Connect with us
Reklama

Aktuality

Nejvíce exportované polské výrobky

Published

on

polskieokna plPolsko zaznamenalo za posledních 25 let velký rozvoj exportu a polské výrobky v hodnotě 800 mld. PLN (cca 5,2 bil. CZK, 190,5 mld. EUR) jsou dnes vyváženy do více než 200 zemí, včetně Anguilly, Guamu nebo Marshallových ostrovů. Polsko navíc v roce 2013 dosáhlo poprvé v historii kladného salda obchodní bilance a polský export roste i přes problematické obchodní kontakty s Ruskem.

1. Okna a dveře

Polsko patří k evropským lídrům ve výrobě oken a dveří. Polští výrobci v roce 2013 exportovali okna a dveře v hodnotě 1,15 mld. EUR, což je o 10,95 % více než v roce 2012 a téměř čtyřikrát více oproti roku 2004. Zároveň se jedná o druhý nejlepší výsledek v Evropě hned za Německem. Itálie, která zaujala 3. místo dosáhla tržeb z prodeje těchto výrobků v hodnotě 0,5 mld. EUR.

2. Kosmetika

Podle údajů Polského kosmetického svazu hodnota exportu kosmetických výrobků v roce 2013 dosáhla 2,36 mld. EUR, tj. o 18 % více než v roce 2012. Polský kosmetický průmysl je šestý největší v Evropě za Francií (4,5 mld. EUR), Německem (2,5 mld. EUR), Itálií, Velkou Británií a Nizozemskem. Polské kosmetické výrobky nejsou vyváženy pouze na trhy Evropské unie, ale také do arabských zemí, USA a Asie. V roce 2013 největšími odběrateli polských kosmetických výrobků byly země bývalého SSSR.

3. Jablka

Během sezóny 2012/2013 Polsko předčilo Čínu v exportu jablek a stalo se jejich největším světovým dodavatelem. Podle údajů Ministerstva zemědělství PR export polských jablek v tomto období činil 1,2 mil. tun a dosáhl hodnoty 438 mil. EUR.

4. Domácí spotřebiče

Polsko je jedním z největších výrobců domácích spotřebičů v Evropě. Jejich výroba za poslední 2 roky zaznamenala v Polsku vysoký růst (mezi 5 až 10 %). V minulém roce však došlo k mírnému poklesu hodnoty exportu polských domácích spotřebičů na 14,271 mld. PLN.

5. Mléko

Hodnota mléčných výrobků vyvezených z Polska do zahraničí v roce 2013 činila 1,7 mld. EUR. Ve stejném období hodnota importu dosáhla 700 mil. EUR, což způsobilo přebytek polské obchodní výměny s mléčnými výrobky na úrovni 1 mld. EUR.

6. Vepřové maso

Polské vepřové maso zaujímá silnou pozici na evropském trhu, avšak export vepřového neustále čelí překážkám a bariérám, které omezují rozvoj jeho vývozu.

Přestože v roce 2013 došlo v Polsku k poklesu početního stavu prasat, velká poptávka po vepřovém mase v zahraničí měla vliv na růst jeho vývozu. Polský export zvířat, masa, tuků a vepřové kůže dosáhl dosud nezaznamenané hodnoty cca 986 mil. EUR oproti 861 mil. EUR v roce 2012, což představuje růst o 14,5 %.

7. Televizní přijímače

Polsko patří také k největším výrobcům televizních přijímačů v Evropě. Své výrobní závody v Polsku mají světové koncerny, mezi které patří LG, Samsung, Sharp nebo Toshiba. Také v případě televizních přijímačů, podobně jako v sektoru domácích spotřebičů, je 90 % produkce určeno pro vývoz.

8. Nábytek

Hodnota exportu polského nábytku v roce 2014 dosáhne 7,3 mld. EUR oproti 6,9 mld. EUR o rok dříve, odhaduje společnost B+R Studio zabývající se analýzou trhu s nábytkem. 90 % nábytku vyrobeného v Polsku je určeno pro export. Z hlediska výroby nábytku Polsko zaujímá 4. pozici v Evropě za Německem, Itálií a Velkou Británií.

9. Jachty

Podle polského Hlavního statistického úřadu v Polsku v oblasti stavby lodí a člunů působí téměř tisíc společností, které vyrábějí jachty a lodní výstroj. Podle Polské komory jachetního průmyslu a vodních sportů tyto společnosti vyrábějí cca 22 tis. jachet ročně.

Zpracovalo Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze na základě www. biznes.onet.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Kam kráčíš Platformo?

Published

on

Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal Borys Budka, který spustil program anti-PiS a pokoušel se vytvořit širokou opoziční frontu a sesadit vládní PiS. To se nepovedlo i proto, že se Borys Budka nedokázal dohodnout s dalšími opozičními stranami. Co že se to děje v Občanské platformě? Kam míří strana, z jejichž řad se rekrutují politici jako Donald Tusk, Radosław Sikorski či Rafał Trzaskowski?

Dalo by se uštěpačně podotknout „do ……“, ale postupující marginalizace Občanské platformy naznačuje i konec systému soupeření PO-PiS, což zcela přeorá polské politické pole. Občanská platforma je dnes součástí Občanské koalice, což je zjednodušeně Platforma + zbytky Nowoczesne a několika malých levicových uskupení. Stejné vedení Platformy a Koalice žije ale stále v přesvědčení, že jsou hlavní opoziční silou. S nynější podporou kolem 12 % ale onu opoziční „vedoucí úlohu“ Borys Budka a spol ztratili. Sebereflexi nemaje stále s klapkami na očích verbálně sjednocují opozici proti vládní PiS, i když například Lewice je považuje za politického nepřítele většího než PiS.

Stranu opustili poslanci a poslankyně, kteří již nemají šanci získat volitelné místo na kandidátce (Mucha). Vedení nedávno vyloučilo členy konzervativního křídla (Raś a Zalewski) aby znejistilo další poslance, protože s dnešní podporou by jich do Sejmu prošlo sotva 70. Dnes ohlásila svůj odchod z Platformy hlasitá a prostořeká europoslankyně Róża Thun, pro kterou bylo poslední kapkou nepodpoření Platformou polského Fondu obnovy v Sejmu. Thun doufá, že její odchod bude „impulsem pro reflexi“. Nebude. Spíše dojde ještě k bratrovražednějšímu boji a lidé kolem bývalého předsedy Grzegorze Schetyny budou další v řadě.

Sledovat odcházení Občanské platformy není příjemné ani pro PiS. Kaczyński se loni podivoval zatáčce doleva, kterou provedla Platforma. Po čase je znát, že onen posun, který provedl Budka nutí mnoho politiků Platformy k hledání si jiné platformy pro své budoucí působení. PiS ztrácí svého dlouhodobého oponenta a politický pohyb na straně polské opozice se stává nepředvídatelným. O uchopení řadících opozičních pák bude několik zájemců a troufám si odhadnout, že si o ně budou chtít říci i politici dosavadní vládní Sjednocené pravice. No, „Nudu ve Varšavě“ rozhodně očekávat nemůžeme.

Continue Reading

Aktuality

Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás

Published

on

„Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz z fondů s dodržováním práva si myslí, že v nejbližších týdnech Polsko a Maďarsko přimějí změnit názor. Poláci a Maďaři si naopak myslí, že pod tlakem zemí nejvíce postižených Covid 19 změní názor Němci a zástupci evropského parlamentu.

Mechanismus veta je v Unii běžný. Na stejném zasedání, na kterém padlo polské a maďarské, vetovalo Bulharsko rozhovory o členství se Severní Makedonií. Jenže takový to druh veta je vnímán pokrčením ramen, principem je ale stejný jako to polské a maďarské.

Podle Smlouvy o EU je rozhodnutí o potrestání právního státu přijímáno jednomyslně Evropskou radou, a nikoli žádnou většinou Rady ministrů nebo Parlamentem (Na návrh jedné třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu může Evropská rada jednomyslně rozhodnout, že došlo k závažnému a trvajícímu porušení hodnot uvedených ze strany členského státu). Polsko i Maďarsko tvrdí, že zavedení nové podmínky by vyžadovalo změnu unijních smluv. Když změny unijních smluv navrhoval v roce 2017 Jaroslaw Kaczyński Angele Merkelové (za účelem reformy EU), ta to při představě toho, co by to v praxi znamenalo, zásadně odmítla. Od té doby se s Jaroslawem Kaczyńskim oficiálně nesetkala. Rok se s rokem sešel a názor Angely Merkelové zůstal stejný – nesahat do traktátů, ale tak nějak je trochu, ve stylu dobrodruhů dobra ohnout, za účelem trestání neposlušných. Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás třeba jen za to, že nepřijmeme dostatečný počet uprchlíků.

Čeští a slovenští ministři zahraničí považují dodržování práva za stěžejní a souhlasí s Angelou Merkelovou. Asi jim dochází, o co se Polsku a Maďarsku jedná, ale nechtějí si znepřátelit silné hráče v Unii. Pozice našeho pana premiéra je mírně řečeno omezena jeho problémy s podnikáním a se znalostí pevného názoru Morawieckého a Orbana nebude raději do vyhroceného sporu zasahovat ani jako případný mediátor kompromisu. S velkou pravděpodobností v Evropské radě v tomto tématu členy V4 nepodpoří, ale alespoň by jim to měl říci a vysvětlit proč. Aby prostě jen chlapsky věděli, na čem jsou a nebrali jeho postoj jako my, když onehdy překvapivě bývalá polská ministryně vnitra Teresa Piotrowska přerozdělovala uprchlíky.

Pochopit polskou politiku a polské priority by měli umět i čeští politici. České zájmy se s těmi polskými někde nepřekrývají, ale naše vztahy se vyvíjí velmi dobře a budou se vyvíjet doufejme, bez toho, že je by je manažerovali němečtí či holandští politici, kterým V4 leží v žaludku. Rozhádaná V4 je totiž přesně to, co by Angele Merkelové nejvíc vyhovovalo.

Continue Reading

Aktuality

Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny

Published

on

V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

„S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, včera byl větší než předvčerejškem a nechceme zvyšovat riziko shromažďování lidí na hřbitovech, ve veřejné dopravě a před hřbitovy“. vysvětlil Morawiecki.

Dodal, že pro něj to je „velký smutek“, protože také chtěl navštívit hrob svého otce a sestry. Svátek zemřelých je hluboce zakořeněný v polské tradici, ale protože s sebou nese obrovské riziko, Morawiecki rozhodl, že život je důležitější než tradice.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Kam kráčíš Platformo? 17.5.2021
  Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal […]
  Jaromír Piskoř
 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2021 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.