Reklama
design Datum , .
RSS
Separatistická polská jablka
Publikováno v Čt. 16. Březen 2017 v rubrice Aktuality, Ekonomika

polská jablkaPolsko vyváželo před ruským embargem (2013) do Ruska 676 000 tun jablek. Do Běloruska 145 000 tun. Loni do Běloruska statisticky vyvezlo 514 000 tun. Že by se Bělorusové zamilovali do polských jablek? Ani náhodou. To Rusové přivírají oči, protože chtějí mít alespoň nějaká jablka na pultech.Vytvořila se mezinárodní linka, která začíná ve firmě sídlící v Podněstří, separatistickém regionu Moldávie, kde ruské sankce neplatí. Do volné ekonomické zóny (například v Litvě) přijedou polské jablka určená na běloruský trh, aby se tam změnila na separatistická. Odjedou do Běloruska a moldavský sanitární inspektor z Podněstří potvrdí Bělorusům, že jablka vyrostla na tamních stromech a jsou zdravá. Pak už mohou pokračovat do Ruska. Zprostředkovatelské marže, nemluvě o nevšimném po cestě, snižují výkupní cenu, ale polští pěstitelé tak neztratili pro ně zásadní exportní trh. Všichni jsou přiměřeně spokojeni. (innpoland.pl)

Kalend akc
Publikováno v St. 17. Květen 2017 v rubrice Akce

polsky_den_plakatek_maxiVeřejnosti jindy nepřístupné prostory se promění v ideální místo na „polský piknik s hudbou“ (10. června 13.00-21.00). Kromě hudby čekají návštěvníky i prezentace příhraničních regionů Polska, program pro děti a polské delikatesy a nápoje. Už teď můžeme prozradit, že v zahradách vystoupí mj. populární Vołosi! Celý článek »

Publikováno v Po. 27. Březen 2017 v rubrice Akce

architektura_VII_dneJedinečný projekt, jehož autory jsou mladí kurátoři Iza Cichońska, Karolina Popera a Kuba Snopek, mapuje poválečnou výstavbu polských kostelů. Výstava představí nejzajímavější svatyně a často neuvěřitelné příběhy, které se s jejich stavbou pojí.  17. 3. – 22. 5. 2017 – Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7 – dox.cz Celý článek »