Connect with us
Reklama
Aktuality

Reportáž TVN a její dopady

Published

on

Americká velvyslankyně v Polsku napsala polské vládě dopis, ve kterém zjednodušeně řečeno „varuje před kroky vedoucími ke ztrátě licence polské televizní stanice TVN“. Televizní stanice je značně opoziční a někdy se uchyluje k propagandistickým hloupostem ovšem podobně jako polská veřejnoprávní a provládní TP. Ta pochopitelně s jiným znaménkem.

TVN patří do stáje Discovery Polska a je vlastněna Američany. Příběh, který je předmětem sporu je reportáž televizní stanice o oslavách narozenin Hitlera v jakémsi polském lese, ve kterém ale „hrají“ i zaměstnanci televizní stanice a chovají se, jakoby ony narozeniny slavili také. Novinářskou investigativní práci vyšetřuje polská prokuratura hlavně z pozice finančního zajištění akce, protože se zjistilo, že hlavní organizátor akce za ni dostal dobře zaplaceno.

Reportáž byla svého času velmi citována a měla ukázat polské pojetí nacismu. Novinářský tým za ni dostal novinářskou cenu. TVN dnes protestuje proti tomu, že by jakkoli organizovala či byla účastna „akce v lese“. Vyšetřovaný organizátor uvedl do policejního protokolu, že mu peníze dali v igelitce neznámí muži.

To je ve trochu zkrácený příběh, který ale popisuje stav, o kterém bude jednat polská Rada pro televizní vysílání. Složení Rady není dnes pro TVN zárukou bezproblémového výsledku, a proto ona reakce americké velvyslankyně, která se jala bránit zájmy amerického investora. V Polsku má nediplomatická reakce americké velvyslankyně politický aspekt a silné mediální efekty. Polská vláda se oficiálně nevyjádřila, s tím, že se oficiálně vyjadřovat nebude. Tak trochu „český film“, jak říkají Poláci.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

 1. Freeeurope

  2.12.2018 at 20.45

  Proč nenapsat rovnou, že ten, kdo vedl scénář hajlování, měl dostat 20000 zlotých? Samozřemě, že je otázkou, kdo – resp. z čí kasy těch 20000 zlotých pocházi.
  Neuvádíte, že ona reportáž TVN byla odvysílána se zpožděním cca 8 měsíců po události (po oné lesní seanci s hajlováním). To je dost divné. A že u nakonec nahrála scénu TV, že tam hajloval pracovník TVN? To je to, co TVN kompromituje. A kompromituje to i velvyslankyni Mosbacherovou: Najednou má obavy o TVN, ale jakto, že přešla mlčením, že nějaký z redaktorů TVN se účastnil oné hajlovací seance?
  Pokud jde o TVN samotnou, původně tuto stanici vlastnil RUSKÝ mediální koncern ITI (!!!)Ten ji před (nepamatuji si přesně)2-3 roky prodal texaské lifestylové společnosti Srcipps. Podotýkám – těžištěm programů Scripps jsou i v Polsku i v ĆR známé lifestylové a podobné kanály jako Travel CHannel, TLC, Animal Planet, v Polsku také HGTV (Home Garden TV, opravdu výborný program pro chalupáře, či pro ty kdo staví nebo rekonstruují dům či zahradu…) aj. Nikoliv tedy politická publicistika a zpravodajsví. A co se stalo: Scripps převzal tehdy TVN i „s botama“, tj. s politickou redakcí. A čí zájmy tato asi mohla reprezentovat, jestliže původními vlastníky stanice byl RUSKÝ mediální koncern? Tak tedy: Scripps v tomto roce 1918 prodal TVN jinému americkému majiteli – Discovery.
  Pokud jde o americkou velvyslankyni: Její chování vybočuje z normálního diplomatického protokolu, neboť: Velvyslanec může pozvat nejvyšší představitele státu na slavnost své země, na kulturní či obchodní nebo podobnou akci, jím pořádanou, ALE je naprosto nepřípustné, aby velvysvlanec sám o sobě posílal ultimativně znějící dopis či demarši předsedovi vlády v zemi, v níž je akreditován – takovéto záležitosti totiž se řeší nótami jeho/jejích nadřízených. A ještě s chybným oslovením a překlepem (titulovala premiéra Morawieckého „Dear Minister Morawiecki“. Ona snad neuznává, že pan Morawiecki je PRIME MINISTER? Vždyť to už je faux paux! nicméně aspoň čtenáři vládnoucí angličtinou mohou najít dopis na linku https://dorzeczy.pl/kraj/85201/Media-publikuja-list-ambasador-Mosbacher-do-premiera.html. Navíc jako velvyslankyně nekriticky přejala tvrzení jen jedné určité – byť protivládně zaměřené skupiny. Nešlo ale jen o TVN, v dopise se domáhala různých výhod pro americké podniky v Polsku. Budiž, nicméně o tom může hovořit na diskusích, i třeba vlády, ale obracet se sama o sobě s takovými žádostmi také funkci ambasadora nepřísluší. Budiž vedlejší věcí, že paní Mosbacherová není profesionální diplomatka, nýbrž celebrita…V tomto směru se polská vláda (s ohledem na přátelské styky s USA) chová dost benevolentně, protože za takovou věc je normálně odvolání ambasadora.
  Do třetice TVN sice nepřímo,ale určitá souvislost zde je: Všichni levičáci a neomarxisté se snaží do světa rozšiřovat fámu, že Právo a Spravedlnost je fašistická strana, že Polsko je fašistický stát, a srovnávat jej s nacismem. A dokonce učinit Polsko spoluzodpovědným za holocaust. Unisono s neomarxisty toto tvrzení o Polsku za dnešní vlády vyvolává i garda přátel Putina a la Guy Verhofsdadt (ředitel firmy Elmar, dcery ruského GHzpromu v Belgii) či eurokomisařka Mogheriniová a podobní… Bereme-li v úvahu tuto skutečnost, pak komu měla reportáž TVN nahrát „na smeč“ lze snadno uhodnout. Že to udělala navíc hloupě?

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Polské úřady brání vydání ruských dětí muslimským pěstounům. Těm děti do náhradní péče svěřilo Švédsko

Published

on

Podle polských médií se celý případ začal odehrávat ve chvíli, kdy pohraniční kontrola na letišti ve Varšavě zjistila, že se zemi snaží opustit Rus Denis Lisov s třemi dcerami (Sofie, Serafina a Alisa), po nichž je vyhlášeno pátrání ze strany švédských úřadů. V momentě zadržení celé rodiny hrozilo dětem vydání zpět do Švédska, ale díky včasné pomoci polského ombudsmana pro práva dětí Nikolaje Pawlaka podal otec dětí jménem svým a svých dcer v Polsku žádost o azyl, a tím zabránil odeslání svých dětí zpět do Švédska k muslimské pěstounské rodině.

V případu figurují i ruští diplomaté

Polská média informují, že rodina Lisovců se v roce 2012 přestěhovala z ruského Chabarovska do Švédska. Když v roce 2014 manželka Denise Lisova vážně onemocněla, na rodinu se zaměřily švédské sociální úřady, které v roce 2017 odebraly Denisovi jeho děti a daly je na výchovu do muslimské rodiny libanonského původu. Švédské úřady následně umožnily Denisovi vidět své děti jen šest hodin týdně. Denisovy děti v muslimské rodině psychicky trpěly a Denis se rozhodl vše řešit pokusem o útěk ze Švédska do Ruska. 

Po zadržení celé rodiny se případ dostal před polský soud, který rozhodl o tom, že děti nebudou zatím vráceny do Švédska a otec s dětmi zůstanou v Polsku do doby, dokud nebude vyřešena jeho žádost o politický azyl. Rozhodnutí soudu je bráno jako vítězství otce nad švédskými úřady, protože po dobu projednávání jeho případu zůstávají děti v jeho péči. O celý případ se pozorně zajímají i ruští diplomaté, kteří se snažili otcovská práva Lisova hájit již ve Švédsku.

Švédské úřady nedbaly námitek rodiny a dětí

Polská soudkyně Žaneta Seliga-Kaczmareková se k vynesenému rozsudku rozhodla i po rozhovoru s dětmi, které daly jasně najevo svou citovou vazbu na otce a touhu zůstat s ním a nevracet se do pěstounské muslimské rodiny. Podle zástupce rodiny Lisovů Babkena Khanzadyana nebraly švédské sociální úřady ohledy na námitky rodiny a dětí, že jsou křesťansky věřící a nechtějí do muslimské pěstounské rodiny. Podle svědectví dívek byl na ně ze strany muslimské pěstounské rodiny vytvářen nátlak, aby se podřídily pravidlům muslimské víry svých pěstounů.

Z tiskové zprávy polského ombudsmana pro práva dětí Nikolaje Pawlaka vyplývá, že na varšavské letiště dorazili nejen zástupci švédských úřadů, ale i muslimská pěstounská rodina, jež si chtěla dcery Lisova násilím za pomoci úřadů vzít zpět od jejich otce. Tomu zabránila rychlá reakce polského ombudsmana Pawlaka. Jak dále informuje tisková zpráva, švédské úřady porušily usnesení Rady Evropské unie pro spravedlnost a vnitřní věci, které zavádí ve všech zemích EU jednotný princip respektování národní, kulturní, náboženské a jazykové identity dítěte. Toto usnesení prosadily polské úřady v rámci EU v prosinci roku 2018.

Autor: Lukáš Lhoťan, celý text na Reflex.cz

 

Continue Reading

Aktuality

Rusové vrak prezidentského letadla Polákům nikdy nevydají. Mohou za to Poláci

Published

on

Ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev uvedl, že vyšetřování v Polsku v případě Smolenska „jsou nepřetržité pokusy o nalezení důkazů, že Rusko nějak souvisí s katastrofou“ a dodal: „takové důkazy nebyly a nejsou.“

Příčiny a okolnosti katastrofy z 10. dubna 2010, ruský velvyslanec popsal jako „dobře známé po dlouhou dobu“. Podle něj: „Jsou popsány ve zprávách Mezinárodního leteckého výboru (MAK) a polské komise Millera z roku 2011. Tragické následky byly způsobeny především špatnými povětrnostními podmínkami a chybami posádky letadla. Nikdo z důležitých specialistů tyto závažné závěry nezpochybňuje. Jenže ruský Vyšetřovací výbor je nucený se orientovat v otázkách a verzích, které stále předkládá polská strana. V důsledku toho ruské vyšetřování nemůže být dokončeno a vrak letadla, jako předmět doličný, podle ruských právních předpisů, musí zůstat k dispozici pro ruské vyšetřování.“

Continue Reading

Aktuality

Tragédie u Smolenska

Published

on

oběti katastrofy u SmolenskaNa katastrofu polského prezidentského letadla u Smolenska dnes vzpomíná celé Polsko. Výročí pádu letadla vzbuzuje ve velké části Poláků velmi osobní pocity smutku a spekulace na téma příčiny smrti bývalého polského prezidenta neutuchají. Je přirozené, že Jaroslawa Kaczyńského smrt jeho bratra bolí. Je jisté, že „jeho“ vláda zpětně probere vše, co Tusk a jeho lidi před i po pádu letadla dělali. Ruská strana dodnes nepředala Polsku vrak prezidentského letadla, a pokud bude u vlády v Polsku generace nejvíce tragédií zasažených politiků, bude se hledat a bude se zjišťovat. 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Polské úřady brání vydání ruských dětí muslimským pěstounům. Těm děti do náhradní péče svěřilo Švédsko 11.4.2019
  Podle polských médií se celý případ začal odehrávat ve chvíli, kdy pohraniční kontrola na letišti ve Varšavě zjistila, že se zemi snaží opustit Rus Denis Lisov s třemi dcerami (Sofie, Serafina a Alisa), po nichž je vyhlášeno pátrání ze strany švédských úřadů. V momentě zadržení celé rodiny hrozilo dětem vydání zpět do Švédska, ale díky […]
  Jaromír Piskoř
 • Investoři Polsku nevěří 11.4.2019
  Naši severní sousedé ve snaze rozvíjet obnovitelné zdroje zřejmě narazí. Polské vládě se totiž náležitě vrací několik let nestabilního právního prostředí – investoři prostředí jednoduše nedůvěřují. Polsko přitom zatím nesplnilo svůj cíl podílu OZE, který plyne z evropských klimatických cílů do roku 2020. V roce 2015, kdy podíl obnovitelných zdrojů dosahoval téměř 12 %, se […]
  Jaromír Piskoř
 • Rusové vrak prezidentského letadla Polákům nikdy nevydají. Mohou za to Poláci 10.4.2019
  Ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev uvedl, že vyšetřování v Polsku v případě Smolenska „jsou nepřetržité pokusy o nalezení důkazů, že Rusko nějak souvisí s katastrofou“ a dodal: „takové důkazy nebyly a nejsou.“ Příčiny a okolnosti katastrofy z 10. dubna 2010, ruský velvyslanec popsal jako „dobře známé po dlouhou dobu“. Podle něj: „Jsou popsány ve […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality