Connect with us
ReklamaAktuality

Vlastenecký pochod prošel Varšavou

Publikoval před

V den výročí získání nezávislosti, 11. listopadu, stejně jako v předchozích letech prošel hlavním městem Polska mohutný vlastenecký pochod. V posledních dvou letech nebyly s touto událostí spojené žádné násilnosti, nebezpečné incidenty, ke kterým docházelo v době vlády dnes opoziční Občanské platformy. Pochod proběhl pod heslem „Chceme Boha”, čímž organizátoři z pravicových organizací chtěli vyjádřit civilizační přináležitost Polska k tradičním západním hodnotám, čili ke křesťanství. Pochod shromáždil patrně více než sto tisíc lidí, především mladých. Policie tvrdí,že účastníků bylo 65 000.

Policie nezaznamenala žádný vážný incident, zasahovat musela jen jednou, kdy pacifikovala kolem 40 osob z organizace Občané Polské republiky, kteří přišli s úmyslem zablokovat statisícovou manifestaci. Lze říci, že tyto zoufalce patrně policie zachránila. Tuto akci organizovali pravicové organisace nemající nic společného se současnou vládní mocí. Koneckonců špičky vládní strany dnešní státní svátek získání nezávislosti slavily v Krakově.

Akce rozhodně nebyla fašistická, jak tvrdí některá západní média. Mezi provolávanými hesly byla např. ta chválící hrdiny boje proti Němcům a Sovětům. Je tudíž nemyslitelné, aby polští vlastenci jakýmkoliv způsobem ctili fašismus, když Polsko patřilo k prvním obětem nacistického Německa. Pochod byl holdem všem těm, kteří položili život za nezávislé Polsko, tedy stejně tak obětem první světové války, boje s bolševiky ve 20. letech či padlým během druhé světové války i po ní. Pochod byl zakončen u nového národního stadionu, kde proběhly proslovy (včetně starých pamětníků polských bojů s Němci během druhé světové války) a vystoupení rockových kapel.

O manifestaci dnes lživě informovala česká televize: „Vláda a opozice uspořádaly vlastní shromáždění. Na shromáždění pořádané vládou dorazilo na sto tisíc lidí. „Jedenáctý listopad je 99. výročím dne, který je považován za datum, kdy Polsko znovu získalo nezávislost, velmi důležitý den v naší historii,“ řekl šéf vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński.”

Shromáždění, na které dorazilo oněch sto tisíc lidí neorganizovala vláda ani vládní strana, ale nevládní pravicové organizace. Z citátu má vyplývat, byť to není řečeno přímo, že tam promlouval Jararosław Kaczyński, což je totální blbost a nesmysl, protože předseda vládní strany jel slavit do Krakova, kde se účastnil jiných vzpomínkových akcí. Takže – dvě lži v jednom krátkém odstavci. Tohle má být vyvážené a objektivní zpravodajství? Jde o prachsprostou manipulaci.

– Organizátorem Pochodu nezávislosti bylo sdružení s názvem Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. V souladu s polským právem toto sdružení respektuje všechny náležitosti spojené s organizací této masové akce. Složitou logistiku zvládají dosti dobře.
– Vládní strana Právo a spravedlnost nikdy tento pochod neorganizovala. Koneckonců pravidla pochodu to vylučují. 
– Jarosław Kaczyński se pochodu neúčastnil.

Autor: Vladimír Petrilák, info.cepol24.pl

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Jaroslaw Kaczyński byl ohrožen na životě

Publikoval před

Jaroslaw Kaczyński, předseda polské vládní stany Právo a Spravedlnost strávil měsíc v nemocnici, oficiálně s diagnózou pochroumaného kolena. To že tam byl tak dlouho, bez oficiálních zpráv o stavu jeho zdraví, bylo příčinou mnoha spekulací. Vládní politici o jeho nemoci nehovořili, tisková mluvčí opakovala, že předseda úřaduje z nemocničního lůžka a v nemocnici se čas od času střídali na návštěvách vrcholní politici PiS. „Zaručené“ zprávy o tom, že předseda má rakovinu slinivky se nepotvrdily a den po tom, co o zdraví Jaroslawa Kaczyńského začala spekulovat i česká média, byl propuštěn do domácího léčení.

Ovšem dnes, při banální debatě v polském rádiu o možných kolapsech u sledování fotbalu uteklo polskému ministrovi zdravotnictví že: „Zdravotní stav Jaroslawa Kaczyńského byl takový, že byla nutná jeho hospitalizace v nemocnici. Pokud by k ní nedošlo, byl ohrožen jeho život.“ I když se pak následně snažil onu větu zamluvit odkazem na lékařské tajemství, celková úleva v hlase ministra zdravotnictví byla znatelná a jal se hovořit o tom, že fanoušci se raději mají radovat společně, a ne doma na kanapi.

Je na Jaroslawu Kaczyńském, zda zveřejní, co že mu to bylo a jak byl ohrožen jeho život. Jeho zdraví se prohlášením ministra zdravotnictví stalo součástí polské politické skutečnosti a mnoha mírně řečeno velmi cynických poznámek polských opozičních politiků přecházejících často až do hyenismu. Polská politická scéna je tak razantně a nepřátelsky rozdělena, že očekávat od tamní opozice základní lidské reflexe asi nejde.

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Polsko jsme podpořili jen verbálně

Publikoval před

Polsko bude čelit disciplinárnímu řízení, což je další etapa procedury pro odebrání hlasovacích práv v Evropské radě. Podle informací ze zákulisí Polsko podpořilo pouze Maďarsko a verbálně a jen prohlášením, že onen postup je předčasný Slovensko a Česká republika. 14 zemí se vyjádřilo pro onen postup (mimo jiné Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko či Litva) a u některých zemí není jasné, jak by hlasovaly o vlastním odebrání práv, protože když bylo dosaženo minima 14 hlasů, hlasování bylo ukončeno, píše rmf24.pl

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Češi a Slováci polské potraviny nemají v lásce

Publikoval před

„Nejhůře hodnocené bylo polské maso, a to známkou 3,6 z 5 (5=nejhorší), podobně dopadla i vejce a výrobky z vajec s hodnocením 3,4,“ píše Český národní panel ve své tiskové zprávě. Zároveň ale podotýká, že image, opravdová kvalita a nákupní chování jsou odlišné kategorie, přičemž vliv na slabou pověst polských potravin mohou mít i různé medializované aféry.

Průzkum se ptal 2400 respondentů, přičemž vždy 800 bylo z Česka, Slovenska a Polska. Překvapivé zjištění bylo, že Poláci si kvality svých vlastních potravin cení a hodnotí je známkou 2,3 (5=nejhorší). Naproti tomu v Česku a na Slovensku jejich produkty označují za špatné.

ČTK – Týden, celý text zde

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Jaroslaw Kaczyński byl ohrožen na životě 15.6.2018
  Jaroslaw Kaczyński, předseda polské vládní stany Právo a Spravedlnost strávil měsíc v nemocnici, oficiálně s diagnózou pochroumaného kolena. To že tam byl tak dlouho, bez oficiálních zpráv o stavu jeho zdraví, bylo příčinou mnoha spekulací. Vládní politici o jeho nemoci nehovořili, tisková mluvčí opakovala, že předseda úřaduje z nemocničního lůžka a v nemocnici se čas […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko jsme podpořili jen verbálně 15.6.2018
  Polsko bude čelit disciplinárnímu řízení, což je další etapa procedury pro odebrání hlasovacích práv v Evropské radě. Podle informací ze zákulisí Polsko podpořilo pouze Maďarsko a verbálně a jen prohlášením, že onen postup je předčasný Slovensko a Česká republika. 14 zemí se vyjádřilo pro onen postup (mimo jiné Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko či Litva) […]
  Jaromír Piskoř
 • Muzeum polské vodky 14.6.2018
  „Polská vodka je neoddělitelnou součástí polské kultury a významným vyváženým artiklem, který je díky své znamenité chuti a vytříbené kvalitě oslavovaný po celém světě. Návštěvníci se zde dozví o bohaté historii, tradici a výrobních metodách,“ vysvětlil výkonný ředitel nadace Polish Vodka Foundation Andrzej Szumowski. Podle zástupců instituce jde dokonce o první muzeum v zemi, které […]
  Jaromír Piskoř