Connect with us
ReklamaAktuality

Rekonstrukce polské vlády pod taktovkou prezidenta Dudy

Publikoval před

Polský prezident Duda přijal demise a jmenoval nové ministry polské vlády. Největším překvapením v rekonstrukci polské vlády je odchod místopředsedy PiS Antoni Macierewicze z postu ministra obrany. Bojoval až do poslední minuty. Tuto změnu si prosadil polský prezident Duda. Macierewicz tedy onen boj s prezidentem dnes dopoledne prohrál.

Ministryní financí se stala dosavadní náměstkyně resortu Teresa Czerwińska. Ministryní nového ministerstva hospodářství a technologie se stala členka strany Porozumění Jadwiga Emilewicz. Ministrem investic a rozvoje se stal náměstek resortu Jerzy Kwieciński. Ministrem zdravotnictví je Łukasz Szumowski. Ministrem zahraničí se stal Jacek Czaputowicz. Ministrem obrany je dosavadní ministr vnitra Mariusz Błaszczak, místopředseda PiS. Ministrem životního prostředí se stal Henryk Kowalczyk, dosavadní ministr bez portfeje. Ministrem vnitra se stal Joachim Brudziński, místopředseda Sejmu a PiS. Andrzej Adamczyk zůstal ministrem infrastruktury, z kterého ale bylo odděleno stavebnictví.

Rekonstrukcí polské vlády se polská média zabývala půl roku. Vláda pod vedením Beaty Szydlové skončila koncem roku výměnou premiérky. Nový premiér Morawiecki si prosadil do svého týmu ekonomické ministry, které chtěl. Poslední silná persona PiS Joachim Brudziński, který doposud vedl stranický úřad se stal ministrem vnitra. Každý – PiS, prezident i premiér si tedy prosadili své. Jen včera večer „odmítl“ místo ministra zahraničí šéf prezidentské kanceláře Krzysztof Szczerski, který už věděl o rozhodnutí polského prezidenta vyměnit za každou cenu ministra obrany.

Polská vláda není silnější než dosud. Trochu omládla. Bylo zrušeno ministerstvo digitalizace a přesunuty některé kompetence mezi ministerstvy. Spor mezi prezidentem a PiS, který se vedl o resort obrany v tomto kole vyhrál polský prezident. Pravděpodobně tím podmínil celou vládní rekonstrukci. Z toho se bude vztah mezi prezidentem Dudou a předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským dlouho vzpamatovávat.

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Trochu praštěné polské rekordy podle Guinessovy knihy

Publikoval před

Hugh Beave, ředitel pivovaru Giuness, byl u začátku vydávání (1955) Guinessovy knihy rekordů. Poláci tam dnes mají 50 rekordů. 272 potápěčů se naráz potopilo v zatopeném dole v Jaworzynie. Mariusz Pudzianowski je tam zapsán jako ten, který obdržel nejvíc titulů nejsilnějšího muže světa. Z Polska pochází i největší nafukovací míč na světě či nejtěžší borůvka.Známý je i největší keramický hrnek. Má tři metry, je vyroben ze tří tun hlíny a má sloužit k uskladnění medu. Stojí v Babimoście. Poláci také nemají konkurenci v grilování. V jednu chvíli tam 2 853 lidí grilovalo na 3 200 grilech. 

Pokračovat ve čtení

Aktuality

dTest: Poláci mají kvalitnější levné párky

Publikoval před

V případě točeného salámu, měkkého salámu a tlustých párků výrobky zakoupené v ČR nevyšly dobře. U točeného salámu byl český výrobek třetí ze čtyř. U měkkého salámu byl pátý z pěti. U silných párků třetí ze čtyř. Německý výrobce naopak zvítězil u prvních dvou položek, u silných párků obsadil druhé místo. První byl polský produkt.

ČR na prvním místě? Ani jednou

České zboží na první místo nedosáhlo ani jednou, zato třikrát bylo poslední. Německé produkty, prodávané za podobnou jednotkovou cenu, naopak zvítězily dvakrát. Polský výrobek vyhrál v případě lahůdkového salátu (český byl čtvrtý z pěti) a silných párků. 

Celý text na euro.cz

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Polsko těžilo ve vzácném pralese protizákonně, přesto je bez trestu

Publikoval před

Těžba dřeva v UNESCO chráněném Bělověžském pralese v Polsku porušuje zákony Evropské unie, rozhodl unijní Soudní dvůr. Dal za pravdu žalobě podané Evropskou komisí. Polsku přesto nehrozí žádný trest. Ekologové, kteří proti devastujícímu kácení stromů dlouhodobě protestují, označili verdikt za trpké vítězství. Unijní soud dal Evropské komisi nyní za pravdu v tom, že rozhodnutí polských úřadů o kácení bylo porušením povinností, které Polsko má na základě dvou směrnic týkajících se ochrany životního prostředí – směrnice o stanovištích a směrnice o ochraně ptáků.

Polské ministerstvo životního prostředí, v jehož čele v lednu Jana Szyszku vystřídal Henryk Kowalczyk, už v únoru uvádělo, že bude rozhodnutí evropského soudu respektovat. „Čekáme na oficiální znění verdiktu, ale shodně s tím, co slíbil ministr Kowalczyk, se rozsudku přizpůsobíme,“ uvedl mluvčí Aleksander Brzózka. Polská média připomněla, že s rozsudkem není spjat žádný finanční postih (kromě zaplacení soudních výloh), protože Polsko již dříve z pralesa stáhlo těžkou techniku. Pokud by ale obnovilo těžbu, komise by mohla požadovat mnohamilionovou pokutu.

autor: von, celý text na tiscali.cz

 

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement
Advertisement

Facebook

 • Trochu praštěné polské rekordy podle Guinessovy knihy 20.4.2018
  Hugh Beave, ředitel pivovaru Giuness, byl u začátku vydávání (1955) Guinessovy knihy rekordů. Poláci tam dnes mají 50 rekordů. 272 potápěčů se naráz potopilo v zatopeném dole v Jaworzynie. Mariusz Pudzianowski je tam zapsán jako ten, který obdržel nejvíc titulů nejsilnějšího muže světa. Z Polska pochází i největší nafukovací míč na světě či nejtěžší borůvka.Známý […]
  Jaromír Piskoř
 • dTest: Poláci mají kvalitnější levné párky 20.4.2018
  V případě točeného salámu, měkkého salámu a tlustých párků výrobky zakoupené v ČR nevyšly dobře. U točeného salámu byl český výrobek třetí ze čtyř. U měkkého salámu byl pátý z pěti. U silných párků třetí ze čtyř. Německý výrobce naopak zvítězil u prvních dvou položek, u silných párků obsadil druhé místo. První byl polský produkt. […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko těžilo ve vzácném pralese protizákonně, přesto je bez trestu 19.4.2018
  Těžba dřeva v UNESCO chráněném Bělověžském pralese v Polsku porušuje zákony Evropské unie, rozhodl unijní Soudní dvůr. Dal za pravdu žalobě podané Evropskou komisí. Polsku přesto nehrozí žádný trest. Ekologové, kteří proti devastujícímu kácení stromů dlouhodobě protestují, označili verdikt za trpké vítězství. Unijní soud dal Evropské komisi nyní za pravdu v tom, že rozhodnutí polských […]
  Jaromír Piskoř