Connect with us
ReklamaEkonomika

Poláci v reakci na Gazprom zahajují dodávky plynu na Ukrajinu

Publikoval před

Polský státní plynárenský podnik PGNiG podepsal dohodu s ukrajinskou státní energetickou firmou Naftogaz o zahájení bezodkladných dodávek plynu na Ukrajinu. Poláci se tak rozhodli poté, co ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil, že dodávky plynu Ukrajině neobnoví. Uvedla to agentura Reuters. Dodávky byly zahájeny dnes ráno a potrvají do konce března. Celkový objem měsíčního kontraktu činí více než 60 milionů metrů krychlových.

Ruská společnost Gazprom oznámila, že okamžitě „zahajuje proceduru výpovědi“ smlouvy s ukrajinskou firmou Naftogaz o dodávkách a tranzitu zemního plynu. Gazprom své rozhodnutí zdůvodnil verdiktem stockholmské arbitráže, který Gazpromu nařídil zaplatit Naftogazu 2,56 miliardy dolarů (53 miliard Kč) za tranzit plynu. Společnost PGNiG v loňském roce dodala na Ukrajinu přes 700 milionů metrů krychlových plynu, což je asi dvojnásobek v porovnání s rokem 2016, uvedla agentura Interfax.

Autor: ČTK

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

Poláci vyměnili vedení Unipetrolu

Publikoval před

Dozorčí rada Unipetrolu odvolala v pátek předsedu představenstva Andrzeje Modrzejewského a dalšího člena vedení společnosti Roberta Małłka. Zároveň jmenovala do vedení společnosti s účinností od 14. března Katarzynu Woś a Macieje Libiszewského. Dozorčí rada jmenovala předsedou představenstva dosavadního člena vedení Krzysztofa Zdziarského a jeho místopředsedou Tomasze Wiatraka, oba s účinností od 10. března.

Personální změna není po zvolení nového vedení PKN Orlen velkým překvapením. Nové vedení polského majitele chce mít v Unipetrolu své lidi. Vedení české společnosti, ve které má polský státní moloch dnes cca 94 % podíl bude tedy vypadat takto:

Krzysztof Zdziarski – předseda představenstva (pracuje již deset let jako manažer spojený s PKN Oreln)
Mirosław Kastelik – místopředseda představenstva
Tomasz Wiatrak – místopředseda představenstva
Tomáš Herink – člen představenstva
Maciej Libiszewski – nový člen představenstva působil jako vrcholový manažer ve firmách AWT, POL-rail či PKP Cargo. 
Katarzyna Woś – nová členka představenstva působila jako místopředsedkyně Energa IT, kde měla odpovědnost za finance a styk s klienty. Pracovala v týmu dalšího člena vedení Unipetrolu, bývalého předsedy představenstva Energa IT Tomasze Wiatraka.

Daniel Obajtek, předseda představenstva PKN Orlen (který se trochu překvapivě nestal předsedou dozorčí rady Unipetrolu) pracoval před jmenováním do funkce šéfa petrochemického giganta jako předseda představenstva Energa SA. Dá se tedy tvrdit, že do funkcí v Unipetrolu nový šéf Orlenu jmenoval nejméně pět svých stávajících (a bývalých) prověřených spolupracovníků. V dozorčí radě Unipetrolu totiž nově zasedli Robert Harasimiuk, ředitel kanceláře představenstva PKN Oreln a bývalý vrcholný manažer Energa Operator, Janusz Szurski, stávající šéf právního oddělení PKN Orlen, v minulosti nejvyšší právník v Energa SA a Wioletta Kandziak, personální ředitelka PKN Orlen a bývalá ředitelka personálního oddělení Energa SA.

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Těžit plyn z břidlic už nikdo nechce

Publikoval před

Nemá to cenu, rozhodli šéfové těžební firmy San Leon Energy, a vrátili polské vládě poslední licence k průzkumu a těžbě zemního plynu. Sen o Polsku jako o plynové velmoci, která ve velkém spustí těžbu z břidlic, se tak definitivně rozplynul. Těžební podniky v zemi se však úplně nevzdávají a chtějí zemní plyn dobývat aspoň z uhelných slojí. 

V Irsku registrovaný podnik San Leon Energy, mezi jehož akcionáře patří i známý a často démonizovaný investor George Soros, přitom patřil mezi poslední optimisty ohledně břidlicového plynu v Polsku. Ale už i jemu došla trpělivost. „Čtyři roky jsme hledali partnera, který by byl ochoten financovat průzkumné práce u Szczawna a Gdaňsku, ale nenašli jsme ho,“ uvedl ve vyjádření pro Puls Biznesu Paweł Chałupka, ředitel San Leon Energy Poland. V následujících měsících zalije betonem i vrty u obce Lewino, kde firma na počátku roku 2013 našla zatím nejvydatnější ložisko břidlicového plynu na evropském kontinentu.

Autor: David Tramba, celý text na Euro.cz

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Polsko chce spojit dvě největší rafinerie PKN Orlen a Lotos

Publikoval před

Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen podepsala s polským ministerstvem státního pokladu smlouvu o koupi nejméně 53 procent akcií konkurenční rafinerie Grupa Lotos. Vyplývá to z dnešního sdělení PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu. V obou společnostech vlastní podíl stát. Finanční, ani žádné jiné podrobnosti transakce nebyly zveřejněny. „Správní rada PKN Orlen informuje, že 27. února 2018 podepsala předběžnou smlouvu mezi PKN Orlen a ministerstvem státního pokladu, na jejímž základě PKN Orlen převezme kapitálovou kontrolu nad společností Grupa Lotos,“ uvádí se ve sdělení.

Cílem spojení je vytvořit silnou, integrovanou společnost, která bude schopna lépe konkurovat na mezinárodní úrovni a bude odolná vůči výkyvům na trhu. PKN Orlen odhaduje, že celý proces převzetí potrvá zhruba rok. Je potřeba vypracovat transakční model, postup a detailní pravidla. Transakci musejí také schválit firmy a antimonopolní úřady. PKN Orlen podle svých internetových stránek provozuje šest rafinerií a síť téměř 2700 čerpacích stanic v Polsku, České republice, Německu a Litvě. Má 22.000 zaměstnanců. Stát ve firmě s tržní kapitalizací zhruba 40 miliard zlotých (243,7 miliardy Kč) vlastní 27,52 procenta akcií.

Ve společnosti Grupa Lotos má stát 53,19 procenta akcií. Všichni další akcionáři mají podíl menší než pět procent, uvedla agentura PAP. Tržní kapitalizace společnosti činí zhruba deset miliard zlotých. PKN Orlen před nedávnem oznámila, že uspěla s nabídkou na odkup menšinových podílů v Unipetrolu. Podíl PKN v Unipetrolu se zvýší na více než 94 procent z dosavadních zhruba 63 procent. Akcie Unipetrolu tak mohou být staženy z obchodování na pražské burze.

(ČTK)

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement
Advertisement

Facebook

 • Poláci vyměnili vedení Unipetrolu 11.3.2018
  Dozorčí rada Unipetrolu odvolala v pátek předsedu představenstva Andrzeje Modrzejewského a dalšího člena vedení společnosti Roberta Małłka. Zároveň jmenovala do vedení společnosti s účinností od 14. března Katarzynu Woś a Macieje Libiszewského. Dozorčí rada jmenovala předsedou představenstva dosavadního člena vedení Krzysztofa Zdziarského a jeho místopředsedou Tomasze Wiatraka, oba s účinností od 10. března. Personální změna […]
  Jaromír Piskoř
 • JKM: Ženy mají privilegia nikoli rovná práva 11.3.2018
  „Samozřejmě, že ženy musejí vydělávat méně než muži,“ řekl Korwin-Mikke na plenárním zasedání europarlamentu v Bruselu, během kterého se debatovalo o nerovnosti v odměňování žen a mužů. „Protože jsou slabší, menší a méně inteligentní, musí také méně vydělávat,“ dodal poslanec, který je známý svými verbálními skandály. Korwin-Mikke byl za tyto útočné poznámky o ženách, které […]
  Jaromír Piskoř
 • První dámy Evropy podle polského ženského bulváru 11.3.2018
  Polská velmi čtená „ženská drbna“ (kobieta.onet.pl) hodnotila vzhled evropských prvních dam. První v žebříčku je naše (od konce) a to jí ještě vybraly editorky hodně pozitivní foto. Polská je někde ve středu a v čele je pd z Ukrajiny. jp  
  Jaromír Piskoř