Connect with us
Reklama
Aktuality

PRIMÁTORE, ALESPOŇ PODĚKUJ

Published

on

Havárie kolektorů ve Varšavě ukázala v praxi, jak podivný je vztah polské vlády a vedení Varšavy z opoziční Občanské platformy. Po havárii šly odpady z třetiny Varšavy do řeky Visly a vedení Varšavy uklidňovalo obyvatele, že se nic moc neděje. Vláda hartusila, že jde o ekologickou katastrofu. Po třech dnech se pod Varšavou ukázal na hladině Visly smradlavý „sliz“ a vedení města si uvědomilo, že nemá prostředky na zvládnutí katastrofy a ucpané podzemní potrubí se opravit podaří až v řádu týdnů či měsíců. Kývlo tedy na dříve odmítnutou pomoc polské armády a souhlasilo s vybudováním provizorního pontonového mostu a náhradního potrubí, čili řešení, které navrhl vládní krizový štáb. Zdá se, že se po 14 dnech podařilo únik ze třetiny varšavských záchodů znovu dopravit do čističky odpadních vod. Pontonový most s potrubím bude ovšem celé Varšavě na očích, nejméně až do říjnových voleb.

Primátor Varšavy Rafał Trzaskowski, politická hvězda Občanské platformy zůstal osamocen, a tím, že zprvu odmítal pomoc vlády a vojska, ztratil autoritu podobně jako při povodních někdejší primátor Prahy Igor Němec. Pochopitelně politici vládní PiS si takovou nahrávku na smeč nenechali ujít a obviňování primátora z neschopnosti je tou nejmenší a jemnou kritikou. To, co se objevovalo na polských internetových diskuzních fórech, si český čtenář jistě dokáže představit. Netřeba překládat. Jedna teze ale stojí za citaci: PRIMÁTORE, ALESPOŇ PODĚKUJ.

redaktor a editor polskodnes.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

MARTIN WEISS: Komu vadí Nabarvené ptáče

Published

on

S Polskem se v západní veřejné diskusi často zachází nefér. A zdaleka zde nejde jen o obraz současné vlády. Tím prvním, kdo vám to připomene, budou ovšem samotní Poláci, a to často ublíženeckým způsobem, který je kontraproduktivní a moc přátel mu nezískává. Jeho reakce občas připomínají toho nesnesitelného žáka, který si stěžuje učiteli: A jak to, že jiným tohle prochází, a mně ne?

Polsko pro to má důvody, z nichž historie druhé světové války je jen jedním z mnoha. Je vůči Polsku nespravedlivá. Počínaje třeba tím, že z Norimberského procesu se stal globálně přijímaný model spravedlnosti nad válečnými zločiny, a málokomu vadila důležitá skvrna na kráse – že součástí norimberského kánonu je i sovětská lež o katyňském masakru. Západ vidí Polsko jako zemi neochotnou konfrontovat se se svými antisemitskými tendencemi. Polsku se může zdát, že v očích Západu je historie druhé světové války redukována na holokaust, zatímco osud Poláků se z ní vytrácí. A přitom chování Němců v okupovaném Polsku i bez holokaustu musí platit za jedno z nejhorších zvěrstev v evropských dějinách. Jenže když se to řekne takhle, je zřejmé, že z té debaty nikdy porozumění vzejít nemůže.

celý text na Echo24.cz

Continue Reading

Aktuality

Napadení Polska

Published

on

V pátek, 1. září 1939 po dlouhotrvající politické krizi napadlo Německo Polsko. Německá invaze začala leteckým útokem na nebráněné město Wielun v 4:40 ráno. Přes 1200 lidí bylo zabito. Toto byl první válečný zločin během 2. světové války. 4:45 ráno německá cvičná bitevní loď Schleswig-Holstein (na tzv. přátelské návštěvě) zahájila palbu na polské námořní depo a posádku ve Westeplatte. O hodinu později první německé jednotky překročily hranici.

pokračování na valka.cz

Continue Reading

Aktuality

Opozice jde PiS po krku. Dvě demise

Published

on

Předvolební kampaň v Polsku začala útokem opozice na předsedu polského parlamentu Marka Kuchcińského za zneužívání vládního letadla pro lety s rodinnými příslušníky. Ten po nějaké době z etických důvodů rezignoval, ale opět kandiduje ve volbách, s tím, že o jeho vině a trestu rozhodnou voliči. Podle PiS žádný zákon neporušil.

Další připravenou aféru vytáhla opozice na úředníky ministerstva spravedlnosti a soudce stojící na straně ministra Zbigniewa Ziobry. Mimo jiných i pravá ruka ministra, náměstek a soudce Łukasz Piebiak měl úkolovat a spolupracovat se slečnou Emilií, která jako nezávislá blogerka na svých internetových postech vulgárně očerňovala soudce, kteří nesouhlasili s polskou soudní reformou. Jeden z napadených soudců ji zažaloval a slečna Emílie požádala své informátory o pomoc. Ti to podle ní odmítli. Emílie se ale rozvádí a zůstala bez prostředků a v pomstychtivé depresi zveřejnila na tvitteru fotografii nahého muže a pojmenovala ji jménem soudce ze skupiny se kterou doposud spolupracovala. Slečnu Emílii po tomto zveřejnění navštívila (letos v březnu) policie a pro účely vyšetřování jí zabavila veškerou osobní elektroniku.

Emílie se ovšem naštvala a celou svou soukromou komunikaci s několika úředníky ministerstva spravedlnosti a soudci předala advokátům zastupujícím ve sporech soudce, kteří nesouhlasí s reformou polského soudního systému. Právníci stáhli ze serverů operátorů zprávy, které dostávala a posílala a několik měsíců prověřovali reálnost dat. V předvolebním kvasu vše předali opozičním médiím. Následkem zveřejněné komunikace podal náměstek Piebiak nuceně demisi a zažaloval opoziční média, která pochopitelně celou záležitost peprně komunikovala.

Polským médiím se ozval manžel Emílie, že jsou ve stádiu rozvodu a že slečna Emílie je závislá na prášcích, alkoholu a byla několikrát hospitalizována. V době aféry navíc propadá depresím. Manžel také doslovně píše, že „manželka má za sebou pokusy o sebevraždu a její současný duševní stav vykazuje silnou emoční úzkost“ a doufá, že nedojde k tragédii.

Případ se bude dále vyvíjet, protože právníci Emílie naznačují, že některé části komunikace ještě nezveřejnili. Emílie vydala prohlášení, ve kterém se přiznává k problémům s alkoholem, potvrzuje verzi svých právníků a tvrdí, že nebrala za svou činnost žádné peníze a že předmětnou archivní komunikaci nikomu neprodala.

Opozice pochopitelné žádá demisi ministra Ziobry. Ten ale prohlásil: „Pokud by se v budoucnu ukázalo, že do tohoto případu jsou zapojeni i další lidé, bez ohledu na to z které strany, budu se chovat stejně tvrdě. Budou propuštění z ministerstva, následovat bude disciplinární řízení a pokud existují důvody, samozřejmě i trestní řízení.“

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • PRIMÁTORE, ALESPOŇ PODĚKUJ 10.9.2019
  Havárie kolektorů ve Varšavě ukázala v praxi, jak podivný je vztah polské vlády a vedení Varšavy z opoziční Občanské platformy. Po havárii šly odpady z třetiny Varšavy do řeky Visly a vedení Varšavy uklidňovalo obyvatele, že se nic moc neděje. Vláda hartusila, že jde o ekologickou katastrofu. Po třech dnech se pod Varšavou ukázal na […]
  Jaromír Piskoř
 • MARTIN WEISS: Komu vadí Nabarvené ptáče 10.9.2019
  S Polskem se v západní veřejné diskusi často zachází nefér. A zdaleka zde nejde jen o obraz současné vlády. Tím prvním, kdo vám to připomene, budou ovšem samotní Poláci, a to často ublíženeckým způsobem, který je kontraproduktivní a moc přátel mu nezískává. Jeho reakce občas připomínají toho nesnesitelného žáka, který si stěžuje učiteli: A jak […]
  Jaromír Piskoř
 • Kongres českých polonistických studií 10.9.2019
  Kongres si stanovil několik cílů. Především chce ukázat odborné veřejnosti, jaký je v České republice stav bádání v různých disciplínách, týkajících se Polska. To ale zdaleka není všechno: kongres chce také podat přehled o tom, jak pokračuje spolupráce českých a polských vědců, pedagogů a odborníků obecně v různých vědních oborech a konkrétně ukázat, jak se […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality