Connect with us
Reklama

Aktuality

Našel jsem nejenom dobré sádlo s chlebem a se škvarkami

Published

on

Milos DolezalRozhovor s Milošem Doležalem (1970) českým básníkem, spisovatelem a publicistou.

Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Je bývalým redaktor Perspektiv (1991-1993), s nimiž často spolupracuje, a redaktorem Českého rozhlasu Praha.

Je autorem a spoluautorem řady rozhlasových pořadů a dokumentů zabývajících se druhou světovou válkou a komunistického teroru v Československu. Biografie „Jako bychom dnes zemřít měli”, pojednávající o životě a smrti faráře Josefa Toufara, získala v anketě Lidových novin v roce 2012 ocenění Kniha roku

Jako básník co jsi našel v Polsku?

Řadu pozoruhodných autorů a knížek. Poezii a esejistiku Zbigniewa Herberta. Zajímavé esejisty kolem pařížské Kultury. Svědka 20. století a pražského rodáka Josefa Czapského – jeho deníky! Nebo Herlinga-Grudzinskieho. Kdysi mne velmi zaujal krátký, pohnutý život a verše Jerzyho Liberta. Důležitá ale pro mně byla také výborná kniha malíře a historika umění Tadeusze Boruty „Szkola patrzenia”. Nemůžu také zapomenout na setkání a rozmluvy s výbornými polskými dominikány – s otci Tomášem Dostatnim, Janem Górou či Hauke-Ligowským. Mám rád polský film a ten současný je rozhodně naléhavější a existenciálnější než ten český. A nemůžu nejmenovat současnou polskou hudbu – jazzovou i tu inspirovanou lidovou muzikou, ale hlavně hudbu Kilara, Pendereckého, Góreckého a řady mladších skladatelů, kteří se prosazaují ve světě a začíná se tak vytvářet polská hudební škola. Z časopisů jsem nepravidelně čítal Zeszyty Literackie a Frondu, někdy Tygodnik Powszechny. A ještě jsem v Polsku našel dobré sádlo s chlebem a se škvarkami!

Znáš polskou literaturu, co tam je pro tebe nejzajimavĕjší?

Nemám velký přehled, ale rád čtu básně gdaňských poetů Wojciecha Wencela a Artura Nowaczewského, líbí se mi meandrovitá, enigmatická, zaříkající poezie Eugeniusze Tkaczyszyn-Dyckého i básně Marcina Swietlického, starší povídky Andrzeje Stasiuka. Hodně zajímavé esejistické knihy (např. v edici Podroze) a korespondeci spisovatelů vydávají Zeszyty Literackie.

Nejvĕtší prekvapeni, které jsi zažil v Polsku?

Nejsilnější pro mne byly návštěvy a rozmluvy – v krakovském bytě u Czeslawa Milosze, ve Varšavě u Andrzeje Wajdy nebo setkání v sakristii kostala s knězem Janem Twardowským. A v Katowicích u Wojciecha Kilara. Silné byly také Dušičky na polských hřbitovech, ve Varšavě, v Lublinu i v Brzegu, kde jsem k mému údivu našel malé české oddělení mrtvých z války. Přízračná byla návštěva v Lodži, když jsme tam v jednom deštivém dni s Tomášem Mazalem hledali továrnu, do které byly za II. sv.války odvezeny děti z vypálených Lidic, tam je Němci selektováni a vělkou část odvezli do koncentračního tábora Chelmno. Ale ty se ptáš na největší překvapení! Asi to, že subtilní polská děvčata pijí pivo brčkem jako limonádu.

Co se v Polsku mĕni?

Do Polska jezdím od poloviny 90. let poměrně pravidelně. Dřív jsem tam vnímal pevnější pospolitost, svornost. Společnost je dnes rozdělená, atomizovaná. Mnozí dřívější kamarádi dnes spolu nemluví a navzájem se očerňují. Vnímám také urbanistickou změnu polských vsí – vytrácí se z nich poezie a nastupuje globalizovaný hnus – domů i zahrad. Též se zvýšila přítomnost kýče v polských městech a vsích – myslím tím třeba zamoření nevkusnými sochami Jana Pavla II., které více připomínají bezpohlavního preláta než úžasně zajímavou a veselou osobnost básníka, herce, papeže. Také se v polských restauracích více než dříve pije pivo, ale z toho mám radost.

Co jĕšte hledaš, kdy jedeš do Polska? 

Originální lidi. Silné příběhy z války i z doby komunismu. Dobré hospody a melancholické pijany. Knihy. Nezprasené a zapomenuté vesnice.

Tomas P.Vlk

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Kam kráčíš Platformo?

Published

on

Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal Borys Budka, který spustil program anti-PiS a pokoušel se vytvořit širokou opoziční frontu a sesadit vládní PiS. To se nepovedlo i proto, že se Borys Budka nedokázal dohodnout s dalšími opozičními stranami. Co že se to děje v Občanské platformě? Kam míří strana, z jejichž řad se rekrutují politici jako Donald Tusk, Radosław Sikorski či Rafał Trzaskowski?

Dalo by se uštěpačně podotknout „do ……“, ale postupující marginalizace Občanské platformy naznačuje i konec systému soupeření PO-PiS, což zcela přeorá polské politické pole. Občanská platforma je dnes součástí Občanské koalice, což je zjednodušeně Platforma + zbytky Nowoczesne a několika malých levicových uskupení. Stejné vedení Platformy a Koalice žije ale stále v přesvědčení, že jsou hlavní opoziční silou. S nynější podporou kolem 12 % ale onu opoziční „vedoucí úlohu“ Borys Budka a spol ztratili. Sebereflexi nemaje stále s klapkami na očích verbálně sjednocují opozici proti vládní PiS, i když například Lewice je považuje za politického nepřítele většího než PiS.

Stranu opustili poslanci a poslankyně, kteří již nemají šanci získat volitelné místo na kandidátce (Mucha). Vedení nedávno vyloučilo členy konzervativního křídla (Raś a Zalewski) aby znejistilo další poslance, protože s dnešní podporou by jich do Sejmu prošlo sotva 70. Dnes ohlásila svůj odchod z Platformy hlasitá a prostořeká europoslankyně Róża Thun, pro kterou bylo poslední kapkou nepodpoření Platformou polského Fondu obnovy v Sejmu. Thun doufá, že její odchod bude „impulsem pro reflexi“. Nebude. Spíše dojde ještě k bratrovražednějšímu boji a lidé kolem bývalého předsedy Grzegorze Schetyny budou další v řadě.

Sledovat odcházení Občanské platformy není příjemné ani pro PiS. Kaczyński se loni podivoval zatáčce doleva, kterou provedla Platforma. Po čase je znát, že onen posun, který provedl Budka nutí mnoho politiků Platformy k hledání si jiné platformy pro své budoucí působení. PiS ztrácí svého dlouhodobého oponenta a politický pohyb na straně polské opozice se stává nepředvídatelným. O uchopení řadících opozičních pák bude několik zájemců a troufám si odhadnout, že si o ně budou chtít říci i politici dosavadní vládní Sjednocené pravice. No, „Nudu ve Varšavě“ rozhodně očekávat nemůžeme.

Continue Reading

Aktuality

Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás

Published

on

„Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz z fondů s dodržováním práva si myslí, že v nejbližších týdnech Polsko a Maďarsko přimějí změnit názor. Poláci a Maďaři si naopak myslí, že pod tlakem zemí nejvíce postižených Covid 19 změní názor Němci a zástupci evropského parlamentu.

Mechanismus veta je v Unii běžný. Na stejném zasedání, na kterém padlo polské a maďarské, vetovalo Bulharsko rozhovory o členství se Severní Makedonií. Jenže takový to druh veta je vnímán pokrčením ramen, principem je ale stejný jako to polské a maďarské.

Podle Smlouvy o EU je rozhodnutí o potrestání právního státu přijímáno jednomyslně Evropskou radou, a nikoli žádnou většinou Rady ministrů nebo Parlamentem (Na návrh jedné třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu může Evropská rada jednomyslně rozhodnout, že došlo k závažnému a trvajícímu porušení hodnot uvedených ze strany členského státu). Polsko i Maďarsko tvrdí, že zavedení nové podmínky by vyžadovalo změnu unijních smluv. Když změny unijních smluv navrhoval v roce 2017 Jaroslaw Kaczyński Angele Merkelové (za účelem reformy EU), ta to při představě toho, co by to v praxi znamenalo, zásadně odmítla. Od té doby se s Jaroslawem Kaczyńskim oficiálně nesetkala. Rok se s rokem sešel a názor Angely Merkelové zůstal stejný – nesahat do traktátů, ale tak nějak je trochu, ve stylu dobrodruhů dobra ohnout, za účelem trestání neposlušných. Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás třeba jen za to, že nepřijmeme dostatečný počet uprchlíků.

Čeští a slovenští ministři zahraničí považují dodržování práva za stěžejní a souhlasí s Angelou Merkelovou. Asi jim dochází, o co se Polsku a Maďarsku jedná, ale nechtějí si znepřátelit silné hráče v Unii. Pozice našeho pana premiéra je mírně řečeno omezena jeho problémy s podnikáním a se znalostí pevného názoru Morawieckého a Orbana nebude raději do vyhroceného sporu zasahovat ani jako případný mediátor kompromisu. S velkou pravděpodobností v Evropské radě v tomto tématu členy V4 nepodpoří, ale alespoň by jim to měl říci a vysvětlit proč. Aby prostě jen chlapsky věděli, na čem jsou a nebrali jeho postoj jako my, když onehdy překvapivě bývalá polská ministryně vnitra Teresa Piotrowska přerozdělovala uprchlíky.

Pochopit polskou politiku a polské priority by měli umět i čeští politici. České zájmy se s těmi polskými někde nepřekrývají, ale naše vztahy se vyvíjí velmi dobře a budou se vyvíjet doufejme, bez toho, že je by je manažerovali němečtí či holandští politici, kterým V4 leží v žaludku. Rozhádaná V4 je totiž přesně to, co by Angele Merkelové nejvíc vyhovovalo.

Continue Reading

Aktuality

Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny

Published

on

V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

„S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, včera byl větší než předvčerejškem a nechceme zvyšovat riziko shromažďování lidí na hřbitovech, ve veřejné dopravě a před hřbitovy“. vysvětlil Morawiecki.

Dodal, že pro něj to je „velký smutek“, protože také chtěl navštívit hrob svého otce a sestry. Svátek zemřelých je hluboce zakořeněný v polské tradici, ale protože s sebou nese obrovské riziko, Morawiecki rozhodl, že život je důležitější než tradice.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Kam kráčíš Platformo? 17.5.2021
  Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal […]
  Jaromír Piskoř
 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2021 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.