Reklama
design Datum , .
RSS
Razem poprvé překračuje v průzkumech 5 %
Publikováno v Po. 11. Září 2017 v rubrice Aktuality

Zandberg 2Strana Razem (Spolu) – lídrem a tváří je Adrian Zandberg. Strana, která svými více než 3 % hlasů v minulých parlamentních volbách „zničila“ polskou levicovou koaliční kandidátku s názvem Sjednocená levice (SLD a několik malých levicových stran). Koaliční kandidátka levicových stran nedosáhla na 10 % práh a levicové strany se nedostaly do parlamentu a důsledkem propadu těchto hlasů je dnešní nadpoloviční většina PiS v polském Sejmu. Razem dostává státní příspěvek.

Strana Razem nedostávala moc prostor v polských tištěných médiích a těsně před volbami bylo vystoupení Zandberga v polské televizi velmi impozantní. Zcela vyčníval nad své konkurenty z jiných levicových stran a strhl nerozhodnuté levicové voliče. Strana se poprvé dostala v průzkumech nad 5 % a podporují ji hlavně mladí voliči. V poslední době se o ni začínají ve větší míře zajímat i tradiční polská média a lídři Razem zdůrazňují, že její členové nemají nic společného s bývalými komunisty, kteří se „zabydleli“ v tradiční sociálně-demokratické Straně demokratické levice (SLD). Strana má problém oslovit hlavně starší voliče, kde naráží na levé straně na SLD a obecně také na silnou podporu pravicových uskupení.

„Levice je chléb, ale také svoboda. PiS není levicový – pohrdá právy žen, vyznává nacionalismus, pošlapává odborově organizované zaměstnance. To že jeho podpora ve společnosti je stále velká je důsledkem toho, že v opozici dominují liberálové. Miliony Poláků se bojí, že pokud se k moci dostane Schetyna a Petru, dojde k utažení šroubů. To, a nic jiného drží PiS u vlády. Opozice s tváří Balcerowicze to je splněné přání Kaczyńského. My rozšíříme 500+ na všechny děti. Reálně funguje na snížení krajní chudoby některých dětí. To je třeba ocenit.“ – prohlásil Zandberg.

Podle Zandberga je program 500+ filozoficky zaměřen jen na rodinu a pomíjí samoživitelky. Vládní programy pomíjí starost o nesvéprávné. Vláda se nestará o sestřičky v nemocnicích. PiS prakticky nedělá nic pro nemocné důchodce. Všechno je jen propaganda ….

„Polsko potřebuje alternativu jak proti roztlemené PiS, tak proti liberálům. Liberálové by chtěli návrat světa, který již odešel a nevrátí se. Ničemu neporozuměli a nic se nenaučili. Stále více je vidět, že nemají odpověď na otázku, jak porazit PiS a vlastně, ani je to nezajímá. Schetyna vyslal nedávno velmi arogantní požadavek – voliči nenaříkejte a dejte nám hlasy, protože není jiná alternativa. Ale ona je.“ tvrdí Zandberg.

Zandberg se přihlásil k tomu, že to jeho strana Razem organizuje velké zářijové setkání levice a občanských sdružení. Je to setkání, které avizoval Alexander Smolar ředitel Sorosovy Bátoryho nadace. V Polsku tedy vzniká nový pokus o změnu politické scény na půdorysu Strany Razem. Zandberg chce oslovit levicové voliče, Zelené, část voličů Občanské Platformy a Nowoczesne a část mladých voličů PiS. Je to v poslední době asi nejchytřejší pokus jak dostat do polského parlamentu další levicovou stranu, která by mohla být pro stávající parlamentní opozici koaličním partnerem. Pokud budou mít zázemí peněz od Sorose a udělají ze Zandberga „charizmatického vůdce“ – může se to povést. Zandberg je ale dosti tvrdohlavý jedinec a existuje velká pravděpodobnost, že se více vymezí proti „neschopné“ parlamentní opozici než vůči PiS. Možná ale, právě o to některým mecenášům jde.

jp

Kalend akc
Publikováno v Út. 07. Listopad 2017 v rubrice Akce, Aktuality

Celovečerní i krátké filmy, program pro děti, vernisáž festivalových výstav, kulinářské překvapení, knížky a vyšívací dílna ve vašem oblíbeném letenském kině! Více na bardzofajnyfestival

Celý článek »