Connect with us
Reklama

Aktuality

Poláci nechtějí přijmout, že šlo o sérii triviálních chyb

Published

on

Co se dá tedy označit za hlavní příčinu toho leteckého neštěstí?
Ke smolenské katastrofě došlo v důsledku ignorování mnoha předpisů a procedur. Všechny ty předpisy vznikají po nějaké zkušenosti, nejčastěji tragické, a neslýchanou hloupostí je ignorování těchto hořkých zkušeností. Bylo to jako přecházet zkratkou místo po přechodu. Dlouho se nemusí nic stát, ale pak vás jednou může srazit auto.

Po zveřejnění zprávy komise se začaly objevovat teorie o atentátu a spiknutí. Mají některé reálný základ?
Neměly žádnou oporu ve faktech, ale my máme rádi pohádky, mýty a legendy. Jsou i ti, kteří věří v placatou zemi… Obyčejnému Polákovi nejde do hlavy, že ke katastrofě, při které zemřel prezident, došlo z tak triviálních důvodů, že se elitní piloti mohli dopustit takových chyb. Ale tak to bylo.

Autor rozhovoru s Maciejem Lasekem: Filip Harzer, celý text na iROZHLAS.cz

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

 1. Vl.K.

  13.4.2018 at 23.41

  Osobně podezření, že se jde o atentát, jsem pojal ihned v onu sobotu 10. dubna 2010 ráno. Byl jsem ten den v Polsku (s nímž jsem spojil svůj rodinný život) a střídavě klikal z TV TRWAM, v přímém přenosu vysílající přenos z pietní vzpomínky 70. výročí katynského genocidního zločinu proti polskému národu a na TV Noe, vysílající přímý přenos z ingresu Kardinála Duky na stolci primasa Arcibiskupa Pražského. Proč jsem pojal takové podezření?
  Protože – sotva pominul první náraz šoku – bylo do světa šířeno komuniké, v němž hned byl referováno o technické příčině katastrofy (o nějakých obletech a srážce s břízou) a o vině pilota atd. atd., což česká media bezduše papouškovala. Světové dění sleduji od svých cca 14 let, takže se dostávám na to půlstoletí – a Bohu díky paměť mě ještě neopustila. Díky tomu pamatuji mnoho zpráv o leteckých katastrofách. Po oznámení skutečnosti o místě a době události jakož i o jejích dopadech, následuje závěr: „…Příčiny se vyšetřují“. Jedině u Smolenska najednou byla známa nějaká příšina a viníci.
  O několik let později jsme všichni svědky dalších ruských lží ve věci sestřeleného malajsijského dopravního letadla nad ruským vojskem okupované části Ukrajiny, tedhy se snažil Kreml namluvit světu, že letadlo sestřelila ukrajinská stíhačka, a že Ukrajinci to chtějí svést na Rusy(!). A do očí bijící rozdíl je v přístupu k vyšetřování. Zatímco po nástupu Komorowského na prezidenský úřad po10.04.2010 tehdejší nejvyšší představitelé Polska odmítli pomoc NATO, ač se jednalo o vojenské letadlo členského státu, s odvoláním na Chicagský Protokol (týkající se civilních, nikoliv vojenských letadel) devótně předali celé šetření ruské komusi MAK Taťjány Anodiny, zatímco Holanďané (země, ze které letadlo k letu do Malajsie startovalo) i Malajci si počínali zcela opačně. Využili svých práv dopravit trosky letadla do laboratoří, ve které se letadlo složí – a probíhají šetření všech sil i dalších vlivů, jaké byly příčinou. Po technické stránce. To je první krok. Vláda Tusk-Komorowski nejen, že nevyžádala trosky, ale dokonce neuděla ani potom nic proti tomu, aby je Rusové odevzdali Polsku! Není to do očí bijící rozdíl oproti Holanďanům? Není tvrdošíjné odmítání Rusů vydat trosky vraku i dnes podezřelé? Qui buono? Jedině takovým, komu záleží na tom, aby se pravda nedostala ven!
  Pokud jde o závěry oficiální tzv. Millerovy komise, vedené Maciejem Laskem: Komu ještě v paměti zcela nezanikly základy středoškolské fyziky, popř. mechaniky, a představí si těleso o váze cca 100 tun letící rychlostí cca 300 km (protože již ve fázi brzdění), ten nemůže za žádno cenu uvěřit, že po střetu s břízou se takové těleso rozsype na cca 60 tisíc kusů, které se rozletěly do vzdálenosti stovek metrů, aniž by zanechaly kráter …a nota bene ještě v bahnitém terénu! Ale takový je výsledek komise vedené Maciejem Laskem, jenž je odborníkem v oblasti větroňů či sportovních malých letadek, a nikoliv velkých dopravních ledatel, nehledě na to, že má být údajně veden ještě jako spolupracovnmík SB(!).
  Pan Macierewicz po katastrofě sestavil vyšetřovací komisi, která pokračuje dodnes – za vlády PiSu bez překážek – do níž povolal řadu odborníků nejen polských, nýbrž i zahraničních, ze západních zemí, z nichž část tvoří polští emigranti, ale nikoliv všichni. Nejpodstatnějším faktem je, že jde o osoby s mezinárodními autorizacemi a atesty spojenými s oborem letectví a také šetřením velkých leteckých katastrof. Už v této fázi to oproti členům Millerovy vládní komise byla velice „silná karta“. Za vlády PiS tato komise pokračovala a objednala další šetření mnoha technických záležitostí u různých mezinárodně uznávaných a atestovaných institucí v USA, Británii,. Itálii atd. Jejich šetření dnes jednoznačně určuje, že k havárii došlo ve vzduchu a ještě před břízou, na kterou již dopadaly první trosky, a dokonce lokalizují sérii míst, na kterých byly umístěny nálože, postupně v krátkých intervalech detonované. To je v závěru nové Marierewiczovy komise již uvedeno nyní jako fakt, nikoliv jako domněnka.
  A polská veřejnost? Je akorát rozdělená. Leta byla masírována tím, co dnes lze nazvat účelovou dezinformací. Kdo na ní mohl mít zájem? Jen ten, kdo se bál pravdy.
  Závěrem se pane šéfredaktore, divím, že jako člověk, jenž rovněž žije nějaký čas v Polsku, se odvoláváte na česká media. Zatím krom internetových samizdatů potkávám jen taková, která zcela nekriticky přejímají jen tvrzení protivládní „totální opozice“. Navíc celou zprávu Milerovy komise, vedené M. Laskem, odpovědní oficiální představitelé Polska anulovali jako neplatnou. Česká media neznají jinou polskou televizní stanici, než TVN24 či TVN. Prosím Vás – to je stanice, jejímž majoritním vlastníkem byla RUSKÁ společnost ITI Neovision, než ji prodala texaské společnosti Scripps, jejímž hlavním oborem jsou lifestylové programy. A samozřejmě redaktory zabývající se politickou publicistickou, Scripps převzala „i s botami“. Je ovšem pravda, že většina Poláků o tom neví – vědět tom mohou jen ti, kdož se zajímají svět medií či pokud jsou si vědomi, že dnes v době užívání dezinformací jako zbraně, jsou zvyklí ověřovat také věrohodnost media, pokud z něho čerpají nebo komentují nějaké informace. A pokud citují nějaké noviny, tak jedině Gazetu Wyborczou – vedenou zkompromitovaným Adamem Michnikem. Jistě se shodneme na postřehu, jak velká je v Polsku pluralita medií i názorů, na tom, že lze potkat velmi často informace zcela opačné. A následně pak přemýšlet, či šetřit, co může být fakt, a co páchne dezinformací…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
  Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
  Jaromír Piskoř
 • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
  Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
  Jaromír Piskoř
 • Sinusoidy 14.3.2023
  Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.