Connect with us
Reklama

Aktuality

Metodu degradace polský prezident neschváli

Published

on

Polský prezident Duda vetoval tzv. „degradační zákon“, kterým měli být degradováni polští vojáci v záloze, kteří se „zpronevěřili polskému státu“. Měl jím být degradován například generál Jaruzelski či generál Kisczak, protagonisté vyhlášení vojenského stavu v Polsku. Zákon prý házel do jednoho pytle polského kosmonauta Hermaszewského (generála letectva v záloze) a s výše uvedenými komunistickými kádry. Metodu, kterou prostřednictvím zákona zvolilo polské vládní Právo a Spravedlnost, tak prezident odmítl. Polská opozice rozhodnutí prezidenta „přijala potleskem“. Podle zákona se degradovaný neměl šanci nijak proti rozhodnutí ministra obrany bránit.

Pro politiky PiS, kteří zákon prosadili, bylo jeho veto překvapením a přirovnali svého bývalého kolegu k Lechu Walesovi, což byla jedna z těch slušnějších reakcí. Duda se ve své kariéře zabýval prosazením polského lustračního zákona a nedávno podepsal zákon o snížení důchodů bývalým důstojníkům polských komunistických tajných služeb, ale k účtování s minulostí prostřednictvím vojenských degradací má odpor. Spekulace, co navíc stálo za jeho vetem, jsou různé, ale ono gesto, které prosazovala polská pravice, dotaženo do konce už asi nebude. Leda, že by polský Sejm, jeho veto 3/5 většinou přehlasovat, což je v tomto případě možná i reálné.

Aktualizováno: Jaroslaw Kaczyński prohlásil, že zákon je minulostí a PiS se jím nadále nebude zabývat. 

 

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

 1. Vl.K.

  5.4.2018 at 17.08

  Motiv prezidenta Dudy lze pochopit. Dá se pochopit, že kosmonaut Hermaszewski byl v tomto případě krycí standartou, nikoliv však tím, kdo vydával rozkazy k páchání komunistických zločinů, ani je vykonával. To je od Jaruzelského či Kiszczaka podstatný rozdíl. Jenže na druhé straně byl Hermaszewski vyznamenán titulem „Hrdina SSSR“, byť za kosmický let. A titul „Hrdina SSSR“ neslo či nese přitom mnoho osob, na jejichž rukou uplpěla krev! A to i mnoha občanů Polska! Je to o morálním profilu i kosmonauta Hermaszewského. Viděno z hlediska dnešní doby je ten pohled složitějším, nicméně – kosmonaut Hermaszewski měl tehy na členství v komunisticko-pučistické „Radě Národní Záchrany“ z 13.12.1981 rezignovat. Na druhé straně to byl rozkaz nadřízených – vojenský rozkaz, jenž se musí poslechnout, to zase je jiné než např. v pracovním právu. Jenže i přesto – morálka musí stát nade vším konáním. Dle jejích principů je mlčení nad zločiny spoluvinou! Byť míra viny je nenší, než u těch, kteří páchání zla nařizovali, organizovali a vedli. A řekněmě – pokud by těmto kritériím kosmonaut Hermaszewski vyhověl doslova, pak alespoň po r. 1989 měl projevit nad tímto členstvím lítost, tedy pokání … A na místě pak mohlo být odpuštění.
  Jiný pohled: Jaruzelski na rozdíl od Hermaszewského byl čestným občanem SSSR. To znamená, že nejen generál, ale nejvyšší velitel polské armády, byl občanem cizí mocnosti, jejíž politika a činy zakládají právo nazývat ji mocností nepřátelskou! Občanství cizí (navíc nepřátelské) mocnosti zakládá zločin vlastizrady, toto občanství už je nezvratným důkazem spáchání (zlo)činu,za který měl být Jaruzelski dávno postaven před soud! V Polsku „Trybunal Stanu“, čili „Státní Tribunál“. To, že se tak nestalo, bylo akorát vizitkou III. Řečpospolity, resp. signálem, že ta se s komunistickými zločiny vypořádat nechtěla! (Neboť takovým snahám tehdy otevřeně bránila).
  Viděno z výše uvedených hledisek, se jeví ozhodnutí pana prezidenta Dudy využít práva veta – řečeno hodně umírněně – ukvapené, a hodně kontroverzní. Zvláště pak v atmosféře, kterou se snaží vytvořit „totální“ neboli destruktivní opozice. V tom směru poškodil před veřejností i Pis, a v neposlední řadě poškodil i svou autoritu, která na počátku jeho vlády byla veliká. Logickým postupem v této věci degradace generálů by ze strany pana prezidenta bylo v době přípravy zákona tento zákon připomínkovat, a dle potřeby i vstoupit do debaty s cílem znění zákona upřesnit.
  Zvláště, pokud ještě z minula pristupují jiné přitěžující precedenty: Mj. jeho veřejné vystupování proti bývalému ministru národní obrany Macierewiczowi. Loni totiž při rekonstrukce vlády vyvinul úsilí k jeho odstranění. Přitom to byl pan Macierewicz, jako hlavní nejagilnější osobnost v prosazení a budování spolupráce USA-Polsko a nejen USA-Polsko, nýbrž USA-celé východní křídlo, tedy důležitých základů evropské bezpečnosti vůbec. Vedoucí politici včetně premiéra tehdy po jmenování rekonsruované vlády veřejně přiznali, že odstranění Macierewicze byla výlučně a jen vůle a snaha prezidenta Dudy, že pro jeho odstranění nebyl z jeho strany nikdo. Impulsem k nepřiměřené reakci prezidenta bylo Macierewiczowo rozhodnutí nepřipustit k materiálům přísného utajení generála Kraszewského z BBN (Biura Bezpieczeństwa Narodowego) z důvodů jeho aktivit (?) ve prospěch PLR v době před r. 1989, proti čemuž se prezident nebývale ostře ohradil. A Macierewicze napadl veřejně slovy, že „neschvaluje jeho ubecké metody“. Nápadné bylo i to, že při výměně vlády všem odcházejícím pan prezident poděkoval, panu Macierewiczowi nikoliv. Takové spory by neměly vznikat, a pokud přece jen nějaké jejich riziko hrozí – být řešeny v diskusi a nikoliv před veřejností slovně snižováním autority člen vlády – to byl faux paux nehodný státníka.
  Další vývoj pozice pana prezidenta je otázkou: Buď si pan prezident uvědomí své chyby a najde cestu, jak je upřípně napravit (což není vyloučeno) anebo…riskuje, že pravice postaví do příštích prezidentských voleb jiného kandidáta.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
  Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
  Jaromír Piskoř
 • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
  Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
  Jaromír Piskoř
 • Sinusoidy 14.3.2023
  Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.