Connect with us
Reklama

Aktuality

Polská Škoda Octavia s motorem 4,4 V8 je úchylná bestie

Published

on

Skoda_Octavia_1959_BMW_V8_swap_stavba_Perex_800_600Grzegorzovo dílo je podobné BMW E9 CS s technikou M5, akorát s tím rozdílem, že této Octavii zůstala původní karoserie, do níž se z 540i stěhovala jen technika. Postup prací vám nejlépe přiblíží přiložená galerie, to podstatné ale shrneme i zde. Nejprve bylo pochopitelně nutné dostat z nabourané 540i logo autoforumveškerou potřebnou techniku, zejména pak motor, převodovku, zadní nápravu a veškeré potřebné vedení. Na druhé straně pak bylo nezbytné připravit zbytky Octavie na to, aby techniku BMW byla schopna přijmout. To je na podobných projektech ta nejnáročnější práce, počínaje zbavení karoserie koroze, pokračuje jejím vyztužením a konče změnami částí základní konstrukce, aby bylo vůbec možné do ní dostat něco, co tam vlastně vůbec nepatří.

Technika se ale musela přizpůsobovat z obou stran. Grzegorz použil původní nápravy 540i, tedy včetně originálního rozchodu kol (proto musela být karoserie o cca 20 cm rozšířena), rozvor ale změnit pochopitelně možné nebylo. Musel se tak zkrátit kardan o cca 80 centimetrů. A samozřejmě, úplně jiné nápravy do karoserie nenamontujete tak, že je někam přišroubujete. I jejich úchyty musely být připraveny z ničeho.

Instalace motoru, převodovky, kardanu, diferenciálu a náprav se podařila, jenže i tak k cíli vedla ještě dlouhá cesta. Karoserii bylo třeba zásadně vyztužit, neboť skoro 60 let stará „kastle” původně nesoucí čtyřválec o objemu 1 089 cm3 a výkonu 42 koní není z podstaty schopna ve standardní podobě pracovat s 4,4itrovým vidlicovým osmiválcem o sedminásobném výkonu. Bylo třeba vyřešit chlazení, neboť na přídi už pro něj nezbyl prostor (je tedy instalováno v zadní části vozu, proto má auto ve vývojových fázích otevřené víko kufru), chyběl celý interiér, elektrika, doladění jen nahrubo opracované karoserie, byly tu zkrátka ještě měsíce dřiny.

Nakonec se ale dobrá věc podařila. Vůz se nejprve podařilo dát do alespoň provozuschopného stavu (můžete jej též vidět v galerii a také na videu) sice bez dveří a spousty dalších detailů, ale už s funkční mechanikou a ďábelsky znějícím i vyhlížejícím vyvedením výfuků před zadními koly bez jakéhokoli katalyzátoru či podobného omezení.

Tato bizarní podoba Octavii vydržela pár týdnů, než ji Grzegorz dopřál finalizaci – připusťme, že trochu kontroverzní. Byl dokončen interiér, v zásadě zcela specifický, i exteriér v trochu zvláštní bílo-černé kombinaci. Vůz tak vyhlíží drsně, možná příliš, ale to nejlépe posoudíte sami.

Technika na každý pád za drsným vzhledem nezaostává. Pod kapotou auta je motor M62B44 ze zmíněné 540i, tedy jednotka s objemem 4,4 litru ještě z dob, kdy neměla systém VANOS. Standardně dává výkon 210 kW (285 koní) při 5 700 ot./min a točivý moment až 420 Nm při 3 900 ot./min. Grzegorz přiznává, že přímé vyústění výfuků motoru ubralo asi 20 koní na výkonu, ale i těch 265 kobyl z tak objemného motoru cvičí se starou „oktávkou” jako nic.

I to vám naznačí video, my vám k němu prozradíme i hmotnost. Grzegorze trochu zklamala, po všech úpravách a instalaci všeho potřebného se ale nedostalo výrazně pod metu 1 200 kg (původně Octavia vážila 920 kg). Kde ale v poměru výkonu a hmotnosti přebývají kila, lze ještě zvýšit výkon – autor tak počítá s instalací kompresoru a nemine jej zřejmě ani výměna diferenciálu za samosvorný. Jak můžete vidět opět na videu, tohle auto je trochu palič vnitřní pneumatiky, nepříliš zatížená záď má s přenosem výkonu problémy, i když vůz používá vzadu i vpředu neskromné pneumatiky – 265/35 resp. 255/35 R18.

Výsledek projektu je opravdu čerstvý, takže zatím ani nemáme video s úplně hotovým autem. Navíc je otázkou, kdy je takové auto vůbec hotové – Grzegorz jej dokončil dle původní představy, ale už vidí, že se leccos ještě bude muset změnit. Takový je krásný, ale někdy krutý svět podobných projektů.

Celý text a galerie na autoforum.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Kam kráčíš Platformo?

Published

on

Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal Borys Budka, který spustil program anti-PiS a pokoušel se vytvořit širokou opoziční frontu a sesadit vládní PiS. To se nepovedlo i proto, že se Borys Budka nedokázal dohodnout s dalšími opozičními stranami. Co že se to děje v Občanské platformě? Kam míří strana, z jejichž řad se rekrutují politici jako Donald Tusk, Radosław Sikorski či Rafał Trzaskowski?

Dalo by se uštěpačně podotknout „do ……“, ale postupující marginalizace Občanské platformy naznačuje i konec systému soupeření PO-PiS, což zcela přeorá polské politické pole. Občanská platforma je dnes součástí Občanské koalice, což je zjednodušeně Platforma + zbytky Nowoczesne a několika malých levicových uskupení. Stejné vedení Platformy a Koalice žije ale stále v přesvědčení, že jsou hlavní opoziční silou. S nynější podporou kolem 12 % ale onu opoziční „vedoucí úlohu“ Borys Budka a spol ztratili. Sebereflexi nemaje stále s klapkami na očích verbálně sjednocují opozici proti vládní PiS, i když například Lewice je považuje za politického nepřítele většího než PiS.

Stranu opustili poslanci a poslankyně, kteří již nemají šanci získat volitelné místo na kandidátce (Mucha). Vedení nedávno vyloučilo členy konzervativního křídla (Raś a Zalewski) aby znejistilo další poslance, protože s dnešní podporou by jich do Sejmu prošlo sotva 70. Dnes ohlásila svůj odchod z Platformy hlasitá a prostořeká europoslankyně Róża Thun, pro kterou bylo poslední kapkou nepodpoření Platformou polského Fondu obnovy v Sejmu. Thun doufá, že její odchod bude „impulsem pro reflexi“. Nebude. Spíše dojde ještě k bratrovražednějšímu boji a lidé kolem bývalého předsedy Grzegorze Schetyny budou další v řadě.

Sledovat odcházení Občanské platformy není příjemné ani pro PiS. Kaczyński se loni podivoval zatáčce doleva, kterou provedla Platforma. Po čase je znát, že onen posun, který provedl Budka nutí mnoho politiků Platformy k hledání si jiné platformy pro své budoucí působení. PiS ztrácí svého dlouhodobého oponenta a politický pohyb na straně polské opozice se stává nepředvídatelným. O uchopení řadících opozičních pák bude několik zájemců a troufám si odhadnout, že si o ně budou chtít říci i politici dosavadní vládní Sjednocené pravice. No, „Nudu ve Varšavě“ rozhodně očekávat nemůžeme.

Continue Reading

Aktuality

Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás

Published

on

„Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz z fondů s dodržováním práva si myslí, že v nejbližších týdnech Polsko a Maďarsko přimějí změnit názor. Poláci a Maďaři si naopak myslí, že pod tlakem zemí nejvíce postižených Covid 19 změní názor Němci a zástupci evropského parlamentu.

Mechanismus veta je v Unii běžný. Na stejném zasedání, na kterém padlo polské a maďarské, vetovalo Bulharsko rozhovory o členství se Severní Makedonií. Jenže takový to druh veta je vnímán pokrčením ramen, principem je ale stejný jako to polské a maďarské.

Podle Smlouvy o EU je rozhodnutí o potrestání právního státu přijímáno jednomyslně Evropskou radou, a nikoli žádnou většinou Rady ministrů nebo Parlamentem (Na návrh jedné třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu může Evropská rada jednomyslně rozhodnout, že došlo k závažnému a trvajícímu porušení hodnot uvedených ze strany členského státu). Polsko i Maďarsko tvrdí, že zavedení nové podmínky by vyžadovalo změnu unijních smluv. Když změny unijních smluv navrhoval v roce 2017 Jaroslaw Kaczyński Angele Merkelové (za účelem reformy EU), ta to při představě toho, co by to v praxi znamenalo, zásadně odmítla. Od té doby se s Jaroslawem Kaczyńskim oficiálně nesetkala. Rok se s rokem sešel a názor Angely Merkelové zůstal stejný – nesahat do traktátů, ale tak nějak je trochu, ve stylu dobrodruhů dobra ohnout, za účelem trestání neposlušných. Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás třeba jen za to, že nepřijmeme dostatečný počet uprchlíků.

Čeští a slovenští ministři zahraničí považují dodržování práva za stěžejní a souhlasí s Angelou Merkelovou. Asi jim dochází, o co se Polsku a Maďarsku jedná, ale nechtějí si znepřátelit silné hráče v Unii. Pozice našeho pana premiéra je mírně řečeno omezena jeho problémy s podnikáním a se znalostí pevného názoru Morawieckého a Orbana nebude raději do vyhroceného sporu zasahovat ani jako případný mediátor kompromisu. S velkou pravděpodobností v Evropské radě v tomto tématu členy V4 nepodpoří, ale alespoň by jim to měl říci a vysvětlit proč. Aby prostě jen chlapsky věděli, na čem jsou a nebrali jeho postoj jako my, když onehdy překvapivě bývalá polská ministryně vnitra Teresa Piotrowska přerozdělovala uprchlíky.

Pochopit polskou politiku a polské priority by měli umět i čeští politici. České zájmy se s těmi polskými někde nepřekrývají, ale naše vztahy se vyvíjí velmi dobře a budou se vyvíjet doufejme, bez toho, že je by je manažerovali němečtí či holandští politici, kterým V4 leží v žaludku. Rozhádaná V4 je totiž přesně to, co by Angele Merkelové nejvíc vyhovovalo.

Continue Reading

Aktuality

Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny

Published

on

V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

„S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, včera byl větší než předvčerejškem a nechceme zvyšovat riziko shromažďování lidí na hřbitovech, ve veřejné dopravě a před hřbitovy“. vysvětlil Morawiecki.

Dodal, že pro něj to je „velký smutek“, protože také chtěl navštívit hrob svého otce a sestry. Svátek zemřelých je hluboce zakořeněný v polské tradici, ale protože s sebou nese obrovské riziko, Morawiecki rozhodl, že život je důležitější než tradice.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Kam kráčíš Platformo? 17.5.2021
  Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal […]
  Jaromír Piskoř
 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2021 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.