Connect with us
Reklama
Aktuality

Reportáž TVN a její dopady

Published

on

Americká velvyslankyně v Polsku napsala polské vládě dopis, ve kterém zjednodušeně řečeno „varuje před kroky vedoucími ke ztrátě licence polské televizní stanice TVN“. Televizní stanice je značně opoziční a někdy se uchyluje k propagandistickým hloupostem ovšem podobně jako polská veřejnoprávní a provládní TP. Ta pochopitelně s jiným znaménkem.

TVN patří do stáje Discovery Polska a je vlastněna Američany. Příběh, který je předmětem sporu je reportáž televizní stanice o oslavách narozenin Hitlera v jakémsi polském lese, ve kterém ale „hrají“ i zaměstnanci televizní stanice a chovají se, jakoby ony narozeniny slavili také. Novinářskou investigativní práci vyšetřuje polská prokuratura hlavně z pozice finančního zajištění akce, protože se zjistilo, že hlavní organizátor akce za ni dostal dobře zaplaceno.

Reportáž byla svého času velmi citována a měla ukázat polské pojetí nacismu. Novinářský tým za ni dostal novinářskou cenu. TVN dnes protestuje proti tomu, že by jakkoli organizovala či byla účastna „akce v lese“. Vyšetřovaný organizátor uvedl do policejního protokolu, že mu peníze dali v igelitce neznámí muži.

To je ve trochu zkrácený příběh, který ale popisuje stav, o kterém bude jednat polská Rada pro televizní vysílání. Složení Rady není dnes pro TVN zárukou bezproblémového výsledku, a proto ona reakce americké velvyslankyně, která se jala bránit zájmy amerického investora. V Polsku má nediplomatická reakce americké velvyslankyně politický aspekt a silné mediální efekty. Polská vláda se oficiálně nevyjádřila, s tím, že se oficiálně vyjadřovat nebude. Tak trochu „český film“, jak říkají Poláci.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

 1. Freeeurope

  2.12.2018 at 20.45

  Proč nenapsat rovnou, že ten, kdo vedl scénář hajlování, měl dostat 20000 zlotých? Samozřemě, že je otázkou, kdo – resp. z čí kasy těch 20000 zlotých pocházi.
  Neuvádíte, že ona reportáž TVN byla odvysílána se zpožděním cca 8 měsíců po události (po oné lesní seanci s hajlováním). To je dost divné. A že u nakonec nahrála scénu TV, že tam hajloval pracovník TVN? To je to, co TVN kompromituje. A kompromituje to i velvyslankyni Mosbacherovou: Najednou má obavy o TVN, ale jakto, že přešla mlčením, že nějaký z redaktorů TVN se účastnil oné hajlovací seance?
  Pokud jde o TVN samotnou, původně tuto stanici vlastnil RUSKÝ mediální koncern ITI (!!!)Ten ji před (nepamatuji si přesně)2-3 roky prodal texaské lifestylové společnosti Srcipps. Podotýkám – těžištěm programů Scripps jsou i v Polsku i v ĆR známé lifestylové a podobné kanály jako Travel CHannel, TLC, Animal Planet, v Polsku také HGTV (Home Garden TV, opravdu výborný program pro chalupáře, či pro ty kdo staví nebo rekonstruují dům či zahradu…) aj. Nikoliv tedy politická publicistika a zpravodajsví. A co se stalo: Scripps převzal tehdy TVN i „s botama“, tj. s politickou redakcí. A čí zájmy tato asi mohla reprezentovat, jestliže původními vlastníky stanice byl RUSKÝ mediální koncern? Tak tedy: Scripps v tomto roce 1918 prodal TVN jinému americkému majiteli – Discovery.
  Pokud jde o americkou velvyslankyni: Její chování vybočuje z normálního diplomatického protokolu, neboť: Velvyslanec může pozvat nejvyšší představitele státu na slavnost své země, na kulturní či obchodní nebo podobnou akci, jím pořádanou, ALE je naprosto nepřípustné, aby velvysvlanec sám o sobě posílal ultimativně znějící dopis či demarši předsedovi vlády v zemi, v níž je akreditován – takovéto záležitosti totiž se řeší nótami jeho/jejích nadřízených. A ještě s chybným oslovením a překlepem (titulovala premiéra Morawieckého „Dear Minister Morawiecki“. Ona snad neuznává, že pan Morawiecki je PRIME MINISTER? Vždyť to už je faux paux! nicméně aspoň čtenáři vládnoucí angličtinou mohou najít dopis na linku https://dorzeczy.pl/kraj/85201/Media-publikuja-list-ambasador-Mosbacher-do-premiera.html. Navíc jako velvyslankyně nekriticky přejala tvrzení jen jedné určité – byť protivládně zaměřené skupiny. Nešlo ale jen o TVN, v dopise se domáhala různých výhod pro americké podniky v Polsku. Budiž, nicméně o tom může hovořit na diskusích, i třeba vlády, ale obracet se sama o sobě s takovými žádostmi také funkci ambasadora nepřísluší. Budiž vedlejší věcí, že paní Mosbacherová není profesionální diplomatka, nýbrž celebrita…V tomto směru se polská vláda (s ohledem na přátelské styky s USA) chová dost benevolentně, protože za takovou věc je normálně odvolání ambasadora.
  Do třetice TVN sice nepřímo,ale určitá souvislost zde je: Všichni levičáci a neomarxisté se snaží do světa rozšiřovat fámu, že Právo a Spravedlnost je fašistická strana, že Polsko je fašistický stát, a srovnávat jej s nacismem. A dokonce učinit Polsko spoluzodpovědným za holocaust. Unisono s neomarxisty toto tvrzení o Polsku za dnešní vlády vyvolává i garda přátel Putina a la Guy Verhofsdadt (ředitel firmy Elmar, dcery ruského GHzpromu v Belgii) či eurokomisařka Mogheriniová a podobní… Bereme-li v úvahu tuto skutečnost, pak komu měla reportáž TVN nahrát „na smeč“ lze snadno uhodnout. Že to udělala navíc hloupě?

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Lubnauerová: Není koalice bez koaličního partnera

Published

on

„V obecné rovině je to konec Občanské koalice. Ta měla být novou kvalitou. Vždy jsem doufala a snila jsem o tom, že je možné něco vybudovat podle nových pravidel. Podle zásad založených na důvěře, partnerství a především rozmanitosti. To, co se stalo znamená, že Občanská platforma změnila svůj název – uvedla Katarzyna Lubnauerová předsedkyně strany Nowoczesna v rozhovoru v ranní relaci polského rádia „Sygnały Dnia“.

Kamila Gasiuk-Pihowicz, místopředsedkyně Nowoczesne a šéfová jejího poslaneckého klubu dnes odešla ze strany a stane se místopředsedkyní poslaneckého klubu Občanské platformy, která jej přejmenovala na klub Občanské platformy – Občanská koalice. Na cestě z klubu do klubu ji doprovodilo dalších několik poslanců. Klub strany Nowoczesna v Sejmu tak ztratil svůj status organizovaným odchodem své vlastní předsedkyně. Smutně humorný primát v polské politice. Polská média spekulují, že to Kamila udělala za Schetynův příslib volitelného místa na kandidátce do Evropského parlamentu.

Její jedno z mnoha vysvětlení je takovéto: „Výsledky místních voleb by měly být pro nás jasným signálem, že Poláci očekávají činy nikoli slova. Očekávají praktickou jednotu a praktickou spolupráci, nikoli věčné vyjednávání.“

Jízlivé komentáře posunu na polské politické scéně – spolknutí Nowoczesné Občanskou platformou budou ještě chvíli znít, ale očekávaný krok prostě nastal. Finančně zruinovaná Nowoczesna (paradoxně kvůli chybě účetního – manžela Kamily Gasiuk-Pihowicz) nemohla po vyštípání ze strany bývalého zakladatele Ryszarda Petru (17. listopadu 2018 založil stranu Teraz!) v praktické rovině přežít.

V politické rovině není co dodat ke slovům nastupující hvězdy polské levicové scény Roberta Biedroně: „Po tom, co se stalo, bude každý, kdo uslyší o politických aliancích, velmi opatrný. To, co se stalo s Nowoczesnou, je pro všechny z nás mementem. Byl jsem obviňován z toho, že jsem snílek či malý kluk, že nevidím vážnost okamžiku a že se musím připojit k Platformě a Občanské koalici a nic nekombinovat. Dnes se ukázalo, že jsem dobře udělal, když jsem se odvrátil od tohoto projektu. Ten se zaměřil, pouze na posílení Občanské platformy a nikoli na posílení demokracie v naší zemi.“

Continue Reading

Aktuality

Lech Walesa a omluva Jaroslawovi Kaczyńskému

Published

on

Soud v Gdańsku odsoudil Lecha Walesu k omluvě za to, že veřejně tvrdil o Jaroslawovi Kaczyńském, že to on je zodpovědný za pád letadla s jeho bratrem a polskou delegací u Smolenska. Lech Walesa se svou „bodrostí“ dnes uráží politiky vládní strany PiS – tak nějak kde se dá. Jeho prohlášení zavání často jakýmsi uhranutím sama nad sebou: „Přivedu dva miliony lidí na demonstraci proti vládě“ nebo žádal Brusel: „Nerad mluvím o Polsku špatně, ale nemám na výběr. Pokud jste v klubu, do kterého nepatříte, musí vás z něj vyhodit. Ztráta práva hlasování (v EU) je málo, musí nás vyhodit.“

Lech Walesa je podporován a citován polskými opozičními médii, ale u Poláků se už větší autoritě netěší. Ta byla drsně narušena zveřejněním jeho podpisu spolupráce s tajnou komunistickou policií a hloupostmi, kterými vysvětloval své tehdejší mimořádné příjmy (výhry v loterii).

Jaroslaw Kaczyński nepoužívá běžně žaloby, je zkušeným politikem, který má pro kritiku vůči sobě hodně posunuté hranice tolerance. Co ale nesnáší a vždy na to drsně reaguje je házení špíny na jeho tragicky zemřelého bratra Lecha Kaczyńského. To ostatně bylo podstatou žaloby a soudkyně, ačkoli podle průběhu soudu vůbec nebyla na straně Jaroslawa Kaczyńského, to musela uznat. Walesa nemusí platit odškodné, ale to, že se ON musí omluvit je neočekávané. Výrok není pravomocný

Continue Reading

Aktuality

Opravdu v Polsku vznikne stálá americká vojenská základna?

Published

on

Usilují o to už různé polské vlády, říká Radoslaw Sikorski, bývalý polský ministr zahraničí. Já sám jsem podepsal dohodu o jedné americké základně. V Polsku jsme doufali, že bude v Česku druhá. U nás měly být rakety, u vás radar. Ten ale nebude a u nás bude mnohem menší protiraketová základna.

Bavíme se o tom, zda by se americká rotační přítomnost nemohla změnit například podle norského vzoru: umístit u nás vybavení pro vojáky, kteří by dorazili, kdyby se něco dělo. Myslím, že nové členské země potřebují výraznou přítomnost spojenců, aby dokázaly odstrašovat. Ale ne zase tolik, aby snížily vlastní bezpečnost. Kdyby to byla třeba jedna nebo dvě brigády na členský stát, tak by Rusko nemělo právo být znepokojené a my bychom měli větší jistotu.

autor: Martin Ehl, celý rozhovor na aktuálně.cz

 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Polsko brzdí přijetí reformy trhu s elektřinou v EU 13.12.2018
  Zástupci EU si uvědomují, že je nutné se s problémem závislosti Polska na uhlí nějakým způsobem vyrovnat. V tomto ohledu představitelé Polska doposud selhávali, ale žádný návrh nepřišel ani z Bruselu. Studie od průmyslové asociace Eurelectric odhaduje potřebné investice do výrobních zdrojů elektřiny v Polsku na 128–148 miliard euro (3 311-3 825 miliard korun) do […]
  Jaromír Piskoř
 • Lubnauerová: Není koalice bez koaličního partnera 6.12.2018
  „V obecné rovině je to konec Občanské koalice. Ta měla být novou kvalitou. Vždy jsem doufala a snila jsem o tom, že je možné něco vybudovat podle nových pravidel. Podle zásad založených na důvěře, partnerství a především rozmanitosti. To, co se stalo znamená, že Občanská platforma změnila svůj název – uvedla Katarzyna Lubnauerová předsedkyně strany […]
  Jaromír Piskoř
 • Lech Walesa a omluva Jaroslawovi Kaczyńskému 6.12.2018
  Soud v Gdańsku odsoudil Lecha Walesu k omluvě za to, že veřejně tvrdil o Jaroslawovi Kaczyńském, že to on je zodpovědný za pád letadla s jeho bratrem a polskou delegací u Smolenska. Lech Walesa se svou „bodrostí“ dnes uráží politiky vládní strany PiS – tak nějak kde se dá. Jeho prohlášení zavání často jakýmsi uhranutím […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality