Reklama
design Datum , .
RSS
Vím, že se bojíte pravdy, ale neotírejte si své zrádně držky o jméno mého zemřelého bratra. Ničili jste jej, zavraždili, jste stokou!
Publikováno v St. 19. Červenec 2017 v rubrice Aktuality

jaroslaw-kaczynskiMůj bratr Lech Kaczyński by nezahynul, kdyby byl obklopen odpovědností náležející prezidentovi (…) jednalo-li by se o normální vztah mezi prezidentem a premiérem, letěli by spolu a k žádné tragédii by nedošlo. Na slova a pohledy mého bratra se odvolávají ti politici, kteří ho za jeho života ničili a nesou morální odpovědnost za jeho smrt.
Jsem přesvědčen, že každý normální člověk, pokud se jednalo o jeho bratra, by se zachoval podobně. Bylo to morální imperativ a i nadále věřím, že jsem dobře udělal – řekl Kaczyński. (dorzeczy.pl)

Kalend akc
Publikováno v Ne. 15. Říjen 2017 v rubrice Akce, Aktuality

akce_sever_maxi_2V letech 1981–84 se odehrála jedna z největších celostátních akcí bezpečnostního aparátu komunistického režimu v Československu zaměřená na aktuální dění v sousedním Polsku. Její průběh a pozadí v diskusi rozebere dvojice renomovaných historiků. Dramatický politický vývoj v Polsku na počátku 80. let vyvolal zvýšenou aktivitu také na straně českých bezpečnostních složek.
Vybrané útvary ministerstva vnitra monitorovaly činnost odborového svazu Solidarita a opozičních skupin po obou stranách hranice, reakce české a polské veřejnosti na toto dění, a vyvíjely aktivity na podporu vládnoucího režimu v Polsku. Celý článek »

Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu