Reklama
design Datum , .
RSS
Polský prezident Andrzej Duda poprvé použil veto a zablokoval zákon z dílny PiS
Publikováno v Čt. 13. Červenec 2017 v rubrice Aktuality

Andrzej Duda foto fakt plPočátkem června prošla polským Sejmem a následně Senátem novela zákona o Regionálních kontrolních úřadech. Jsou to Úřady, které dohlížejí na rozpočtovou kázeň zastupitelstev. Novela je měla převést pod Úřad premiérky a rozšířit jejich pravomoci i do rozhodování regionálních samospráv o běžných výdajích. Za „nehospodárnost“ mohlo být tak zablokováno rozhodnutí o výstavbě nové tělocvičny či koupaliště. Podle novely, kterou hodil polský prezident do koše, také mohlo být zásahem správce-komisaře odstaveno od rozhodování za nehospodárnost celé zastupitelstvo a čekalo by se na rozhodnutí soudu. Proti novele protestovaly všechny svazy polských měst a obcí, které v Polsku existují a žádaly polského prezidenta, aby nechal zákon přezkoumat u polského Ústavního soudu. Ten je ale „neuposlechl“ a zákon přímo vetovat. Aby mohla novela projít, muselo by být veto prezidenta přehlasováno třípětinovou většinou v Sejmu. Na to ovšem PiS ani dohromady s formací Kukiz 15 nemá. (gazeta.pl)

Kalend akc
Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu