Reklama
design Datum , .
RSS
Sjednocená polská opozice demonstruje, vláda je v klidu
Publikováno v Ne. 16. Červenec 2017 v rubrice Aktuality

protesty červenec„Jarečku, pamatuj si, že nejsi Janukovičem, nemáš kam utéct“, řekl nový šéf KOD Krzysztof Łoziński na adresu Jaroslawa Kaczyńského na další demonstraci proti tamní vládě před polským Sejmem. Tématem protestů byly otázky svázané s rekonstrukcí polského soudnictví. Opoziční seskupení – tentokrát všechny společně – manifestovaly svůj nesouhlas s návrhem PiS jakýmsi veselým druhem happeningu a slibují podobné protesty i v budoucnu. V několika jiných polských městech probíhaly podobné demonstrace a společným témat bylo probuzení Poláků k obraně polské, dle opozice ohrožené demokracie.

Protesty polské opozice se už staly každoměsíčním koloritem na tamní společenské scéně. Liberální a levicová část polské společnosti nesouhlasí s politikou vládní koalice a demonstracemi s účastí opozičních politiků na tribunách to dává hlasitě najevo. Polské novum těchto dní je společný postup opozičních stran donedávna se hašteřících o místo na levé straně politického spektra. PiS má v Polsku už dva roky podporu 30-40 % voličů a sjednocená opozice od feministických aktivistek po ekonoma Balcerowicze je dnes něčím, co alespoň trochu může konkurovat vládnímu seskupení.

Marketingová hesla o „červencovém puči“ ale už mnoho Poláků neoslovují. Přítomnost občanů na demonstracích opozice není velká a protestů se už účastní jen aktivistická jádra složená vesměs z členů opozičních stran nedosahujících celkového počtu deseti tisíc. Podobné a četnější aktivistické jádro soustředěné kolem klubů Gazety polske má i vládní seskupení a už to několikrát prokázalo při demonstracích na podporu politiky PiS.

Vládní strany v Polsku plní své předvolební sliby a polská opozice, která byla osm z deseti minulých let u moci, na sebe někdy hystericky pokřikují prostřednictvím mikrofonů na demonstracích či v Sejmu. Polská opozice si ráda stěžuje na polskou vládu v Bruselu a nově žádá o pomoc fyzickou přítomností v Sejmu spřátelené evropské politiky z různých zemí. Vládní většina si jde ale za svým a má například v tématu přijímání islamistických migrantů do Polska podporu velké většiny Poláků – některé strany polské sjednocené opozice je naopak přijímat chtějí. Polský volič, stejně jako český, s vládní politikou častokrát nesouhlasí, ale dokážete si představit, že by měla některá ze stran podporující migraci z islámských zemí v Čechách nějakou výraznou pozitivní voličskou odezvu? Já moc ne. A v katolickém Polsku?

jp

Kalend akc
Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu