Connect with us
ReklamaAktuality

Razem poprvé překračuje v průzkumech 5 %

Publikoval před

Zandberg 2Strana Razem (Spolu) – lídrem a tváří je Adrian Zandberg. Strana, která svými více než 3 % hlasů v minulých parlamentních volbách „zničila“ polskou levicovou koaliční kandidátku s názvem Sjednocená levice (SLD a několik malých levicových stran). Koaliční kandidátka levicových stran nedosáhla na 10 % práh a levicové strany se nedostaly do parlamentu a důsledkem propadu těchto hlasů je dnešní nadpoloviční většina PiS v polském Sejmu. Razem dostává státní příspěvek.

Strana Razem nedostávala moc prostor v polských tištěných médiích a těsně před volbami bylo vystoupení Zandberga v polské televizi velmi impozantní. Zcela vyčníval nad své konkurenty z jiných levicových stran a strhl nerozhodnuté levicové voliče. Strana se poprvé dostala v průzkumech nad 5 % a podporují ji hlavně mladí voliči. V poslední době se o ni začínají ve větší míře zajímat i tradiční polská média a lídři Razem zdůrazňují, že její členové nemají nic společného s bývalými komunisty, kteří se „zabydleli“ v tradiční sociálně-demokratické Straně demokratické levice (SLD). Strana má problém oslovit hlavně starší voliče, kde naráží na levé straně na SLD a obecně také na silnou podporu pravicových uskupení.

„Levice je chléb, ale také svoboda. PiS není levicový – pohrdá právy žen, vyznává nacionalismus, pošlapává odborově organizované zaměstnance. To že jeho podpora ve společnosti je stále velká je důsledkem toho, že v opozici dominují liberálové. Miliony Poláků se bojí, že pokud se k moci dostane Schetyna a Petru, dojde k utažení šroubů. To, a nic jiného drží PiS u vlády. Opozice s tváří Balcerowicze to je splněné přání Kaczyńského. My rozšíříme 500+ na všechny děti. Reálně funguje na snížení krajní chudoby některých dětí. To je třeba ocenit.“ – prohlásil Zandberg.

Podle Zandberga je program 500+ filozoficky zaměřen jen na rodinu a pomíjí samoživitelky. Vládní programy pomíjí starost o nesvéprávné. Vláda se nestará o sestřičky v nemocnicích. PiS prakticky nedělá nic pro nemocné důchodce. Všechno je jen propaganda ….

„Polsko potřebuje alternativu jak proti roztlemené PiS, tak proti liberálům. Liberálové by chtěli návrat světa, který již odešel a nevrátí se. Ničemu neporozuměli a nic se nenaučili. Stále více je vidět, že nemají odpověď na otázku, jak porazit PiS a vlastně, ani je to nezajímá. Schetyna vyslal nedávno velmi arogantní požadavek – voliči nenaříkejte a dejte nám hlasy, protože není jiná alternativa. Ale ona je.“ tvrdí Zandberg.

Zandberg se přihlásil k tomu, že to jeho strana Razem organizuje velké zářijové setkání levice a občanských sdružení. Je to setkání, které avizoval Alexander Smolar ředitel Sorosovy Bátoryho nadace. V Polsku tedy vzniká nový pokus o změnu politické scény na půdorysu Strany Razem. Zandberg chce oslovit levicové voliče, Zelené, část voličů Občanské Platformy a Nowoczesne a část mladých voličů PiS. Je to v poslední době asi nejchytřejší pokus jak dostat do polského parlamentu další levicovou stranu, která by mohla být pro stávající parlamentní opozici koaličním partnerem. Pokud budou mít zázemí peněz od Sorose a udělají ze Zandberga „charizmatického vůdce“ – může se to povést. Zandberg je ale dosti tvrdohlavý jedinec a existuje velká pravděpodobnost, že se více vymezí proti „neschopné“ parlamentní opozici než vůči PiS. Možná ale, právě o to některým mecenášům jde.

jp

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Jaroslaw Kaczyński byl ohrožen na životě

Publikoval před

Jaroslaw Kaczyński, předseda polské vládní stany Právo a Spravedlnost strávil měsíc v nemocnici, oficiálně s diagnózou pochroumaného kolena. To že tam byl tak dlouho, bez oficiálních zpráv o stavu jeho zdraví, bylo příčinou mnoha spekulací. Vládní politici o jeho nemoci nehovořili, tisková mluvčí opakovala, že předseda úřaduje z nemocničního lůžka a v nemocnici se čas od času střídali na návštěvách vrcholní politici PiS. „Zaručené“ zprávy o tom, že předseda má rakovinu slinivky se nepotvrdily a den po tom, co o zdraví Jaroslawa Kaczyńského začala spekulovat i česká média, byl propuštěn do domácího léčení.

Ovšem dnes, při banální debatě v polském rádiu o možných kolapsech u sledování fotbalu uteklo polskému ministrovi zdravotnictví že: „Zdravotní stav Jaroslawa Kaczyńského byl takový, že byla nutná jeho hospitalizace v nemocnici. Pokud by k ní nedošlo, byl ohrožen jeho život.“ I když se pak následně snažil onu větu zamluvit odkazem na lékařské tajemství, celková úleva v hlase ministra zdravotnictví byla znatelná a jal se hovořit o tom, že fanoušci se raději mají radovat společně, a ne doma na kanapi.

Je na Jaroslawu Kaczyńském, zda zveřejní, co že mu to bylo a jak byl ohrožen jeho život. Jeho zdraví se prohlášením ministra zdravotnictví stalo součástí polské politické skutečnosti a mnoha mírně řečeno velmi cynických poznámek polských opozičních politiků přecházejících často až do hyenismu. Polská politická scéna je tak razantně a nepřátelsky rozdělena, že očekávat od tamní opozice základní lidské reflexe asi nejde.

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Polsko jsme podpořili jen verbálně

Publikoval před

Polsko bude čelit disciplinárnímu řízení, což je další etapa procedury pro odebrání hlasovacích práv v Evropské radě. Podle informací ze zákulisí Polsko podpořilo pouze Maďarsko a verbálně a jen prohlášením, že onen postup je předčasný Slovensko a Česká republika. 14 zemí se vyjádřilo pro onen postup (mimo jiné Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko či Litva) a u některých zemí není jasné, jak by hlasovaly o vlastním odebrání práv, protože když bylo dosaženo minima 14 hlasů, hlasování bylo ukončeno, píše rmf24.pl

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Češi a Slováci polské potraviny nemají v lásce

Publikoval před

„Nejhůře hodnocené bylo polské maso, a to známkou 3,6 z 5 (5=nejhorší), podobně dopadla i vejce a výrobky z vajec s hodnocením 3,4,“ píše Český národní panel ve své tiskové zprávě. Zároveň ale podotýká, že image, opravdová kvalita a nákupní chování jsou odlišné kategorie, přičemž vliv na slabou pověst polských potravin mohou mít i různé medializované aféry.

Průzkum se ptal 2400 respondentů, přičemž vždy 800 bylo z Česka, Slovenska a Polska. Překvapivé zjištění bylo, že Poláci si kvality svých vlastních potravin cení a hodnotí je známkou 2,3 (5=nejhorší). Naproti tomu v Česku a na Slovensku jejich produkty označují za špatné.

ČTK – Týden, celý text zde

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Jaroslaw Kaczyński byl ohrožen na životě 15.6.2018
  Jaroslaw Kaczyński, předseda polské vládní stany Právo a Spravedlnost strávil měsíc v nemocnici, oficiálně s diagnózou pochroumaného kolena. To že tam byl tak dlouho, bez oficiálních zpráv o stavu jeho zdraví, bylo příčinou mnoha spekulací. Vládní politici o jeho nemoci nehovořili, tisková mluvčí opakovala, že předseda úřaduje z nemocničního lůžka a v nemocnici se čas […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko jsme podpořili jen verbálně 15.6.2018
  Polsko bude čelit disciplinárnímu řízení, což je další etapa procedury pro odebrání hlasovacích práv v Evropské radě. Podle informací ze zákulisí Polsko podpořilo pouze Maďarsko a verbálně a jen prohlášením, že onen postup je předčasný Slovensko a Česká republika. 14 zemí se vyjádřilo pro onen postup (mimo jiné Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko či Litva) […]
  Jaromír Piskoř
 • Muzeum polské vodky 14.6.2018
  „Polská vodka je neoddělitelnou součástí polské kultury a významným vyváženým artiklem, který je díky své znamenité chuti a vytříbené kvalitě oslavovaný po celém světě. Návštěvníci se zde dozví o bohaté historii, tradici a výrobních metodách,“ vysvětlil výkonný ředitel nadace Polish Vodka Foundation Andrzej Szumowski. Podle zástupců instituce jde dokonce o první muzeum v zemi, které […]
  Jaromír Piskoř