Reklama
design Datum , .
RSS
Varšava: Největší fašistický pochod v Evropě
Publikováno v Ne. 12. Listopad 2017 v rubrice Komentář

Takováto reakce zahraničních levicových médií je v Polsku vnímána už zcela tragikomicky a označit všechny lidi, kteří se sobotního pochodu účastnili za fašisty je zcela absurdní. Polská liberální a levicová média už podobné chyby nedělají. Hledají již několik let, jak se k pochodu „správně“ postavit a letos citují hloupé odpovědi účastníků pochodu ve stylu NIKDO NENÍ DOKONALÝ.

Je pochopitelné, že v letošním pochodu byli i fašisté či neofašisté z Maďarska a Itálie. Kolik? 100? Pro polské národovce je tento pochod tradiční a sjíždějí se na něj z celého Polska. Je zajímavé, že pochod je zcela apolitický ve smyslu polských politických stran a i proto má již po několik let impozantní účast. Čistě národní strany v Polsku nemají voličskou podporu ani 1 %. Poslední roky v pochodech nedochází k násilnostem a porovnáme-li to s antiglobalisty v Hamburku, je to sakra rozdíl. On je to spíše dnes už „lampionový průvod“ a býti patriotem je v Polsku hlavně mezi mladou generací módní záležitost.

Je nutno dodat, že se ve stejnou dobu v jiných částech Varšavy konaly politické akce KOD či jiných vesměs levicových uskupení, což nám zprostředkovala Česká televize. Miroslav Karas si dal záležet, aby kamera zabrala nepočetný dav ze správného pohledu. Polská média to vzala i shora.

Pochodů 11/11 se do roku 2009 účastnilo pouze několik stovek národovců. Po černé mediální masáži Gazety Wyborczej v roce 2010 to bylo již 10 000 účastníků a mezi zatčenými, kteří chtěli pochod blokovat byl i Robert Bidroń, dnešní primátor Słupska a LGBT aktivista.

V roce 2011 přišlo 20 000 lidí a došlo ke střetům mezi německými anarchisty z Antify a skupinou polských účastníků pochodu v historických uniformách. Pálkami ozbrojení Němci z Antify utekli před policií do kavárny anarchistického polského časopisu „Krytyka Polityczna“. Odehrálo se tehdy mnoho srážek s policií a vzplanul automobil polské televize TVN24. Výsledek 40 zraněných policistů, zatčeno bylo 210 osob z toho 92 německých anarchistů.

V roce 2012 bylo podle policie 25 000 účastníků pochodu. Maskované skupinky napadly organizátory pochodu a střetly se s policí. 176 osob zatčeno a organizátoři za nezvládnutí pochodu čelili trestnímu stíhání.

10 000 účastníků pochodu vyvolalo v roce 2013 problém před ruským velvyslanectvím (škody na nádvoří velvyslanectví byly vyčísleny na 30 753 zl). Následně byla spálená „Duha“, devítimetrové umělecké dílo v centru Varšavy, které symbolizovalo boj za práva homosexuálů.

V roce 2014 se účastnilo pochodu 70 000 lidí. Policie proti agresivním skupinám použila vodní děla a gumové projektily. 51 zraněných policistů a 24 civilistů. Škody za zničené značky a tramvajové zastávky se vyšplhaly na 90 000 zl.

Od roku 2015 se pochody obešly bez větších násilností, škod a zranění, i když vždy účast překročila 50 000 lidí.

jp

Kalend akc
Publikováno v Út. 07. Listopad 2017 v rubrice Akce, Aktuality

Celovečerní i krátké filmy, program pro děti, vernisáž festivalových výstav, kulinářské překvapení, knížky a vyšívací dílna ve vašem oblíbeném letenském kině! Více na bardzofajnyfestival

Celý článek »