Reklama
design Datum , .
RSS
Vlastenecký pochod prošel Varšavou
Publikováno v Ne. 12. Listopad 2017 v rubrice Aktuality

V den výročí získání nezávislosti, 11. listopadu, stejně jako v předchozích letech prošel hlavním městem Polska mohutný vlastenecký pochod. V posledních dvou letech nebyly s touto událostí spojené žádné násilnosti, nebezpečné incidenty, ke kterým docházelo v době vlády dnes opoziční Občanské platformy. Pochod proběhl pod heslem „Chceme Boha”, čímž organizátoři z pravicových organizací chtěli vyjádřit civilizační přináležitost Polska k tradičním západním hodnotám, čili ke křesťanství. Pochod shromáždil patrně více než sto tisíc lidí, především mladých. Policie tvrdí,že účastníků bylo 65 000.

Policie nezaznamenala žádný vážný incident, zasahovat musela jen jednou, kdy pacifikovala kolem 40 osob z organizace Občané Polské republiky, kteří přišli s úmyslem zablokovat statisícovou manifestaci. Lze říci, že tyto zoufalce patrně policie zachránila. Tuto akci organizovali pravicové organisace nemající nic společného se současnou vládní mocí. Koneckonců špičky vládní strany dnešní státní svátek získání nezávislosti slavily v Krakově.

Akce rozhodně nebyla fašistická, jak tvrdí některá západní média. Mezi provolávanými hesly byla např. ta chválící hrdiny boje proti Němcům a Sovětům. Je tudíž nemyslitelné, aby polští vlastenci jakýmkoliv způsobem ctili fašismus, když Polsko patřilo k prvním obětem nacistického Německa. Pochod byl holdem všem těm, kteří položili život za nezávislé Polsko, tedy stejně tak obětem první světové války, boje s bolševiky ve 20. letech či padlým během druhé světové války i po ní. Pochod byl zakončen u nového národního stadionu, kde proběhly proslovy (včetně starých pamětníků polských bojů s Němci během druhé světové války) a vystoupení rockových kapel.

O manifestaci dnes lživě informovala česká televize: „Vláda a opozice uspořádaly vlastní shromáždění. Na shromáždění pořádané vládou dorazilo na sto tisíc lidí. „Jedenáctý listopad je 99. výročím dne, který je považován za datum, kdy Polsko znovu získalo nezávislost, velmi důležitý den v naší historii,“ řekl šéf vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński.”

Shromáždění, na které dorazilo oněch sto tisíc lidí neorganizovala vláda ani vládní strana, ale nevládní pravicové organizace. Z citátu má vyplývat, byť to není řečeno přímo, že tam promlouval Jararosław Kaczyński, což je totální blbost a nesmysl, protože předseda vládní strany jel slavit do Krakova, kde se účastnil jiných vzpomínkových akcí. Takže – dvě lži v jednom krátkém odstavci. Tohle má být vyvážené a objektivní zpravodajství? Jde o prachsprostou manipulaci.

– Organizátorem Pochodu nezávislosti bylo sdružení s názvem Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. V souladu s polským právem toto sdružení respektuje všechny náležitosti spojené s organizací této masové akce. Složitou logistiku zvládají dosti dobře.
– Vládní strana Právo a spravedlnost nikdy tento pochod neorganizovala. Koneckonců pravidla pochodu to vylučují. 
– Jarosław Kaczyński se pochodu neúčastnil.

Autor: Vladimír Petrilák, info.cepol24.pl

Kalend akc
Publikováno v Út. 07. Listopad 2017 v rubrice Akce, Aktuality

Celovečerní i krátké filmy, program pro děti, vernisáž festivalových výstav, kulinářské překvapení, knížky a vyšívací dílna ve vašem oblíbeném letenském kině! Více na bardzofajnyfestival

Celý článek »