Connect with us
Reklama
Aktuality

Prezident Duda neprosadil své referendum

Published

on

Uprostřed okurkové sezóny polská vládní strana PiS prostřednictvím svých senátorů odmítla referendum navrhované polským prezidentem Dudou (opoziční senátoři hlasovali proti, vládní se zdrželi). Polský prezident vydal mnoho sil a času k přípravě ústavního referenda, ale málo kdo v Polsku věřil, že uspěje s jeho prosazením. I kdyby se PiS v čele s Jaroslawem Kaczyńským rozhodla podpořit svého prezidenta a „jeho“ referendum mu schválila, s největší pravděpodobností by skončilo neúspěchem podobně jako referendum bývalého prezidenta Komorowského o jednomandátových volebních okrscích z roku 2015 – účast 7,8 % voličů.

Ústavní referendum mělo odstartovat politickou debatu na téma změn polské ústavy. Polský prezident se chtěl například polských voličů zeptat, zda jsou pro posílení pravomocí prezidenta, posílení pravomocí vlády či stávající stav – v tomto pořadí. Odstartovat celopolskou ústavní debatu se polskému prezidentovi nepodařilo. Jeho štáb při diskuzích pořádaných po celém Polsku narazil na nezájem lidí debatovat o právních problémech, z jejich pohledu zcela míjející se realitou jejich života. Dokonce ani polské opozici nestálo za to, ony mítinky rozbíjet.

Polský prezident nemá v PiS svou vlastní skupinu politiků, která by jej podporovala. Nemá ji ale ani vně. Zatím je kandidátem PiS na polského prezidenta i v následujícím období a PiS jeho náhradníka nehledá. Zatím. Polský prezident Duda může vládě a PiS ztížit schvalování zákonů jejich vetováním, což už několikrát učinil. Jeho pozici to ale nikterak neposílilo. U opozice rozhodně ne a vládní tábor to naposledy ústy předsedy Kaczyńského (degradační zákon) přešel slovy – holt, tak zákon nebude.

Dosavadní vlastní a hlavní vnitropolitická aktivita polského prezidenta je tedy dána k ledu a polská politická scéna se kvůli tomu v žádných emocích nezmítá. PiS tak trochu očekává pomstu prezidenta a některé zákony, například ten o vysokém školství či poslední novela zákona o polském soudnictví mohou narazit na prezidentovo veto. Jenže to je něco, co zde už bylo a s pozicí PiS to neotřáslo. Spíše jí minulé dramatické pasáže sporu s prezidentem Dudou pomohly.

Co tedy prezidentovi Dudovi zbývá? Jeho úspěchy na mezinárodní scéně nejsou oslnivé, ale jsou hmatatelné. V porovnání s našim prezidentem pak zcela určitě. Největším vnitropolitickým problémem Polska je již mnoho let rozpolcenost polské politické scény, která hraničí často až s osobní nenávistí polských politiků vůči těm z opačného tábora. Vztah Babiš versus Kalousek je slabým odvarem některých polských případů. Pokud by se polskému prezidentovi podařilo i jen trochu otupit hroty osobních nenávistí v polské politice, byl by to počin hodný uznání. Znamenalo by to značné a výrazně větší úsilí, než které měl prezidentský tým s ústavním referendem. Bylo by ale smysluplné.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Polský výrobce kabanosů zpochybňuje českou inspekci

Published

on

Česká zemědělská a potravinářská inspekce stáhla z prodeje tří typy polského Kabanosu, prodávané v síti Kaufland. Důvodem byl příliš malý – podle českých kontrolorů – obsah masa ve výrobku. Klasický vepřový kabanos podle inspektorů obsahoval o 20 g méně masa na 100 g výrobku, než deklaroval polský výrobce (122 g vepřového masa na 100 g výrobku místo 142 g).

Polský výrobce tvrdí, že deklarovaný obsah masa v kabanosech je správný. Poukazuje na to, že čeští inspektoři mohli svůj výsledek získat pomocí jiné zkušební metody, než je tomu v nařízení EU. Podle polského výrobce se může jednat o nevěrohodnou informaci, která klame spotřebitele.

„Tímto prohlašujeme, že Tarczyński SA určuje obsah masa ve všech vyráběných výrobcích v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 ze dne 25. října 2011, Příloha VII, část B, bod 17. Podle výše uvedeného, uvádíme obsah masa na základě receptu, založeného výhradně na definici masa podle Nařízení, které je univerzálně použitelné ve všech zemích Evropské unie.“ zdůraznil v prohlášení zaslaném Gazetě Wyborczej Radosław Chmurak, obchodní ředitel společnosti Tarczyński.

gazeta.pl

Tisková zpráva SZPI zde.

 

 

Continue Reading

Aktuality

Polský soud: 3 měsíce vězení za zabíjení kaprů samodomagilotinou bez omráčení

Published

on

Okresní soud v polské Krotoszyně odsoudil postaršího prodavače kaprů na tři měsíce vězení za zabíjení ryb bez předchozího omráčení. Výrok není pravomocný. Wojciech C. byl obviněn ze špatného zacházení se zvláštní krutostí. Ke zločinu došlo v prosinci 2018 na městském trhu ve Velkém Krotoszyně. Policisté byli informováni aktivisty z Nadace Viva. Polský soud kromě trestu nařídil prodavači zaplatit 1 000 zlotých pokuty a také uhradit náklady na právní zastoupení Nadace Viva. Soud rozhodl i o zabavení gilotiny, kterou muž zabíjel kapry „- informuje místní organizace pro ochranu zvířat.

Continue Reading

Aktuality

Ostrý a hlasitý opoziční hlas byl umlčen

Published

on

„Nedopustil jsem se žádného zločinu. Ale za vlády PiS jsou možné různé věci.“ prohlásil opoziční poslanec Stefan Niesiołowski. Polské státní zastupitelství obvinilo poslance Niesiołowského z toho, že nezákonně zajistil dvěma polským podnikatelům lukrativní zakázky v hodnotě několika milionů zlotých. Místo úplatku využíval služeb prostitutek placených zatčenými podnikateli. Podnikatelům bylo sděleno obvinění z korupčních zločinů a kuplířství.

Poslanec Niesiołowski se vzdal imunity. V rozhovoru pro polský bulvár Super Express řekl, že už nebude kandidovat v podzimních parlamentních volbách a že opouští politiku. „Je to kampaň a pomluvy“ řekl o únicích z vyšetřovacího spisu. „Z morálního hlediska nevidím žádný důvod vysvětlovat něco protikorupčním policistům. Od toho je moje manželka. A pokud jde o téma korupce, je to naprosto nepravdivé. Nedal jsem nikomu nic a nevzal jsem od nikoho ani jeden zlotý úplatku.“ říká Niesiołowski.

Z policejních odposlechů obviněných podnikatelů ovšem vyplývá, že sedmdesátiletý polský poslanec si užíval za jejich peníze placený sex nejméně v třiceti případech, a dokonce museli zaplatit i jím zpřelámanou postel. V uniklém policejním spisu jsou i svědectví nejméně šesti prostitutek s pikantními podrobnostmi. Velmi ostrý a hlasitý opoziční hlas tepající morální pozice polských vládních politiků byl tak nenávratně umlčen. Bez komentáře ponechán fakt, že se jej žádný z polských opozičních politiků slovem nezastal. 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Polský výrobce kabanosů zpochybňuje českou inspekci 15.3.2019
  Česká zemědělská a potravinářská inspekce stáhla z prodeje tří typy polského Kabanosu, prodávané v síti Kaufland. Důvodem byl příliš malý – podle českých kontrolorů – obsah masa ve výrobku. Klasický vepřový kabanos podle inspektorů obsahoval o 20 g méně masa na 100 g výrobku, než deklaroval polský výrobce (122 g vepřového masa na 100 g […]
  Jaromír Piskoř
 • Polský soud: 3 měsíce vězení za zabíjení kaprů samodomagilotinou bez omráčení 12.3.2019
  Okresní soud v polské Krotoszyně odsoudil postaršího prodavače kaprů na tři měsíce vězení za zabíjení ryb bez předchozího omráčení. Výrok není pravomocný. Wojciech C. byl obviněn ze špatného zacházení se zvláštní krutostí. Ke zločinu došlo v prosinci 2018 na městském trhu ve Velkém Krotoszyně. Policisté byli informováni aktivisty z Nadace Viva. Polský soud kromě trestu […]
  Jaromír Piskoř
 • Ostrý a hlasitý opoziční hlas byl umlčen 12.3.2019
  „Nedopustil jsem se žádného zločinu. Ale za vlády PiS jsou možné různé věci.“ prohlásil opoziční poslanec Stefan Niesiołowski. Polské státní zastupitelství obvinilo poslance Niesiołowského z toho, že nezákonně zajistil dvěma polským podnikatelům lukrativní zakázky v hodnotě několika milionů zlotých. Místo úplatku využíval služeb prostitutek placených zatčenými podnikateli. Podnikatelům bylo sděleno obvinění z korupčních zločinů a […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality