandidátce (Mucha). Vedení nedávno vyloučilo členy konzervativního křídla (Raś a Zalewski) aby znejistilo další poslance, protože s dnešní podporou by jich do Sejmu prošlo sotva 70. Dnes ohlásila svůj odchod z Platformy hlasitá a prostořeká europoslankyně Róża Thun, pro kterou bylo poslední kapkou nepodpoření Platformou polského Fondu obnovy v Sejmu. Thun doufá, že její odchod bude „impulsem pro reflexi“. Nebude. Spíše dojde ještě k bratrovražednějšímu boji a lidé kolem bývalého předsedy Grzegorze Schetyny budou další v řadě.

Sledovat odcházení Občanské platformy není příjemné ani pro PiS. Kaczyński se loni podivoval zatáčce doleva, kterou provedla Platforma. Po čase je znát, že onen posun, který provedl Budka nutí mnoho politiků Platformy k hledání si jiné platformy pro své budoucí působení. PiS ztrácí svého dlouhodobého oponenta a politický pohyb na straně polské opozice se stává nepředvídatelným. O uchopení řadících opozičních pák bude několik zájemců a troufám si odhadnout, že si o ně budou chtít říci i politici dosavadní vládní Sjednocené pravice. No, „Nudu ve Varšavě“ rozhodně očekávat nemůžeme.

Continue Reading

Aktuality

Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás

Published

on

„Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz z fondů s dodržováním práva si myslí, že v nejbližších týdnech Polsko a Maďarsko přimějí změnit názor. Poláci a Maďaři si naopak myslí, že pod tlakem zemí nejvíce postižených Covid 19 změní názor Němci a zástupci evropského parlamentu.

Mechanismus veta je v Unii běžný. Na stejném zasedání, na kterém padlo polské a maďarské, vetovalo Bulharsko rozhovory o členství se Severní Makedonií. Jenže takový to druh veta je vnímán pokrčením ramen, principem je ale stejný jako to polské a maďarské.

Podle Smlouvy o EU je rozhodnutí o potrestání právního státu přijímáno jednomyslně Evropskou radou, a nikoli žádnou většinou Rady ministrů nebo Parlamentem (Na návrh jedné třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu může Evropská rada jednomyslně rozhodnout, že došlo k závažnému a trvajícímu porušení hodnot uvedených ze strany členského státu). Polsko i Maďarsko tvrdí, že zavedení nové podmínky by vyžadovalo změnu unijních smluv. Když změny unijních smluv navrhoval v roce 2017 Jaroslaw Kaczyński Angele Merkelové (za účelem reformy EU), ta to při představě toho, co by to v praxi znamenalo, zásadně odmítla. Od té doby se s Jaroslawem Kaczyńskim oficiálně nesetkala. Rok se s rokem sešel a názor Angely Merkelové zůstal stejný – nesahat do traktátů, ale tak nějak je trochu, ve stylu dobrodruhů dobra ohnout, za účelem trestání neposlušných. Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás třeba jen za to, že nepřijmeme dostatečný počet uprchlíků.

Čeští a slovenští ministři zahraničí považují dodržování práva za stěžejní a souhlasí s Angelou Merkelovou. Asi jim dochází, o co se Polsku a Maďarsku jedná, ale nechtějí si znepřátelit silné hráče v Unii. Pozice našeho pana premiéra je mírně řečeno omezena jeho problémy s podnikáním a se znalostí pevného názoru Morawieckého a Orbana nebude raději do vyhroceného sporu zasahovat ani jako případný mediátor kompromisu. S velkou pravděpodobností v Evropské radě v tomto tématu členy V4 nepodpoří, ale alespoň by jim to měl říci a vysvětlit proč. Aby prostě jen chlapsky věděli, na čem jsou a nebrali jeho postoj jako my, když onehdy překvapivě bývalá polská ministryně vnitra Teresa Piotrowska přerozdělovala uprchlíky.

Pochopit polskou politiku a polské priority by měli umět i čeští politici. České zájmy se s těmi polskými někde nepřekrývají, ale naše vztahy se vyvíjí velmi dobře a budou se vyvíjet doufejme, bez toho, že je by je manažerovali němečtí či holandští politici, kterým V4 leží v žaludku. Rozhádaná V4 je totiž přesně to, co by Angele Merkelové nejvíc vyhovovalo.

Continue Reading

Aktuality

Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny

Published

on

V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

„S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, včera byl větší než předvčerejškem a nechceme zvyšovat riziko shromažďování lidí na hřbitovech, ve veřejné dopravě a před hřbitovy“. vysvětlil Morawiecki.

Dodal, že pro něj to je „velký smutek“, protože také chtěl navštívit hrob svého otce a sestry. Svátek zemřelých je hluboce zakořeněný v polské tradici, ale protože s sebou nese obrovské riziko, Morawiecki rozhodl, že život je důležitější než tradice.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Kam kráčíš Platformo? 17.5.2021
  Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal […]
  Jaromír Piskoř
 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2021 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.