Connect with us
Reklama

Aktuality

Limity odvahy a zřejmě i důvěry

Published

on

Hodnotit velvyslance se nemá, ale polsko-česká komunita, hlavně kolem nových jmenování to pochopitelně dělá. Od roku 1989 se nám i Polákům docela dařilo vybírat schopné diplomaty (tedy až na českého velvyslance v letech 2000 – 2002, který nemít schopnou zástupkyni…). Jan Sechter z nich vyčnívá hlavně svou pracovitostí.

Přesně dokázal odhadnou vývoj událostí v různých oblastech polsko-českých vztahů a rychle pomoci či zasáhnou svou autoritou podle momentálních potřeb. Diplomat a nejvyšší český úředník na území Polska to neměl z počátku jednoduché. Rychle zvládl polštinu a tím, že se vesměs orientoval na ekonomické záležitosti si vysloužil zastání u pragmatických politiků a uznání firemních manažerů českých i polských. Podařilo se mu neudělat žádnou velkou chybu a vyhnul se také politickému kamarádství s tou či onou částí polské politické scény. Jeho „čuch na lidi“ mu také pomohl při vytvoření sítě hodnotných honorárních konzulů.

Václav KlausVáclav Klaus, ještě co by prezident, jej ocenil letos v lednu medailí a napsal:

„Vážený pane velvyslanče,

dovolte mi, abych Vám v souvislosti s blížícím se závěrem svého funkčního období poděkoval za dlouholetou spolupráci a především za Vaše mimořádně kvalitní výkony ve funkci velvyslance v Polské republice, v zemi, která má pro nás klíčový význam a se kterou nás pojí nepřeberné množství vazeb na mnoha úrovních. Ve Vaší osobě má naše vlast profesionálně zdatného reprezentanta. Týká se to nejen Vašeho současného působiště, ale i Vašich předchozích destinací. Cením si zejména toho, že jste diplomatickou službu na rozdíl od mnoha jiných vždy chápal jako nástroj k uplatňování zájmů naší republiky.“

Nevím kolikrát za život Václav Klaus někoho takto veřejně pochválil. Dělá a dělal to jen velmi zřídka. A zde měl pro ocenění důvod.

Ladislav Jakl

Ladislav Jakl: „Velvyslance Sechtera jsem v jeho polském působišti opakovaně zažil v akci a jsem si jist, že to byl člověk na svém místě. Prokazoval vysoké pochopení pro polskou realitu a nesnažil se ji dezinterpretovat či projektovat do ní přání vnějšího pozorovatele. Ale především měl v každé chvíli namysli, že má hájit zájmy České republiky a pěstovat co nejlepší vztahy s Polskem. Viděl jsem při práci mnoho ambasadorů a musím říci, že mnoho z nich svou destinací buď pohrdalo, nebo se s ní naopak tak ztotožnilo, až zapomnělo, pro koho vlastně pracují. Jan Sechter při své práci vždy věděl, kdo ho vyslal, a zároveň choval veliký respekt k Polsku i Polákům. Bude těžké ho nahradit.“

Jan Sechter dokázal také umně kloubit zájmy ekonomické s těmi kulturními – například jeho pomoc při hledání významného partnera, či chcete-li sponzora známého filmového festivalu Na hranici v Těšíně. Bez aktivní pomoci velvyslance Sechtera by patrně dnes již tento tradiční festival neexistoval.

Alexandr VondraAlexandr Vondra: Jana Sechtera si vážím. Jako jeden z mála diplomatů chápe, že dnes je ta práce hlavně o prosazování českých ekonomických zájmů. A střední Evropě rozumí, ví, že v tom sendviči mezi Ruskem a Německem je důležité myslet nezávisle a že Češi a Poláci potřebují spolupráci.

 

 

 

„Myslím si, že naše společnost není tak zhierarchizována jako polská. Pyramidy závislosti ve firmách nejsou příliš strmé. Blíží se k vodorovným. Sociologové tvrdí, že je to efektem nedostatku elit po dobu více než 300 let po Bílé hoře. Nikdo se automaticky necítí být lepším než ostatní. … Z jedné monografie na téma diplomacie v rakousko-uherské monarchii, plyne že pro Čechy v tomto oboru tehdy nebylo místo. Čech mohl být leda zástupcem konzula, protože to vyžadovalo znalost jazyka. Ale netvořily se dynastie. Nedědila se společenská pozice. Dodnes u nás tento mechanismus neexistuje. Můj děda z otcovy strany válčil v československých legiích za první světové války a bojoval na Transsibiřské magistrále. Tato zkušenost neměla ale žádný vliv na život jeho synů. Ani v negativním smyslu. Mělo to vliv na mě, protože jsem obdivoval tuto romantickou historii. Děda se dostal z Vladivostoku do USA. Domů se vrátil teprve v roce 1922. Zdědili jsme ale obchodní tradice a to ve smyslu jakosti. 100 let děláme dobré tramvaje nebo vaříme dobré pivo.“Jan Sechter pro portál salon24.pl.

 

Martin Ehl foto visegradsummerschool.orgMartin Ehl: Velvyslanec Jan Sechter pojal svoji misi ve Varšavě velmi aktivně ať už bráno pohledem vztahů politických, nebo ekonomických. On i jeho lidé se velmi snažili pomáhat českému byznysu proniknout na nikoli jednoduchý polský trh a zároveň rozvinout už stávající spolupráci. Češi jsou sice v průzkumech u Poláků velmi oblíbeni, ale Poláci mají rádi spíš svůj obraz Čechů. Mám pocit, že pan velvyslanec se svým působením v politické i společenské rovině snažil přispět k tomu, aby tento obraz více odpovídal realitě.

 

… V některých oblastech jsme mohli být rychlejší a rozhodnější. Například v oblasti dopravní infrastruktury, která pokulhává a zůstává pozadu za dnešními potřebami české i polské ekonomiky. Rovněž v debatách o privatizačních projektech českých firem v Polsku jsme si ne vždy dokázali vyjasnit jejich dlouhodobý strategický význam.“ Jan Sechter pro Głos Ludu.

Je zajímavý zájem českého velvyslance ve Varšavě o polskou menšinu na českém území. Vůbec nevím, zda mu tato problematika úředně příslušela. Asi ne, ale evidentně ji v Polsku musel s polskými politiky a úředníky řešit, tak to holt dělal tak, že s polskou menšinou v Čechách dost podstatně sám komunikoval. Však to jsou čeští občané, pravda, pro jejich původ se o ně také má starat polské velvyslanectví v Praze, jenže ono je z i z těšínského Slezska někdy blíž do Varšavy a hlavně nejde o dálku ale o míru – zájmu.

 

Petruška Šustrová

Petruška Šustová: S Janem Sechterem se na české velvyslanectví ve Varšavě vrátil duch, který tam vládl za Markéty Fialkové a Karla Štindla. Vnesl ho tam pan Sechter – člověk, který se s polským prostředím seznámil a skutečně ho poznal. Velvyslanectví otevřel zájmu Poláků. Jeho působením se pozdvihla prestiž České republiky a v Polsku se objevilo mnoho nových přátel a ctitelů naší země.

 

Pokud jste dočetli až sem, vězte že už i mě trochu cynicky irituje i můj vcelku značně pozitivní názor na práci Jana Sechtera. Tak jsem jej požádal o pár vět na téma jeho neúspěchů a o definici budoucích úkolů na poli česko-polské spolupráce. Odpověděl takto:

Jan Sechter pro www.polskodnes.cz :

„Co se nepovedlo? Určitě se přes mnoho zajímavých pokusů nepodařilo polskou vládu přesvědčit o smyslu a synergických efektech privatizace některého z významných energetických státních podniků ve prospěch českých firem. (Enea, Energa, ZEW Niedzica, elektrárny a doly PAK). Bilance společných projektů v energetice je tak vzhledem k úrovní vztahů velmi skromná: z větších bych se zmínil o jedinečné akvizici v hornictví firmy EPH v PG Silesia a plynový interkonektor spojující českou a polskou soustavu přes Těšínsko.

Podle mne nás čeká debata o těchto a dalších projektech, které mají sice ekonomické opodstatnění, ale narážejí na limity odvahy a zřejmě i důvěry. Ukázala to například loňská debata o tom, zda je PKN ORLEN v Unipetrolu spolehlivým investorem v ČR.“

Co dodat, snad jen – hodně štěstí na další štaci, Pane velvyslanče.
jp

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

  • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
    Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
    Jaromír Piskoř
  • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
    Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
    Jaromír Piskoř
  • Sinusoidy 14.3.2023
    Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
    Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.