Reklama
design Datum , .
RSS
Ultimátum Polsku a Maďarsku o uprchlících – Rakousko, Česká republika a Slovensko schováni za polským a maďarským odmítnutím
Publikováno v Út. 04. Duben 2017 v rubrice Aktuality

uprchlíci v ItáliiPolsko a Maďarsko obdrží na podzim ultimátum o přijetí uprchlíků – napsal britský list „The Times“ s odvoláním na zdroje v Unii. Podle deníku hrozí za odmítnutí finanční důsledky. „Times“ připomněl, že Poláci a Maďaři doposud odmítali výzvy Evropské komise, aby prokázali svou solidaritu se zeměmi jižní Evropy, které čelí přílivu uprchlíků ze severní Afriky a Středního východu.

EU přinutí Polsko k přijetí uprchlíků?

„Zbytek Evropské unie se chystá letos na podzim, v době vrcholícího jednání o Brexitu, vynutit jednotu na dvou euroskeptických zemích ovládaných populistickými a nacionalistickými vládami“ – píše v novinách jejich zpravodaj z Bruselu, Bruno Waterfield. Novinář cituje anonymního diplomata, jedné ze zakládajících zemí EU, který měl říci, že vlády ve Varšavě a Budapešti „si budou muset vybrat, zda jsou v evropském systému, nebo ne?“. „Není možné vydírat Evropskou unii, naše jednota má svou cenu“ – dodal.

Finanční postihy

Zdroj je přesvědčen, že očekávaný rozsudek Soudního dvora Evropské unie týkající se zákonnosti uprchlických kvót, podpoří postoj většiny členských států. „Pak se budou muset přizpůsobit tomuto rozhodnutí. Pokud se tak nestane, budou muset čelit následkům, a to jak finančním, tak politickým – bez výjimek. Není možné, aby byl někdo trochu v a trochu ne v (systému Evropské unie – PAP) – budeme velmi rozhodni v této otázce „ řekl diplomat.

Deník poukázal na to, že postoj vlády v Budapešti, uložit povinnost přijmout uprchlíky je „kulturně a ústavně nepřiměřený“ – stejnou pozici zastává i vláda Práva a Spravedlnosti. Noviny zdůraznily, že současná uprchlická politika v EU „nebyla úspěšná, protože mnoho zemí Evropské unie – včetně Rakouska, Slovenska a České republiky se schovalo za polské a maďarské odmítnutí, které chce odložit přijetí kvót.“ (PAP – salon24.pl)

Kalend akc
Publikováno v Út. 18. Duben 2017 v rubrice Akce, Aktuality

Kino na hranici5Jarní filmový maratón nad hraniční řekou Olší se blíží. Devatenáctá těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici nabídne návštěvníkům mimořádně pestrý a inspirativní program. Pozvání přijala řada významných hostů, například režisérka Agnieszka Holland, režiséři Bohdan Sláma, Celý článek »

Publikováno v Po. 27. Březen 2017 v rubrice Akce

architektura_VII_dneJedinečný projekt, jehož autory jsou mladí kurátoři Iza Cichońska, Karolina Popera a Kuba Snopek, mapuje poválečnou výstavbu polských kostelů. Výstava představí nejzajímavější svatyně a často neuvěřitelné příběhy, které se s jejich stavbou pojí.  17. 3. – 22. 5. 2017 – Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7 – dox.cz Celý článek »

Publikováno v Po. 27. Březen 2017 v rubrice Akce

dny polské kultury v BrněPůvodní záměr organizátorů akce – Knihovny Jiřího Mahena v Brně a statutárního města Brna – byl prezentovat partnerské město Poznaň a seznámit občany obou měst s probíhající spoluprací. V současnosti se festival rozšířil a kromě tradičních aktivit představujících partnerské město Poznaň, prezentuje polskou kulturu jako takovou, současné polské autory, hudbu, kinematografii i gastronomii. Celý článek »