Connect with us
ReklamaKomentáře

Něco je v těch evropských regulacích špatně

Publikoval před

Z pohledu českého pozorovatele byl na Hospodářském kongresu v Katovicích asi nejzajímavější výkon Mirka Topolánka, který ve službách slovenského Eustreemu byl na debatách týkajících se plynu tradičně prostořeký. Podle něj mnohé evropské státy mají různé zájmy. Například Německo. Po rozhodnutí skončit s atomem, jim v energetice zbývají jen obnovitelné zdroje a plyn. Z toho plyne zájem Německa o ruský plyn. Postavení Nord Stream 2 znamená, že náš region bude opominut a ztratí transportní význam. Tím se pro nás snižuje bezpečnost dodávek plynu a Rusko může navíc diktovat ceny – řekl Topolánek. Navíc vystupoval velmi sebevědomě posílen rozhodnutím o dofinancování slovensko-polského plynovodu z peněz EU, který v důsledku spojí Svinoústí se Slovenskem

Piotr Woźniak, šéf polské PGNiG řekl ve čtvrtek v Katovicích, že se jeho firma připravuje na akvizici v Norsku a chce tam těžit plyn. „Nebudeme platit za něco nekvalitního, protože to by pak znamenalo dlouhodobé investice. Polsko má v Norsku již 20 licencí. Budujeme své vrty v Norsku proto, abychom mohli dodávat plyn do Polska a alespoň trochu konkurovat té obrovské síle Gazpromu.“ prohlásil Woźniak a dodal: „Počátkem března, ve shodě s regulacemi, se uskutečnila aukce na patnáctiletou rezervaci propustnosti ve všech uzlových spojeních v Evropě. Letos, ve všech bodech od Greiswaldu po Slovensko, vyhrál Gazprom. Zarezervoval si kapacitu propustnosti plynovodů – do konce roku 2039. Dokonce si rezervoval i prostor v neexistujícím plynovodu Eugal, který má být teprve postaven a navazovat na Nord Stream 2. – Něco je v těch evropských regulacích špatně.“

USA započaly ofenzívu mající za cíl zastavit ruskou dominanci na evropském trhu s plynem. Dánskému deníku to řekla představitelka amerického státního departmentu Robin Dunningen, která navštívila Brusel a Kodaň. Podle USA nemohou být tak strategicky vážné země NATO jako je Německo závislé na dodávkách energie z Ruska. Pokud se to USA nepovede, je rozhodnuto podpořit projekt Baltic Pipe (spojení dánských a polských plynovodů) a projekt východního plynovodu z Ázerbájdžánu přes Řecko a Turecko.

jp

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře

Polská politika letem světem

Publikoval před

Mluvčí polské vlády Rafał Bochenek prohlásil, že Beata Szydlová seznámila Jaroslawa Kaczyńského s návrhem rekonstrukce polské vlády. Chce změnit strukturu vlády a vyměnit některé ministry/ině. Mluvčí PiS Beata Mazurek k tomu podotkla, že obé je třeba udělat společně, a proto se vše opozdí. Což naznačuje možnost zaniknutí některých ministerstev.

Ve výboru občanských svobod Evropského parlamentu se za účasti Franse Timmermanse diskutovalo o porušování práv v Polsku. Místopředseda Evropské komise kritizoval zákony o polském soudnictví a vyzval vládní koalici, ať toho nechá, neboť po tom, co získala nadpoloviční většinu, to může udělat jinak a bez porušování práv. „Musíme dovolit Timmermansovi, aby od tohoto sporu mohl odejít bez ostudy.“ komentoval jeho slova Zdzisław Krasnodębski, polský europoslanec za PiS.

Ve Varšavě tiše demonstrovalo přes tisíc lidí s heslem „Vzbuďte se, ještě není pozdě!“ a vzpomínalo takto na čin Piotra Szczęsnego, který se nedávno upálil před Palácem kultury ve Varšavě na protest proti politice polské vlády. Před upálením přes megafon zpíval píseň „Miluji svobodu“ a rozdával letáky se svým manifestem. Ačkoli byl dlouhodobě psychicky nemocen, forma jeho brutálního protestu měla velký ohlas jak v Polsku, tak i u nás. Těžko jinak, po Palachovi či Zajícovi. Je jasné, že polská opozice tento čin využívá a asi by to udělala jakákoli opozice. Polská vláda jeho čin ignorovala, provládní novináři pochopitelně zdůraznili jeho léčbu depresí a polská katolická církev se k takovéto sebevraždě staví velmi odměřeně. Asi nelze takovýto čin přehlédnout, nezamyslet se či nereflektovat jiné podobné smrti a důvody k nim, je ale dost hloupé projevovat opoziční radost a oslavovat hrdinský čin.

Polská Národní soudní rada odmítla jednat o návrhu 265 nových soudců, které navrhlo polské ministerstvo spravedlnosti. Volba Soudní rady je největší a poslední překážkou dohody PiS a polského prezidenta o polské soudní reformě. Stávající Soudní rada tak vstoupila do politického sporu a spustila vlnu kritiky z řad vládního tábora. Všichni právníci navržení ministerstvem mají za sebou několikaleté studium v Národní škole soudnictví a prokuratury, která je nástavbovým studiem nad právnickou fakultou. Navrhovaní noví soudci tedy studovali soudnictví už v době, kdy PiS o soudní reformě teprve uvažovalo. Rozhodnutí Rady v této kritické době je ale pro ni značně kontraproduktivní a dává do rukou PiS argumenty pro její rychlé odvolání. Značně kontroverzní rozhodnutí rady ukazuje tedy spíše na to, že stávající členové Rady věděli, kam se ubírá jednání prezidenta a PiS o prezidentem vetovaném zákonu o této Radě a s vědomím svého konce ve funkcích dali průchod svým emocím.

Opětovně bylo polskou prokuraturou otevřeno vyšetřování o dodatku „Jamalského kontraktu“ z roku 2010, který nastavil ceny plynu dodávaného do Polska Gazpromem. Prokuratura zkoumá, zda nedošlo ke korupci. Waldemar Pawlak, tehdejší místopředseda vlády, ministr hospodářství a bývalý šéf polských lidovců se podle zveřejněných dokumentů a zápisů měl chovat velmi prorusky. Pawlak ovšem oponuje, že jen zachraňoval, co v roce 2006 podepsal tehdejší ministr národního pokladu Jasiński (dnešní šéf Orlenu). Ceny plynu má Polsko neúměrně vysoké a polský plynový státní PGNiG o nich vede s Gazpromem arbitráž, jenže arbitr zvolený ruskou stranou náhle onemocněl. To trochu naznačuje, že Poláci mají pádné argumenty.

Gowinova Polska Razem asi brzy přestane existovat a rozpustí se v širším společenství s názvem „Porozumienie“ (Dohoda). Politicky se chce toto uskupení v první řadě věnovat polským komunálním volbám, které se konají příští rok. Sobotní zakládající shromáždění pozdravil dopisem nemocný Jaroslaw Kaczyński a podle polských komentátorů jeho hlavní činností bude přetahovat poslance opozice. Polský bulvární Fakt už spekuluje, že se vyjednává o přechodu pěti nespokojených poslanců z řad Občanské platformy. „Dohoda“ je pro ně přijatelnější než PiS a funkce náměstka ministra či nějaký jiný úřad nebude k zahození.

jp

 

Pokračovat ve čtení

Komentáře

Polsko nelze poslat klečet na hrách

Publikoval před

Tak jsem se bál, že polská média budou o našem premiérovi psát něco ve stylu zrady bývalé premiérky Kopaczové (jednal s Ficem ve Vídni s Macronem). Nebo pochvalně mrouskat, což by se očekávalo od Michnikovy GW. A ono nic. Německá média, ale zkartáčovala Macrona za upřednostňování nacionalistické Macronovy politiky, který podle nich (Die Welt) slíbil Čechům a Slovákům, že za podporu své dumpingové agendy přestane mudrovat o relokaci imigrantů.

Sobotka před několika dny oficiálně držel názor V4 a k imigrantům se nevyjádřil. Fico se Sobotkou mudrovali o výročí pomlčky, ale ani tehdy se ani jeden z nich nepodřekl. Divné a nečekané, s Ficem se to houpá a Sobotkovo premiérování končí. Zato německá premiérka se na oficiální tiskové konferenci (před volbami do detailu připravené) nechala zeptat na situaci v Polsku. Je to vážné, sdělila Evropě a polská opozice ji mnoha ústy v jejím názoru podpořila. Je jasné, že Evropská komise čeká na požehnání a pokud jej AM vydá, Komise spustí mechanismus, na jehož základě by mohlo být Polsku nakonec odebráno právo hlasování v Evropské unii. I táto dáma má před volbami a potřebuje rozhodně vypadat rozhodně a polskými požadavky na reparace musí být značně nadzvednutá, ale jaký by to volání evropských socialistů mělo nakonec konec? Blbý i pro ni. Polsko už dnes nelze poslat klečet na hrách a pro pocit klidu na práci by byla oběť Polska nepřiměřená.

Polská vláda se rozhodla, že jsou některá politická doporučení Komise tak mimo mísu, že se s nimi raději utká před evropským soudem o možné sankce. Neboli Kaczyński se rozhodl, že i když tyto spory prohraje, vyplatí se mu to před polským voličem (má podporu přes 40 % a roste). A hlavně polská „totální“ opozice a celá Evropská komise je v tuto dobu polské vládě jaksi na chvíli ukradená. Poláci totiž dosti intenzivně řeší ruské manévry, kdy má kolem polských a pobaltských hranic běhat 100 000 ruských vojáků (číslo je od zdrojů Guardianu).

Ono když na polská pole padají divně velké drony, mimořádně přilétávají americká stíhací letadla, polská armáda zavírá letecký prostor na východě Polska a šéf polské prezidentské kanceláře nervózně pobíhá mezi Pentagonem a americkým Senátem známkou jisté nervozity je. Není se moc co divit, ve cvičení se (podle polských médií) má jednat o nacvičování útoku na Varšavu. Půjde spíše o klasické ruské harašení zbraněmi, ale Poláci jsou tradičně velmi citliví na podobného druhu manévry a myslí si, že Rusové mohou nějakou provokaci prubnout.

Tak nám ten školní rok hezky začíná, mudrování v kampaních bude muset být po volbách jaksi zapomenuto, ale – ještě zpět k vojákům – je s podivem, že z polských zdrojů přišlo – tedy pro mě zcela překvapivě – ocenění práce úřadu ministra Stropnického. Jak ti dva z Maciewiczem mohli komunikovat představu nemám, co se tam událo jasné zatím není, pochvala ministra obrany za ANO mi jde přes klávesnici blbě, ale Poláci by bez nějakého důvodu pozitivní nebyli.

Tak zpátky k pastelkám. Učitelé budou jako ostatně každý začátek školního roku protestovat u nás i v Polsku. Tam i zde dostanou přidáno a nakonec polskou zpátečku a český experiment skousnou. Okurky skončily a – polští a čeští politici – hoďte sebou, ať je o čem příští týden psát.

jp

Pokračovat ve čtení

Komentáře

Nebeská pomsta

Publikoval před

V Polsku rostou výběry DPH a je to jednoznačně přičítáno k dobru polské vládě a konkrétně ministrovi pro ekonomiku Mateuszowi Morawieckému. Opoziční hlasy to přičítají rekordním transferům z Polské národní banky, nižším investicím a přesouvání a zadržování vracení DPH.

Ekonom a bývalý bankéř Morawiecki se ve všech politických otřesech posledních týdnů vždy vyjadřoval v souladu s názorem PiS „Polské soudnictví je brzdou polského hospodářství“ … ale soustředí se na své – „Deficit bude letos nižší než 50 mld. zl, tedy nižší než 2,5 % HDP. Všichni světoví ekonomičtí komentátoři to považují za velký úspěch.“ … „V roce 2018 musíme udržet deficit pod 3 % HDP. Práce na rozpočtu pro příští rok jsou v plném proudu.“ sděluje Morawiecki.

Studoval jsem různého druhu fungování minulých vlád kolem úniků DPH. Přemýšlím, zda to byla lenivost, hloupost nebo něco většího. Je to něco co fakticky volá po nebeské pomstě. Hovořil jsem o tom s předsedou Kaczyńským. Měla by vzniknout parlamentní vyšetřovací komise o únicích DPH. Náš stát přišel o 200-250 miliard zlotých. Myslím si, že je zapotřebí to Polákům vysvětlit.“ (parlamentarny.pl)

…. a je otevřena další válečná linie s bývalou polskou vládní koalicí, tentokráte ovšem má Morawieckého tým pravděpodobně slušně nabito.

jp

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Morawiecki nahrazuje Szydlovou 8.12.2017
  Očekávané se stalo skutkem. Polská premiérka ustoupila rozhodnutí předsedy PiS Kaczyńského a rezignovala na svou funkci premiérky pár hodin po tom co v polském Sejmu ustála pokus o vyjádření nedůvěry její vládě polskou opozicí. Polský prezident bude mít vliv na zahraniční politiku Polska a je téměř jisté, že dojde k výměně polského ministra zahraničí. Kdo […]
  Jaromír Piskoř
 • Nový český velvyslanec ve Varšavě 7.12.2017
  Nový český velvyslanec v Polsku Dr. Ivan Jestřáb je určitě zkušený diplomat a po svých štacích na několika ambasádách bude určitě schopen zvládnou úřad ve Varšavě. Bývalý poradce Špidly a bývalý politický ředitel Ministerstva zahraničních věcí České republiky za vládnutí Luboše Zaorálka z ČSSD se stihl na čtyři roky „oddelegovat“ k našim severním sousedům. Marek […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsku došla trpělivost. Evropo, musíš se chránit před uprchlíky! 7.12.2017
  Na YouTube kanálu polského Ministerstva vnitra se objevilo video, které varuje před následky migrační krize. Zdůrazňuje se v něm, že ne zdaleka každý imigrant je uprchlík z válečné zóny. A nabádá, aby Evropa otevřela oči a začala chránit své vlastní obyvatelstvo. Video na začátku popisuje proces, který se odehrál v nedávném období. „V posledních čtyřech […]
  Jaromír Piskoř