Reklama
design Datum , .
RSS
Za prsa v kotvě pokuta
Publikováno v So. 13. Květen 2017 v rubrice Aktuality, Historie

polka walczZa tento transparent použitý na mlčenlivé protipotratové demonstraci v černém byla autorka odsouzena polským soudem k pokutě 2 000 zlotých. Kotwica  – „Polska walcząca“ („Bojující Polsko“) byla změněna na „Polka walcząca“ („Bojující Polka“) a kreativně doplněna. „Máme co do činění se znakem, který je právně chráněn. Ve shodě se zákonem, jej má každý občan ctít a chránit. Není možné jej využívat pro demonstraci politických pohledů.“ sdělil soudce při vynesení rozsudku. (newsweek.pl)

kotwica historie

Kotwica vznikla v okupované Varšavě v roce 1942 ve Výboru informací a propagandy Armii Krajowej. Z 27 návrhu symbolů byla vybrána hlavně proto, že měla patriotické polské souvislosti a byla lehce malovatelná.  Na varšavské zdi ji pak kreslili vesměs mladí polští skauti a po nějaké době se stala symbolem naděje na vítězství.    jp

https://en.wikipedia.org/wiki/Kotwica

Kalend akc
Publikováno v St. 17. Květen 2017 v rubrice Akce

polsky_den_plakatek_maxiVeřejnosti jindy nepřístupné prostory se promění v ideální místo na „polský piknik s hudbou“ (10. června 13.00-21.00). Kromě hudby čekají návštěvníky i prezentace příhraničních regionů Polska, program pro děti a polské delikatesy a nápoje. Už teď můžeme prozradit, že v zahradách vystoupí mj. populární Vołosi! Celý článek »

Publikováno v Po. 27. Březen 2017 v rubrice Akce

architektura_VII_dneJedinečný projekt, jehož autory jsou mladí kurátoři Iza Cichońska, Karolina Popera a Kuba Snopek, mapuje poválečnou výstavbu polských kostelů. Výstava představí nejzajímavější svatyně a často neuvěřitelné příběhy, které se s jejich stavbou pojí.  17. 3. – 22. 5. 2017 – Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7 – dox.cz Celý článek »