Connect with us
Reklama
Aktuality

Rusko dělá z Poláků eurooptimisty

Published

on

Německo je dnes nejen členem EU, ale i spojencem Polska a Česka v NATO, a především jde o demokratický stát, takže již existenčně neohrožuje. Rusko Vladimira Putina je však dnes zemí s neoimperiálními ambicemi – v roce 2008 napadlo Gruzii, o šest let později Ukrajinu. Proto v Polsku s jeho historickou zkušeností a geografickou polohou vyvolává pocit ohrožení, který Česko obklopené spojeneckými státy a bez přímé hranice s Ruskou federací nevnímá.

A právě pocit potenciálního ohrožení způsobuje, že ačkoli Poláci kritizují EU a cítí zklamání, že se Západ neukázal být onou Arkádií, kterou na sklonku komunismu vyhlíželi, uvědomují si, že kdyby EU přestala existovat, ruské nebezpečí by vzrostlo. Češi, kteří EU vnímají coby garanta bezpečnosti mnohem méně a soustřeďují se spíše na její ekonomické a byrokratické aspekty, proto mnohem více spojují svou kritiku s ochotou unii přinejmenším v její současné podobě opustit či rozpustit.

Prolomené prokletí

Z 20. století si Česko i Polsko odnesly podobné historické zkušenosti. Kvůli nim v obou případech nelze hovořit o „postnárodních“ či „posthistorických“ státech jako v případě těch západních. Vnější ohrožení státnosti, kultury, identity a samostatnosti způsobila, že Poláci i Češi tímto prizmatem vnímají i dnešní situaci. A kritiku federalizačních projektů EU i odpor k přenášení stále dalších kompetencí ze státní na nadnárodní úroveň je třeba interpretovat v tomto kontextu. 

Odlišné historické zkušenosti také způsobují, že zatímco mnoho Čechů je ochotných jít o krok dále (možnost opuštění EU nebo jejího rozpadu), pro drtivou většinu Poláků takové řešení vůbec nepřichází v úvahu. Mají v sobě totiž hluboce zakódováno, že by to znamenalo znovu se geopoliticky ocitnout mezi Ruskem a Německem, což je prokletí, které se po pádu komunismu podařilo prolomit poprvé po stovkách let.

AUTOR : Paweł Ukielski, historik a politolog, zástupce ředitele Muzea varšavského povstání, celý text na ceskapozice.lidovky.cz

Článek vznikl v rámci projektu Centra politického myšlení v Krakově „Pravé plíce? Most? Zapomenutá periférie? České a polské vnímání místa v Evropě“, jejž podpořilo Česko-polské fórum.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Česko začalo v porovnání s Polskem zaostávat

Published

on

Jste hodně na cestách, především v Polsku. A netajíte se tím, že Česku oproti Polsku tzv. ujel vlak. V čem? Kde zaostáváme?

Bohužel to tak je. Naše země je hodně bohatá, máme všechny předpoklady se drát dopředu, být skutečně lídrem v průmyslu, vědě, vývoji nových technologiích a IT. Polsko je sice čtyřikrát větší země i co do počtu obyvatel, ale jejich tempo, jak jdou hospodářsky dopředu, jim můžeme už jen závidět. Nejvíce je to asi vidět na krajské úrovni, kde se oproti nám mohou jednotlivá vojvodství doslova přetrhnout, aby u nich zakotvil nový „byznys“, přišel investor ze zahraničí, zaměstnal lidi. Budují pro tyto nové projekty infrastrukturu, vznikají nové průmyslové zóny a regiony bohatnou, roste silná střední třída a to táhne zemi hodně dopředu. U nás se vedou hysterické spory, kde stavět, co stavět. Navíc stavební zákony, územní plánovaní na úrovni krajů a velkých měst, je u nás velká tragédie. Český stát je v tomto z nepochopitelných důvodů doopravdy nejhorší partner, kterého si můžeme přát.

říká Pavel Šmíd (39) zakladatel a majitel sklady.cz, člen představenstva a akcionář IPM – Industrial Portfolio Management a.s. (KKCG)

Autor rozhovoru: Vít Chalupa, celý text na e15.cz

Continue Reading

Aktuality

Jaroslaw Kaczyński „slaví“ smutkem

Published

on

Před sedmdesáti lety se narodil bývalý polský prezident Lech Kaczyński, který tragicky zahynul v troskách polského vládního letadla u Smolenska. Jeho bratr-dvojče Jaroslaw Kaczyński a téměř všichni vrcholní politici vládní PiS dnes položili květiny k pomníku Lecha Kaczyńského ve Varšavě a uctili tak jeho památku.
Jaroslaw Kaczyński své narozeniny tak „slaví“ smutečními akcemi a připomínáním života svého bratra. V Polsku je Jaroslaw Kaczyński milován i nenáviděn, ale bez jakékoli ironie jej lze považovat za největšího polského politika současnosti.

Continue Reading

Aktuality

Polský premiér: Energetická bezpečnost je stejně důležitá jako ta vojenská

Published

on

Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil nový návrh zákona, který by umožnil investice do ropovodů či plynovodů. To by mohlo zajistit stavbu nového ropovodu mezi přímořským Gdaňskem a vnitrozemským Płockem. Morawiecki k tomu dodal: „Energetická bezpečnost je dnes nesmírně důležitá. Je téměř stejně důležitá jako bezpečnost vojenská. Proto musíme klást velký důraz na nová řešení.“

Dlouhodobá smlouva o dodávkách plynu mezi Polskem a Ruskem skončí na konci roku 2022, po níž chce země maximalizovat využití svého severozápadního terminálu na zkapalněný zemní plyn Świnoujście a také využívat vlastní zdroje a dovoz plynu prostřednictvím baltického plynovodu spojujícího Polsko s Norskem přes Dánsko.

(PAP – natoaktual.cz)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Česko začalo v porovnání s Polskem zaostávat 18.6.2019
  Jste hodně na cestách, především v Polsku. A netajíte se tím, že Česku oproti Polsku tzv. ujel vlak. V čem? Kde zaostáváme? Bohužel to tak je. Naše země je hodně bohatá, máme všechny předpoklady se drát dopředu, být skutečně lídrem v průmyslu, vědě, vývoji nových technologiích a IT. Polsko je sice čtyřikrát větší země i […]
  Jaromír Piskoř
 • Jaroslaw Kaczyński „slaví“ smutkem 18.6.2019
  Před sedmdesáti lety se narodil bývalý polský prezident Lech Kaczyński, který tragicky zahynul v troskách polského vládního letadla u Smolenska. Jeho bratr-dvojče Jaroslaw Kaczyński a téměř všichni vrcholní politici vládní PiS dnes položili květiny k pomníku Lecha Kaczyńského ve Varšavě a uctili tak jeho památku. Jaroslaw Kaczyński své narozeniny tak „slaví“ smutečními akcemi a připomínáním […]
  Jaromír Piskoř
 • Polský premiér: Energetická bezpečnost je stejně důležitá jako ta vojenská 16.6.2019
  Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil nový návrh zákona, který by umožnil investice do ropovodů či plynovodů. To by mohlo zajistit stavbu nového ropovodu mezi přímořským Gdaňskem a vnitrozemským Płockem. Morawiecki k tomu dodal: „Energetická bezpečnost je dnes nesmírně důležitá. Je téměř stejně důležitá jako bezpečnost vojenská. Proto musíme klást velký důraz na nová řešení.“ Dlouhodobá […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality