Reklama
design Datum , .
RSS
Ultimátum Polsku a Maďarsku o uprchlících – Rakousko, Česká republika a Slovensko schováni za polským a maďarským odmítnutím
Publikováno v Út. 04. Duben 2017 v rubrice Aktuality

uprchlíci v ItáliiPolsko a Maďarsko obdrží na podzim ultimátum o přijetí uprchlíků – napsal britský list „The Times“ s odvoláním na zdroje v Unii. Podle deníku hrozí za odmítnutí finanční důsledky. „Times“ připomněl, že Poláci a Maďaři doposud odmítali výzvy Evropské komise, aby prokázali svou solidaritu se zeměmi jižní Evropy, které čelí přílivu uprchlíků ze severní Afriky a Středního východu.

EU přinutí Polsko k přijetí uprchlíků?

„Zbytek Evropské unie se chystá letos na podzim, v době vrcholícího jednání o Brexitu, vynutit jednotu na dvou euroskeptických zemích ovládaných populistickými a nacionalistickými vládami“ – píše v novinách jejich zpravodaj z Bruselu, Bruno Waterfield. Novinář cituje anonymního diplomata, jedné ze zakládajících zemí EU, který měl říci, že vlády ve Varšavě a Budapešti „si budou muset vybrat, zda jsou v evropském systému, nebo ne?“. „Není možné vydírat Evropskou unii, naše jednota má svou cenu“ – dodal.

Finanční postihy

Zdroj je přesvědčen, že očekávaný rozsudek Soudního dvora Evropské unie týkající se zákonnosti uprchlických kvót, podpoří postoj většiny členských států. „Pak se budou muset přizpůsobit tomuto rozhodnutí. Pokud se tak nestane, budou muset čelit následkům, a to jak finančním, tak politickým – bez výjimek. Není možné, aby byl někdo trochu v a trochu ne v (systému Evropské unie – PAP) – budeme velmi rozhodni v této otázce „ řekl diplomat.

Deník poukázal na to, že postoj vlády v Budapešti, uložit povinnost přijmout uprchlíky je „kulturně a ústavně nepřiměřený“ – stejnou pozici zastává i vláda Práva a Spravedlnosti. Noviny zdůraznily, že současná uprchlická politika v EU „nebyla úspěšná, protože mnoho zemí Evropské unie – včetně Rakouska, Slovenska a České republiky se schovalo za polské a maďarské odmítnutí, které chce odložit přijetí kvót.“ (PAP – salon24.pl)

Kalend akc
Publikováno v Ne. 15. Říjen 2017 v rubrice Akce, Aktuality

akce_sever_maxi_2V letech 1981–84 se odehrála jedna z největších celostátních akcí bezpečnostního aparátu komunistického režimu v Československu zaměřená na aktuální dění v sousedním Polsku. Její průběh a pozadí v diskusi rozebere dvojice renomovaných historiků. Dramatický politický vývoj v Polsku na počátku 80. let vyvolal zvýšenou aktivitu také na straně českých bezpečnostních složek.
Vybrané útvary ministerstva vnitra monitorovaly činnost odborového svazu Solidarita a opozičních skupin po obou stranách hranice, reakce české a polské veřejnosti na toto dění, a vyvíjely aktivity na podporu vládnoucího režimu v Polsku. Celý článek »

Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu