Connect with us
ReklamaAktuality

Uprchlíci v Polsku jsou a jejich počet roste

Publikoval před

Polsko podle rozhovoru ministra zahraničí Czaputowicze pro francouzské LE Figaro přijalo Polsko 2 700 imigrantů, kteří byli zasláni západní Evropou. Nechtějí ale v Polsku zůstat z ekonomických důvodů. Jeho poznámka vyvolala v Polsku bouři. Podle vládního komentáře se ale jedná o emigranty, kteří přišli do Polska jako do první země Schengenského prostoru a pokračovali dále, hlavně do Německa. Někteří migranti se ale z různých důvodů musí vracet do země, kde poprvé požádali o azyl a čekat, jak dopadne jejich žádost. Cizinec pak končí v utečeneckém zařízení či v sociálních bytech a čeká na rozhodnutí úřadů. Polsko podobně postupuje vůči utečencům, kteří poprvé překročili hranice na území např. jižní Evropy.

Nejedná se tedy o relokace, ale o běžný technický problém. Těžko se to ovšem vysvětluje politicky, když polská vláda tvrdí, že nepřijala žádného imigranta, ale v rámci technických problémů je jich v Polsku za dva roky už tisíce.

V Polsku je situace složitější, než se zdá. Pobytu na omezenou dobu využívají statisíce Ukrajinců, tisíce Bělorusů, ale i Indů či Vietnamců. Za dva roky dostaly politický azyl ale jen stovky lidí (Rusové čečenské národnosti, občané Tadžikistánu, Arménie či Gruzie). Jen za rok 2016 bylo podáno více než 12 000 žádostí o azyl, ale 80 % z nich bylo zrušeno. Hlavně proto, že žadatelé nečekali na ukončení procedury a pokračovali ve své cestě do západní Evropy (81 % z nich byli Rusové).

Tato čísla se v Polsku ovšem nevnímají politicky. Počet žádostí o povolení k dočasnému pobytu každý rok skokově stoupá. V rámci azylové politiky se nejedná o islámské migranty z afrických zemí a k čečenským islamistům má Polsko dosti negativní vztah a přijímá jich velmi málo. Porovnáme-li data polského Úřadu pro cizozemce bylo tedy Polákům západní Evropou vráceno za dva roky zpět 2 700 imigrantů – hlavně Rusů čečenské národnosti, kteří nečekali na polské odmítnutí.

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Trochu praštěné polské rekordy podle Guinessovy knihy

Publikoval před

Hugh Beave, ředitel pivovaru Giuness, byl u začátku vydávání (1955) Guinessovy knihy rekordů. Poláci tam dnes mají 50 rekordů. 272 potápěčů se naráz potopilo v zatopeném dole v Jaworzynie. Mariusz Pudzianowski je tam zapsán jako ten, který obdržel nejvíc titulů nejsilnějšího muže světa. Z Polska pochází i největší nafukovací míč na světě či nejtěžší borůvka.Známý je i největší keramický hrnek. Má tři metry, je vyroben ze tří tun hlíny a má sloužit k uskladnění medu. Stojí v Babimoście. Poláci také nemají konkurenci v grilování. V jednu chvíli tam 2 853 lidí grilovalo na 3 200 grilech. 

Pokračovat ve čtení

Aktuality

dTest: Poláci mají kvalitnější levné párky

Publikoval před

V případě točeného salámu, měkkého salámu a tlustých párků výrobky zakoupené v ČR nevyšly dobře. U točeného salámu byl český výrobek třetí ze čtyř. U měkkého salámu byl pátý z pěti. U silných párků třetí ze čtyř. Německý výrobce naopak zvítězil u prvních dvou položek, u silných párků obsadil druhé místo. První byl polský produkt.

ČR na prvním místě? Ani jednou

České zboží na první místo nedosáhlo ani jednou, zato třikrát bylo poslední. Německé produkty, prodávané za podobnou jednotkovou cenu, naopak zvítězily dvakrát. Polský výrobek vyhrál v případě lahůdkového salátu (český byl čtvrtý z pěti) a silných párků. 

Celý text na euro.cz

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Polsko těžilo ve vzácném pralese protizákonně, přesto je bez trestu

Publikoval před

Těžba dřeva v UNESCO chráněném Bělověžském pralese v Polsku porušuje zákony Evropské unie, rozhodl unijní Soudní dvůr. Dal za pravdu žalobě podané Evropskou komisí. Polsku přesto nehrozí žádný trest. Ekologové, kteří proti devastujícímu kácení stromů dlouhodobě protestují, označili verdikt za trpké vítězství. Unijní soud dal Evropské komisi nyní za pravdu v tom, že rozhodnutí polských úřadů o kácení bylo porušením povinností, které Polsko má na základě dvou směrnic týkajících se ochrany životního prostředí – směrnice o stanovištích a směrnice o ochraně ptáků.

Polské ministerstvo životního prostředí, v jehož čele v lednu Jana Szyszku vystřídal Henryk Kowalczyk, už v únoru uvádělo, že bude rozhodnutí evropského soudu respektovat. „Čekáme na oficiální znění verdiktu, ale shodně s tím, co slíbil ministr Kowalczyk, se rozsudku přizpůsobíme,“ uvedl mluvčí Aleksander Brzózka. Polská média připomněla, že s rozsudkem není spjat žádný finanční postih (kromě zaplacení soudních výloh), protože Polsko již dříve z pralesa stáhlo těžkou techniku. Pokud by ale obnovilo těžbu, komise by mohla požadovat mnohamilionovou pokutu.

autor: von, celý text na tiscali.cz

 

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement
Advertisement

Facebook

 • Trochu praštěné polské rekordy podle Guinessovy knihy 20.4.2018
  Hugh Beave, ředitel pivovaru Giuness, byl u začátku vydávání (1955) Guinessovy knihy rekordů. Poláci tam dnes mají 50 rekordů. 272 potápěčů se naráz potopilo v zatopeném dole v Jaworzynie. Mariusz Pudzianowski je tam zapsán jako ten, který obdržel nejvíc titulů nejsilnějšího muže světa. Z Polska pochází i největší nafukovací míč na světě či nejtěžší borůvka.Známý […]
  Jaromír Piskoř
 • dTest: Poláci mají kvalitnější levné párky 20.4.2018
  V případě točeného salámu, měkkého salámu a tlustých párků výrobky zakoupené v ČR nevyšly dobře. U točeného salámu byl český výrobek třetí ze čtyř. U měkkého salámu byl pátý z pěti. U silných párků třetí ze čtyř. Německý výrobce naopak zvítězil u prvních dvou položek, u silných párků obsadil druhé místo. První byl polský produkt. […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko těžilo ve vzácném pralese protizákonně, přesto je bez trestu 19.4.2018
  Těžba dřeva v UNESCO chráněném Bělověžském pralese v Polsku porušuje zákony Evropské unie, rozhodl unijní Soudní dvůr. Dal za pravdu žalobě podané Evropskou komisí. Polsku přesto nehrozí žádný trest. Ekologové, kteří proti devastujícímu kácení stromů dlouhodobě protestují, označili verdikt za trpké vítězství. Unijní soud dal Evropské komisi nyní za pravdu v tom, že rozhodnutí polských […]
  Jaromír Piskoř