Reklama
design Datum , .
RSS
Soudci polského Nejvyššího soudu mají spočinout ve stavu klidu
Publikováno v Pá. 14. Červenec 2017 v rubrice Aktuality

soud-najwyV Polsku už je dlouho společenská objednávka na reformu soudů a soudnictví. Kdysi se ji (takovou malou a něžnou) pokusil udělat, co by ministr spravedlnosti ještě v Občanské Platformě Jaroslaw Gowin, dnešní místopředseda vlády a ministr vysokého školství ve vládě Beaty Szydlové. Uvnitř Platformy však polští soudci udělali takový rachot a nátlak, že po odejití Gowina z Platformy reforma soudnictví zcela zapadla. Teď s ní přichází PiS a jde dosti sekernickým způsobem proti „soudní kastě“, která se v Polsku ale zcela objektivně vytvořila.

Poslanecký návrh zákona o polském Nejvyšším soudu, který vzbuzuje velké emoce v Polsku a už i na evropské scéně zas tak neznámé a nevídané mechanismy nezavádí. Ovšem ukončuje činnost všech stávajících soudců Nejvyššího soudu a jen někteří mají dostat výjimku od ministra spravedlnosti, aby byla zachována kontinuita funkčnosti Nejvyššího soudu. Ostatní soudci mají spočinout ve stavu klidu s udržením svého plného platu.

Návrh zákona má 140 stran textu, předložilo jej 49 poslanců PiS a má se projednávat již v nejbližší době. Občanská Platforma hodlá oněch 49 poslanců žalovat za pokus o puč a za pokus o zničení demokracie v Polsku. Emoce tečou i na druhé straně. „Konečně vyházíme soudce, kteří soudili ještě za komunistů opoziční aktivisty.“

Návrh je návrh, konečné znění zákona může být všelijaké a možná žádné. Polská vládní většina prohlasovala Sejmem dvě méně drsné novely týkající se polského soudnictví, které jsou ale také sporné a je možné, že by polský prezident Duda uvažoval o jejich vetu. Takto v politické bouři možná dojde nakonec k polovičnímu úspěchu PiS a onen těžce sporný zákon o Nejvyšším soudu bude viset v polském Sejmu jako strašák. Což by bylo mágovi polské politiky Jaroslawovi Kaczyńskému podobné. Spekulovat se dá dále a výše, ale jedno je jasné. Strana Právo a Spravedlnost otevřela další frontovou linii, ve které může opět zvítězit, ale také dosti ztratit.
jp

Kalend akc
Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu