Reklama
design Datum , .
RSS
Ultimátum Polsku a Maďarsku o uprchlících – Rakousko, Česká republika a Slovensko schováni za polským a maďarským odmítnutím
Publikováno v Út. 04. Duben 2017 v rubrice Aktuality

uprchlíci v ItáliiPolsko a Maďarsko obdrží na podzim ultimátum o přijetí uprchlíků – napsal britský list „The Times“ s odvoláním na zdroje v Unii. Podle deníku hrozí za odmítnutí finanční důsledky. „Times“ připomněl, že Poláci a Maďaři doposud odmítali výzvy Evropské komise, aby prokázali svou solidaritu se zeměmi jižní Evropy, které čelí přílivu uprchlíků ze severní Afriky a Středního východu.

EU přinutí Polsko k přijetí uprchlíků?

„Zbytek Evropské unie se chystá letos na podzim, v době vrcholícího jednání o Brexitu, vynutit jednotu na dvou euroskeptických zemích ovládaných populistickými a nacionalistickými vládami“ – píše v novinách jejich zpravodaj z Bruselu, Bruno Waterfield. Novinář cituje anonymního diplomata, jedné ze zakládajících zemí EU, který měl říci, že vlády ve Varšavě a Budapešti „si budou muset vybrat, zda jsou v evropském systému, nebo ne?“. „Není možné vydírat Evropskou unii, naše jednota má svou cenu“ – dodal.

Finanční postihy

Zdroj je přesvědčen, že očekávaný rozsudek Soudního dvora Evropské unie týkající se zákonnosti uprchlických kvót, podpoří postoj většiny členských států. „Pak se budou muset přizpůsobit tomuto rozhodnutí. Pokud se tak nestane, budou muset čelit následkům, a to jak finančním, tak politickým – bez výjimek. Není možné, aby byl někdo trochu v a trochu ne v (systému Evropské unie – PAP) – budeme velmi rozhodni v této otázce „ řekl diplomat.

Deník poukázal na to, že postoj vlády v Budapešti, uložit povinnost přijmout uprchlíky je „kulturně a ústavně nepřiměřený“ – stejnou pozici zastává i vláda Práva a Spravedlnosti. Noviny zdůraznily, že současná uprchlická politika v EU „nebyla úspěšná, protože mnoho zemí Evropské unie – včetně Rakouska, Slovenska a České republiky se schovalo za polské a maďarské odmítnutí, které chce odložit přijetí kvót.“ (PAP – salon24.pl)

Kalend akc