Connect with us
Reklama
Ekonomika

Elektřina z větrných farem na Baltském moři má proudit už za šest let

Published

on

Větrné elektrárny na moři jsou pravděpodobně nejdůležitější investicí polské společnosti PGE počátku 20. let. „V současné době jsou naše dva projekty – a my máme celkem tři licence v Baltském moři – ve fázi konečné dohody týkající se environmentálního rozhodnutí. Máme měření větru, brzy budeme mít geologické průzkumy.“ řekla Monika Morawiecka, ředitelka PGE Baltica na konferenci v Bruselu. Uvedla také, že spolupráce s Evropskou komisí je v této oblasti velmi dobrá: „Jsou velmi vstřícní. Už mluvíme o konkrétních řešeních, pokud jde o možnost využití evropských fondů“.
Dohoda o připojení byla rovněž uzavřena s polskými energetickými sítěmi. – Už víme, kde budou farmy připojeny k polské energetické síti. Doufáme, že první elektřina z těchto farem bude proudit do polské sítě na přelomu let 2025–2026.
„Projekty větrných farem jsou kvůli svému rozsahu kapitálově náročné, a proto PGE počítá se spolufinancováním z evropských fondů. Jedná se o investici několika miliard zlotých. Jakékoli prostředky, které lze získat před jejich výstavbou, pomohou výrazně snížit náklady.“ zdůraznila Morawicka.
Do roku 2030 chce PGE investovat miliardy zlotých do výstavby větrných farem v Baltském moři, aby byl na moři postaven větrný park o celkové kapacitě 3,5 GW. Polská vláda očekává, že prostřednictvím diverzifikace zdrojů energie, včetně v pobřežních větrných elektráren bude možné snížit podíl uhlí v energetickém mixu pod 60 % do roku 2030 (ze současných více než 80 procent).
V roce 2018 dosáhla spotřeba elektřiny v Polsku nejvyšší úrovně v historii, téměř 171 TWh. 49,84 % energie pochází z černého uhlí, 30 % z hnědého uhlí, 7 % z pobřežních větrných farem a 13,16 % procenta z jiných zdrojů. Návrh polské národní energetické politiky předpokládá, že první větrná farma na moři bude postavena po roce 2025. V roce 2030 mají mít farmy kapacitu 4,6 GW a v roce 2040 má pocházet 10,3 GW energie z pobřežních vod. Ministerstvo námořnictví a vnitrozemské plavby uvádí, že potenciál větrné energie v Baltském moři je 14 GW.
V Polsku jsou průkopníky projektů větrných elektráren na moři Polenergia a PGE, které jsou ve svých projektech nejdál. Zájem projevují i další společnosti, včetně PKN Orlen a Tauron. Investoři dnes rozhodují o umístění v oblasti 1,2 tisíce km2. Pro rozvoj pobřežní větrné energie na základě druhé verze plánu rozvoje Baltského moře bylo pak zajištěno asi 3,3 tisíce km2.
Větrná energie na moři je jedním z nejrychleji rostoucích energetických odvětví v Evropě. Svá zařízení na moři má v současné době 11 evropských zemí. Největším producentem je Velká Británie, kde instalovaná kapacita přesáhla 8 GW a do roku 2030 je plánováno dosáhnout 30 GW. Další pozice zaujímá Německo, Dánsko, Belgie a Nizozemsko.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

Polsko přestane těžit uhlí, začne zavírat doly. Chce jaderné elektrárny

Published

on

Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí v zemi. V pátek to oznámili zástupci vlády a odborů. Poslední uhelné doly v Polsku mají být podle dohody uzavřeny v roce 2049. Vláda bude do té doby těžbu uhlí subvencovat. Dohoda ukončí podzemní protest zhruba 200 horníků, který začal v pondělí. Šéf vládní delegace uvedl, že dohoda definuje model „poctivé a spravedlivé“ transformace polského těžebního a energetického průmyslu. Odborový předák Dominik Kolorz ze svazu Solidarita se sice o dohodě vyjádřil pozitivně, upozornil však, že znamená „likvidaci jednoho z největších odvětví v polské historii“, uvádí polská agentura PAP.

Polská vláda tento měsíc oznámila, že hodlá urychlit postupný odklon od využívání uhlí k výrobě elektrické energie a investovat 150 miliard zlotých (téměř 900 miliard korun) do výstavby prvních jaderných elektráren v zemi. V současnosti se uhlí na produkci elektřiny v Polsku podílí téměř 80 procenty. Podle nejnovější verze energetické strategie ministerstva klimatu by se měl podíl uhlí v roce 2030 snížit na 37 až 56 procent a v roce 2040 na 11 až 28 procent. Předchozí verze z loňského listopadu počítala v roce 2030 s podílem 56 až 60 procent a v roce 2040 s podílem 28 procent.

Celý text na idnes.cz

 

Continue Reading

Ekonomika

Polsko má nové ložisko mědi a stříbra

Published

on

Zielona Góra Copper, která patří pod Měď Copper (vlastníkem je kanadská Lumina Capital), obdržela rozhodnutí o schválení geologické dokumentace nového ložiska mědi a stříbra „Nowa Sól“. Schválená ložiska se odhadují na 848 milionů tun rudy mědi a stříbra, 11 milionů tun mědi a 36 000 tun stříbra Je to první, za více než 40 let, zcela nově objevené ložisko v Polsku. Nově zdokumentované ložisko bude zapsáno do bilance polských nerostných zdrojů. První průzkumné vrty v této oblasti začaly v roce 2014. Bylo uskutečněno 20 vrtů, z toho 19 pozitivních.

Důlní budovy mají stát na několika desítkách hektarů, což je stejné jako průměrná farma. Zbytek dolu bude v podzemí. Investujeme zde 20 miliard PLN. – tvrdí prof. Stanisław Speczik, generální ředitel Měď Copper. Kanaďané mají připravený důlní projekt. Důl bude také muset být zahrnut do plánů územního rozvoje obcí a okresů a musí by být získány souhlasy všech pověřených úřadů. Může to trvat další tři nebo čtyři roky.

Nutno dodat možná déle, protože projekt konkuruje KGHM, státní polské těžařské firmě, která už nyní zaměstnává polské soudy svými protesty a Kanaďanům jejich projekt vůbec neusnadňuje.

Nebo ještě lépe zde: https://wpolityce.pl/gospodarka/487505-kopalnia-w-nowej-soli-nie-powstanie-komu-sluza-te-bzdury

 

Continue Reading

Ekonomika

Zvýšený limit od léta

Published

on

Polský limit pro bezkontaktní transakce Visa bez zadání kódu PIN, který je v současné době 50 PLN, bude 17. července 2020 zvýšen na 100 PLN, uvedla tisková kancelář VISA.

Nastavený před více než deseti lety je polský platební limit 50 PLN jedním z nejnižších v Evropě . Vyšší minimální částky existují ve Velké Británii – 30 liber, ve Francii a Irsku – 30 EUR, ale také např. na Litvě – 25 EUR, v Rumunsku nebo na Slovensku – 20 Euro.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř
 • Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS 27.10.2020
  Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň. „Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality