Connect with us
Reklama
Aktuality

Test soudržnosti česko-polských vztahů

Published

on

Polský premiér hodnotí vztahy mezi Českem a Polskem jako „výborné“. Při setkání s Babišem přitom vyzdvihl vzájemný obchod a ekonomickou spolupráci nebo také prosazování společných priorit v Evropě, jako jsou třeba kohezní či zemědělské fondy.
Český premiér se domnívá, že obě země sdílejí názor na budoucí podobu evropského rozpočtu. Česko bude při jednáních o víceletém finančním rámci EU zastávat zejména větší flexibilitu a rozhodovací pravomoci pro členské země. Hlavní výzvou pro ČR bude mimo jiné využití evropských dotací v méně rozvinutých hornických regionech, tedy v Moravskoslezském kraji a okolí Ústí nad Labem či Karlových Varů.

Polsko a Česko také společně věří, že všechny členské země by měly do společného rozpočtu přispívat více financí. Polsko se ostře vymezuje proti jakémukoli zvláštnímu rozpočtu pro eurozónu, mohlo by to totiž znamenat menší příspěvky členských zemí eurozóny do společného evropského rozpočtu. Vládní strana PiS také zdůraznila, že kohezní politika musí zůstat dominantou, která slouží všem evropským regionům. „Nebudeme podporovat změny kohezní politiky navržené Evropskou komisí,“ zdůraznil premiér Morawiecki svůj nesouhlas s plánovanými škrty. Ministr zahraničních věcí Jacek Czaputowicz ale prezentoval značně umírněnější názor, když označil návrh Evropské komise jako „dobrý základ pro další vyjednávání“.

Vít Dostál z AMO však tvrdí, že vyjednávání o víceletém finančním rámci bude zajímavým testem soudržnosti jak česko-polských vztahů, tak i celé Visegrádské skupiny. „Už při vyjednávání předchozího finančního rámce se objevily určité trhliny ve spolupráci zemí V4. Nový proces vyjednávání by mohl odhalit, jaké jsou limity této spolupráce,“ uvedl ředitel výzkumu AMO.
Podle českého Ministerstva zahraničních věcí hledá Česko u Polska podporu nejen v otázce rozpočtu, ale i dalších sektorových politik. Spolupráce na úrovni EU se údajně dlouhodobě osvědčuje například v oblasti energetické politiky a budování energetické unie.

„Dalším příkladem výborné spolupráce může být budování jednotného digitálního trhu a rozvoj digitalizace, a to jak v rámci průmyslu, tak společnosti jako celku,“ říká za ministerstvo zahraničních věcí Michal Bucháček. „Česko i Polsko se velmi aktivně podílí například na přípravě pozičních dokumentů ovlivňujících strategickou práci Evropské komise a společně usilují o co největší a nejrychlejší přínos jednotného digitálního trhu Evropské unie občanům i podnikatelům,“ dodal.
Podle Dostála je ale nejvýraznější prioritou česko-polských vztahů bezpečnostní a obranná politika. Čím silnějším bezpečnostním hráčem bude Polsko, tím bezpečnějším místem bude podle něj i Česká republika. Co se týká energetické bezpečnosti, spolupráce prý není na špatné úrovni. „Nicméně pro Českou republiku jsou primárním partnerem v této oblasti spíše státy západní Evropy,“ uzavřel Dostál.

Celý text na euractiv.cz – Česko-polská spolupráce a budoucnost EU: Berme výhody, vyhýbejme se nákladům
Autoři: Kacper Ochman, Karolina Zbytniewska a Ondřej Plevák | EURACTIV.cz a EURACTIV.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Lubnauerová: Není koalice bez koaličního partnera

Published

on

„V obecné rovině je to konec Občanské koalice. Ta měla být novou kvalitou. Vždy jsem doufala a snila jsem o tom, že je možné něco vybudovat podle nových pravidel. Podle zásad založených na důvěře, partnerství a především rozmanitosti. To, co se stalo znamená, že Občanská platforma změnila svůj název – uvedla Katarzyna Lubnauerová předsedkyně strany Nowoczesna v rozhovoru v ranní relaci polského rádia „Sygnały Dnia“.

Kamila Gasiuk-Pihowicz, místopředsedkyně Nowoczesne a šéfová jejího poslaneckého klubu dnes odešla ze strany a stane se místopředsedkyní poslaneckého klubu Občanské platformy, která jej přejmenovala na klub Občanské platformy – Občanská koalice. Na cestě z klubu do klubu ji doprovodilo dalších několik poslanců. Klub strany Nowoczesna v Sejmu tak ztratil svůj status organizovaným odchodem své vlastní předsedkyně. Smutně humorný primát v polské politice. Polská média spekulují, že to Kamila udělala za Schetynův příslib volitelného místa na kandidátce do Evropského parlamentu.

Její jedno z mnoha vysvětlení je takovéto: „Výsledky místních voleb by měly být pro nás jasným signálem, že Poláci očekávají činy nikoli slova. Očekávají praktickou jednotu a praktickou spolupráci, nikoli věčné vyjednávání.“

Jízlivé komentáře posunu na polské politické scéně – spolknutí Nowoczesné Občanskou platformou budou ještě chvíli znít, ale očekávaný krok prostě nastal. Finančně zruinovaná Nowoczesna (paradoxně kvůli chybě účetního – manžela Kamily Gasiuk-Pihowicz) nemohla po vyštípání ze strany bývalého zakladatele Ryszarda Petru (17. listopadu 2018 založil stranu Teraz!) v praktické rovině přežít.

V politické rovině není co dodat ke slovům nastupující hvězdy polské levicové scény Roberta Biedroně: „Po tom, co se stalo, bude každý, kdo uslyší o politických aliancích, velmi opatrný. To, co se stalo s Nowoczesnou, je pro všechny z nás mementem. Byl jsem obviňován z toho, že jsem snílek či malý kluk, že nevidím vážnost okamžiku a že se musím připojit k Platformě a Občanské koalici a nic nekombinovat. Dnes se ukázalo, že jsem dobře udělal, když jsem se odvrátil od tohoto projektu. Ten se zaměřil, pouze na posílení Občanské platformy a nikoli na posílení demokracie v naší zemi.“

Continue Reading

Aktuality

Lech Walesa a omluva Jaroslawovi Kaczyńskému

Published

on

Soud v Gdańsku odsoudil Lecha Walesu k omluvě za to, že veřejně tvrdil o Jaroslawovi Kaczyńském, že to on je zodpovědný za pád letadla s jeho bratrem a polskou delegací u Smolenska. Lech Walesa se svou „bodrostí“ dnes uráží politiky vládní strany PiS – tak nějak kde se dá. Jeho prohlášení zavání často jakýmsi uhranutím sama nad sebou: „Přivedu dva miliony lidí na demonstraci proti vládě“ nebo žádal Brusel: „Nerad mluvím o Polsku špatně, ale nemám na výběr. Pokud jste v klubu, do kterého nepatříte, musí vás z něj vyhodit. Ztráta práva hlasování (v EU) je málo, musí nás vyhodit.“

Lech Walesa je podporován a citován polskými opozičními médii, ale u Poláků se už větší autoritě netěší. Ta byla drsně narušena zveřejněním jeho podpisu spolupráce s tajnou komunistickou policií a hloupostmi, kterými vysvětloval své tehdejší mimořádné příjmy (výhry v loterii).

Jaroslaw Kaczyński nepoužívá běžně žaloby, je zkušeným politikem, který má pro kritiku vůči sobě hodně posunuté hranice tolerance. Co ale nesnáší a vždy na to drsně reaguje je házení špíny na jeho tragicky zemřelého bratra Lecha Kaczyńského. To ostatně bylo podstatou žaloby a soudkyně, ačkoli podle průběhu soudu vůbec nebyla na straně Jaroslawa Kaczyńského, to musela uznat. Walesa nemusí platit odškodné, ale to, že se ON musí omluvit je neočekávané. Výrok není pravomocný

Continue Reading

Aktuality

Opravdu v Polsku vznikne stálá americká vojenská základna?

Published

on

Usilují o to už různé polské vlády, říká Radoslaw Sikorski, bývalý polský ministr zahraničí. Já sám jsem podepsal dohodu o jedné americké základně. V Polsku jsme doufali, že bude v Česku druhá. U nás měly být rakety, u vás radar. Ten ale nebude a u nás bude mnohem menší protiraketová základna.

Bavíme se o tom, zda by se americká rotační přítomnost nemohla změnit například podle norského vzoru: umístit u nás vybavení pro vojáky, kteří by dorazili, kdyby se něco dělo. Myslím, že nové členské země potřebují výraznou přítomnost spojenců, aby dokázaly odstrašovat. Ale ne zase tolik, aby snížily vlastní bezpečnost. Kdyby to byla třeba jedna nebo dvě brigády na členský stát, tak by Rusko nemělo právo být znepokojené a my bychom měli větší jistotu.

autor: Martin Ehl, celý rozhovor na aktuálně.cz

 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Polsko brzdí přijetí reformy trhu s elektřinou v EU 13.12.2018
  Zástupci EU si uvědomují, že je nutné se s problémem závislosti Polska na uhlí nějakým způsobem vyrovnat. V tomto ohledu představitelé Polska doposud selhávali, ale žádný návrh nepřišel ani z Bruselu. Studie od průmyslové asociace Eurelectric odhaduje potřebné investice do výrobních zdrojů elektřiny v Polsku na 128–148 miliard euro (3 311-3 825 miliard korun) do […]
  Jaromír Piskoř
 • Lubnauerová: Není koalice bez koaličního partnera 6.12.2018
  „V obecné rovině je to konec Občanské koalice. Ta měla být novou kvalitou. Vždy jsem doufala a snila jsem o tom, že je možné něco vybudovat podle nových pravidel. Podle zásad založených na důvěře, partnerství a především rozmanitosti. To, co se stalo znamená, že Občanská platforma změnila svůj název – uvedla Katarzyna Lubnauerová předsedkyně strany […]
  Jaromír Piskoř
 • Lech Walesa a omluva Jaroslawovi Kaczyńskému 6.12.2018
  Soud v Gdańsku odsoudil Lecha Walesu k omluvě za to, že veřejně tvrdil o Jaroslawovi Kaczyńském, že to on je zodpovědný za pád letadla s jeho bratrem a polskou delegací u Smolenska. Lech Walesa se svou „bodrostí“ dnes uráží politiky vládní strany PiS – tak nějak kde se dá. Jeho prohlášení zavání často jakýmsi uhranutím […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality