Connect with us
Reklama
Aktuality

Test soudržnosti česko-polských vztahů

Published

on

Polský premiér hodnotí vztahy mezi Českem a Polskem jako „výborné“. Při setkání s Babišem přitom vyzdvihl vzájemný obchod a ekonomickou spolupráci nebo také prosazování společných priorit v Evropě, jako jsou třeba kohezní či zemědělské fondy.
Český premiér se domnívá, že obě země sdílejí názor na budoucí podobu evropského rozpočtu. Česko bude při jednáních o víceletém finančním rámci EU zastávat zejména větší flexibilitu a rozhodovací pravomoci pro členské země. Hlavní výzvou pro ČR bude mimo jiné využití evropských dotací v méně rozvinutých hornických regionech, tedy v Moravskoslezském kraji a okolí Ústí nad Labem či Karlových Varů.

Polsko a Česko také společně věří, že všechny členské země by měly do společného rozpočtu přispívat více financí. Polsko se ostře vymezuje proti jakémukoli zvláštnímu rozpočtu pro eurozónu, mohlo by to totiž znamenat menší příspěvky členských zemí eurozóny do společného evropského rozpočtu. Vládní strana PiS také zdůraznila, že kohezní politika musí zůstat dominantou, která slouží všem evropským regionům. „Nebudeme podporovat změny kohezní politiky navržené Evropskou komisí,“ zdůraznil premiér Morawiecki svůj nesouhlas s plánovanými škrty. Ministr zahraničních věcí Jacek Czaputowicz ale prezentoval značně umírněnější názor, když označil návrh Evropské komise jako „dobrý základ pro další vyjednávání“.

Vít Dostál z AMO však tvrdí, že vyjednávání o víceletém finančním rámci bude zajímavým testem soudržnosti jak česko-polských vztahů, tak i celé Visegrádské skupiny. „Už při vyjednávání předchozího finančního rámce se objevily určité trhliny ve spolupráci zemí V4. Nový proces vyjednávání by mohl odhalit, jaké jsou limity této spolupráce,“ uvedl ředitel výzkumu AMO.
Podle českého Ministerstva zahraničních věcí hledá Česko u Polska podporu nejen v otázce rozpočtu, ale i dalších sektorových politik. Spolupráce na úrovni EU se údajně dlouhodobě osvědčuje například v oblasti energetické politiky a budování energetické unie.

„Dalším příkladem výborné spolupráce může být budování jednotného digitálního trhu a rozvoj digitalizace, a to jak v rámci průmyslu, tak společnosti jako celku,“ říká za ministerstvo zahraničních věcí Michal Bucháček. „Česko i Polsko se velmi aktivně podílí například na přípravě pozičních dokumentů ovlivňujících strategickou práci Evropské komise a společně usilují o co největší a nejrychlejší přínos jednotného digitálního trhu Evropské unie občanům i podnikatelům,“ dodal.
Podle Dostála je ale nejvýraznější prioritou česko-polských vztahů bezpečnostní a obranná politika. Čím silnějším bezpečnostním hráčem bude Polsko, tím bezpečnějším místem bude podle něj i Česká republika. Co se týká energetické bezpečnosti, spolupráce prý není na špatné úrovni. „Nicméně pro Českou republiku jsou primárním partnerem v této oblasti spíše státy západní Evropy,“ uzavřel Dostál.

Celý text na euractiv.cz – Česko-polská spolupráce a budoucnost EU: Berme výhody, vyhýbejme se nákladům
Autoři: Kacper Ochman, Karolina Zbytniewska a Ondřej Plevák | EURACTIV.cz a EURACTIV.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Polský premiér: Energetická bezpečnost je stejně důležitá jako ta vojenská

Published

on

Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil nový návrh zákona, který by umožnil investice do ropovodů či plynovodů. To by mohlo zajistit stavbu nového ropovodu mezi přímořským Gdaňskem a vnitrozemským Płockem. Morawiecki k tomu dodal: „Energetická bezpečnost je dnes nesmírně důležitá. Je téměř stejně důležitá jako bezpečnost vojenská. Proto musíme klást velký důraz na nová řešení.“

Dlouhodobá smlouva o dodávkách plynu mezi Polskem a Ruskem skončí na konci roku 2022, po níž chce země maximalizovat využití svého severozápadního terminálu na zkapalněný zemní plyn Świnoujście a také využívat vlastní zdroje a dovoz plynu prostřednictvím baltického plynovodu spojujícího Polsko s Norskem přes Dánsko.

(PAP – natoaktual.cz)

Continue Reading

Aktuality

Pás podél západní hranice Polska a pruh přes centrum Polska od jihu k severu jsou oblasti, kde bude PiS bojovat na podzim o další hlasy

Published

on

Programový kongres 4. a 5. července, který se bude pravděpodobně konat v Katovicích, zahájí polskou volební kampaň. Jarosław Kaczyński bude tento týden na výjezdním zasedání poslaneckého klubu PiS a mobilizovat poslance k tomu, aby se intenzivně zapojili do kampaně. V PiS probíhá analýza výsledků evropských voleb. Bude základem pro rozhodování o směrech v parlamentní kampani. Analytici PiS zjišťují, kde strana získala a kde prohrála. Kde je největší nárůst podpory a kde nejmenší.

PiS ztratilo voliče ve třech okresech: ve Varšavě, Gdaňsku a Sopotech. Získalo v 377 okresech. Největší nárůst podpory zaznamenalo ve vojvodství Lublinském, Svatokřížském a v jihovýchodní části Velkopolska. To jsou oblasti, kde byla doposud silná PSL. Analýza má dva důležité závěry. Pokud převedeme výsledky voleb do Evropského parlamentu na systém voleb do Sejmu, PiS by mělo v Sejmu absolutní většinu. Konkrétně 253 křesel. Za druhé, PiS má stále rezervy. Analýza umožňuje odhalit oblasti, kde bude moci PiS získat další mandáty.

Analýza ukazuje dva strategické pásy, ve kterých je získání nových voličů relativně snadné. Oba běží z jihu na sever Polska. Jedním z nich je oblast podél západní hranice Polska. – Zde může soutěžit o voliče, kteří kdysi hlasovali pro SLD a PO a tito voliči jsou do značné míry vnímaví na otázky sociální – říká Marcin Palade, politický analytik.

Druhou bitvu svede zhruba kolem dálnice A1. Jedná se o oblasti severního Slezska, včetně jihovýchodního Velkopolska, a pak o Lodžské a Kujavsko-Pomořské vojvodství. Tam je možno podporu vládnoucí strany zvýšit nejjednodušším způsobem.
Příkladem oblasti, ve kterém také můžete získat PiS lepší výsledek, je Západopomořanské a Lubušské vojvodství.

Souhrny výsledků evropských voleb ukázaly, že Bartosz Arlukowicz (KE) zvítězil s Joachimem Brudzińskim (PiS) velmi aktivní kampaní. Když se ale podíváme na čísla, situace se mírně změní. Evropská koalice získala téměř 420 000 hlasů, čili o 100 000 hlasů méně než o půl roku dříve ve volbách do krajských zastupitelstev. Zatímco PiS dostal 323 000 hlasů, tedy o 55 000 více.

Arlukowiczova divoká kampaň neochránila KE před ztrátami, zatímco PiS, navzdory formální porážce v regionu, získala další voliče, kteří budou pravděpodobně na podzim hlasovat pro ni. Jsou to voliči, kteří naposledy hlasovali pro SLD. – říká jeden z analytiků PiS. .

Tato geografická analýza výsledků PiS bere v úvahu nejen nedávné výsledky, ale je kalibrována na základě trendů z předchozích volebních cyklů. Na tomto principu se strana rovněž pokusila vypracovat studie, ve kterých okresech je pro ni nejsnazší získat nové mandáty. Podrobné údaje jdou na úroveň okrsků a uvádějí, kolik hlasů potřebuje PiS získat na daném území, aby PiS získala další mandát. Vyplývá z nich, že když se soustředí na 10 okresů a získá v nich od několik desítek do 4 000 hlasů, dává to straně dalších 10 křesel nad oněch 253 vypočtených na základě volebního výsledku z května.

Podobné analýzy byly provedeny i pro okresy, kde je snadné ztratit a kde se musí PiS bránit. Nejde o ztráty v celém okrese, ale kde opozice může získat mandát. Tyto oblasti zahrnují vojvodství Opolské, Podkarpatské a Mazovské.
Stejné analýzy jsou prováděny pro volby do Senátu, které jsou založeny na většinovém hlasování. Z nich vyplývá, že dnes může PiS počítat s 57 křesly. A pokud vyhraje v obvodech, kde jsou výsledky nerozhodné, získá dalších šest senátorů.

Nejen kde, ale kdo

Druhá část analýzy se týká skupin voličů, které lze snadno získat. – To je sdělení pro ty skupiny, jejichž postoje lze změnit, ne pro všechny – zdůrazňuje jeden z politiků PIS. Nebude tedy žádný frontální boj o velká města, protože je stejně nemůžeme získat. Ačkoli platí, že v nich zvyšuje PiS sféru svého vlivu. Analýzy například ukázaly, že tam, kde PiS ve volbách do místní samosprávy postavilo své vlastní kandidáty na starosty nebo prezidenty, i když se jim nepodařilo zvítězit, počet hlasů pro PiS se ve volbách do EP se výrazně zvýšil.

V současné době bylo identifikováno nejméně šest významných sociálních skupin. Jednou z nich jsou ženy středního věku. Ty často hlasovaly pro Evropskou koalici. Další skupina jsou mladí, kteří často podporují Korwina, ale jen zřídka přicházejí k urnám.
Právo a spravedlnost počítá s tím, že tento trend zvrátí zavedením nulové PIT (daň z příjmu pro fyzické osoby) pro mladé lidi, které vstoupí v platnost již v letos v září. Takový manévr strana aplikovala v poslední kampani cílíc na důchodce, kteří se zdráhali přijít k evropským volbám. Dostali „důchod+“ (13. důchod) a PiS strašilo, že jim jej opozice po své výhře odebere, ačkoli se jednalo o jednorázovou dávku navíc.

Analýzy výsledků voleb probíhají ve straně a v okolí premiéra Morawieckého. Skupina odborníků se mimo jiné skládá z odborníků Centra strategických analýz při Úřadu předsedy vlády a jejího šéfa prof. Waldemara Parucha, zástupce předsedy vlády v Radě CBOS Tomasze Matynia a Piotra Agatowského, který byl poradcem PiS již ve volebním roce 2015.

(překlad článku z forsal.pl)

Continue Reading

Aktuality

Polská opozice opět zvažuje, jak porazit PiS

Published

on

Waldemar Pawlak, bývalý předseda polských lidovců nahrál svůj projev na předsednictvu polských lidovců a zveřejnil jej. Projev byl vůči stávajícímu vedení Władysława Kosiniak-Kamysze značně kritický a staronový předseda si nebral servítky. Šlo o výsledy voleb do Evropského parlamentu, ve kterých získali Lidovci tři mandáty, kandidujíc v Evropské koalici spolu s OP, SLD, Nowoczesnou, Zelenými.

Ze stejného předsednictva bylo zveřejněno usnesení, že PSL bude tvořit Polskou koalici pro podzimní volby do Sejmu. Ke dnešku se od slova koalice ustupuje, protože by to znamenalo nutnost překročit 8 % práh. Už se spíše hovoří o možnosti kandidování nezávislých koaličních kandidátů na kandidátce PSL, kde by práh překročení byl 5 %.

PSL není jednotná. Marek Sawicki, místopředseda výkonné rady nevylučuje povolební koalici s PiS, předseda Kosiniak-Kamysz ji vylučuje. Na to, jakým směrem se PSL vydá čeká Kukiz, který se svým hnutím balancuje kolem volebního prahu a poohlíží se, s kým by spojil své kandidáty v podzimních volbách. Koalici s Kukizem chtějí uzavřít někteří politici Konfederace, kteří předpokládají, že by se spojenými silami do Sejmu probojovali.

Občanská platforma se rozhodla už zcela pozřít Nowoczesnou a její poslance přesunout do klubu PO. Postkomunistická SLD pořádá referendum v členské základně, které má odpovědět na otázku, jak a případně s kým kandidovat. Nové hnutí Jaro Roberta Biedronie se smiřuje s tím, že její předseda si ponechá mandát europoslance (deklaroval že se jej vzdá), a že povede podzimní kampaň pendlujíc mezi Varšavou a Bruselem.

PiS postupně přebírá voliče polských lidovců. Do jaké míry bude úspěšná rozhodne o tom, s jak vysokým výsledkem volby do Sejmu vyhraje. Tedy o tom, zda bude moci po volbách samostatně vládnout. Výsledky voleb do Evropského parlamentu ukázaly, že se Evropská koalice posunula moc na levou stranu politického spektra a polská opozice musí vzít zpátečku. Pokud chce porazit PiS alespoň počtem mandátů, musí zapomenout na antiPiS a nabídnou možnost jiné volby. To má v plánu prostřednictvím projektu PSL „Polské koalice“.

Jenže času do podzimu mnoho není a formování polské opozice do funkční varianty tak trochu brání rozjetá mašina vládní PiS, která své vítězství v evropských volbách nějak zvlášť neoslavovala a spíše ještě přehodila na vyšší rychlost. Zadání má jednoduché. Většinu mandátů v Sejmu. Nějaké pohyby v opozičním rybníku jsou pro ní druhotné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Polský premiér: Energetická bezpečnost je stejně důležitá jako ta vojenská 16.6.2019
  Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil nový návrh zákona, který by umožnil investice do ropovodů či plynovodů. To by mohlo zajistit stavbu nového ropovodu mezi přímořským Gdaňskem a vnitrozemským Płockem. Morawiecki k tomu dodal: „Energetická bezpečnost je dnes nesmírně důležitá. Je téměř stejně důležitá jako bezpečnost vojenská. Proto musíme klást velký důraz na nová řešení.“ Dlouhodobá […]
  Jaromír Piskoř
 • Pás podél západní hranice Polska a pruh přes centrum Polska od jihu k severu jsou oblasti, kde bude PiS bojovat na podzim o další hlasy 12.6.2019
  Programový kongres 4. a 5. července, který se bude pravděpodobně konat v Katovicích, zahájí polskou volební kampaň. Jarosław Kaczyński bude tento týden na výjezdním zasedání poslaneckého klubu PiS a mobilizovat poslance k tomu, aby se intenzivně zapojili do kampaně. V PiS probíhá analýza výsledků evropských voleb. Bude základem pro rozhodování o směrech v parlamentní kampani. […]
  Jaromír Piskoř
 • Polská opozice opět zvažuje, jak porazit PiS 12.6.2019
  Waldemar Pawlak, bývalý předseda polských lidovců nahrál svůj projev na předsednictvu polských lidovců a zveřejnil jej. Projev byl vůči stávajícímu vedení Władysława Kosiniak-Kamysze značně kritický a staronový předseda si nebral servítky. Šlo o výsledy voleb do Evropského parlamentu, ve kterých získali Lidovci tři mandáty, kandidujíc v Evropské koalici spolu s OP, SLD, Nowoczesnou, Zelenými. Ze […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality