Connect with us
Reklama
Aktuality

Ukázaná platí nejvíce

Published

on

Barbara Ćwioro, budoucí polská velvyslankyně v Praze měla veřejné expozé před zahraničním výborem polského Sejmu a zahraničním výborem polského Senátu. V profesionálně napsané prezentaci shrnula v rychlosti všechny již fungující mechanismy spolupráce od politické v EU a ve V4, mezivládní, regionální i místní, které chce podporovat a rozšiřovat.

Bude podporovat polské firmy, které míří do či již přítomné v České republice s tím, že chce vytvářet pozitivní obraz Polska, co by moderní partnerské země, která se může pro nás stát alternativou za Německo či Rakousko. Jednou z jejích priorit bude i česko-polská spolupráce nad velkými projekty infrastruktury typu dálnice S3/D11, která je pro Polsko hodně důležitá, co by trasa spojující jih Evropy s přístavy ve Štětíně a Svinoústí. Barbara Ćwioro hovořila také o spolupráci v obraně, podpoře turistiky, školství či polské menšiny žijící v Zaolží. Tedy o věcech, které plynou ze sousedství našich zemí.

Tolik suché zpravodajství.

Pozitivní dojem, hlavně na uvolněnější diskuzi v Senátu, nová polská velvyslankyně udělala hlavně svými vědomostmi kolem evropské politiky, které se v posledních dvou letech věnovala. Dovedla ironicky ohodnotit české vyjednavače v rámci jednání o minulém evropském rozpočtu a před Senátním výborem diplomaticky prohlásila, že hodnotit český vztah k polské iniciativě Trojmoří se dá jen na neveřejném jednání výboru. Ovládá i suchý humor, který použila ve svém komentáři k personálním problémům kolem obsazení funkce českého ministra zahraničí.

„Czeska żywność nie jest w stanie konkurować pod względem ceny i jakości z polską żywnością, wobec tego trwa kampania negatywna utrzymywania negatywnych stereotypów na temat polskiej żywności którą staramy się od lat przełamywać.“ řekla v Sejmu Barbara Ćwioro. Neboli polské potraviny jsou lepší a levnější než české a v Čechách probíhá proto negativní kampaň. Tyto stereotypy chce budoucí polská velvyslankyně bořit. Hm. Po nedávném vyjádření ministra zemědělství Tomana bude tato část práce paní velvyslankyně asi značně dramatická. Navíc její velké úsilí může zhatit například i jeden producent polských vajec nakažených Salmonelou.

Náš ovocnář velmi složitě skousává polská jablka, které po omezení vývozu do Ruska polští obchodníci umísťují ve velkém na náš trh. Polská obří jatka dokáží denně vyprodukovat kuřecí a vepřové maso v takovém množství, že jim naše masokombináty těžko mohou konkurovat cenou a kvalitou se od toho našeho příliš neliší (osobně si myslím, že je polské vepřové kvalitnější než české). Polsko je „placaté“ a velké a zemědělská výroba je na jejich polích levnější než u nás. Poláci si také dokáží vydyndat mnohem větší zemědělské dotace od EU než čeští zemědělci.

Například v produkci uzenin jsme za Polskem o dva vlaky. Jak kvalitativně, tak v druhovém množství i ceně. Polský producent uzenin, aby uspěl na přecpaném polském trhu, musí dělat kvalitní a chutné výrobky. Je také ale schopen na objednávku vyprodukovat „obarvené párky ze separátu“, které by nikdy na polském trhu neprodal. Ani by jej nenapadlo se o to pokusit. Jenže když si je objedná obchodník z Čech, zabalí mu do střívek klidně i umleté kuřecí kosti. Tak vznikají levné a nekvalitní potraviny původem z Polska.

Polsko je evropský potravinový gigant a náš soused. Za ta léta už jsme si na sebe zvykli a polští producenti potravin si musí uvědomit, že si stejně jako oni budeme svůj trh chránit. Je těžko představitelné, že by v Praze vznikla hospoda s ryze polským pivem. Stejně tak naše rajčata nemohou uspět v Polsku. Nová polská velvyslankyně velmi správně pojmenovala fenomén nově vzniklé a rostoucí polské komunity v Praze. Už by snad stálo za to otevřít prodejnu s polskými potravinami v Praze, kde by si Poláci mohli koupit bob, polské máslo nebo kabanošiky. Ono totiž platí, že ukázaná a ochutnaná platí nejvíce.

Prezentace Barbary Ćwioro v Sejmu a Senátu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Každý si přišel na své

Published

on

Po pár dnech lze už bez emocí hodnotit varšavský Pochod Nezávislosti. Skončil úspěchem pro vládnoucí PiS hlavně proto, že varšavský dav převyšující 200 000 demonstrujících lidí nerozbil jediné okno, nezapálil jediné auto, nikdo nebyl zraněn ani zatčen. Navzdory mnoha emocionálním mediálním titulkům i ze strany českých médií. Obzvláště jeden z dílny zahraniční redakce MF Dnes je příznačný: Nacionalisté všech zemí se spojí v Polsku. Ve Varšavě jich má být 250 tisíc 

Ano, někteří demonstrující byli sprostí, hlavně na adresu polských opozičních médií. Ano, bylo přítomno několik desítek i zahraničních nacionalistů. Ziemowit Przebitkowski z Młodzież Wszechpolska spálil vlajku Evropské unie a přiznal se k tomu. Několik desítek kontrademonstrujících bylo chráněno polskými policisty, ale dav kolem nich procházející a pouze skandoval „Bůh, čest a vlast“.

Několik polských televizí vysílalo Pochod v přímém přenosu, novináři o něm informovali ze svého pohledu a pro své diváky či čtenáře a zdůrazňovali informace podle zaměření redakčních titulů. Každý publicista si přišel na své. 

Ale také každý z oněch více než 200 000 demonstrujících si domů přinesl svůj vlastní pocit, který mu či jí už nikdo nevezme. Protože jich ale bylo tak mnoho, převládl v Polsku u nás nevídaný sváteční pocit hrdosti a sounáležitosti se zemí ve které žijí.  

Continue Reading

Aktuality

Pochod 11.11. bude i přes zákaz, jeho patronem se stal prezident Duda

Published

on

Polský Pochod Nezávislosti ke stému výročí vzniku Polska a dění kolem něj je svým způsobem ukázkou polského moderního politického myšlení – emoce a stálé řešení nějaké krize. Polské občanské postoje jsou ovšem, jako všude na světě, blahobyt a stabilita.

Polská europoslankyně za Občanskou platformu Róża Thun navrhla před nedávnem Evropskému parlamentu obecnou rezoluci o zákazu neonacistických skupin v Evropě. Nic, co by neměly všechny evropské státy ve svých zákonech. Nějak se jí do průvodního textu a mediálních výstupů přimotal ale i pochod polských patriotů plánovaný na 11.11. 2018 pořádaný ke 100. výročí polské státnosti, který je už půl roku připravován. I na základě této rezoluce kolegyně europoslankyně, končící varšavská primátorka Hanna Gronkiewicz-Waltz, onen pochod zakázala s odůvodněním, že polská policie je působením PiS v rozkladu a nemůže zajistit bezpečnost varšavských občanů.

Stejně jako loni budou fyzicky svými těly bránit pochodu aktivisté Občané RP, které podpořily polské opoziční poslankyně Joanna Schmidt a Joanna Scheuring-Wielgus ze strany Moderní. Loni polská policie zadržela 45 takto protestujících osob.

Polský prezident Duda zvažoval, že půjde v čele pochodu, ale nezávislí organizátoři mu prostě sdělili, že v čele pochodu půjdou oni. Zprvu se chtěla přidat i PiS, ale i to narazilo na neochotu organizátorů varšavského pochodu garantovat, aby pochodující nešli pod transparenty, které nejsou vládní straně po chuti.

Organizátoři pochodu se asi odvolají k soudu a budou hájit své ústavní právo. Jejich pochod byl loni silným národním gestem mnoha obyčejných Poláků, pravda některé transparenty hraničily, ale bylo jich v davu 60 000 lidí asi pět. Loni se polské varšavské kavárně nepodařilo udělat z Pochodu Nezávislosti nacistický pochod. Letos je lépe připravena, ale i organizátoři pochodu mají o zkušenost víc. Pochod pod heslem „Bůh, čest, vlasť“ ve Varšavě ale v neděli nebude.

Onen zákaz vyhrotil emoce i na druhé straně spektra. Pokud by polský soud pochod neodvolatelně zakázal, pochodovalo by tisíc zavilých národovců a proti nim levicoví bojůvkáři z Antify. Zákaz by je vytáhl z postelí. Polská policie by musela tvrdě zasáhnout. Pokud by soud pochod povolil, pochodovalo by několik desítek tisíc lidí a provokací by také dost.

Polský prezident Duda se dnes odpoledne setkal s polským premiérem Morawieckým a po jejich jednání mluvčí prezidenta ohlásil, že místo zakázaného pochodu bude státní pochod, který půjde stejnou trasou. Na návrh organizací vojenských veteránů a pod patronací polského prezidenta. K účasti v pochodu vyzvaly také Kluby Gazety Polské a další organizace blízké vládní PiS. Organizátoři Pochodu Nezávislosti vzkázali prezidentovi, aby pozdržel svou aktivitu do rozhodnutí soudu, ale také uznali, že pochod v takovémto případě prostě bude, a to je pro ně hlavní a nejvážnější.

Onen příběh vytváření krizí, emocí a řešení krizí je tak nějak polské politice vlastní. Europoslankyně Róża Thun s výraznou podporou Sorosovy Bátoryho nadace asi označí za ….. i polského prezidenta, ale po jeho rozhodnutí a se souhlasem polského premiéra se Pochod a jeho organizace dostaly do režimu státních oslav. A je co slavit.

Continue Reading

Aktuality

Sikorski se vrací do hry

Published

on

Známý polský politik Radosław Sikorski chce být europoslancem. Podle informací deníku Gazeta Wyborzca se má stát tahounem kandidátky opoziční Občanské platformy do jarních voleb do europarlamnetu. Nejenom pro Poláky je to překvapivá zpráva, Sikorski se z politiky stáhl po skandálu před třemi lety. Oficiálně informace sice nebyla jak Sikorskim, tak Platformou potvrzena, ale Wyborzca o ní píše, jako o definitivní věci. Navíc minulý týden sám Sikorski pro televizi Onet připustil: „Jsem v pokušení se vrátit.“

Demise před třemi lety zastavila mezi Poláky oblíbenému Sikorskému slibně nastartovanou politickou kariéru. Tehdy se poprvé na veřejnost objevily tajné nahrávky s hlasy předních polských politiků, podnikatelů i novinářů. Všechny byly pořízeny ve varšavské luxusní restauraci Sova a přátelé. V době politické nečinnosti se Sikorski často objevoval jako komentátor v médiích, je velmi aktivní na Twitteru, kde má přes milion sledujících. V posledních týdnech po celém Polsku propaguje svoji knihu Polsko může být lepší – ze zákulisí polské diplomacie.

Autor: Martin Kratochvíl, celý text na denik.cz

 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Každý si přišel na své 13.11.2018
  Po pár dnech lze už bez emocí hodnotit varšavský Pochod Nezávislosti. Skončil úspěchem pro vládnoucí PiS hlavně proto, že varšavský dav převyšující 200 000 demonstrujících lidí nerozbil jediné okno, nezapálil jediné auto, nikdo nebyl zraněn ani zatčen. Navzdory mnoha emocionálním mediálním titulkům i ze strany českých médií. Obzvláště jeden z dílny zahraniční redakce MF Dnes […]
  Jaromír Piskoř
 • Pochod 11.11. bude i přes zákaz, jeho patronem se stal prezident Duda 7.11.2018
  Polský Pochod Nezávislosti ke stému výročí vzniku Polska a dění kolem něj je svým způsobem ukázkou polského moderního politického myšlení – emoce a stálé řešení nějaké krize. Polské občanské postoje jsou ovšem, jako všude na světě, blahobyt a stabilita. Polská europoslankyně za Občanskou platformu Róża Thun navrhla před nedávnem Evropskému parlamentu obecnou rezoluci o zákazu […]
  Jaromír Piskoř
 • Sikorski se vrací do hry 7.11.2018
  Známý polský politik Radosław Sikorski chce být europoslancem. Podle informací deníku Gazeta Wyborzca se má stát tahounem kandidátky opoziční Občanské platformy do jarních voleb do europarlamnetu. Nejenom pro Poláky je to překvapivá zpráva, Sikorski se z politiky stáhl po skandálu před třemi lety. Oficiálně informace sice nebyla jak Sikorskim, tak Platformou potvrzena, ale Wyborzca o […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality