Connect with us
ReklamaAktuality

Razem poprvé překračuje v průzkumech 5 %

Publikoval před

Zandberg 2Strana Razem (Spolu) – lídrem a tváří je Adrian Zandberg. Strana, která svými více než 3 % hlasů v minulých parlamentních volbách „zničila“ polskou levicovou koaliční kandidátku s názvem Sjednocená levice (SLD a několik malých levicových stran). Koaliční kandidátka levicových stran nedosáhla na 10 % práh a levicové strany se nedostaly do parlamentu a důsledkem propadu těchto hlasů je dnešní nadpoloviční většina PiS v polském Sejmu. Razem dostává státní příspěvek.

Strana Razem nedostávala moc prostor v polských tištěných médiích a těsně před volbami bylo vystoupení Zandberga v polské televizi velmi impozantní. Zcela vyčníval nad své konkurenty z jiných levicových stran a strhl nerozhodnuté levicové voliče. Strana se poprvé dostala v průzkumech nad 5 % a podporují ji hlavně mladí voliči. V poslední době se o ni začínají ve větší míře zajímat i tradiční polská média a lídři Razem zdůrazňují, že její členové nemají nic společného s bývalými komunisty, kteří se „zabydleli“ v tradiční sociálně-demokratické Straně demokratické levice (SLD). Strana má problém oslovit hlavně starší voliče, kde naráží na levé straně na SLD a obecně také na silnou podporu pravicových uskupení.

„Levice je chléb, ale také svoboda. PiS není levicový – pohrdá právy žen, vyznává nacionalismus, pošlapává odborově organizované zaměstnance. To že jeho podpora ve společnosti je stále velká je důsledkem toho, že v opozici dominují liberálové. Miliony Poláků se bojí, že pokud se k moci dostane Schetyna a Petru, dojde k utažení šroubů. To, a nic jiného drží PiS u vlády. Opozice s tváří Balcerowicze to je splněné přání Kaczyńského. My rozšíříme 500+ na všechny děti. Reálně funguje na snížení krajní chudoby některých dětí. To je třeba ocenit.“ – prohlásil Zandberg.

Podle Zandberga je program 500+ filozoficky zaměřen jen na rodinu a pomíjí samoživitelky. Vládní programy pomíjí starost o nesvéprávné. Vláda se nestará o sestřičky v nemocnicích. PiS prakticky nedělá nic pro nemocné důchodce. Všechno je jen propaganda ….

„Polsko potřebuje alternativu jak proti roztlemené PiS, tak proti liberálům. Liberálové by chtěli návrat světa, který již odešel a nevrátí se. Ničemu neporozuměli a nic se nenaučili. Stále více je vidět, že nemají odpověď na otázku, jak porazit PiS a vlastně, ani je to nezajímá. Schetyna vyslal nedávno velmi arogantní požadavek – voliči nenaříkejte a dejte nám hlasy, protože není jiná alternativa. Ale ona je.“ tvrdí Zandberg.

Zandberg se přihlásil k tomu, že to jeho strana Razem organizuje velké zářijové setkání levice a občanských sdružení. Je to setkání, které avizoval Alexander Smolar ředitel Sorosovy Bátoryho nadace. V Polsku tedy vzniká nový pokus o změnu politické scény na půdorysu Strany Razem. Zandberg chce oslovit levicové voliče, Zelené, část voličů Občanské Platformy a Nowoczesne a část mladých voličů PiS. Je to v poslední době asi nejchytřejší pokus jak dostat do polského parlamentu další levicovou stranu, která by mohla být pro stávající parlamentní opozici koaličním partnerem. Pokud budou mít zázemí peněz od Sorose a udělají ze Zandberga „charizmatického vůdce“ – může se to povést. Zandberg je ale dosti tvrdohlavý jedinec a existuje velká pravděpodobnost, že se více vymezí proti „neschopné“ parlamentní opozici než vůči PiS. Možná ale, právě o to některým mecenášům jde.

jp

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Polsko je jiné, než si většina Čechů myslí. Je modernější a vyspělejší

Publikoval před

Přestože je Polsko náš důležitý soused, převládají o něm i jeho obyvatelích v Česku často zvláštní stereotypy. Některé už neplatí, jiné nikdy neodpovídaly realitě. Speciální příloha nového tištěného Reflexu se proto na tuto zemi podívala jinou optikou. Najdete v ní reportáž o moderní Varšavě, fenomény, které dnešní Poláky charakterizují, ale i to, proč tam probíhá nám tak blízká pivní revoluce. A zde je několik věcí, které byste měli o současných Polácích vědět.

Poláci uznávají Čechy

Ano, Poláci nás uznávají a kromě Slováků neexistuje národ, který by nám byl bližší. Mnozí znají naše filmy, knihy, náš specifický humor, pivo, náš přístup k životu. Bohužel, nemůžeme říci, že to samé platí tak obecně i opačně. Samozřejmě část Poláků ale nesleduje nijak podrobně to, co se u nás děje.

Poláci jsou patrioti

Vlastenectví a patriotismus se dnes často kvůli politické korektnosti zaměňuje za nacionalismus. Většina Poláků je velmi hrdá na svoji vlast. Vedou sice mezi sebou vášnivé války o politiku, potraty a další věci, až se zdá, že jsou k sobě zcela nesmiřitelní. Ovšem jenom do okamžiku, než se jim někdo snaží sáhnout na jejich zemi. To pak drží pospolu.

Poláci jsou proevropští

V mnoha evropských státech najdeme strany, které sedí v parlamentech a chtějí vystoupit z Evropské unie. Ovšem v polském parlamentu takovou politickou stranu nenajdete. Podle průzkumů přes 80 procent Poláků nechce odejít z EU. A to přestože Brusel často na jejich současnou vládu tvrdě útočí. Tři čtvrtiny obyvatel ale současně odmítají přijetí eura.

Poláci se vidí na Západě

Naprostou většinu Poláků by ani nenapadlo, že po krutých historických zkušenostech by měli tíhnout někam na Východ. Je to většinově prozápadní země.

Poláci se nebojí

Dokázali to mnohokrát ve svých dějinách a dokazují to nadále. Polské opoziční odborové hnutí Solidarność bylo majákem svobody proti komunistickým režimům ve střední a východní Evropě. Silným hlasem proti totalitě byl i polský papež Jan Pavel II. Poláci si proto velmi cení demokracii.

Autor: Viliam Buchert, celý článek na reflex.cz a obsáhlá příloha o Polsku v tištěném časopisu Reflex

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Frasyniuk byl ráno odvezen v poutech na prokuraturu

Publikoval před

Dnes ráno polští policisté zatkli v jeho domě Władysława Frasyniuka a v poutech je odvezli do sídla polské prokuratury. Legendární polský opoziční předák byl po deseti minutách propuštěn. Bylo mu sděleno obvinění za porušení fyzické integrity dvou polských policistů ve strkanici na smolenské kontramanifestaci konané loni v červnu. Frasyniuk tehdy seděl na vozovce a snažil se spolu s několika desítkami kolegů zabránit pochodu účastníků vzpomínkové demonstrace k prezidentskému paláci. 

Policisté jej museli za ruce a za nohy vynést z vymezeného prostoru. Frasiniuk byl na prokuraturu již dvakrát předvolán, ale předvolání označil za policejní represi a veřejně je ignoroval. Frasiniukovi to připomnělo jeho zkušenosti z doby Solidarity a ve svém prohlášení uvedl, že nynější vláda láme demokratické základy státu a zavádí předpisy, které jsou v rozporu s ústavou. Na předvolání takové vlády neměl v úmyslu reagovat a na prokuraturu se dostavit. Polský prokurátor měl jiný názor a nechal jej policisty předvést v poutech a sdělil mu obvinění.

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Popeleční středa na svátek zamilovaných

Publikoval před

Mnoho chrámů v evropských městech se chlubí tím že vlastní nějakou relikvii svatého Valentýna. Včetně Lublinu, Krakova a Chełmna. Oslavy a mše na počest patrona zamilovaných se odbývají například v bazilice sv. Floriana v Krakově a zváni jsou nejen zamilovaní, ale i všichni, kdo hledají pravou lásku. V Chelmnu, které se chce stát městem zamilovaných je vedle modliteb u ostatků svatého organizován i barevný průvod s pochodem ulicemi s dechovkou a lampiony.

Jenže letos vyšla popeleční středa na svátek svatého Valentýna. V tento den kněz na znamení pokání a obrácení uděluje popelem při bohoslužbě znamení kříže na čelo a říká: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“. Část polské společnosti kritizuje valentýnské oslavy jako komerční projev amerikanizace a některé „singl“ za „tyranii bytí ve svazku“.

Mnoho Poláků tedy bude zítra kombinovat počátek půstu se svátkem zamilovaných. Asi tedy v Polsku nebude tak velká spotřeba čokoládových srdcí, ale o to více růží. Romantický večer lze ostatně prožít i s prázdným žaludkem.

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement
Advertisement

Facebook

 • Polsko je jiné, než si většina Čechů myslí. Je modernější a vyspělejší 16.2.2018
  Přestože je Polsko náš důležitý soused, převládají o něm i jeho obyvatelích v Česku často zvláštní stereotypy. Některé už neplatí, jiné nikdy neodpovídaly realitě. Speciální příloha nového tištěného Reflexu se proto na tuto zemi podívala jinou optikou. Najdete v ní reportáž o moderní Varšavě, fenomény, které dnešní Poláky charakterizují, ale i to, proč tam probíhá […]
  Jaromír Piskoř
 • sPOLeCZně 15.2.2018
  Češi a Poláci si letos připomínají stoleté výročí svých moderních států. Je mnoho důvodů, proč slavit spolu: stáli jsme ve 20. století před stejnými výzvami: definovat a ubránit své státy, postavit se dvěma totalitním režimům a najít své místo na mapě Evropy. Právě okamžiky, kdy se české a polské cesty protínaly budou těžištěm našeho programu […]
  Jaromír Piskoř
 • Evropská komise má někdy stejný názor jako Polsko 15.2.2018
  „Projekt Nord Stream 2 se realizuje, i když se do země ještě nekoplo.“ řekl energetický expert a šéfredaktor portálu BiznesAlert Wojciech Jakóbik a dodal: „nicméně již rozděluje evropské země, které mají na tento projekt různé názory“. Zdůraznil, že „Německo chce levný plyn z Ruska a Nord Stream 2 namísto Ukrajiny učiní tuto zemi hlavním zprostředkovatelem […]
  Jaromír Piskoř