Connect with us
ReklamaEkonomika

Symbolika bez praktického významu

Publikoval před

Konflikt polské vlády s Evropskou komisí vstoupil do nové fáze. Takový spor mezi Bruselem a členským státem Evropské unie zde ještě nebyl. Nicméně polská měna zůstává v klidu. Dluhopisy polské vlády a polské burzy také nereagují. Euro stále stojí 4,20 zl. Index WIG na burze klesl o 0,2 %, polské dluhopisy se chovají jako obvykle – trochu zlevňují, trochu zdražují. Nic velkého.

Trh nereaguje. Převažuje přesvědčení, že se jedná o závažnou událost, ale hlavně o symbolickou a zatím bez praktického významu. Analytici ze státní banky PKO BP napsali, že riziko, že Polsko bude sankcionováno podle článku 7, je malé. Rozpory s Bruselem proto nebudou mít žádný přímý dopad na polskou ekonomiku, přinejmenším do roku 2023. Proč do roku 2023? Protože tehdy země EU začnou vynakládat finanční prostředky EU z nového finančního výhledu 2021-27. To, že Polsko získá méně peněz než v období 2014-2020, je jisté. To je známo již několik let. Může jich být ale mnohem méně, a to pak bude mít dopad na ekonomiku. Ale jak tvrdí PKO BP – za 6 let. A to, co se stane v průběhu budoucích šesti let je velmi nejisté, jak uvedl Jakub Borowski, hlavní ekonom Credit Agricole Bank Polska.

Finanční trhy samozřejmě nesnáší nejistotou, takže pouze v tomto kontextu by měly stát na pokraji nervového zhroucení. Ony ale nejsou, protože v Polsku existují další faktory, které jsou považovány za stejně důležité nebo snad ještě důležitější.  Za prvé, polské hospodářství roste o více než 4 % ročně. Všechny polské makroekonomické ukazatele jsou v pořádku. Polsko nemá příliš velký dluh, ani velký deficit, ani vysokou nezaměstnanost a ani díry v zahraničním obchodu. Není ohroženo snížením ratingů. Za třetí, Polsko má poměrně vysoké úrokové sazby na rozdíl od Unie. Polské dluhopisy poskytující 2-3 % zisku a ten lze v dnešním světě negativních úrokových sazeb považovat za docela dobrou investici. A odejít z takového trhu, k tomu je zapotřebí více, než jen dlouhá a byrokratická procedura v Bruselu.

Trh proto nijak nereaguje, jelikož rizika spojená s článkem 7 jsou nejasná, a především, zastíněná silou polské ekonomiky. Samozřejmě, nic netrvá věčně a jednoho dne se Polsko dostane do situace, kdy bude jeho hospodářství oslabovat a rizika plynoucí z konfliktu s Unií budou zřejmější. Pak bude trh reagovat. Ale ne dnes.

(Podle next.gazeta.pl – Rafał Hirsch)

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

Kolik platí Gazprom Polsku za transport plynu do Německa?

Publikoval před

Piotr Naimski: „Našim strategickým zájmem je nezávislost na ruském plynu. Neměli jsme a nemáme zájem o stavbu další infrastruktury posílající plyn přes polské teritorium. Nemáme zájem usnadňovat Gazpromu zvyšování jeho dominantního postavení. Naštěstí jsme odmítli v minulosti další stavby a dnes máme jen regulační problémy s polskou částí Jamalu.“

Má Polsko podobné příjmy z transportu plynu jako Ukrajina?

„Pane redaktore, neklaďte mi provokativní otázky. Nemáme žádné příjmy z ročního průchodu 30 miliard m3 ruského plynu přes Polsko do Německa. Nemáme, protože je to tak uvedeno v dohodě mezi Ruskou federací a polskou vládou z roku 2010. Ty příjmy má napůl PGiNG a Gazprom a Polsko dostává ročně úhradu výši 21 milionů zlotých. Takže je to v podstatě zadarmo. Je těžké tomu uvěřit, ale tak to je.“ řekl Piotr Naimski, zmocněnec polské vlády pro strategickou infrastrukturu na konferenci v Rzesowě.

Podle energetityka24.com je Jamalský kontrakt a jeho dodatek pro Polsko krajně nevýhodný a podle tvn24.pl polská prokuratura ve Varšavě vyšetřuje okolnosti, za jakých byl onen dodatek tehdy uzavřen.

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Nord Stream 2: strašák východu EU i příležitost

Publikoval před

„Nejhlasitějším kritikem Nord Streamu 2 je dlouhodobě Polsko, ale to je logické, protože ten tradiční směr plynovodů z Východu na Západ mu přináší tranzitní poplatky, zatímco Nord Stream 2 Polsko obchází. Takže pokud nepočítám politické nebo strategické důvody, tam je to vzhledem k ekonomickým důvodům pochopitelné,“ říká pro INFO.CZ energetický expert ze společnosti ENA Jiří Gavor. 

Přestože se Varšava snaží projektu Nord Stream 2 zabránit, jak může, ovoce to zřejmě nepřinese. „Polsko uplatnilo své připomínky, ale protože není zemí, přes kterou by plynovod procházel, zablokovat to nemůže. Polsko se snaží nepřímo podáním stížnosti k orgánům EU a ty se tím v současnosti zabývají, ale v rámci EU má velké slovo Německo, které tento projekt podporuje,“ vysvětluje Gavor.

První cesta do zahraničí: Co Kim Čong-una přimělo překonat paranoidní strach o svůj život? První cesta do zahraničí: Co Kim Čong-una přimělo překonat paranoidní strach o svůj život?
Výhrady k Nord Streamu však kromě Polska vyjádřily i země, jako Slovensko, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Podle některých z nich jde stavba nejen proti zájmům Evropské unie, ale upozorňují také na to, že díky Nord Streamu tak bude pro Moskvu jednodušší odstřihnout od dodávek východní Evropu.

Některá média řadí mezi odpůrce Nord Streamu také Českou republiku, i když to není zase tak úplně pravda. Česko by díky své geografické poloze mohlo z nového projektu výrazně těžit – právě tudy totiž vede přirozená cesta ze severu Německa na jih Evropy, a Česko by tak mohlo lépe využít své tranzitní sítě.

„Postoj České republiky je v podstatě neutrální. Ze solidarity v rámci Visegrádské čtyřky nevystupuje razantně jako podporovatel toho projektu, ale rozšíření Nord Streamu a navazujících plynovodů znamená ekonomický benefit pro českého přepravce plynu a tím pádem ekonomický přínos pro Českou republiku. Totéž stanovisko zastává Energetický regulační úřad v poslední době zcela jasně,“ popisuje českou pozici Gabor.

Autorka: ELIŠKA KUBÁTOVÁ, celý text na info.cz

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

ČEZ není v Polsku úspěšný

Publikoval před

Ukazuje se, že ani regulované zdroje se zajištěnou státní podporou nejsou bez rizika. „ČEZ doplácí na to, že z domácího prostředí je zvyklý, že v oblasti regulátorů se mu vycházelo vstříc. V zahraniční ale naráží na regulaci,“ upozorňuje energetický analytik a investor do akcií ČEZ Michal Šnobr a dodává: „Polský projekt je z mého pohledu fatální selhání, které se zjednodušuje tím, že byl přijat nový zákon. Zákony se nepřijímají jen tak, ale dlouho se projednávají.“ ČEZ tak podle něj měl o dopadu nové legislativy vědět. „Polský příklad ukazuje, že ČEZ neuměl a neumí dělat investice v zahraničí,“ zdůrazňuje Šnobr. 

Původně ČEZ očekával výstavbu elektráren o instalovaném výkonu ve stovkách megawattů. Realita je o poznání chudší. „V Polsku máme v současné době dva projekty s platným stavebním povolením o celkovém plánovaném výkonu kolem 40 megawattů,“ uvádí mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Do polských obnovitelných zdrojů investoval ČEZ ovládnutím developera větrných parků Eco-Wind Construction.

Celý článek na E15.cz

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement
Advertisement

Facebook

 • Trochu praštěné polské rekordy podle Guinessovy knihy 20.4.2018
  Hugh Beave, ředitel pivovaru Giuness, byl u začátku vydávání (1955) Guinessovy knihy rekordů. Poláci tam dnes mají 50 rekordů. 272 potápěčů se naráz potopilo v zatopeném dole v Jaworzynie. Mariusz Pudzianowski je tam zapsán jako ten, který obdržel nejvíc titulů nejsilnějšího muže světa. Z Polska pochází i největší nafukovací míč na světě či nejtěžší borůvka.Známý […]
  Jaromír Piskoř
 • dTest: Poláci mají kvalitnější levné párky 20.4.2018
  V případě točeného salámu, měkkého salámu a tlustých párků výrobky zakoupené v ČR nevyšly dobře. U točeného salámu byl český výrobek třetí ze čtyř. U měkkého salámu byl pátý z pěti. U silných párků třetí ze čtyř. Německý výrobce naopak zvítězil u prvních dvou položek, u silných párků obsadil druhé místo. První byl polský produkt. […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko těžilo ve vzácném pralese protizákonně, přesto je bez trestu 19.4.2018
  Těžba dřeva v UNESCO chráněném Bělověžském pralese v Polsku porušuje zákony Evropské unie, rozhodl unijní Soudní dvůr. Dal za pravdu žalobě podané Evropskou komisí. Polsku přesto nehrozí žádný trest. Ekologové, kteří proti devastujícímu kácení stromů dlouhodobě protestují, označili verdikt za trpké vítězství. Unijní soud dal Evropské komisi nyní za pravdu v tom, že rozhodnutí polských […]
  Jaromír Piskoř