Connect with us
ReklamaEkonomika

Symbolika bez praktického významu

Publikoval před

Konflikt polské vlády s Evropskou komisí vstoupil do nové fáze. Takový spor mezi Bruselem a členským státem Evropské unie zde ještě nebyl. Nicméně polská měna zůstává v klidu. Dluhopisy polské vlády a polské burzy také nereagují. Euro stále stojí 4,20 zl. Index WIG na burze klesl o 0,2 %, polské dluhopisy se chovají jako obvykle – trochu zlevňují, trochu zdražují. Nic velkého.

Trh nereaguje. Převažuje přesvědčení, že se jedná o závažnou událost, ale hlavně o symbolickou a zatím bez praktického významu. Analytici ze státní banky PKO BP napsali, že riziko, že Polsko bude sankcionováno podle článku 7, je malé. Rozpory s Bruselem proto nebudou mít žádný přímý dopad na polskou ekonomiku, přinejmenším do roku 2023. Proč do roku 2023? Protože tehdy země EU začnou vynakládat finanční prostředky EU z nového finančního výhledu 2021-27. To, že Polsko získá méně peněz než v období 2014-2020, je jisté. To je známo již několik let. Může jich být ale mnohem méně, a to pak bude mít dopad na ekonomiku. Ale jak tvrdí PKO BP – za 6 let. A to, co se stane v průběhu budoucích šesti let je velmi nejisté, jak uvedl Jakub Borowski, hlavní ekonom Credit Agricole Bank Polska.

Finanční trhy samozřejmě nesnáší nejistotou, takže pouze v tomto kontextu by měly stát na pokraji nervového zhroucení. Ony ale nejsou, protože v Polsku existují další faktory, které jsou považovány za stejně důležité nebo snad ještě důležitější.  Za prvé, polské hospodářství roste o více než 4 % ročně. Všechny polské makroekonomické ukazatele jsou v pořádku. Polsko nemá příliš velký dluh, ani velký deficit, ani vysokou nezaměstnanost a ani díry v zahraničním obchodu. Není ohroženo snížením ratingů. Za třetí, Polsko má poměrně vysoké úrokové sazby na rozdíl od Unie. Polské dluhopisy poskytující 2-3 % zisku a ten lze v dnešním světě negativních úrokových sazeb považovat za docela dobrou investici. A odejít z takového trhu, k tomu je zapotřebí více, než jen dlouhá a byrokratická procedura v Bruselu.

Trh proto nijak nereaguje, jelikož rizika spojená s článkem 7 jsou nejasná, a především, zastíněná silou polské ekonomiky. Samozřejmě, nic netrvá věčně a jednoho dne se Polsko dostane do situace, kdy bude jeho hospodářství oslabovat a rizika plynoucí z konfliktu s Unií budou zřejmější. Pak bude trh reagovat. Ale ne dnes.

(Podle next.gazeta.pl – Rafał Hirsch)

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

Chceme všechny akcie Unipetrolu

Publikoval před

Naším konečným cílem je získat všechny akcie Unipetrolu a stáhnout společnost z pražské burzy. Chceme mít plnou kontrolu nad společnostmi, které jsou pro PKN Orlen klíčové a budeme se o to i snažit. Pokud získáme 100 procent akcií Unipetrolu, je stažení z burzy přirozeným krokem. V případě, že získáme 90 procent akcií, budeme zvažovat různé možnosti, jak nad společností získat plnou kontrolu. Ponechání deseti procent akcií na burze by ale nebylo dobré ani pro minoritní akcionáře, ani pro pražskou burzu, a ani pro PKN Orlen. 

MIROSLAW KOCHALSKI – Od roku 2016 viceprezident PKN Orlen. V letech 1999-2002 řídil v Orlenu nákupy surovin. Působil i ve státní správě na ministerstvu vnitra nebo na úřadech měst, například v hlavním městě Varšavě.

(celý rozhovor na ihned.cz)

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Naimski: Je zajištěno financování Baltic Pipe

Publikoval před

V rozhovoru pro energetika24.pl řekl Piotr Naimski, státní tajemník a zmocněnec polské vlády pro stavbu plynovodu z Norska o propojení polské infrastruktury mezi Svinoústím, vyústěním Baltic Pipe na polskou pevninu a Visegrádskou skupinou: 

„Ano, takový plán existuje a je již postupně realizován. Je to plán magistrály Sever-Jih. (…) Plyn pro tuto magistrálu půjde z plynovodů ze Svinoústí a z Baltic Pipe, čili z norského šelfu přes Dánsko a prostřednictvím interkonektorů se spojí se Slovenskem a Českou republikou. Toto transhraniční spojení bude připraveno ve stejné době, kdy vznikne Baltic Pipe a kdy bude rozšířen terminál v Svinoústí“- řekl Piotr Naimski. Dodal, že tyto práce jsou ve fázi plánů. Uvedl, že takové investice mají dlouhý čas realizace. „To se již děje, tento plán je realizován,“ poznamenal.

Vládní zmocněnec také oznámil, že se připravuje harmonogram výstavby Batlic Pipe. První zasedání mezirezortního vládního týmu pro výstavbu Baltic Pipe již proběhlo. Potřebujeme horizontální koordinaci ministerstev pro stavbu Baltic Pipe, aby všechny ty nudné procedury směřující k povolení ze strany životního prostředí, technické či stavební byly uskutečněny co nejdříve.“- řekl.

Naimski očekává zintenzivnění „černé propagandy“, která bude, podle jeho názoru, zacílena na polský strategický projekt. „Nebudeme se tím zabývat. Apeluji, abyste se s takovou hloupostí nezabývali.“ řekl. „Můžeme být v klidu s financováním projektu. Tento projekt realizuje Gaz-systém a ten má financování zajištěno.“ zdůraznil.

(energetika24.pl)

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

PKN Orlen se zaměří na Česko

Publikoval před

foto zdroj PKN OrlenPolský deník Puls Biznesu upozorňuje, že největší polské firmě nyní zbývá ještě jeden velký zahraniční spor k vyřešení, a to s menšinovými akcionáři českého Unipetrolu reprezentovanými finanční skupinou J&T. Ta obviňuje polského většinového vlastníka, že uvnitř Unipetrolu provádí pro českou firmu logo Hospodářské noviny 3nevýhodné finanční operace. Orlen chce podle informací Pulsu Biznesu menšinový podíl 23,7 % vykoupit. To by se mělo začít řešit po formální změně vedení PKN Orlen, které se obměňuje postupně poté, co v říjnu 2015 vyhráli volby polští konzervativci, kteří postupně kontrolují polské státní firmy. Mandát starého vedení končí 30. června, ve firmě končí například dlouholetý finanční ředitel Slawomir Jedrzejczyk.

Martin Ehl – šéf zahraniční rubriky Hospodářských novin, celý text zde

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Kdo skutečně volí populisty? 19.1.2018
  Maciej Gdula se domnívá, že populismus není vhodným termínem pro označení společenské změny, kterou Polsko zažívá. Místo toho navrhuje termín „neoautoritařství“. Tato vize má co nabídnout nejen vyloučeným, ale široké škále lidí napříč společenskými vrstvami. Slibuje zúčtování s establishmentem, vytvoření hrdého národního společenství a růst pocitu moci vůči elitám, ale i skupinám slabších. Přitom se […]
  Jaromír Piskoř
 • Czarnecki bude odvolán za „szmalcownika“ 17.1.2018
  Polské slovo „szmalcownik“ se učí znát v Evropském parlamentu. Ono pojmenování použil nepřímo na adresu europoslankyně Różi Thun (Občanská platforma) místopředseda Evropského parlamentu Ryszard Czarnecki (PiS). Ano ten, který na nedávném kongresu ODS četl zdravici Jaroslawa Kaczyńského. Slovo „szmalcownik“ pochází ze zlodějského či pašeráckého polského dialektu (z německého schmalz – sádlo) a v Polsku se před válkou […]
  Jaromír Piskoř
 • Gortat a Satoranský poslední sezónu v jednom týmu? 15.1.2018
  Nejlepší polský basketbalista, polský obr Gortat by měl za rok a půl ve Washington Wizards končit a nejlepší český basketbalista Tomáš Satoranský má mít tříletou smlouvu, ale v NBA člověk nikdy neví. Gortat totiž už nahlas uvažuje o basketbalovém důchodu, ale na druhé straně chce ještě tak čtyři roky hrát. Zda to bude v NBA […]
  Jaromír Piskoř