Connect with us
Reklama

Aktuality

Čím více straší PiS-em, tím více ve mně posilují ochotu dát jim za to za vyučenou

Published

on

Z nejčtenějšího rozhovoru na portálu deníku Rzeczpospolita z Krzysztofem Stanowskim: Stanowski
Jste nejvíce politickým sportovním novinářem v Polsku.
Opravdu? Ze sta fejetonů napíšu osm o politice, zbytek o sportu.
Ale ony nejvíce rezonují.
Vím, a to je důvod k zamyšlení.Na koho hlasuje levicový, mladý, úspěšný, z velkého města?
… a navíc z Wilanowa? Na Pawla Kukiza.
A teď?
Dám hlas Andrzeji Dudovi.
To musí být pro vaše čtenáře šokem.
Je to šokují i pro mě, protože jsem nikdy nepředpokládal, že můžu dát hlas komukoli z PiSu. Léta jsem dával hlas kandidátům Občanské Platformy, a trochu se stydím přiznat, že i Palikotovi.
Co převážilo, že teď Dudovi?
To že není Komorowski a vypadá, že je mnohem inteligentnější než on … (smích).
Ptal jsem se vážně.
Duda má více energie a chce do prezidentský úřadu polidštit. Nechce být polským prezidentem proto, aby seděl v úřadě, ale aby něco změnil.
Přání otcem myšlenky.
Jistě, neskrývám, že Duda není kandidát podle mého gusta, ale často přeci hlasujeme pro menší zlo.
No, Polsko prý prožívá „zlatý věk“.
Můžu říci něco o své rodině?
Prosím.
Moje sestra bydlí v Mnichově, protože její dcera musela podstoupit vážnou operaci. V Polsku není hrazena z pojištění a stála by milion zlotých. Tam ji operovali bez problémů. Rozumíte? Sestra musí bydlet v Německu, protože polský stát nezajišťuje svým občanům zdravotní péči na takové úrovni, jakou tam mají jejich imigranti!
Rozumím, to je ku vzteku, ale Němci jsou bohatší.
Ano? Tak jiný příklad. Bratr mé tchýně byl jedním z těch, který stavěl polské dálnice. Jeho firma roky čekala na to, až mu zaplatí. Jeho kolegové zbankrotovali, těm nezaplatili nic. Další příklad. Mám zemědělskou půdu. Chtěl jsem tam začít dělat turistiku, ale daň je tak velká, že bych nevydělal ani na daně a poplatky. Lépe je tedy nedělat nic …
… a brát dotace.
No jistě. Ale o to nejde. Jen jsem uvedl několik příkladů z mého okolí. Takových rodin jsou miliony a každý to může potvrdit. Stát v žádném sektoru nefunguje dobře.
Nepřeháníte?
A v jakém funguje? Zdravotnictví či osvěta nefunguje, v úřadě vyřídit problém nelze, u soudu je na stání nutno čekat léta. Málo? Můžeme hovořit o polské policii či armádě: Kamkoli se člověk podívá, tam je katastrofa.
A vy věříte, že JOW (jednomandátové volební okrsky) uzdraví Polsko?
JOW nemá význam. Lidé nedali haly Kukizovi proto, že jim sliboval jednomandátové okrsky. Nejsou tak dobré jak o nich mluví a nejsou tak špatné, jak o nich mluví jeho oponenti.
Proč jste mu dal hlas?
Viděl jsem vášnivého muže, který stejně jako já má dost politiků a který chce uklidit ten nepořádek.
Rockový hudebník na prezidenta?
A Reagan, Kdo to byl? Herec.
Kukiz je tedy poslední spravedlivý v té Sodomě?
Pořád poslouchám, že Kukiz neměl program, ale to profesionální politici jej k tomu donutili. Program nemá význam. Přeci slibovat je možné vše. Lidé se už programy nezabývají, protože vědí, že to může být jako u Občanské platformy – měli snížit daně a oni je zvýšili. Cokoli slibované, jsou jen pustá slova.
Kukiz by byl lepším prezidentem?
Věřím, že by využil prezidentskou funkci k tomu, aby ukázal Polákům, do jakého politického stavu jsme zabředli, co nás blokuje a jak to rozbít.
Korwin-Mikke je také antisystémovým politikem.
Vůbec mě nepřesvědčil. Nedávám mezi něj a Kukize rovnítko, ten má autentickou politickou víru. Korwin-Mikke se politikou živí 25 let, je poslancem Evropského parlamentu a nemohu souhlasit s tím, co říká o ženách, osobách se zdravotním postižením, či jak uvažuje o Hitlerovi.
A Palikot? Tomu jste hlas dal.
Skončil jako blázen, ale před několika lety, když se objevil a já měl dost Platformy, jsem si myslel, že by měl dostat šanci.
Nevěděl jste, co dělal pře tím?
Ale věděl jsem také, co dělali jiní.
Takovýmto způsobem se z mladého rozhněvaného stanete starým a vzteklým.
Všechno na to ukazuje (smích).
A to do konce svého života budete dávat hlas těm, kteří jsou proti?
Ne, absolutně takový cíl nemám. Chtěl bych, aby Ti, kterým dám hlas, vyhráli volby a opravdu něco v Polsku změnili.
Ale přeci vaše strana byla u vlády.
Ano, dal jsem hlas Platformě, ale oni se stali stranou sytých medvědů. Přestal jsem věřit, že mohou a chtějí cokoli změnit. A být NEPiSem je pro mě málo. Po osmi letech vlád Platformy bych chtěl vidět reálné výsledky.
Včera jsem mluvil s jedním ministrem a on vypočítával: kilometry nových dálnic, v každém městě bazén, v nemocnicích tomografy …
Co máme z toho, že máme dálnice, když stojí dvakrát více než italské a Poláci nevydělávají ani polovinu toho co Italové. Tomografy? Možná ve vnitrácké nemocnici. Normální člověk se na takovou proceduru nedostane. Oni nestojí v zácpách a tak si mohou jezdit do těch nových bazénů …
Za čtyři roky se budete stydět, že jste dal hlas Kukizovi.
To je možné, ale jakou mám dnes alternativu. Hlasovat na někoho ze starého a shnilého politického systému, na chlapy, kteří z politiky dobře žijí, ale mně nic nedají?
Mimo toto jste ale uvěřil Dudovi a Komorowského štáb opakuje dokola, že za Dudou stojí Kaczyński.
A kdo stojí za Komorowským. Roman Giertych, Michał Kamiński? A to mě má uspokojit?
Postavil se za něj Aleksander Kwaśniewski.
Viděl jsem je spolu a pomyslel si, že nevím, pro kterého je to větší trapas. Pro mě je to, jako pro voliče Kukize nepochopitelné.
Jde mu o hlasy.
Ale jak to dělá? Komorowski se snaží o to, aby vypadal dobře v televizi a jak uplést z prstů cop nebo košík, jak to má Tymochovicz (rekalmí a RP poradce) v repertoáru. Tak chtějí vyhrát volby? Kukiz nepletl housky a nechodil do solária, byl přirozený.
Komorowski to také nedělal.
Ale, je jasné, že u mladých lidí má velmi malou podporu. Vůbec jim nerozumí.
Má pět dětí, měl by jim rozumět.
Asi měl vážné problémy v komunikaci, protože jeho sdělení kompletně míjí mladou generaci. V tom co hovoří je gigantické pokrytectví. Komorowski den po volbách začne podporovat jednomandátové okrsky? Lidé přeci nejsou idioti. Pokud jim to média nenapíší, mají dnes internet.
A v něm je co?
Výsledek referenda o šestileté školní docházce – 1,5 milionů podpisů, k ničemu. Privatizace lesů – 2 miliony podpisů, důchodový věk – 2,5 milionů podpisů. Co s tím vším udělala Platforma, co s tím udělal Komorowski? Vše bylo k ničemu.
Možná změnil názor?
To jako mám teď uvěřit, že Komorowski začal poslouchat názory lidí? Byly miliony podpisů pod referendy a nic neudělal. A Teď chce měnit ústavu? Několik měsíců pře volbami? Lidi mu hlas nedají, protože dělá vše, co voliči Kukize nechtějí.
Čili co?
Nechci, aby mi někdo něco podsouval. Nebudu si vážit politika, který je schopen se zapřít, aby získal můj hlas. Chci, aby si mě vážil.
Komorowski byl absolutním favoritem. Známe jej, nic nepokazí …
… a jak dlouho má být to, že nic nepokazil argumentem? Možná je pro někoho takováto stabilita argumentem, ale já chci změny. Voliči Kukize mu nedali hlasy proto, že by chtěli, aby vše zůstalo při starém, ale protože chtějí změny. A teď změny garantuje Duda, Komorowski ne
Prezident nemá být garantem stability?
Pezidentský úřad neznamená to, že budu pět let ležet na kanapi, jak to udělal Komorowski.
Ale když to nebude on, bude to Kaczyński?
To strašení na mě vůbec neúčinkuje. Nebo účinkuje, ale spíše opačně. Čím více straší PiS-em, tím více ve mně posilují ochotu dát jim za to za vyučenou.
A proč jste přímo nedal svůj hlas PiS?
Po celá léta jsem si myslel, že v PiS je strana praštěnců. Když jsem viděl Macierewicze, to není chlap podle mého gusta, a vše o čem hovořil, bylo agresivní … Nemají styl, který u politiků hledám. Myslím si, že neuvažují racionálně a že jim chybí zdravý úsudek.
Strach před Kaczyńskim nevznikl z ničeho nic.
A co se děje teď? Kolega, který tvořil nějaké memy – AntyKomor, sedí ve vězení. Za žerty na internetu? A zeptám se, co by se dělo, kdyby zavřeli někoho, který by si dělal srandu z Kaczyńského?
Ale za Ziobry budili lidi v šest ráno.
Nevím, v kolik si dnes policisté přicházejí pro obviněné, ale můj kolega Maciek Dobrowolski, fanoušek Legie, sedí tři roky ve vězení! Bez soudu. Teprve začal proces a potrvá nejméně rok.
Bráníte kolegu …
Ne. Já nemluvím o tom, že je nevinný, protože to nevím, ale obviněn je pouze na základě jednoho sdělení jednoho člověka, korunního svědka. Jak je možné někoho bez výroku soudu držet tři roky ve vazbě? To je právní stát? Chlapa, který přišel na volební shromáždění Komorowského s židlí, zavřeli do blázince. Takové věci se přeci dějí každý den.
Nepřeháníte?
V nějakém městě zacpala ochranka muži ústa, protože chtěl něco křičet. Představte si, co by se dělo, kdyby se to stalo za vlády Kaczyńského. V celém Polsku by se organizovaly protesty za svobodu projevu. Když to dělá ochranka Komorowského je ticho. Ještě že je internet.
Mnoho voličů odmítá takové informace a jsou imunní.
Také jsem byl. Až v jednu chvíli přetekl pohár hořkosti a přestalo na mě fungovat strašení Kaczyńským. Pokud PO má tolik let prezidenta, parlament a ovládá všechny hlavní instituce v zemi, kdo je Kaczyński? Obyčejný poslanec.
Vůdce opozice.
A co může. Blokovat zákony Platformy? Nebuďme směšní. Nemá vliv na nic, tak mi trochu neštymuje, že najednou může za všechno. Chci říci vážně. Přestaňte mě strašit Kaczyńským, protože já se ho nebojím! Vyrostl jsem z toho. Pořád opakují, že PiS je rozhádané. Možná bylo, ale teď to vře v PO a žerou se tam mezi sebou. Navíc Komorowski hovoří o shodě a bezpečnosti a pak vyhrožuje lidem a říká, že je zapotřebí je eliminovat z veřejného života.
Krzysztof Stanowski debutoval jako sportovní novinář už ve věku čtrnácti let. Pracoval v „Przeglądzie Sportowym“, „Super Expressie“, „Dzienniku“, „Futbolu“. Publikova m.in. biografii Andrzeja Iwana „Spalony“ (Buchman 2012). V roce 2008 založil portál Weszlo.com
Otázky Robert Mazurek

celý rozhovor na rp.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Kam kráčíš Platformo?

Published

on

Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal Borys Budka, který spustil program anti-PiS a pokoušel se vytvořit širokou opoziční frontu a sesadit vládní PiS. To se nepovedlo i proto, že se Borys Budka nedokázal dohodnout s dalšími opozičními stranami. Co že se to děje v Občanské platformě? Kam míří strana, z jejichž řad se rekrutují politici jako Donald Tusk, Radosław Sikorski či Rafał Trzaskowski?

Dalo by se uštěpačně podotknout „do ……“, ale postupující marginalizace Občanské platformy naznačuje i konec systému soupeření PO-PiS, což zcela přeorá polské politické pole. Občanská platforma je dnes součástí Občanské koalice, což je zjednodušeně Platforma + zbytky Nowoczesne a několika malých levicových uskupení. Stejné vedení Platformy a Koalice žije ale stále v přesvědčení, že jsou hlavní opoziční silou. S nynější podporou kolem 12 % ale onu opoziční „vedoucí úlohu“ Borys Budka a spol ztratili. Sebereflexi nemaje stále s klapkami na očích verbálně sjednocují opozici proti vládní PiS, i když například Lewice je považuje za politického nepřítele většího než PiS.

Stranu opustili poslanci a poslankyně, kteří již nemají šanci získat volitelné místo na kandidátce (Mucha). Vedení nedávno vyloučilo členy konzervativního křídla (Raś a Zalewski) aby znejistilo další poslance, protože s dnešní podporou by jich do Sejmu prošlo sotva 70. Dnes ohlásila svůj odchod z Platformy hlasitá a prostořeká europoslankyně Róża Thun, pro kterou bylo poslední kapkou nepodpoření Platformou polského Fondu obnovy v Sejmu. Thun doufá, že její odchod bude „impulsem pro reflexi“. Nebude. Spíše dojde ještě k bratrovražednějšímu boji a lidé kolem bývalého předsedy Grzegorze Schetyny budou další v řadě.

Sledovat odcházení Občanské platformy není příjemné ani pro PiS. Kaczyński se loni podivoval zatáčce doleva, kterou provedla Platforma. Po čase je znát, že onen posun, který provedl Budka nutí mnoho politiků Platformy k hledání si jiné platformy pro své budoucí působení. PiS ztrácí svého dlouhodobého oponenta a politický pohyb na straně polské opozice se stává nepředvídatelným. O uchopení řadících opozičních pák bude několik zájemců a troufám si odhadnout, že si o ně budou chtít říci i politici dosavadní vládní Sjednocené pravice. No, „Nudu ve Varšavě“ rozhodně očekávat nemůžeme.

Continue Reading

Aktuality

Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás

Published

on

„Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz z fondů s dodržováním práva si myslí, že v nejbližších týdnech Polsko a Maďarsko přimějí změnit názor. Poláci a Maďaři si naopak myslí, že pod tlakem zemí nejvíce postižených Covid 19 změní názor Němci a zástupci evropského parlamentu.

Mechanismus veta je v Unii běžný. Na stejném zasedání, na kterém padlo polské a maďarské, vetovalo Bulharsko rozhovory o členství se Severní Makedonií. Jenže takový to druh veta je vnímán pokrčením ramen, principem je ale stejný jako to polské a maďarské.

Podle Smlouvy o EU je rozhodnutí o potrestání právního státu přijímáno jednomyslně Evropskou radou, a nikoli žádnou většinou Rady ministrů nebo Parlamentem (Na návrh jedné třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu může Evropská rada jednomyslně rozhodnout, že došlo k závažnému a trvajícímu porušení hodnot uvedených ze strany členského státu). Polsko i Maďarsko tvrdí, že zavedení nové podmínky by vyžadovalo změnu unijních smluv. Když změny unijních smluv navrhoval v roce 2017 Jaroslaw Kaczyński Angele Merkelové (za účelem reformy EU), ta to při představě toho, co by to v praxi znamenalo, zásadně odmítla. Od té doby se s Jaroslawem Kaczyńskim oficiálně nesetkala. Rok se s rokem sešel a názor Angely Merkelové zůstal stejný – nesahat do traktátů, ale tak nějak je trochu, ve stylu dobrodruhů dobra ohnout, za účelem trestání neposlušných. Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás třeba jen za to, že nepřijmeme dostatečný počet uprchlíků.

Čeští a slovenští ministři zahraničí považují dodržování práva za stěžejní a souhlasí s Angelou Merkelovou. Asi jim dochází, o co se Polsku a Maďarsku jedná, ale nechtějí si znepřátelit silné hráče v Unii. Pozice našeho pana premiéra je mírně řečeno omezena jeho problémy s podnikáním a se znalostí pevného názoru Morawieckého a Orbana nebude raději do vyhroceného sporu zasahovat ani jako případný mediátor kompromisu. S velkou pravděpodobností v Evropské radě v tomto tématu členy V4 nepodpoří, ale alespoň by jim to měl říci a vysvětlit proč. Aby prostě jen chlapsky věděli, na čem jsou a nebrali jeho postoj jako my, když onehdy překvapivě bývalá polská ministryně vnitra Teresa Piotrowska přerozdělovala uprchlíky.

Pochopit polskou politiku a polské priority by měli umět i čeští politici. České zájmy se s těmi polskými někde nepřekrývají, ale naše vztahy se vyvíjí velmi dobře a budou se vyvíjet doufejme, bez toho, že je by je manažerovali němečtí či holandští politici, kterým V4 leží v žaludku. Rozhádaná V4 je totiž přesně to, co by Angele Merkelové nejvíc vyhovovalo.

Continue Reading

Aktuality

Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny

Published

on

V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

„S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, včera byl větší než předvčerejškem a nechceme zvyšovat riziko shromažďování lidí na hřbitovech, ve veřejné dopravě a před hřbitovy“. vysvětlil Morawiecki.

Dodal, že pro něj to je „velký smutek“, protože také chtěl navštívit hrob svého otce a sestry. Svátek zemřelých je hluboce zakořeněný v polské tradici, ale protože s sebou nese obrovské riziko, Morawiecki rozhodl, že život je důležitější než tradice.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Kam kráčíš Platformo? 17.5.2021
  Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal […]
  Jaromír Piskoř
 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2021 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.