Connect with us
ReklamaKultura

Deset mladých nadějí polské hudební scény

Publikoval před

Dawid PodsiadloPolská hudební scéna prochází novou renesancí. Příčinou jsou mladí, talentovaní a za hranicemi Polska dosud neznámí hudebníci. Mnoho z nich má ale potenciál uspět na mezinárodním poli a někteří jsou již na cestě. Kdo jsou? Přinášíme krátký přehled.

 

 

10. Iza Lach

Mladá talentovaná zpěvačka a především skladatelka a textařka. Spolupracovala se skupinou L.Stadt. Vydala alba „Już Czas“, „Krzyk“, „Off the Wire“ a „Good Friday“. V září 2012 byla nominována na cenu MTV Music Awards v kategorii Nejlepší polský umělec.

9. XXANAXX

Stejně staří a chovají se k sobě jako příbuzní. Skladby jsou plné, basy hluboké a prostorné. Uklidňující a teplý zvuk, který zve na taneční parket. Rychle oslovili značné množství posluchačů.

8. Kari Amirian

Skladatelka, zpěvačka a producentka, známá také ze spolupráce s Royksopp. Zpívá jako Švédka, ale není jí. Sama o sobě říká: „Písně jsou jedinou formou sdělování o tom co sama cítím.“ V roce 2013 byla nominována na cenu Fryderyk v kategorii „Objev roku“. Delikátní a sametový hlas, skandinávská aura a slovanská melancholie. Stojí za to!

7. Lilly Hates Roses

Setkali se v Toruni a štěstí jim přeje. Duo z Poznaně v současné době oslovilo celé Polsko. Jejich poslední album „Something to Happen“ je kusem amerického folku, který se dokonale aklimatizoval v naší realitě.

6. KIXNARE

Produkuje hudbu a je také dýdžejem. Z fascinace rapem se mu nakonec podařilo vyprostit, ale jak sám říká: „Nemohl jsem se vzdálit od jeho kořenů.“ Je jedním z nejzajímavějších polských tvůrců elektronické hudby. Jeho skladba „Gucci Dough” kandiduje na polskou píseň roku 2013.
http://www.youtube.com/watch?v=GOei51E65Vs

5. KAMP!

Elektronické trio, jehož hudba má „sladcehořkou“ chuť. Taneční hudba nové diskotéky. V posledních letech se objevili na největších polských festivalech. Stojí za zmínku, že začínali v podkroví soukromého domu a jejich písně z alba tam byly nahrány. Největší naděje polské elektronické hudby.

4. Piotr Orzechowski

Chuligán u klavíru. Má cenu z klavírní soutěže Montreux Jazz Piano Competition 2011. Ďábelsky schopný, stydlivý a s fantastickou přesností, která nemá konkurenci. Ničí stereotypy a jak sám říká – „Chci oživit ducha jazzu a odejít od akademické hudby“. Lze jen očekávat revoluci …

3. Monika Brodka

Je na polské scéně je už delší dobu. Po jejím singlu „Varsovie“ jí všichni předpovídali mezinárodní úspěch. Vystoupila už na několika evropských festivalech a má předpoklady k světovým úspěchům. Nedávno sklidila chválu na stránkách amerického magazínu „Interviev“.

2. Fismoll

Okouzlující a chytá za srdce. Polský Bon Iver, jehož album „At Glade“ by měl znát každý dobrý posluchač. Student Talent School v Poznani, který stále opakuje, že není schopen vysvětlit tajemství svého úspěchu. Stojí za to!

1. Dawid Podsiadło

Nikdo nepochybuje, že letošek v Polsku patří tomuto mladému umělci. Album „Comfort and Happines“ posunuje mladého umělce na úroveň Dąbrowské a Moniky Brodką. Přes svůj mladý věk je sebevědomý a vyzrálý. Skvěle balancuje na pomezí umění a komerce.

jp

zdroj: wnas.pl

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kultura

3Kino uvádí: Tichá noc

Publikoval před

Kino ATLAS, úterý, 22. 5. 2018, 20:00 Režie: Piotr Domalewski • Scénář: Piotr Domalewski • Kamera: Piotr Sobociński Jr. • Hrají: Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Schuchardt, Jowita Budnik, Artur Steranko, Mateusz Więcławek, Paweł Nowisz, Agnieszka Suchora, Adam Cywka, Tomasz Ziętek, Magdalena Żak, Amelia Tyszkiewicz, Maria Dębska

Rodinu si člověk nevybere. Adam se po letech práce v zahraničí rozhodne překvapit rodinu a v předvečer Vánoc přijíždí domů. Být s rodinou však není úplně tím, co jej přivádí zpět. Adam má své vlastní plány, stejně jako i ostatní členové rodiny. Každý z nich si nese svá vlastní tajemství a problémy, a Vánoce se tak nestávají momentem, který pomůže na vše zapomenout, právě naopak. Přesto všechny spojuje jedna krev. Komorní drama o jedné vánoční noci, která je vším, jen ne svátkem klidu a míru. (DEF)

Velká příležitost zhlédnout kritiky napříč celým filmovým spektrem označovaný nejlepší polský snímek roku 2017.

Ceny: Festival polského filmu Gdyně 2017 – Zlatý lev pro nejlepší film, nejlepší herec (Dawid Ogrodnik). Polské filmové ceny 2018 (Orły): Nejlepší film, režie, zvuk, scénář, kamera, herec, mužský herecký výkon ve vedlejší roli, ženský herecký výkon ve vedlejší roli, cena diváků, objev roku.

Pokračovat ve čtení

Kultura

KINO TĚŠÍ(n) neboli o 20. ročníku Kina na hranici

Publikoval před

Více než 100 filmů včetně novinek polské, české a slovenské kinematografie – to jsou plány na prodloužený májový víkend pro každého, kdo vyrazí na 20. narozeniny Kina na hranici! Osobní účast v Těšíně už potvrdili protagonisté retrospektiv – Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hřebejk a Ivan Trojan. Ve festivalovém klubu vystoupí mj. Pogodno a Tymon Tymański & MO. V programu se objeví i výstavy a debaty. Co si vybrat? Na účastníky přehlídky čeká nesnadná volba!

„Když narozeniny, tak zábava a ,Oslava!“, říká programový ředitel Kina na hranici Łukasz Maciejewski. „Budeme sledovat oblohu a vyhlížet padající hvězdy, abychom mohli v duchu vyslovit přání. Přesně tak, jako když sfoukáváme svíčky na narozeninovém dortu. Takový bude 20. ročník festivalu a taková je i jeho letošní grafická podoba, jejíž autorkou je Iwona Cichy. Svatební a pohřební hostiny, soukromé večírky a jubilea – každá příležitost je vhodná k tomu, abychom se dobře pobavili. My navrhujeme tu nejlepší filmovou jízdu, protože Kino na hranici žádné hranice nemá – bavit se budeme až do bílého rána.“

KINO TĚŠÍ(n), KINO velmi/bardzo TĚŠÍ(n)!

Kromě retrospektiv filmových tvůrců budou v rámci tematických cyklů přehlídky uvedeny na jedné straně kultovní filmy „Neklidné kinematografie 68. roku” a na druhé ty, které navazují na motto narozeninové „Oslavy!”. Trojici cyklů uzavírá blok „Kino/Divadlo”. Na festivalových plátnech uvidíme mj. „Naivní otázky” Janusze Zaorského, „Marcowe migdały” Radosława Piwowarského, „Růžičku” Jana Kidawy Błońského, „Hrdinu roku” Felikse Falka, „Balangu” Łukasza Wylężałka, „Svatbu” Wojciecha Smarzowského, „Zemi zaslíbenou” Andrzeje Wajdy, „Provinční herce” Agnieszky Hollandové nebo „Ženu v klobouku” Stanisława Różewicze.

Přes 100 projekcji – a co ještě?

Výjimečné hosty lze očekávat i během tří velkých debat soustředěných na téma 50. výročí událostí v Polsku v březnu 1968 a Pražského jara a tragického československého srpna ´68. Tématy debat budou: „Jsou česká a slovenská literatura stále živé?”, „Ostře sledovaný film” a „Umělci, kteří měli být zlikvidováni”. Mezi hosty budou mj. Janusz Zaorski, spisovatel a vrchní český rabín Karol Sidon, Joanna Goszczyńska nebo Andrzej S. Jagodziński.

„Tyto bolestné historické události jsou v paměti mnoha z nás stále živé,” říká ředitelka přehlídky Jolanta Dygoś. „Rádi bychom si tyto dějinné milníky připomněli a promluvili si o nich.”

 V přestávkách mezi projekcemi a debatami budeme mít příležitost prohlédnout si zhruba 40 obrazů, namalovaných speciálně pro potřeby filmu „S láskou Vincent”, jenž je nominován na Oscara. To je však teprve začátek těšínského výčtu atrakcí…

 Jubilejní ročník Kina na hranici tentokrát potrvá celých sedm dní – od 27. dubna do 3. května 2018. V současnosti probíhá prodej permanentek. Do 31. března bude cena sedmidenní vstupenky 160 zlotých anebo 860 korun. K nákupu v online předprodeji získají účastníci tzv. startovací balíček, tj. katalog, tričko a tašku. Permanentky lze zakoupit na internetových stránkách www.kinonahranici.cz.

Pokračovat ve čtení

Kultura

Satirické ilustrace polského autora …

Publikoval před

Pawel Kuczynski je jednačtyřicetiletý ilustrátor, který se narodil v polském městě Štětín. Vystudoval Akademii umění v Poznani a od roku 2004 tvoří satirické ilustrace poukazující na moderní společnost. Doposud získal více než sto ocenění a vyznamenání. V roce 2005 obdržel cenu Eryk od Polské asociace karikaturistů za karikaturistický objev roku s nejvyšším počtem obdržených ocenění v mezinárodních soutěžích. Kuczynskiho díla čerpají především ze zvyků dnešní společnosti a dívají se na ni se značným odstupem. Mezi náměty jeho ilustrací se velice často objevuje technologie, sociální sítě a jejich obrovský vliv na lidský život. Dále se v nich promítá konzumní styl života a materialismus. Kromě kapitalismu však můžeme v dílech polského umělce zahlédnout politickou satiru. 

Při zkoumání ilustrací polského autora se člověku naskytne pohled na život ve společnosti v jednadvacátém století. Honba za lajky, úspěchy na sociálních sítích, útěk do internetové reality místo opravdové sociální interakce, sledovanost médií na úkor tragédií – to je pouze několik témat, se kterými se v Kuczynskiho práci setkáte. Kromě velice originálních nápadů se může samozřejmě pyšnit také svými kvalitně odvedenými ilustracemi.

Autor: Štěpán Sochor, celý text na freshtag.cz

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Lech Poznaň – Legia Varšava kontumačně 0:3 23.5.2018
  Už před zápasem Lech Poznaň – Legia Varšava byla atmosféra napjatá, naštvaní fanoušci Lecha to ukázali na začátku zápasu při choreo „Hřbitovní atmosféra – sériově pohřbené sny“ doplněné o výsledky zápasů ve finále polské Ekstraklasy, ve které po základní části skončil Lech Poznaň na prvním místě a poté promarnil několik utkání.  Legie musela v Poznani […]
  Jaromír Piskoř
 • Využití LNG terminálu ve Svinoústí dosahuje 60 % kapacity, nejvíce v Evropě 23.5.2018
  Polský terminál ve Svinoústí dosahuje podle slov svého ředitele nejvyššího využití mezi evropskými terminály pro dovoz LNG. Z loňských cca 35 % vzrostlo využití terminálu na současných cca 60 % kapacity, přičemž za celý letošní rok je očekáváno využití kolem 65 %. Nárůst dovozu LNG se v dalších letech očekává hlavně z Kataru a USA. […]
  Jaromír Piskoř
 • Orlen kupuje zbytek Unipetrolu 23.5.2018
  Polská rafinerská společnost PKN Orlen hodlá od menšinových akcionářů koupit zbývajících 5,97 procenta akcií českého petrochemického holdingu Unipetrol. Firma uvedla, že za každou akcii nabídne 380 Kč, tedy stejnou částku jako při předchozím odkupu. Cílem je podle firmy stáhnout akcie Unipetrolu z pražské burzy. Nákup akcií schválila dozorčí rada PKN, transakce ale ještě musí získat […]
  Jaromír Piskoř