Connect with us
Reklama
Aktuality

Prezident Duda neprosadil své referendum

Published

on

Uprostřed okurkové sezóny polská vládní strana PiS prostřednictvím svých senátorů odmítla referendum navrhované polským prezidentem Dudou (opoziční senátoři hlasovali proti, vládní se zdrželi). Polský prezident vydal mnoho sil a času k přípravě ústavního referenda, ale málo kdo v Polsku věřil, že uspěje s jeho prosazením. I kdyby se PiS v čele s Jaroslawem Kaczyńským rozhodla podpořit svého prezidenta a „jeho“ referendum mu schválila, s největší pravděpodobností by skončilo neúspěchem podobně jako referendum bývalého prezidenta Komorowského o jednomandátových volebních okrscích z roku 2015 – účast 7,8 % voličů.

Ústavní referendum mělo odstartovat politickou debatu na téma změn polské ústavy. Polský prezident se chtěl například polských voličů zeptat, zda jsou pro posílení pravomocí prezidenta, posílení pravomocí vlády či stávající stav – v tomto pořadí. Odstartovat celopolskou ústavní debatu se polskému prezidentovi nepodařilo. Jeho štáb při diskuzích pořádaných po celém Polsku narazil na nezájem lidí debatovat o právních problémech, z jejich pohledu zcela míjející se realitou jejich života. Dokonce ani polské opozici nestálo za to, ony mítinky rozbíjet.

Polský prezident nemá v PiS svou vlastní skupinu politiků, která by jej podporovala. Nemá ji ale ani vně. Zatím je kandidátem PiS na polského prezidenta i v následujícím období a PiS jeho náhradníka nehledá. Zatím. Polský prezident Duda může vládě a PiS ztížit schvalování zákonů jejich vetováním, což už několikrát učinil. Jeho pozici to ale nikterak neposílilo. U opozice rozhodně ne a vládní tábor to naposledy ústy předsedy Kaczyńského (degradační zákon) přešel slovy – holt, tak zákon nebude.

Dosavadní vlastní a hlavní vnitropolitická aktivita polského prezidenta je tedy dána k ledu a polská politická scéna se kvůli tomu v žádných emocích nezmítá. PiS tak trochu očekává pomstu prezidenta a některé zákony, například ten o vysokém školství či poslední novela zákona o polském soudnictví mohou narazit na prezidentovo veto. Jenže to je něco, co zde už bylo a s pozicí PiS to neotřáslo. Spíše jí minulé dramatické pasáže sporu s prezidentem Dudou pomohly.

Co tedy prezidentovi Dudovi zbývá? Jeho úspěchy na mezinárodní scéně nejsou oslnivé, ale jsou hmatatelné. V porovnání s našim prezidentem pak zcela určitě. Největším vnitropolitickým problémem Polska je již mnoho let rozpolcenost polské politické scény, která hraničí často až s osobní nenávistí polských politiků vůči těm z opačného tábora. Vztah Babiš versus Kalousek je slabým odvarem některých polských případů. Pokud by se polskému prezidentovi podařilo i jen trochu otupit hroty osobních nenávistí v polské politice, byl by to počin hodný uznání. Znamenalo by to značné a výrazně větší úsilí, než které měl prezidentský tým s ústavním referendem. Bylo by ale smysluplné.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Lubnauerová: Není koalice bez koaličního partnera

Published

on

„V obecné rovině je to konec Občanské koalice. Ta měla být novou kvalitou. Vždy jsem doufala a snila jsem o tom, že je možné něco vybudovat podle nových pravidel. Podle zásad založených na důvěře, partnerství a především rozmanitosti. To, co se stalo znamená, že Občanská platforma změnila svůj název – uvedla Katarzyna Lubnauerová předsedkyně strany Nowoczesna v rozhovoru v ranní relaci polského rádia „Sygnały Dnia“.

Kamila Gasiuk-Pihowicz, místopředsedkyně Nowoczesne a šéfová jejího poslaneckého klubu dnes odešla ze strany a stane se místopředsedkyní poslaneckého klubu Občanské platformy, která jej přejmenovala na klub Občanské platformy – Občanská koalice. Na cestě z klubu do klubu ji doprovodilo dalších několik poslanců. Klub strany Nowoczesna v Sejmu tak ztratil svůj status organizovaným odchodem své vlastní předsedkyně. Smutně humorný primát v polské politice. Polská média spekulují, že to Kamila udělala za Schetynův příslib volitelného místa na kandidátce do Evropského parlamentu.

Její jedno z mnoha vysvětlení je takovéto: „Výsledky místních voleb by měly být pro nás jasným signálem, že Poláci očekávají činy nikoli slova. Očekávají praktickou jednotu a praktickou spolupráci, nikoli věčné vyjednávání.“

Jízlivé komentáře posunu na polské politické scéně – spolknutí Nowoczesné Občanskou platformou budou ještě chvíli znít, ale očekávaný krok prostě nastal. Finančně zruinovaná Nowoczesna (paradoxně kvůli chybě účetního – manžela Kamily Gasiuk-Pihowicz) nemohla po vyštípání ze strany bývalého zakladatele Ryszarda Petru (17. listopadu 2018 založil stranu Teraz!) v praktické rovině přežít.

V politické rovině není co dodat ke slovům nastupující hvězdy polské levicové scény Roberta Biedroně: „Po tom, co se stalo, bude každý, kdo uslyší o politických aliancích, velmi opatrný. To, co se stalo s Nowoczesnou, je pro všechny z nás mementem. Byl jsem obviňován z toho, že jsem snílek či malý kluk, že nevidím vážnost okamžiku a že se musím připojit k Platformě a Občanské koalici a nic nekombinovat. Dnes se ukázalo, že jsem dobře udělal, když jsem se odvrátil od tohoto projektu. Ten se zaměřil, pouze na posílení Občanské platformy a nikoli na posílení demokracie v naší zemi.“

Continue Reading

Aktuality

Lech Walesa a omluva Jaroslawovi Kaczyńskému

Published

on

Soud v Gdańsku odsoudil Lecha Walesu k omluvě za to, že veřejně tvrdil o Jaroslawovi Kaczyńském, že to on je zodpovědný za pád letadla s jeho bratrem a polskou delegací u Smolenska. Lech Walesa se svou „bodrostí“ dnes uráží politiky vládní strany PiS – tak nějak kde se dá. Jeho prohlášení zavání často jakýmsi uhranutím sama nad sebou: „Přivedu dva miliony lidí na demonstraci proti vládě“ nebo žádal Brusel: „Nerad mluvím o Polsku špatně, ale nemám na výběr. Pokud jste v klubu, do kterého nepatříte, musí vás z něj vyhodit. Ztráta práva hlasování (v EU) je málo, musí nás vyhodit.“

Lech Walesa je podporován a citován polskými opozičními médii, ale u Poláků se už větší autoritě netěší. Ta byla drsně narušena zveřejněním jeho podpisu spolupráce s tajnou komunistickou policií a hloupostmi, kterými vysvětloval své tehdejší mimořádné příjmy (výhry v loterii).

Jaroslaw Kaczyński nepoužívá běžně žaloby, je zkušeným politikem, který má pro kritiku vůči sobě hodně posunuté hranice tolerance. Co ale nesnáší a vždy na to drsně reaguje je házení špíny na jeho tragicky zemřelého bratra Lecha Kaczyńského. To ostatně bylo podstatou žaloby a soudkyně, ačkoli podle průběhu soudu vůbec nebyla na straně Jaroslawa Kaczyńského, to musela uznat. Walesa nemusí platit odškodné, ale to, že se ON musí omluvit je neočekávané. Výrok není pravomocný

Continue Reading

Aktuality

Opravdu v Polsku vznikne stálá americká vojenská základna?

Published

on

Usilují o to už různé polské vlády, říká Radoslaw Sikorski, bývalý polský ministr zahraničí. Já sám jsem podepsal dohodu o jedné americké základně. V Polsku jsme doufali, že bude v Česku druhá. U nás měly být rakety, u vás radar. Ten ale nebude a u nás bude mnohem menší protiraketová základna.

Bavíme se o tom, zda by se americká rotační přítomnost nemohla změnit například podle norského vzoru: umístit u nás vybavení pro vojáky, kteří by dorazili, kdyby se něco dělo. Myslím, že nové členské země potřebují výraznou přítomnost spojenců, aby dokázaly odstrašovat. Ale ne zase tolik, aby snížily vlastní bezpečnost. Kdyby to byla třeba jedna nebo dvě brigády na členský stát, tak by Rusko nemělo právo být znepokojené a my bychom měli větší jistotu.

autor: Martin Ehl, celý rozhovor na aktuálně.cz

 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Polsko brzdí přijetí reformy trhu s elektřinou v EU 13.12.2018
  Zástupci EU si uvědomují, že je nutné se s problémem závislosti Polska na uhlí nějakým způsobem vyrovnat. V tomto ohledu představitelé Polska doposud selhávali, ale žádný návrh nepřišel ani z Bruselu. Studie od průmyslové asociace Eurelectric odhaduje potřebné investice do výrobních zdrojů elektřiny v Polsku na 128–148 miliard euro (3 311-3 825 miliard korun) do […]
  Jaromír Piskoř
 • Lubnauerová: Není koalice bez koaličního partnera 6.12.2018
  „V obecné rovině je to konec Občanské koalice. Ta měla být novou kvalitou. Vždy jsem doufala a snila jsem o tom, že je možné něco vybudovat podle nových pravidel. Podle zásad založených na důvěře, partnerství a především rozmanitosti. To, co se stalo znamená, že Občanská platforma změnila svůj název – uvedla Katarzyna Lubnauerová předsedkyně strany […]
  Jaromír Piskoř
 • Lech Walesa a omluva Jaroslawovi Kaczyńskému 6.12.2018
  Soud v Gdańsku odsoudil Lecha Walesu k omluvě za to, že veřejně tvrdil o Jaroslawovi Kaczyńském, že to on je zodpovědný za pád letadla s jeho bratrem a polskou delegací u Smolenska. Lech Walesa se svou „bodrostí“ dnes uráží politiky vládní strany PiS – tak nějak kde se dá. Jeho prohlášení zavání často jakýmsi uhranutím […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality