Connect with us
Reklama




Ekonomika

Polská válka vodky s pivem

Published

on

Polské sdružení „Polský lihový průmysl“ se obrátilo na tamní Ministerstvo financí s požadavkem zvýšit spotřební daň z piva. „Pivo je v oblasti daní a reklamy privilegované“ řekl Rzeczpospolite Witold Włodarczyk, prezident sdružení. Tvrdí, že v každé pivní reklamě je schopen ukázat příklady porušení zákona o výchově k střízlivosti (reklamy na tvrdý alkohol jsou v Polsku silně regulovány) .

Polská vláda se rozhodla zvýšit o 3 % spotřební daň z alkoholu (od roku 202) a to by mělo přinést rozpočtu další 1,14 miliardy zlotých ročně. Výrobci vodky prosazují myšlenku spotřební daně podle obsahu alkoholu, která by v praxi zatížila především pivovary. Argumentují tím, že by to za několik let přineslo polskému rozpočtu až 12 miliard zlotých. V současné době spotřební daň činí 11,4 zl z ceny 20 zl za půllitr vodky. V případě půllitrového piva je to 0,48 zl při průměrné ceně 3 zl.

Rzeczpospolita ovšem komentuje atraktivní návrh pro státní finance jako boj o podíl na trhu. Dražší pivo by bylo o něco méně atraktivní, zejména ve prospěch levných ochucených vodek.

Pivovarnická branže pochopitelně nejásá, ale v Polsku stále platí politické zadání kterési z předchozích vlád, kdy započala podpora odchodu Poláků od vodky k pivu či vínu. To se nezmění, a proto bude branže výrobců vodek vymýšlet všechno možné, aby zabránila přítomnému poklesu prodeje vodky v Polsku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

Počet polských společností v České republice stále roste. Hodnota jejich investice roste ještě rychleji.

Published

on

Ze zprávy Polské národní banky zveřejněné minulý týden o práci Poláků v zahraničí plyne, že se jím daří. Studie se týká čtyř západoevropských trhů: Nizozemska, Německa, Norska a Velké Británie. Ukazuje se také, že Poláci jsou také docela dobří v České republice. Jde o polské podnikatele, kteří – mezi všemi cizinci vlastnící společnosti v České republice – patří k nejaktivnějším. Podle posledních údajů analytické společnosti Bisnode je v současné době na našem trhu přes 3,8 tis. společnosti patřící Polákům (údaje nezahrnují podnikající fyzické osoby). V tomto ohledu jsou Poláci na šesté příčce a od roku 2015 postoupili o čtyři pozice před Američany, Holanďany, Italy a – v posledních měsících – předběhli Rakušany. Za poslední čtyři roky se počet společností registrovaných v České republice, které vlastní Poláci, zvýšil o 62 %.

Rozsah polských investic roste ještě rychleji. Analytici z Bisnode Česká republika odhadli zapojení polského kapitálu v České republice na téměř 38 miliard Kč (přes 6,3 miliardy PLN). V tomto ohledu jsou na sedmém místě a od roku 2015 poskočili o pět míst. Hodnota polského kapitálu použitého na českém trhu se v té době zvýšila o více než 80 % v CZK a téměř dvakrát ve zlotých (před čtyřmi lety to bylo 20,75 miliardy Kč, tj. 3,2 miliardy PLN).

Jak vysvětluje Petra Štěpánová z Bisnode v Praze, zahraniční kapitál vstupující na český trh se odehrává expanzí, včetně akvizic (největší polskou akvizicí je nákup Unipetrolu společností Orlen), jakož i přemístěním podniků z jiných zemí. Poláci zakládají společnosti hlavně v příhraničí kvůli některým příznivým daňovým podmínkám a transparentnějšímu systému zúčtování, píše polský Puls Biznesu.

Continue Reading

Ekonomika

Naimski: První polská jaderná elektrárna bude postavena v roce 2033

Published

on

V letech 2040 – 2045 bude kolem 20 % produkce elektrické energie v Polsku pocházet z jaderných zdrojů – řekl v úterý v vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski.
„Do dvaceti let bychom měli postavit šest reaktorů, bude to až 6 GW elektřiny a bude to asi 20 % spotřeby energie v Polsku“ řekl Naimski.

Vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu uvedl, že první polská jaderná elektrárna je plánována na rok 2033. „Bude to s největší pravděpodobností na pobřeží Polska“ – dodal. Naimski zdůraznil, že v Polsku se plánuje více než jedna jaderná elektrárna. „Je to stále diskutováno, ale bude více než jedna, pravděpodobně dvě“ – zdůraznil.
„Víme, jaký model chceme v Polsku mít. Chceme stálého investora, s nímž budeme spolupracovat, a který bude partnerem projektu. Nehledáme úvěry, nehledáme na finančních trzích. Hledáme partnera, který s námi bude investovat a společně tento projekt provozovat “ dodal Naimski.

V červnu, při návštěvě prezidenta Dudy ve Washingtonu bylo podepsáno americkým ministrem energetiky Rickem Perrym a vládním zmocněncem pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotrem Naimskim Memorandum o spolupráci v oblasti civilního využití jaderné energie.
Prezident Duda na společné tiskové konferenci s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Washingtonu poděkoval za memorandum. „Doufám, že budeme schopni tento program realizovat společně s přínosem k ochraně životního prostředí, ve prospěch ochrany klimatu ve světě a bezpečnosti mé vlasti,“ řekl Duda. „Tato dohoda zlepší energetickou bezpečnost Polska a posílí naše obchodní vazby,“ řekl Trump píše polský PAP.

Continue Reading

Ekonomika

Polsku roste export do USA a Číny

Published

on


Podíl USA a Číny na polském obchodu roste. V prvním čtvrtletí byl polský vývoz do USA meziročně vyšší o 16,7 % a meziročně stoupl polský vývoz do Číny dokonce o 35,5 % – uvádí v nejnovější vydání Tygodnik Gospodarczy PIE.

„V poslední době je viditelný nárůst zahraničního obchodu Polska se Spojenými státy a Čínou zřetelně vyšší než průměr, což se projevuje nárůstem podílu obou zemí na polském obchodu. V případě Spojených států nastala tato již situace dříve, zatímco u vývozu do Číny je méně typická“.

Růst, jak vysvětlují experti Polského ekonomického institutu, byl způsoben především zvýšeným prodejem proudových a turbovrtulových motorů, digitálních procesorů, jablečné šťávy, sluchadel a generátorů. „Relativně novým fenoménem byl velký vývoz džusů a generátorů (od poloviny roku 2018) a digitálních procesorů (od února tohoto roku)“. Nárůst hodnoty zaznamenal také vývoz měděných katod a jejich částí, dílů a příslušenství pro stroje, následovaný zmrazeným drůbežím masem do Číny.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Počet polských společností v České republice stále roste. Hodnota jejich investice roste ještě rychleji. 2.8.2019
  Ze zprávy Polské národní banky zveřejněné minulý týden o práci Poláků v zahraničí plyne, že se jím daří. Studie se týká čtyř západoevropských trhů: Nizozemska, Německa, Norska a Velké Británie. Ukazuje se také, že Poláci jsou také docela dobří v České republice. Jde o polské podnikatele, kteří – mezi všemi cizinci vlastnící společnosti v České […]
  Jaromír Piskoř
 • Svobodu, provolával před 30 lety v Praze Adam Michnik. Poláci už ji skoro měli, Češi na ni čekali až do listopadu 31.7.2019
  Před třiceti lety musel komunistický režim v Československu přihlížet tomu, jak čtveřice polských disidentů vykřikuje v centru Prahy hesla o svobodě a konci sovětského bloku. Šlo o zástupce Solidarity, kteří se ovšem začátkem léta v částečně demokratických volbách stali polskými poslanci. Situace u nás byla jiná a do pádu režimu ještě zbývaly dlouhé měsíce. Čeští […]
  Jaromír Piskoř
 • Trump přijede na konci srpna do Polska 31.7.2019
  Americký prezident Donald Trump na přelomu srpna a září navštíví Polsko. Zúčastní se mimo jiné ceremonie u příležitosti 80. výročí začátku druhé světové války. Informoval o tom ředitel úřadu polského prezidenta Andrzeje Dudy, uvedla agentura PAP. Trump bude v Polsku od 31. srpna do 2. září. Podrobnosti jeho programu podle Krzysztofa Szczerského, šéfa úřadu polského […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality