Reklama
design Datum , .
RSS
Polská opozice volá po nových lidech
Publikováno v St. 30. Srpen 2017 v rubrice Komentář

průzkum srpenPokud by vznikla v Polsku nová strana odštěpením části Občanské platformy či Nowoczesne, vznikl by rozkol, který by jedině přihrál další voliče PiS. Nová strana bez manažérského zázemí po celém území Polska chce nejen mladé a dynamické lídry, ale i mnoho peněz. Finančním kruhům garantují jejich zájmy ale jen osobnosti dvou lídrů, nikoli mladí a vlastně neznámí politici. Mladý Borys Budka je místopředsedou Platformy bez jakékoli podpory v regionech a Schetyna jej má docela blízko u sebe a hlídá si jej.

Kamila Gasiuk-Pihowicz má stále pocit zmaru za chybu svého manžela Michała Pihowicze, který je odpovědný za účetní chybu, která připravila stranu Nowoczesna o státní příspěvky. Peníze pro stranu dokáže sehnat jedině Rysard Petru. Kamila Gasiuk-Pihowicz je ale také jednostranně zaměřená a má svoji politickou odbornost úzce tematicky směrovanou a nedokáže komunikovat v širší a obecnější rovině na různá témata. Pravděpodobnost vzniku nové silné strany lze tedy očekávat nejdříve těsně před návratem Donalda Tuska do Polska – pokud ji on bude chtít založit.

V zájmu opozice je dnes tedy spíše konsolidace a spolupráce. Politické chyby se dají napravit, ale ztráta důvěryhodnosti už ne. Schetyna i Petru jsou v očích jejich stran už méně populární, ale zatím nenahraditelní a těžko si představit, že by si sami ve svých stranách vychovávali své nástupce. Současná parlamentní opozice se pravděpodobně nedokáže ještě dnes dohodnout s mimoparlamentní polskou levicí (SLD, Razem), ale pod praporem boje proti PiS jim nic jiného nezbývá. Bude to těžké, sjednocení všech antipisovských hlasů totiž nemusí k výhře stačit a celé martýrium spojení polských liberálů a levice může být zbytečné třeba jen proto, že podporují příchod islámských migrantů do katolického Polska.

jp

Kalend akc
Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu