Kam na výlet
Václav Klaus: Nečekaně inspirativní cesta do Toruně

Návštěvy jsem využil i ke konsultacím o dnešní politické situaci v Polsku. Na straně jedné to byly standardní postoje regionálních politiků – dominují domácí, místní či regionální témata, Varšava je daleko. To znám velmi dobře nejen z české politiky, ale i z politiky německé – běžně to vídám na svých setkáních s německou AfD. Na druhé straně se ohledně situace v Polsku projevuje relativní sebevědomí, podle stejného klíče „Brusel je daleko“.Vidím to jako obrovské podcenění dnešního reálného bruselského nebezpečí. Neznám politickou příslušnost lidí, se kterými jsem se v Toruni setkával, ale žádné bojovníky proti současné vládě jsem tam neviděl.
Václav Klaus – celý text na klaus.cz
Kam na výlet
Vánoční trhy v Krakově

Krakovský rynek v centru starého města se zase po roce stane svědkem pohádkových vánočních trhů. Těšit se můžete na krásně vyzdobené stánky, ochutnávky tradičních jídel, usrkávání horkého svařáku a poslech tradiční polské hudby. Pokud máte rádi vánoční atmosféru, krakovským trhům rozhodně nesmíte odolat! Letošní vánoční trh bude otevřen do úterý 26. prosince.
Polsko Travel, více informací: kiermasze.com.pl
Kam na výlet
Wroclawští trpaslíci

Jsou malí, ulice města obývají teprve pár let, a přesto jsou jedním z velkých symbolů současné Wrocławi. Turisté je hledají podle speciálních map, mají svou internetovou stránku a naplňují podstatu městského sloganu Wrocław město setkání. Pokud dorazíte do metropole Dolního Slezska, tak se s nimi určitě nezapomeňte potkat. Wrocłav česky Vratislav je jedním z největších a zároveň nejstarších měst v Polsku.J ak poznaly i tisíce českých fotbalových fanoušků během Eura, je to město se specificky přívětivou atmosférou. A má turistovi co nabídnout. Pokud v centru zvednete oči, můžete obdivovat desítky kostelů a starých domů. Energii můžete načerpat na některém z ostrůvků na řece Odře, nebo v nesčetných restauracích a kavárnách. Pokud ovšem zaostříte svůj zrak, je pravděpodobné, že spatříte některého ze spousty trpaslíků, kteří zdobí ulice.
První trpaslík, dnes nazývaný táta, se ve městě objevil v roce 2001. Byl umístěn na Swidnické ulici jako pomník tzv. Oranžové alternativy, což bylo happeningové hnutí mladých z 80. let dvacátého století, jehož symbolem byl kromě oranžové barvy právě trpaslík. Odhalení prvního trpaslíka zaznamenalo až překvapivě pozitivní odezvu nejen u obyvatel města, ale i u jeho vedení. V roce 2003 odhalil wrocłavský primátor na stěně u dveří slavného domu Jaś (Jaś a Małgosia neboli Jeníček a Mařenka jsou dva legendární domy, stojící v jednom z rohů hlavního wrocławského náměstí) miniaturní tabulku Muzeum trpaslíků, umístěnou ve výši kolen.
Dalších 5 trpaslíků se v ulicích objevilo v srpnu roku 2005. Šlo o projekt absolventa wrocłavské ASP (Akademie Sztuki Piekniej – obdoba naší AMU) Tomasze Moczka. Světlo světa tak spatřil například šermíř nebo řezník. Od té doby se spustila doslova trpasličí lavina. V dnešní době už můžete malých postaviček napočítat mnoho desítek. Mít svého trpaslíka se stalo otázkou prestiže i pro firmy, restaurace apod. Ruku v ruce s přibývajícími figurkami se rozjel také trpasličí marketing. Mnoho turistů dnes chodí po Wrocławi se speciálními mapami, které je provádí tzv. Trpasličí cestou. Trpaslík se stal jednou z tváří města a lákadlem pro návštěvníky. Malé postavičky byly zapojeny také do řady charitativních projektů. Příkladem jsou hluchoněmý a nevidomý trpaslík. Ti byli odhaleni v roce 2008 jako součást projektu Wrocław bez bariér, který se snaží usnadnit život ve městě zdravotně postiženým občanům.
Asi každý už si v životě ověřil platnost přísloví, méně je někdy více. Trpasličí projekt ukazuje, že i malé postavičky mohou způsobit mnoho dobrého. Bohužel ani trpaslíci občas neujdou nechtěné pozornosti vandalů, kteří si vyšlápnou na menšího. Nezbývá proto, než jim popřát dlouhý a spokojený život v ulicích a spoustu příjemných setkání.
Petr Secký
Kam na výlet
Góry stołowe (Stolové hory)

Když přejedete hranice do Polska v Náchodě a vydáte se směrem Wrocław, dorazíte do příjemného lázeňského městečka Kudowa Zdrój. Odbočíte doleva a ocitnete se ve vesničce Karłów pod nejvyšším pískovcovým útvarem Polska, který se nazývá Szczeliniec Wielki. Budete na úpatí Národního parku Stolové hory. Pak už jen stačí vydrápat se na kopec a odměnou vám budou kouzelné scenérie skalních útvarů, roklí a labyrintů.
Na vrcholku Szczelince Wielkiego se nachází stejnojmenný skalní labyrint, ve kterém můžete nalézt útvary jako velbloud, slon, koňská hlava a řadu dalších. Pohybovat se můžete po značené trase, která vás zavede na nejzajímavější místa. Rozhodně nevynechejte nejhlubší roklinu (30 metrů) nazvanou peklo. Dostanete se na místo, kde pravděpodobně i v teplých měsících budou ještě zbytky sněhu a překvapí vás teplotní rozdíl. Peklo má zajímavou, trochu tajemnou atmosféru, kterou vytváří hra stínů a slunečního svitu, propouštěného skrze průrvy. Z pekla můžete zamířit přímo do nebe. Tak se jmenuje krásná vyhlídka na jednom z naopak nejvyšších bodů labyrintu, kde se po návratu z pekla ohřejete na sluníčku.
Až se nabažíte prolézání skalními průrvami, obdivování roztodivných tvarů a krásnými výhledy do krajiny z vrcholu stolové hory, můžete se vydat na několikakilometrovou procházku do přírodní rezervace Bludné skály (Błędne skały). Jedná se o prostor zhruba 21 hektarů, na kterém se nachází spousty uzoučkých stezek mezi skálami. Ty se vypínají všude kolem vás a tvoří chodby a chodbičky. Připravte se na zábavný tělocvik. Čeká vás podlézání, vyhýbání a balancování na úzkých dřevěných chodnících. Občas se budete muset protáhnout skalní průrvou širokou doslovně pár desítek centimetrů.
Výlet do Stolových hor můžete pojmout jen jako jednodenní a stihnete vidět vše podstatné. Ale byla by to škoda. I okolí totiž nabízí spoustu zajímavého, krásnou přírodu a krásné turistické trasy. Zároveň byste se večerním návratem domů připravili o možnost romantického noclehu v chatě přímo na vrcholu Szczelince Wielkiego. Pokud nepřijedete v turisticky nejexponovanějších dnech (v Polsku to bývají například prodloužené víkendy v květnu), tak se vám může podařit, že chata nebude příliš obsazena. Večerní posezení na terase na samém vrcholu stolové hory v tichu, s neuvěřitelným výhledem na krajiny a pocitem obrovské hloubky pod vámi potom stojí opravdu za to.
Petr Secký