Connect with us
Reklama
Češi v Polsku

Michal Heřman: PG SILESIA má tři roky

Published

on

Český ředitel PG SILESIA Michal Heřman řekl mimo jiné polskému wnp.pl: „Před deseti lety si nikdo nemyslel, že se bude dovážet uhlí z Kolumbie do Evropy. A dnes to není žádný problém.“ a dodal také: „V Indii a v Číně je hospodářský růst. V Evropě už ne. Regulace v oblasti klimatu dělají politici a ne obchodníci. To je jízda slepou ulicí.“

PG SILESIA je těžební společnost působící na jihu Polska. Provozuje černouhelný důl KWK Silesia, který se nachází zhruba 30 km od hranice s Českou republiku. Geologické zásoby dolu Silesia převyšují 500 mil. tun nízkosírnatého černého uhlí. Společnost PG Silesia převzala veškeré operace dolu KWK Silesia v prosinci 2010. Těžba na dole byla zahájena v dubnu 2012, když celková investice EPH do dolu přesáhla zatím 108 milionů eur. Vedle těžby uhlí se PG SILESIA mimo jiné soustřeďuje i na prodej důlního plynu a poskytování řešení v oblasti ekologického ukládání energetických minerálů.

jp
zdroj: wnp.pl (a video z wnp.pl/tv)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Češi v Polsku

Nový český velvyslanec ve Varšavě

Published

on

Nový český velvyslanec v Polsku Dr. Ivan Jestřáb je určitě zkušený diplomat a po svých štacích na několika ambasádách bude určitě schopen zvládnou úřad ve Varšavě. Bývalý poradce Špidly a bývalý politický ředitel Ministerstva zahraničních věcí České republiky za vládnutí Luboše Zaorálka z ČSSD se stihl na čtyři roky „oddelegovat“ k našim severním sousedům. Marek Benda z ODS prohlásil obecně že: „„Moje zkušenost s velvyslanci, kteří absolvovali MGIMO, je spíše negativní. Mají zkušenosti, ale nedávají funkci nic navíc, jsou to přinejlepším úředníci, za zemi se neperou,“.

Jakub Karfík, bývalý velvyslanec v Polsku zvládal úřad velmi dobře, ale to je tak vše. Nevyčníval a nijak se intenzivně nezajímal se o Polsko a Poláky. Po velmi akčním Janu Sechterovi byl zklamáním. Co tedy popřát novému českému velvyslanci ve Varšavě? Aby spíše „sechtrovatěl“ než „zkarfíkoval“. Buďme ale pozitivní a ponechme novému velvyslanci čas na projevení se. Doufejme jen, že se nám Poláci nepomstí a nepošlou do Prahy nějakého podobně schopného úředníka.

 

Continue Reading

Češi v Polsku

PETR JANYŠKA: Český diplomat komentuje volby nového polského prezidenta

Published

on

Komorowski byl dobrým prezidentem, ale špatným kandidátem. Naopak vítěz Duda dokázal nemožné

Existuje dvojí Polsko, liberální, otevřené světu, různorodosti, jinakosti, vyjíždějící za hranice, nemachistické, proevropské; a Polsko zahleděné do minulosti, ulpívající na národovectví, nedůvěře k logo lidovky czcizině, Německu, Evropě, útočné a frustrované, silně katolické. V těchto prezidentských volbách vyhrálo po osmi letech vlády liberálů to druhé.

Makroekonomicky je na tom Polsko dobře, jde stále dopředu, i v době krize bylo jedinou zemí kontinentu, která byla v plusu. Je šestou ekonomikou Evropy, pro Německo větším obchodním partnerem než Rusko. VPolsku se všude něco staví, zmodernizovali si vlaky, veměstech jezdí moderní klimatizované tramvaje, každoročně se otevírají velká muzea, filharmonie, univerzity, obří obchodní centra, nádraží. V takové situaci je těžké prohrát volby.

Prezident Bronisław Komorowski měl dlouho konstantní podporu 65 procent a jeho vítězství se bralo jako jednoznačné, což ukolébalo jeho elektorát. Porážka pak ukázala, že v národě dříme touha po změně a nespokojenost, že úspěchy z makroekonomických statistik mají k individuálnímu štěstí daleko. Na podzim budou parlamentní volby a najednou se zdá, že je až dosud vládnoucí Občanská platforma (PO) nemůže prohrát.

Komorowski prohrál, protože byl jako jediný kandidát spojován s osmi lety současné vlády, tvrdil, že země je v dobré situaci a že je třeba uvážlivě jít dál stejným způsobem. Prezentoval se jako záruka klidu a bezpečnosti, nestavěl lidi proti sobě.
Porazily ho episkopát, pro nějž nebyl nikdy dost pravověrný; ostře útočná, antagonistická kampaň pravicově populistických médií a nebývalá vlna nenávistných výroků a hejtů na internetu; touha mladých do 30 let po změně; jeho špatná, prakticky neexistující kampaň. Byl dobrým prezidentem, ale špatným kandidátem. Jeho heslo „Komorowski, prezident svobody“ by zabralo před 25 lety, dnes vyčpělo.

Pro Andrzeje Dudu hlasovaly souběžně dva zcela rozdílné elektoráty ale každý z protestních příčin: mladí do 30 let, kteří nezažili komunismus a zároveň ani vládu strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosława Kaczyńského a kteří mají pocit, že v Polsku se nedá najít zajímavá práce a platy jsou malé. Azároveň konzervativní, katolický venkov.
Dudovi se podařila kvadratura kruhu – přitáhnout hlasy těch, kdo se domnívají, že se postkomunistická společnost mění příliš pomalu (mladí), a naopak těch, kdo se bojí, že se mění příliš rychle (venkov). Byl nový, neokoukaný, každý si do tohoto europoslance strany PiS projektoval svůj vzdor a své naděje.

Volila ho převážně vesnice a východ země, lidé nespokojení, s nižšími příjmy a nižším vzděláním, více muži než ženy (trochu machismus), všechny věkové kategorie kromě 30–39 let. Komorowski zvítězil ve velkých městech, na západě, u lidí s vyšším vzděláním a s dobrými příjmy (podnikatelé).

Bez levice Polsko je politicky specifické také v tom smyslu, že spor mezi pravicí a levicí je přehlušen rozdělením na liberální a konzervativně-katolickou část národa. Strukturovaná levice tu prakticky neexistuje. Sociální demokracii SLD není téměř slyšet, od voleb k volbám se potápí, do příštího parlamentu se zřejmě vůbec nedostane.
Umoci je částečně liberální, proevropská centristická pravice PO (liberální především ekonomicky, světonázorově je liberální jen část jejích poslanců) a v opozici útočná, nekonstruktivní národovecko-katolická pravice PiS. Sociálně slabé voličstvo, které v jiných zemích volí z povahy své situace levici, tápe. Země je politicky rozdělena do dvou táborů, opozice léta nikdy neudělala kompromis. Opoziční média i strany (PiS a menší strany napravo) na vládu léta útočí za použití všech populistických metod.

To, že se v Polsku žije daleko lépe než před deseti lety, neznamená, že se žije dobře všem. Je tu hodně bohatých, prosperující střední třída. Ale je tu i spousta lidí s velmi nízkými příjmy, část z nich pracuje na smlouvy o dílo bez sociálního pojištění či na dobu určitou, hodně mladých odjelo za prací na Západ.
Kaczyńskému se nedařilo po osm let vyhrát žádné volby. Snažil se proto vládu povalit jinak: masovými manifestacemi (u příležitosti četných výročí) končícími střety s policií. Od pádu letadla a smrti jeho bratra dvojčete Lecha u Smolensku se neustále snaží udělat z tragédie hlavní politické téma.

Zkušební balonek Duda složí přísahu 6. srpna. Tlak skutečnosti a reálpolitiky ho jistě povedou ke kompromisům. Zatím se neví, kým se obklopí. Jako europoslanec měl 16 placených asistentů, z nich se jistě bude rekrutovat jeho tým. Kaczyński ho určitě bude chtít obklopit svými lidmi, zároveň si ale těžké váhy bude chtít uchovat do parlamentních voleb. Duda se do podzimních voleb od něj jistě distancovat nebude, teprve jejich výsledek ukáže, jakou roli bude chtít a moci v zemi hrát. V kampani mnoho sliboval, sliby se ovšem často týkaly oblastí, kam nesahají pravomoci hlavy státu, ale vlády. Ostře se vymezoval proti všemu liberálnímu a zdůrazňoval jednomyslnost s církevní hierarchií.

Zároveň ukázal, že je pracovitý, energický, že se dovede poučit, že ví, co chce. Měl dobře zorganizovanou kampaň (šéfkou byla Beata Szydlová, bude teď jistě hrát velkou roli). Někteří tvrdí, že se v minulosti ukázal jako pragmatik a chladná hlava. Týden po volbách přišel s antagonizujícím prohlášenímna citlivé téma smolenské katastrofy: pomník obětem chce postavit před prezidentským palácem, město je proti, v minulosti si už odhlasovalo jiné místo. Zkušební balonek?

Celý text Lidové noviny z 10.06. 2015 – O autorovi| PETR JANYŠKA, publicista, žije a pracuje v Polsku – jako český diplomat.

Zdroj: Lidové noviny
Datum vydání: 10.6.2015
Rubrika / pořad: Názory
Strana / zpráva 11
Autor: PETR JANYŠKA
Vítězství toho druhého Polska
ÚHEL POHLEDU

Pozn.: Tento text se nedostal do internetového vydání Lidovky.cz a je převzat z monitoringu médií. Vyšel minulý týden, ale podle mého názoru by měl být na internetu dohledatelný. jp

 

 

 

 

 

 

Continue Reading

Češi v Polsku

Limity odvahy a zřejmě i důvěry

Published

on

Hodnotit velvyslance se nemá, ale polsko-česká komunita, hlavně kolem nových jmenování to pochopitelně dělá. Od roku 1989 se nám i Polákům docela dařilo vybírat schopné diplomaty (tedy až na českého velvyslance v letech 2000 – 2002, který nemít schopnou zástupkyni…). Jan Sechter z nich vyčnívá hlavně svou pracovitostí.

Přesně dokázal odhadnou vývoj událostí v různých oblastech polsko-českých vztahů a rychle pomoci či zasáhnou svou autoritou podle momentálních potřeb. Diplomat a nejvyšší český úředník na území Polska to neměl z počátku jednoduché. Rychle zvládl polštinu a tím, že se vesměs orientoval na ekonomické záležitosti si vysloužil zastání u pragmatických politiků a uznání firemních manažerů českých i polských. Podařilo se mu neudělat žádnou velkou chybu a vyhnul se také politickému kamarádství s tou či onou částí polské politické scény. Jeho „čuch na lidi“ mu také pomohl při vytvoření sítě hodnotných honorárních konzulů.

Václav KlausVáclav Klaus, ještě co by prezident, jej ocenil letos v lednu medailí a napsal:

„Vážený pane velvyslanče,

dovolte mi, abych Vám v souvislosti s blížícím se závěrem svého funkčního období poděkoval za dlouholetou spolupráci a především za Vaše mimořádně kvalitní výkony ve funkci velvyslance v Polské republice, v zemi, která má pro nás klíčový význam a se kterou nás pojí nepřeberné množství vazeb na mnoha úrovních. Ve Vaší osobě má naše vlast profesionálně zdatného reprezentanta. Týká se to nejen Vašeho současného působiště, ale i Vašich předchozích destinací. Cením si zejména toho, že jste diplomatickou službu na rozdíl od mnoha jiných vždy chápal jako nástroj k uplatňování zájmů naší republiky.“

Nevím kolikrát za život Václav Klaus někoho takto veřejně pochválil. Dělá a dělal to jen velmi zřídka. A zde měl pro ocenění důvod.

Ladislav Jakl

Ladislav Jakl: „Velvyslance Sechtera jsem v jeho polském působišti opakovaně zažil v akci a jsem si jist, že to byl člověk na svém místě. Prokazoval vysoké pochopení pro polskou realitu a nesnažil se ji dezinterpretovat či projektovat do ní přání vnějšího pozorovatele. Ale především měl v každé chvíli namysli, že má hájit zájmy České republiky a pěstovat co nejlepší vztahy s Polskem. Viděl jsem při práci mnoho ambasadorů a musím říci, že mnoho z nich svou destinací buď pohrdalo, nebo se s ní naopak tak ztotožnilo, až zapomnělo, pro koho vlastně pracují. Jan Sechter při své práci vždy věděl, kdo ho vyslal, a zároveň choval veliký respekt k Polsku i Polákům. Bude těžké ho nahradit.“

Jan Sechter dokázal také umně kloubit zájmy ekonomické s těmi kulturními – například jeho pomoc při hledání významného partnera, či chcete-li sponzora známého filmového festivalu Na hranici v Těšíně. Bez aktivní pomoci velvyslance Sechtera by patrně dnes již tento tradiční festival neexistoval.

Alexandr VondraAlexandr Vondra: Jana Sechtera si vážím. Jako jeden z mála diplomatů chápe, že dnes je ta práce hlavně o prosazování českých ekonomických zájmů. A střední Evropě rozumí, ví, že v tom sendviči mezi Ruskem a Německem je důležité myslet nezávisle a že Češi a Poláci potřebují spolupráci.

 

 

 

„Myslím si, že naše společnost není tak zhierarchizována jako polská. Pyramidy závislosti ve firmách nejsou příliš strmé. Blíží se k vodorovným. Sociologové tvrdí, že je to efektem nedostatku elit po dobu více než 300 let po Bílé hoře. Nikdo se automaticky necítí být lepším než ostatní. … Z jedné monografie na téma diplomacie v rakousko-uherské monarchii, plyne že pro Čechy v tomto oboru tehdy nebylo místo. Čech mohl být leda zástupcem konzula, protože to vyžadovalo znalost jazyka. Ale netvořily se dynastie. Nedědila se společenská pozice. Dodnes u nás tento mechanismus neexistuje. Můj děda z otcovy strany válčil v československých legiích za první světové války a bojoval na Transsibiřské magistrále. Tato zkušenost neměla ale žádný vliv na život jeho synů. Ani v negativním smyslu. Mělo to vliv na mě, protože jsem obdivoval tuto romantickou historii. Děda se dostal z Vladivostoku do USA. Domů se vrátil teprve v roce 1922. Zdědili jsme ale obchodní tradice a to ve smyslu jakosti. 100 let děláme dobré tramvaje nebo vaříme dobré pivo.“Jan Sechter pro portál salon24.pl.

 

Martin Ehl foto visegradsummerschool.orgMartin Ehl: Velvyslanec Jan Sechter pojal svoji misi ve Varšavě velmi aktivně ať už bráno pohledem vztahů politických, nebo ekonomických. On i jeho lidé se velmi snažili pomáhat českému byznysu proniknout na nikoli jednoduchý polský trh a zároveň rozvinout už stávající spolupráci. Češi jsou sice v průzkumech u Poláků velmi oblíbeni, ale Poláci mají rádi spíš svůj obraz Čechů. Mám pocit, že pan velvyslanec se svým působením v politické i společenské rovině snažil přispět k tomu, aby tento obraz více odpovídal realitě.

 

… V některých oblastech jsme mohli být rychlejší a rozhodnější. Například v oblasti dopravní infrastruktury, která pokulhává a zůstává pozadu za dnešními potřebami české i polské ekonomiky. Rovněž v debatách o privatizačních projektech českých firem v Polsku jsme si ne vždy dokázali vyjasnit jejich dlouhodobý strategický význam.“ Jan Sechter pro Głos Ludu.

Je zajímavý zájem českého velvyslance ve Varšavě o polskou menšinu na českém území. Vůbec nevím, zda mu tato problematika úředně příslušela. Asi ne, ale evidentně ji v Polsku musel s polskými politiky a úředníky řešit, tak to holt dělal tak, že s polskou menšinou v Čechách dost podstatně sám komunikoval. Však to jsou čeští občané, pravda, pro jejich původ se o ně také má starat polské velvyslanectví v Praze, jenže ono je z i z těšínského Slezska někdy blíž do Varšavy a hlavně nejde o dálku ale o míru – zájmu.

 

Petruška Šustrová

Petruška Šustová: S Janem Sechterem se na české velvyslanectví ve Varšavě vrátil duch, který tam vládl za Markéty Fialkové a Karla Štindla. Vnesl ho tam pan Sechter – člověk, který se s polským prostředím seznámil a skutečně ho poznal. Velvyslanectví otevřel zájmu Poláků. Jeho působením se pozdvihla prestiž České republiky a v Polsku se objevilo mnoho nových přátel a ctitelů naší země.

 

Pokud jste dočetli až sem, vězte že už i mě trochu cynicky irituje i můj vcelku značně pozitivní názor na práci Jana Sechtera. Tak jsem jej požádal o pár vět na téma jeho neúspěchů a o definici budoucích úkolů na poli česko-polské spolupráce. Odpověděl takto:

Jan Sechter pro www.polskodnes.cz :

„Co se nepovedlo? Určitě se přes mnoho zajímavých pokusů nepodařilo polskou vládu přesvědčit o smyslu a synergických efektech privatizace některého z významných energetických státních podniků ve prospěch českých firem. (Enea, Energa, ZEW Niedzica, elektrárny a doly PAK). Bilance společných projektů v energetice je tak vzhledem k úrovní vztahů velmi skromná: z větších bych se zmínil o jedinečné akvizici v hornictví firmy EPH v PG Silesia a plynový interkonektor spojující českou a polskou soustavu přes Těšínsko.

Podle mne nás čeká debata o těchto a dalších projektech, které mají sice ekonomické opodstatnění, ale narážejí na limity odvahy a zřejmě i důvěry. Ukázala to například loňská debata o tom, zda je PKN ORLEN v Unipetrolu spolehlivým investorem v ČR.“

Co dodat, snad jen – hodně štěstí na další štaci, Pane velvyslanče.
jp

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř
 • Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS 27.10.2020
  Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň. „Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality