Reklama
design Datum , .
RSS
Tusk je zklamaný a Kaczyńského je mu líto
Publikováno v Pá. 21. Červenec 2017 v rubrice Aktuality

Tusk a MerkelByl jsem zklamaný, že se se mnou Andrzej Duda nechtěl setkat. – řekl TVN24 Donald Tusk. Šéf Evropské rady byl také požádán o komentář slov Jarosława Kaczyńskiego v Sejmu. – Nechci se k nim vyjadřovat, protože bych je musel použít. Je mi ho jako člověka líto, jako politika jej považuji za něco velmi špatného a nepříznivého pro Polsko – řekl. Já už jsem si na rétoriku Jarosława Kaczyńskiego zvykl – dodal Tusk a zdůraznil, že polská soudní reforma je léčba chřipky cholerou.
Zdá se mi, že vím proč, jsou pro Kaczyńského politická trauma spojená se Smolenskem stále tak silná. Není to poprvé, kdy něco, co opravdu Kaczyńského žere, snaží se přenést na ostatní. Ale není na mně jej soudit. – dodal Donald Tusk. (onet.pl)

Kalend akc
Publikováno v Ne. 15. Říjen 2017 v rubrice Akce, Aktuality

akce_sever_maxi_2V letech 1981–84 se odehrála jedna z největších celostátních akcí bezpečnostního aparátu komunistického režimu v Československu zaměřená na aktuální dění v sousedním Polsku. Její průběh a pozadí v diskusi rozebere dvojice renomovaných historiků. Dramatický politický vývoj v Polsku na počátku 80. let vyvolal zvýšenou aktivitu také na straně českých bezpečnostních složek.
Vybrané útvary ministerstva vnitra monitorovaly činnost odborového svazu Solidarita a opozičních skupin po obou stranách hranice, reakce české a polské veřejnosti na toto dění, a vyvíjely aktivity na podporu vládnoucího režimu v Polsku. Celý článek »

Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu