Connect with us
ReklamaAktuality

Věříme, že Poláci a Maďaři jdou po společné cestě

Publikoval před

Maďarsko a Polsko společně brání křesťanské a národní hodnoty. Prohlásil to v Budapešti maďarský premiér Viktor Orbán při příležitosti odhalení památníku obětem letecké katastrofy u ruského Smolenska, při níž v roce 2010 zemřelo 96 lidí, včetně polského prezidenta Lecha Kaczyńského.

Akce se zúčastnil i lídr polské konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, dvojče zesnulého prezidenta. Řekl, že Evropa by měla být založena na silných národních státech, a podpořil šéfa maďarské vlády před nadcházejícími parlamentními volbami v Maďarsku.

Maďarsko a Polsko společně brání svou křesťanskou vlast, řekl podle agentury Reuters Orbán, který je zároveň šéfem konzervativní strany Fidesz, směřující podle průzkumů tuto neděli ke třetímu vítězství v parlamentních volbách.

„Věříme, že Poláci a Maďaři jdou po společné cestě, ve společném boji a se společným cílem: budovat a bránit vlast v podobě, v jaké ji máme rádi – křesťanskou a s národními hodnotami,“ prohlásil šéf maďarské vlády. Zdůraznil rovněž, že Polsko může počítat s maďarskou podporou při střetech s Bruselem.

Varšava se pře s Evropskou komisí ohledně reformy polského soudnictví a komise vůči Polsku vede řízení kvůli možnému porušování základních evropských hodnot. Maďarsko zase sklízelo kritiku z Bruselu například kvůli výstavbě bariéry na své jižní hranici s cílem zastavit nekontrolovatelnou migrační vlnu. Silně konzervativní vlády ve Varšavě a Budapešti se často ohrazují vůči údajnému bruselskému diktátu a vzývají křesťanské a národní hodnoty.

Kaczyński v maďarské metropoli prohlásil, že Evropa by měla být založena na národních státech, a dodal, že společná cesta Polska a Maďarska přivede obě země ke svobodě. Kaczyński také vyzval Maďary, aby v nedělních volbách podpořili Orbána. „Pozítří rozhodnete o svobodě,“ prohlásil Kaczyński při odhalování památníku. „Důstojnost a svoboda národů je těsně spojována se jménem Viktora Orbána nejen mezi Maďary, ale také mezi Poláky,“ připomenul Kaczyński.

(Týden, ČTK) 

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

 1. Josef

  10.4.2018 at 7.01

  Obě země pracovaly na Majdanu.ní.Nyni nastala nová fáze spolupráce na Ukrajině . uvidíme

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Trochu praštěné polské rekordy podle Guinessovy knihy

Publikoval před

Hugh Beave, ředitel pivovaru Giuness, byl u začátku vydávání (1955) Guinessovy knihy rekordů. Poláci tam dnes mají 50 rekordů. 272 potápěčů se naráz potopilo v zatopeném dole v Jaworzynie. Mariusz Pudzianowski je tam zapsán jako ten, který obdržel nejvíc titulů nejsilnějšího muže světa. Z Polska pochází i největší nafukovací míč na světě či nejtěžší borůvka.Známý je i největší keramický hrnek. Má tři metry, je vyroben ze tří tun hlíny a má sloužit k uskladnění medu. Stojí v Babimoście. Poláci také nemají konkurenci v grilování. V jednu chvíli tam 2 853 lidí grilovalo na 3 200 grilech. 

Pokračovat ve čtení

Aktuality

dTest: Poláci mají kvalitnější levné párky

Publikoval před

V případě točeného salámu, měkkého salámu a tlustých párků výrobky zakoupené v ČR nevyšly dobře. U točeného salámu byl český výrobek třetí ze čtyř. U měkkého salámu byl pátý z pěti. U silných párků třetí ze čtyř. Německý výrobce naopak zvítězil u prvních dvou položek, u silných párků obsadil druhé místo. První byl polský produkt.

ČR na prvním místě? Ani jednou

České zboží na první místo nedosáhlo ani jednou, zato třikrát bylo poslední. Německé produkty, prodávané za podobnou jednotkovou cenu, naopak zvítězily dvakrát. Polský výrobek vyhrál v případě lahůdkového salátu (český byl čtvrtý z pěti) a silných párků. 

Celý text na euro.cz

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Polsko těžilo ve vzácném pralese protizákonně, přesto je bez trestu

Publikoval před

Těžba dřeva v UNESCO chráněném Bělověžském pralese v Polsku porušuje zákony Evropské unie, rozhodl unijní Soudní dvůr. Dal za pravdu žalobě podané Evropskou komisí. Polsku přesto nehrozí žádný trest. Ekologové, kteří proti devastujícímu kácení stromů dlouhodobě protestují, označili verdikt za trpké vítězství. Unijní soud dal Evropské komisi nyní za pravdu v tom, že rozhodnutí polských úřadů o kácení bylo porušením povinností, které Polsko má na základě dvou směrnic týkajících se ochrany životního prostředí – směrnice o stanovištích a směrnice o ochraně ptáků.

Polské ministerstvo životního prostředí, v jehož čele v lednu Jana Szyszku vystřídal Henryk Kowalczyk, už v únoru uvádělo, že bude rozhodnutí evropského soudu respektovat. „Čekáme na oficiální znění verdiktu, ale shodně s tím, co slíbil ministr Kowalczyk, se rozsudku přizpůsobíme,“ uvedl mluvčí Aleksander Brzózka. Polská média připomněla, že s rozsudkem není spjat žádný finanční postih (kromě zaplacení soudních výloh), protože Polsko již dříve z pralesa stáhlo těžkou techniku. Pokud by ale obnovilo těžbu, komise by mohla požadovat mnohamilionovou pokutu.

autor: von, celý text na tiscali.cz

 

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement
Advertisement

Facebook

 • Trochu praštěné polské rekordy podle Guinessovy knihy 20.4.2018
  Hugh Beave, ředitel pivovaru Giuness, byl u začátku vydávání (1955) Guinessovy knihy rekordů. Poláci tam dnes mají 50 rekordů. 272 potápěčů se naráz potopilo v zatopeném dole v Jaworzynie. Mariusz Pudzianowski je tam zapsán jako ten, který obdržel nejvíc titulů nejsilnějšího muže světa. Z Polska pochází i největší nafukovací míč na světě či nejtěžší borůvka.Známý […]
  Jaromír Piskoř
 • dTest: Poláci mají kvalitnější levné párky 20.4.2018
  V případě točeného salámu, měkkého salámu a tlustých párků výrobky zakoupené v ČR nevyšly dobře. U točeného salámu byl český výrobek třetí ze čtyř. U měkkého salámu byl pátý z pěti. U silných párků třetí ze čtyř. Německý výrobce naopak zvítězil u prvních dvou položek, u silných párků obsadil druhé místo. První byl polský produkt. […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko těžilo ve vzácném pralese protizákonně, přesto je bez trestu 19.4.2018
  Těžba dřeva v UNESCO chráněném Bělověžském pralese v Polsku porušuje zákony Evropské unie, rozhodl unijní Soudní dvůr. Dal za pravdu žalobě podané Evropskou komisí. Polsku přesto nehrozí žádný trest. Ekologové, kteří proti devastujícímu kácení stromů dlouhodobě protestují, označili verdikt za trpké vítězství. Unijní soud dal Evropské komisi nyní za pravdu v tom, že rozhodnutí polských […]
  Jaromír Piskoř