Connect with us
Reklama

Aktuality

„Hořící keř“ režisérky Agnieszky Holland

Published

on

horici kerTuto neděli proběhne i v HBO Polsko premiéra filmu „Hořící keř“ polské režisérky Agnieszky Holland. Viděl jsem všechny tři díly tohoto seriálu. Je skvělý! Domnívám se, že Holland v Česku natočila film o Češích, jaký Češi nebyli a nejsou schopni udělat. Píše polský publicista Mariusz Szczygieł.

Vždycky jsem se podivoval nad tím, že Češi, kteří mají takovou dramatickou poválečnou historii, nikdy nenatočili žádný významný film o bývalém režimu, při kterém by stydla krev v žilách. Pokud se filmy, které jsem poslední dobou viděl v kinech, nějak týkají komunismu, pak je to především způsobem karikujícím, zlehčujícím, ironickým. Divák se tak dozvídá, že život v Československu do roku 1989 byla „docela dobrá doba“ a že byla „docela sranda”.

Jistě, může se to brát i tak, že smích je jistým projevem smutku. Takovým projevem smutku, kterého je možno si vážit. A dál točit komedie o životě v socialistickém Československu a předstírat, že je to nejlepší způsob, jak vyprávět o minulosti. Ale dosud chyběl filmový obraz, který by byl emocionálním přepadením diváka. Film, který by v něm zanechal jakousi trvalou stopu a byl by varováním před totalitou. Krátce řečeno, dosud chybělo závažné dílo o komunismu. „Hořící keř” tuto mezeru zaplnil.
Třídílný seriál byl v Česku přijat výborně a teď se česká média zamýšlejí nad tím, proč se to podařilo Polce a ne nějakému českému režisérovi.
„Hořící keř” je jen zdánlivě filmem o českém národním hrdinovi Janu Palachovi. Je to právnický thriller, od něhož se nemůžete odtrhnout. A současně výpovědí o křivení charakterů.

*
„Hořící keř”, který jen jemně přizpůsobuje a mění některá fakta, ale spíše se jich věrně drží, je definován jako seriál o Palachovi, ale o Palachovi vlastně ani není. Začíná jeho sebeupálením, ale je to příběh o ženě, která šla proti proudu doby. Byla to Dagmar Burešová – advokátka, která jménem matky Jana Palacha zažalovala komunistického poslance Viléma Nového. Ten totiž na jednom z mítinků lživě prohlásil, že Palach byl provokatér, který chtěl použít látku proti popálení. Dala mu ji CIA. Když se jí potřete, hoříte, ale neumřete. Takže žádný hrdina to nebyl.
A jak to, že se tedy upálil? Podle názoru poslance to byla nehoda. Někdo mu „studený oheň“ vyměnil za skutečný benzín.
Palachova matka se s takovým tvrzením nedokázala smířit. „Neměli jsme žádnou šanci,“ prohlásila nedávno advokátka Burešová, která má dnes 83 let a spolupracovala se scenáristou filmu. „Ale nedokázala jsem tu vyděšenou, dezorientovanou a pronásledovanou ženu odmítnout. Ptala se mě pořád dokola, zda to, co udělal její syn, mělo smysl. Šlo jí o čest jejího syna. Ale soud zamítl mou žalobu s odůvodněním, že pravicoví oportunisté nemají právo soudit se o čest, protože žádnou nemají.
Holland v rozhovoru pro český týdeník „Reflex“ říká, že záhy byli ti, kteří nesouhlasili s novým pořádkem, prohlášeni za „špinavé svědomí národa“. „Šokující bylo to, že všechno, co Palachův čin v lidech probudil, tak rychle utichlo.“
Lidé si zkrátka místo problémů vybrali klid a šunku.

*

Producenty seriálu je mladý 25letý pár – absolventi pražské FAMU. Scénář napsal tehdy 24letý Štěpán Hulík, absolvent FAMU, jako svoji diplomovou práci. Poslal jej režisérce Holland, kterou osobně neznal, e-mailem.
Vadilo mu, že v budově Karlovy univerzity je vystavena busta Jana Palacha s nápisem, že se upálil na protest proti sovětské okupaci. „To není pravda,“ říká. „On se upálil na protest proti tomu, že se společnost začala smiřovat se stavem věcí. Že lidé rezignovali. Vyjádření, že se upálil na protest proti okupaci, je pro nás, Čechy, pohodlné, protože smysl jeho činu přesunuje od nás do úplně jiné oblasti.“
Zeptal jsem se Holland, jak je možné, že scénář k filmu o Palachovi dosud nenapsal nikdo ze starší filmové generace.
„Většina lidí v Česku, a v tom i tvůrců, neměla zrovna vysoké sebevědomí vzhledem k tomu, jak se chovali v tamtěch dobách,“ odvětila. „Prostě se jim nechtělo k té době vracet. Musela vyrůst nová generace. Jako nová generace Židů, která už neznala egyptské otroctví po 40 letech putování s Mojžíšem po poušti. Mně se ta nová generace, a to i v Polsku, velmi zamlouvá.“
A proč se právě ona pustila do tohoto filmu?
„Jsem jediným známým režisérem, který má přímou zkušenost té doby v Československu a navíc i opoziční kořeny. Byla jsem pro ně tedy důvěryhodná.“

*

Seriál, který byl vysílán v Česku před měsícem, má skvělé recenze. Píše se o něm, jako o největší produkci HBO v Evropě a současně jako o té nejlepší. Recenzenti zdůrazňují, že pouze polský režisér mohl dokázat dát tomuto tématu tu správnou závažnost a hloubku: „Je to neobvyklé, vidět film z naší nedávné minulosti, který se netopí v plytkém vtipkování, jež zničí každý film…“ nebo „Agnieszka Holland se nesnaží udělat z jednoho úseku našich dějin ironický a hořkosladký příběh, jak jeto podáváno v tolika jiných českých filmech…”
Polka pomohla Čechům podívat se na sebe trochu jinak. Naše (polská) tendence brát všechno vážně, která mi tak často vadí, přinesla v tomto případě vynikající výsledek. Opět, jako již tolikrát, se dostávám k názoru, že obě naše kultury se mohou nádherně doplňovat.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
  Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
  Jaromír Piskoř
 • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
  Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
  Jaromír Piskoř
 • Sinusoidy 14.3.2023
  Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.